gabikao
19.08.07,09:21
Prosim o radu. Kupili sme byt v 6bytovom dome s 1neplatičom. Dom ma zatial na starosti spravcovska postsoc. spolocnost - dost nefunkcna. Chceli by sme im vypovedat zmluvu a zalozit svb, ale nevieme ako postupovat. Dlh neplaticov je okolo 17 000,-, neplatia asi 10mesiacov. Nas predpoklad je, ze budeme musiet dlh spravcovi vyplatit a potom, ked budeme svb, navrhnut dobrovolnu drazbu - ak nebude mozna ina dohoda. Alebo ako?
A este 1otazka, stretla som sa tu niekde s info o moznom prispevku statu na systemove chyby - tyka sa to aj tehloveho asi 50rocneho domu? Chceli by sme opravit balkony.
hrvat
19.08.07,07:48
Prosim o radu. Kupili sme byt v 6bytovom dome s 1neplatičom. Dom ma zatial na starosti spravcovska postsoc. spolocnost - dost nefunkcna. Chceli by sme im vypovedat zmluvu a zalozit svb, ale nevieme ako postupovat. Dlh neplaticov je okolo 17 000,-, neplatia asi 10mesiacov. Nas predpoklad je, ze budeme musiet dlh spravcovi vyplatit a potom, ked budeme svb, navrhnut dobrovolnu drazbu - ak nebude mozna ina dohoda. Alebo ako?
A este 1otazka, stretla som sa tu niekde s info o moznom prispevku statu na systemove chyby - tyka sa to aj tehloveho asi 50rocneho domu? Chceli by sme opravit balkony.
predstavujete si to vsetko velmi zjednodušene a máte absolútny podhľad na vec správy domu. Vy chcete isť do niečoho (založenie svb pri 6 bytoch) čo neviete vobec co obnáša.
V prvom rade nepodceňujte správcovskú spoločnosť, zvlášť dlho pôsobiacu v správe domov. Čo je to dosť nefunkčná? Že neskáču podľa toho ako im niekto, kto tomu vôbec nerozumie, nadiktuje? To by neurobil nikto ani zo súkromných správcovských spoločností.
Zistite si rozhodujúce právne skutočnosti o dlhu neplatiča a potom skúste so správcom spolupracovať na jeho vymožení! Aspoň budete mať kvalifikované právne zastúpenie. Ani dobrovoľná dražba nie je takou jednioduchou záležirosťou ako sa Vám zdá. Zvláš teraz po poslednej pávnej úprave. Ľahko môžete skončiť tak. že len narobíte sebe a spoluvlastníkom daľšie nemalé dlhy a pohľadávku nevymôžete. A Vaša veta o vyplatení dlhu 17000.-Sk terajšiemu správcovi nemá žiadnu logiku a len dokazuje že idete do celej akciu veľmi hŕŕ, bez základných znalostí o probléme.
Protiotázka: Viete mi povededať nejakú stavebnú systémovú chybu pri tehlovom dome, súvisiacu s opravou balkónov?
GabiZ
19.08.07,07:55
Gabikao, treba si prejsť témy týkajúce sa SVB, pretože táto problematika je tu rozoberaná vo viacerých témach. Aj čo sa týka odstúpenia od správcovskej spoločnosti a dlhov, ktoré boli dovtedy zo strany niektorých vlastníkov bytov a takisto aj opravy balkónov, o ktorých som dosť obšírne písala, nakoľko sme toto absolvovali a dostali sme aj dotáciu na opravu balkónov.
