szonja
18.08.07,19:24
a zase prosím zlatých poraďákov o pomoc :-)
Môj klient, FO-podnikateľ, sa chystá predať svoju nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, ale cez 2 kroky. Najprv ju predá sro-čke, v ktorej je jediným spoločníkom a konateľom, za presne tú istú sumu, za ktorú potom sro predá kupujúcemu. FO-podnikateľ predá nehnuteľnosť s DPH, tú odvedie, sro DPH odpočíta a následne z predaja odvedie. Moja otázka sa týka dane z príjmu. Sro žiadnu daň platiť nebude, keďže predajná cena sa rovná vstupnej/zostatkovej cene. Ale aby FO-podnikateľ nemusela zdaniť rozdiel medzi zostatkovou hodnotou a predajnou cenou nehnuteľnosti (čo je dosť vysoká suma), chce vyriešiť predaj formou splátok. Teda faktúru na celú sumu vystaví, ale napíše sa nejaká zmluva alebo dohoda o čiastkových úhradách (napr. na 3 roky) medzi ním a sro. Chcela by som vedieť, či je to vôbec takto možné a keď je, potom do jeho príjmov budú vchádzať jednotlivé úhrady v tom zdaňovacom období, v ktorom ich prijme? Alebo nezávisle na zmluve zdaní to naraz v tomto roku?
Za každú cennú radu vrelá vďaka
szonja
18.08.07,17:29
A ešte som zabudla jednu vec:
zostatkovú hodnotu nehnuteľnosti uplatní jednorázovo v daňových výdavkoch?
Zoltán Kovács
18.08.07,18:09
a zase prosím zlatých poraďákov o pomoc :-)
Môj klient, FO-podnikateľ, sa chystá predať svoju nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, ale cez 2 kroky. Najprv ju predá sro-čke, v ktorej je jediným spoločníkom a konateľom, za presne tú istú sumu, za ktorú potom sro predá kupujúcemu. FO-podnikateľ predá nehnuteľnosť s DPH, tú odvedie, sro DPH odpočíta a následne z predaja odvedie. Moja otázka sa týka dane z príjmu. Sro žiadnu daň platiť nebude, keďže predajná cena sa rovná vstupnej/zostatkovej cene. Ale aby FO-podnikateľ nemusela zdaniť rozdiel medzi zostatkovou hodnotou a predajnou cenou nehnuteľnosti (čo je dosť vysoká suma), chce vyriešiť predaj formou splátok. Teda faktúru na celú sumu vystaví, ale napíše sa nejaká zmluva alebo dohoda o čiastkových úhradách (napr. na 3 roky) medzi ním a sro. Chcela by som vedieť, či je to vôbec takto možné a keď je, potom do jeho príjmov budú vchádzať jednotlivé úhrady v tom zdaňovacom období, v ktorom ich prijme? Alebo nezávisle na zmluve zdaní to naraz v tomto roku?
Za každú cennú radu vrelá vďaka


A ešte som zabudla jednu vec:
zostatkovú hodnotu nehnuteľnosti uplatní jednorázovo v daňových výdavkoch?

Jednoduché účtovníctvo je daňové účtovníctvo, nakoľko jeho výsledkom je základ dane - rozdiel medzi príjmami a výdavkami (skutočnými, až na nejaké výnimky, ktoré sa účtujú na konci roka ako nepeňažné operácie, ako napr. odpisy DHaNM).

Teda ak tú nehnuteľnosť predá, a splátky bude inkasovať v rôznich zdaňovacích obdobiach, tak ten príjem zdaní v tom období, kedy ich príjme. Zostatkovú hodnotu nehnuteľnosti samozrejme si uplatní jednorázovo v zdaňovacom období predaja.

Odporúčam ale tú zmluvu ošetriť tak, že nehnuteľnosť sa stáva majetkom sro pri podpise zmluvy a nie po splatení kúpnej ceny, lebo to má aj na účtovníctvo a aj dane iný dopad.
szonja
18.08.07,18:27
Ďakujem Smith, aj som si myslela, len som sa chcela uistiť, posledný čas to na mňa riadne chodí - zložité účtovné a daňové problémy :-(
Samozrejme bude aj kúpno-predajná zmluva a na katastri sa sro zapíše ako vlastník.