Mysiacik79
18.08.07,16:48
Dobry den prajem vsetkym,chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu nakolko ja si s tym akosi neviem dat rady.Momentalne som na rodicovskej dovolenke (moj syn ma 10mesiacov) no rada by som sa zamestnala na 1/2 uvazok u mojho povodneho zamestnavatela.Problem je vsak v tom,ze neviem ci takeho nieco je vobec mozne a to za podmienok, hlavne teda ze nepridem o rodicovsky prispevok.Mozete mi niekto poradit ci je to vobec mozne sa takto zamestnat a ci nie su nejake podmienky k tomu aby som mohla nadalej dostavat aj rodicovsky prispevok aj pracovat?Ak su dane podmienky zo zakona mozete mi napisat ake podmienky to su? Dieta do skolky/jasiel dat nechcem skor to budem riesit tym,ze sa mi o syna bude starat mama (je na dochodku) popripade by som sa rada dohodla na praci ktoru mozem vykonavat z domu a tym padom budem mat dieta doma a tak starostlivost ostava stale na mne.
Skusala som sa na tuto temu uz pytat znamych no nazory sa skutocne rozchadzaju (napr.niektori tvrdia,ze netreba to nikde hlasit,ini zase ze treba dokonca treba podpisat cestne vyhlasenie,ze dieta nepojde do skolky/jasiel, alebo tiez ze praca je obmedzena na urcity pocet hodin rocne).
Prosim Vas skuste mi poradit ci v skutocnosti naozaj mozem ist pracovat aj pocas rodicovskej dovolenky a ci teda nepridem o rodicovsku mesacnu davku.Vdaka moc.
Anja111
18.08.07,15:22
Áno, popri rodičovskej dovolenke môžeš kľudne pracovať. Jedinou podmienkou je, že nedáš dieťa počas práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) do štátneho zariadenia, napr. do štátnej škôlky, lebo tak by si prišla o rodičovský príspevok.
Anja111
18.08.07,15:32
A je tu aj oznamovacia povinnosť. Na Úrad sociálnych vecí a rodiny podáš Prehlásenie, že si zamestnaná. Uvedieš svojho zamestnávateľa a tiež, kto sa Ti počas práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) bude starať o dieťa.
Mysiacik79
20.08.07,18:35
Anja vdaka moc za tvoj prispevok.Este jedna otazocka vedela by si mi povedat pokial by som sa zamestnala na 1/2 uvazok a za nejaky cas by som opat chcela byt tehotna materska sa mi bude ratat z mojho polovicneho uvazku?Vdaka moc.
Jozef Mihál
20.08.07,20:24
Treba si ujasniť, či chcete súčasný pracovný pomer nechať bežať a popri tom uzatvoriť nový na polovičný úväzok, alebo či chcete súčasný pracovný pomer transformovať z plného úväzku na polovičný. Od toho totiž podstatne závisí aj výška materského.
Mysiacik79
26.08.07,06:02
To znamena , ze ak zamestnavatel bude trvat na zmene z TPP na 1/2 uvazok a v buducnosti by som opat chcela otehotniet a ist na MD tak sa mi moja materska bude pocitat z 1/2 uvazku ak dobre rozumiem.Avsak asi zalezi aj od toho kedy nastupim na MD.Ak by som pocas roka 2008 otehotnela a moja materska dovolenka zacne v roku 2009 tak ak som mala v roku 2008 pol roka polovicny a pol roka plny uvazok v tom pripade by sa mi asi vymeriavacie zaklady spocitali a urobil sa mi asi priemer,alebo som to pochopila zle?