GabiZ
19.08.07,08:08
Niečo som našla v tejto téme, prečítaj si to, veľa je aj v iných témach:
http://www.porada.sk/t23445-zmluva-o-vykone-spravy.html#post215457
a o dotácii na balkóny píšem tu:
http://www.porada.sk/t18073-p2-zateplenie-domu.html#post209174, príspevok č. 15.
gabikao
19.08.07,08:55
gabiZ - dakujem za linky, sice som uz predtym listovala, na tieto som nenatrafila, este raz vdaka.
hrvat - s danou spravcovskou uz mam iste skusenosti, je tu jedina v meste- v bytovom dome, kde sme byvali doteraz, nechala neplatica 3roky so 150 000,-dlhom a exekucia trvala nekonecne dlho, teraz prebehla, dozvedeli sme sa to az dodatocne, uplne nahodou, pricom si myslim, ze sme mali byt informovani o tom, ze sa kona drazba. Nechcem znova platit 3roky ucty za niekoho ineho, preto teraz hladame ine varianty.
Chobot
20.08.07,07:55
Prosim o radu. Kupili sme byt v 6bytovom dome s 1neplatičom. Dom ma zatial na starosti spravcovska postsoc. spolocnost - dost nefunkcna. Chceli by sme im vypovedat zmluvu a zalozit svb, ale nevieme ako postupovat. Dlh neplaticov je okolo 17 000,-, neplatia asi 10mesiacov. Nas predpoklad je, ze budeme musiet dlh spravcovi vyplatit a potom, ked budeme svb, navrhnut dobrovolnu drazbu - ak nebude mozna ina dohoda. Alebo ako?
A este 1otazka, stretla som sa tu niekde s info o moznom prispevku statu na systemove chyby - tyka sa to aj tehloveho asi 50rocneho domu? Chceli by sme opravit balkony.

Ja len pár postrehov :
- Na to, aby ste si založili SVB nemusíte splatiť dlh toho neplatiča. On to nedlhuje správcovskej spoločnosti, ale vám, ako ostatným vlastníkom bytového domu.
- Ak chcete založiť spoločenstvo, máte predstavu, čo to so sebou obnáša? Máte preštudovaný zákon o vlastníctve bytov? Máte k dispozícii schopných a ochotných ľudí, ktorí budú v orgánoch spoločenstva?
- Dlh 17. tisíc ešte nie je bezpodmienečne podmienkou na dražbu bytu neplatiča. Je tiež otázne, či ten dlh je z ročného vyúčtovania alebo zo zálohových predpisov. Súdne vymáhať môžete až dlh z ročného vyúčtovania.
- K tým systémovým poruchám - pozri si Výnos min. výstavby č. V-1/2006, tam nájdeš všetky potrebné informácie, či máte nárok na dotáciu alebo nie. Nárok na dotáciu nezáleží od veku bytovky, ale od typu konštrukcie.
IVEB
09.11.07,16:17
Mám len jednu otázku , je zákonom stanovená min. hranica pohľadávky od ktorej je možné uplatniť zákon o dobrovoľných dražbách? Myslím tým neplatiča, ktorý má napr. dlh 15 000Sk . Pokiaľ viem hranica nie je určená , ale bolo mi povedané jedným právnikom , že novelou zákona o dobrovoľných dražbách tá suma bude 50 000 Sk, ale žiaľ neviem to nikde v ten novele nájsť? Poradíte?
Orim
09.11.07,22:06
Neviem ako to presne je v zákone, ale keď sme to dávali na dražobnú spoločnosť zaujímalo ich či je to nad 50 tisíc. Ba povedal by som, že to umelo predlžovali než sme začali oficiálne jednať až sa to dostalo nad tých 50 000.
IVEB
12.11.07,13:00
Zákon som si opäť prešla, ale nie je tam zmienka o min.výške pohľadávky. Ale z viacerých zdrojov mi bolo povedané , že idú do toho len vtedy ak je to viac ako 50000 Sk , ináč sa im to nevyplatí.
Elena Navrátilová
12.11.07,14:38
Zákon som si opäť prešla, ale nie je tam zmienka o min.výške pohľadávky. Ale z viacerých zdrojov mi bolo povedané , že idú do toho len vtedy ak je to viac ako 50000 Sk , ináč sa im to nevyplatí.
