zalm
19.08.07,00:32
Chcela by som radu od Vas, nemam skusenosti so zamestnanim a s roznymi odvodmi zo mzdy... Mohli by ste mi povedat, kolko sa stahuje z hrubej mzdy??? Proste chcem si prepocitat napr. ked budem zarabat 18 000 Sk v hrubom, kolko je to vlastne v cistom..

Dakujem za radu
cloe
18.08.07,22:48
Chcela by som radu od Vas, nemam skusenosti so zamestnanim a s roznymi odvodmi zo mzdy... Mohli by ste mi povedat, kolko sa stahuje z hrubej mzdy??? Proste chcem si prepocitat napr. ked budem zarabat 18 000 Sk v hrubom, kolko je to vlastne v cistom..

Dakujem za radu

Z hrubej mzdy 18000,-- Sk budeš mať 14141,-- Sk.

Výpočet:
HM 18000,- /= základ pre odvod do soc.poist a zdrav.poist./
- 1692,-- /odvod do soc.poist. 9,4%/
- 720,-- /odvod do zdrav.poist. 4%/
________________________________-
15588,--
- 7968,-- /nezdaniteľná čiastka na daňovníka za mesiac/
________________________________
7620,-- /základ dane /
- 1447,-- /19% daň zaokrúhlená dole/
_________________________________
14141,-- /čistá mzda/

Červené položky sa ti odrátavajú z hrubej mzdy.
Je to výpočet za predpokladu, že nie si invalidný dôchodca a nemáš deti.
Luci M
30.08.07,08:28
Prosim poradte.
Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
dakujem.
veronikasad
30.08.07,08:30
Prosim poradte.
Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
dakujem.

Živnostníkovi nie sú zrážané žiadne zrážky, jeho príjem je vždy v čistom. Musí si však sám platiť zdravotné poistenie, socialne poistenie - ak jeho príjem za predch.rok presiahne 12-násobok min. mzdy a po podaní daňového priznania - do 31.3. nasl. roku zaplatiť daň.

----------
Veronika
Gabi03
30.08.07,08:32
Prosim poradte.
Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
dakujem.

V tomto prípade je fakturovaná suma rovnaká ako "čistý príjem". Prípadne ak je muž platiteľ DPH, túto by som prirátala, takže fakturoval by 18 tis. + DPH. Alebo má ešte iné vedľajšie výdavky spojené s konkrétnou prácou pre danú firmu, ktorú si vie vypočítať presne?
Poskytla si málo informácií.
Luci M
30.08.07,08:34
veronika, dakujem za rychlu odpoved. ale kolko navyse si ma vypytat, aby po zaplateni odvodov a dane zostal na cistom prijme 18 000? Dik.
Luci M
30.08.07,08:38
prepacte, konkretnejsie:
manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.
veronikasad
30.08.07,08:40
veronika, dakujem za rychlu odpoved. ale kolko navyse si ma vypytat, aby po zaplateni odvodov a dane zostal na cistom prijme 18 000? Dik.

Ak teraz začína na živnosť, do 8 dní sa musí prihlásiť do zdr. poisťovne. Min. preddavky na zdr.poistenie do 31.12.07 sú 1064,-sk. Odvody do soc.poisťovne do 30,6.08 platiť nemusí, výška dane závisí aj od jeho príjmov doteraz. Z príjmov z podnikania si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % alebo až 60% ak sa jedná o remeselnú živnosť. + zaplatené odvody na zdravotné poistenie

Neviem v akej oblasti podniká, takže ťažko radiť, koľko si má za prácu pýtať. Z môjho pohľadu 18 tis. v čistom na živnosť je málo, keď beriem do úvahy že nebude mať žiadny nárok na dovolenku, príp. náhradu za PN, stravné lístky a pod.
Terajšie jeho pravidelné výdavky budú 1064,- mesačne zdr.poistenie.
Na určenie výšky dane je málo informácii.

--------
Veronika
Gabi03
30.08.07,08:41
prepacte, konkretnejsie:
manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.

Prepláca benzín a prispieva na mobil v akej forme? Ak je to v rámci zmluvy, tak nech si to priráta k fakturovanej sume.
Okrem toho podľa mňa by sa mal rozlišovať čistý príjem, (fakturovaná suma) a príjem "na ruku". Tam by som ešte pripočítala výdavky podľa veroniky. :rolleyes:
Luci M
30.08.07,08:50
Dohoda so zamestnavatelom je 18000 na ruku... nie ako ekonomicky pojem, tu je prave ten problem, vsetky naklady spojene s autom, telefonom a vykonom cinnosti (inak sa jedna o sprostredkovanie predaja) znasa zamestnavatel. treba k tomu priratat este dan? ako?
prepacte, ale sme v tom fakt laici.
veronikasad
30.08.07,08:50
prepacte, konkretnejsie:
manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.
Ako živnostník nemôže dostať od zamestnávateľa služobné auto. Treba to ošetriť zmluvou o prenájme, s dohodnutou cenou nájmu, ktorá bude jeho výdavkom. Telefón nech si prepíše na firmu.
Teda aj s výdavkami za benzín, nájomné, telefón treba rátať pri dohodovaní odmeny.

---------
Veronika
Luci M
30.08.07,08:54
pisali ste, ze mate malo informacii, ake este potrebujete? doplnim.
veronikasad
30.08.07,09:01
Dohoda so zamestnavatelom je 18000 na ruku... nie ako ekonomicky pojem, tu je prave ten problem, vsetky naklady spojene s autom, telefonom a vykonom cinnosti (inak sa jedna o sprostredkovanie predaja) znasa zamestnavatel. treba k tomu priratat este dan? ako?
prepacte, ale sme v tom fakt laici.

Luci, živnostník nie je v pozíci zamestnanca - nemá zamestnávateľa.
Čo sa týka dane, ak bol doteraz zamestnancom, pripočíta sa mu k doterajšiemu príjmu od zamestnávateľa príjem zo živnosti, napr.
príjem od zamestnávateľa - základ dane 120 000
príjem zo živnosti 100 000
--------------------------------------------------
príjem spolu 220 000
paušál 40 % zo 100 000 - 40 000
zapl.zdr.poist. 1064x3 - 3 192
-------------------------------------------------
základ dane 176 808
odpoč. položka - 95 616
--------------------------------------------------
zdaní sa 81 192
daň 19 % 15 426

zo sumy dane sa odpočíta daň zaplatená u zamestnávateľa, rozdiel doplatí do 31.3.08.
To je naozaj len taký "školský prípad". Na výšku dane môže mať vplyv daňový bonus - ak máte deti, zaplatené životné poistenie do výšky 12 tis. sk, príp. odpočet na manželku, ak nemá vlastný príjem do 95 616 sk.

----------
Veronika