denial
15.02.05,20:06
Dobry den,

viete mi poradit, ak chce podnikat dochodca (starobny) na ZL, ci je na tom lepsie, ako nedochodca - ci musi tiez platit zdravotnu, socialnu, nemocensku, ci mu nezoberu dochodok, ake odvody, ci su tam nejake vyhody.
Prip. kde by som o tomto mohol najst blizsie info.

Dakujem za odpoved.
D.
Jano1961
18.02.05,11:29
Odvody platí všetky, okrem /poistenia v nezamestnanosti, to je dobrovoľne pre
všetkých SZČO/ a dôchodkového poistenia invalidného /6% z vymeravacieho
základu:/ Ja vidím len výhodu neplatenia spomínaného poistenia invalidného,viac
tých výhod neviem, možno poradia ostatní.
emily
18.02.05,12:05
Dôchoca má ešte nevýhodu. Nezdaniteľná čať sa mu ponižuje o výšku jeho dôchodku..
ucetni_fantozzi
11.12.06,11:50
zo socialnej poistovne mi prisiel predpis poistneho pre dochodcu - SZCO, pricom predpisane boli nasledovne zlozky poistneho:
- starobne poistenie
- invalidne poistenie (do 07/2006)
- prispevok do rezervneho fondu
...a od 08/2006 dtto okrem invalidneho poistenia

je tento postup spravny? nema dochodca platit len starobne poistenie a prispevok do rezervneho fondu?
ucetni_fantozzi
13.12.06,14:19
neviete mi nikto poradit?
durisovad
13.12.06,15:01
Ak sa nemylim, tak starobny dochodca-zivnostnik plati len zdravotne poistenie, ak jeho upraveny zaklad je vyssi ako polovica minimalnej mzdy. Starobne, invalidne ani ine poistenie platit nemusi. Dochodkove by mohol, ale povazovala by som to za trochu divne, ak by sa tak rozhodol, pretoze uprava dochodku nedosiahne vysku zaplatenych odvodov.
ucetni_fantozzi
14.12.06,11:42
podla nazoru socialnej poistovne, dochodca plati starobne, nemocenske aj rezervny fond, tak ja neviem...
durisovad
14.12.06,13:32
Podla nazoru zostavovatela prilohy najnovsieho cisla Poradcu podnikatela dochodca plati len ak sa DOBROVOLNE rozhodne platit starobne poistenie. Co sa tyka zdravotneho poistenia, povinnost platit je len ak zaraba viac ako 82800 Sk za rok. Autora tej prilohy napisem zajtra, mam to v robote.
Manual
14.12.06,13:46
aktaK
14.12.06,14:28
Moj klient starobny dochodca ( ma vysoke prijmy) plati povinne dochodkove starobne poistenie + rezervny fond a to povinne. Co ja viem, tak je to spravne. A teraz sa ide pripoistit nemocensky, ale to uz je samozrejme na jeho dobrovolnosti.
aktaK
14.12.06,14:30
Ozaj a zabudla som ze samozrejme aj zdravotne poistenie. A je zivnostnik.
Vari maju byt od 1.1. nejake zmeny?? Akosi tu citam rozne nazory.
Melnick
14.12.06,14:58
Zdroj drak.porada.sk (http://drak.porada.sk/)

Ak dôchodca je SZČO, od 1.7.2007 nebude povinný platiť poistné do Sociálnej poisťovne (starobné, rezervný fond - nemocenské a invalidné ako dôchodca neplatí bez ohľadu na výšku príjmu) - ak jeho hrubý príjem z činnosti SZČO za rok 2006 neprevýši 91200 Sk (12 x 7600 Sk).

http://www.porada.sk/t35819-som-dochodca-kolko-mozem-zarobit-aby-som-platil-co-najmensie-dane-a-odvody.html

Zdroj drak.porada.sk (http://drak.porada.sk/)
durisovad
15.12.06,14:12
[
Publikacia ODVODY POISTNEHO od 1.10.2006 - kol. autorov, zodpovedna redaktorka PhDr.Helena Jurcisinova:
str.22, tabulka 20 - vsetko je tak, ako som napisala predtym, ziadne odvody (okrem zdravotnych) neplati. DOBROVOLNE MOZE platit dochodkove poistenie - starobne.
platitte=durisovad]Podla nazoru zostavovatela prilohy najnovsieho cisla Poradcu podnikatela dochodca plati len ak sa DOBROVOLNE rozhodne platit starobne poistenie. Co sa tyka zdravotneho poistenia, povinnost platit je len ak zaraba viac ako 82800 Sk za rok. Autora tej prilohy napisem zajtra, mam to v robote.[/quote]
Jozef Mihál
15.12.06,14:15
Informácie o dôchodcoch nájdete v drak.porada.sk:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dochodca/
durisovad
15.12.06,21:49
Pan Mihal problematiku vysvetlil odborne a fundovane, ale tesi ma, ze som sa nemylila (u vacsiny pracujucich dochodcov prijem nezaklada povinnost platit odvody).
ucetni_fantozzi
18.12.06,08:41
dakujem, ale ja sa asi este stale neviem celkom dobre zorientovat v danych predpisoch...

vychodisko je, ze dochodca-SZCO ma prijmy zo zivnosti vyssie ako 12-nasobok podla §138 ods. 10, pricom potom:
- podla §§ 14 a 15 je povinne nemocensky aj dochodkovo poisteny a
- podla §128 plati nemocenske, starobne, prispevok do rezervneho fondu (do 31.7.2006) - od 1.8.2006 neplati z tohto balika nemocenske

prosim nasmerujte ma k ustanoveniam, podporujucim tvrdenie, ze dochodca neplati ziadne socialne poistenie...
jsbb
01.06.10,16:45
som na predcasnom dochodku a platim aj v socialnej aj zdravotnej poistovni.Po skonceni zivnosti mi socialna poistovna prerata dochodok,aspon mi to povedali ,aby som prisiel ked prestanem robit