Myslím, že pod 20000,- nezoberú do dražby. Zákon hovorí ... po 3 mesiacoch neplatenia je správca povinný vymáhať dlh... takže toho sa drž. Ak to správca neurobil, treba to urgovať.
lubica_02
12.11.07,19:45
Od 1 januára budem na mandátnu zmluvu spravovať SVB , dva byty v dome má vo vlastníctve štátna organizácia, ktorá byty prenajíma.Predchádzajúci predseda momentálne v dome nebýva a 7 rokov nedal na tieto dva byty predpis zálohových platieb za služby ani do FO. Chcem sa Vás spýtať na Váš názor, od akej doby môžeme požadovať platby spätne - nedá sa to ani definovať ako nedoplatok , je to zaujímavé, že sa vlastníci o všetkom dozvedeli a začali konať až teraz.
Za Vaše odpovede ďakujem.
Halli
12.11.07,21:22
no Ľubi, to je zvlaštný prípad, povedala by som prípad pre právnika, ale skús zistiť ako sa k tomu stavia tá organizácia, kde išli peniaze z prenájmu. /na tom ich možeš chytiť/Kto sa na tom neoprávnene obohacoval? Potom ich pripriet k dohode o vysporiadaní, aj ked neviem vobec ako by sa to dalo vyčísliť, kedže nemali ani len predpis. Napadá ma toľko myšlienok okolo toho, že neviem ani kde začať :(. Ale každa koruna pre SVB je dobrá a ked to nepojde po dobrom, treba súsiť iba toho právnika.To by ma teda zaujímalo ako na to :eek: Vedela by som im to všetko vyčísliť približne, ale je to iba v teoretickej rovine, žiadne reálne podklady...a k tomu 7 rokov dozadu...
lubica_02
13.11.07,20:02
Slávka ďakujem, máme na to rovnaký názor, chybou je, že vlastníci nejavili záujem o vlastný majetok. Od decembra to budeme riešiť a dám potom vedieť , čo a ako, ak by si sa dozvedela - alebo aj ostatní kolegovia z porady niečo aktuálne, tak sa poteším.
Zatiaľ vďaka.
Ľubica
Orim
13.11.07,22:17
Svoju zodpovednosť za to nesie starý predseda a tí čo ho mali kontrolovať.
Platby by som požadoval spätne za celú dobu čo neplatili.
Orim
13.11.07,22:42
no Ľubi, to je zvlaštný prípad, povedala by som prípad pre právnika, ale skús zistiť ako sa k tomu stavia tá organizácia, kde išli peniaze z prenájmu. /na tom ich možeš chytiť/Kto sa na tom neoprávnene obohacoval? Potom ich pripriet k dohode o vysporiadaní, aj ked neviem vobec ako by sa to dalo vyčísliť, kedže nemali ani len predpis. Napadá ma toľko myšlienok okolo toho, že neviem ani kde začať :(. Ale každa koruna pre SVB je dobrá a ked to nepojde po dobrom, treba súsiť iba toho právnika.To by ma teda zaujímalo ako na to :eek: Vedela by som im to všetko vyčísliť približne, ale je to iba v teoretickej rovine, žiadne reálne podklady...a k tomu 7 rokov dozadu...
Platby z prenájmu šli majiteľovi komu inému by mali ísť. Nemôžeš však tvrdiť, že sa neoprávnene obohacoval.
Ostatné byty dostali predpis???
lubica_02
14.11.07,19:25
Ostatné byty predpis dostali,okrem jedného bytu nie sú tam pohľadávky. Na tieto dva byty nikto vlastníkovi nepredložil predpis, tak ani nemohli platiť. Dokonca úver si rozpočítali bez tých dvoch bytov, náklady na ÚK, elektrinu a vodu platili bez nich. Urobili tam dobrý zmätok.
Ja by som vlastníka týchto dvoch bytov chcela najprv vyzvať na zaplatenie 3 roky spätne /alebo sa pokúsim aj tých 7 rokov spätne /, uvidím čo sa udeje do stanoveného termínu, potom by som to chcela riešiť cestou právnika.
Poteším sa Vašim názorom kolegovia.