marek626
19.08.07,13:06
Prosím Vás o radu:
Som začinajuci zivnostnik a chcel by som sa zamestnať na hlavný pracovný pomer.
Je to možné?????
Aké povinnosti mi vzniknú ak to bude možné???????,
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Prosím vás poradte mi
Dakujem
ekopo
19.08.07,11:18
Na hlavný pracovný pomer sa môžeš zamestnať bez ohľadu na to, či si SZČO alebo nie si. Ako SZČO Ti nevzniká povinnosť prihlásiť sa do SP. Do ZP sa musíš prihlásiť, a odvody závisia od toho, či budeš zamestnaný alebo nie. AK nebudeš, tak platíš min. 1.064,-Sk.
veronikasad
19.08.07,12:25
Prosím Vás o radu:
Som začinajuci zivnostnik a chcel by som sa zamestnať na hlavný pracovný pomer.
Je to možné?????
Aké povinnosti mi vzniknú ak to bude možné???????,
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Prosím vás poradte mi
Dakujem

Popri zivnosti je možné zamestnať sa na hlavný pracovný pomer. Ak nepredpokladáš zo živnosti vysoký zisk, môžeš si v zdr.poisťovni od nástupu do zamestnania určiť vymeriavací základ nula a preddavky na zdr.poistenie platiť nemusíš. Treba ale počítať s tým, že v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia to musíš vysporiadať - teda doplatiť, podľa výšky zisku.

---------
Veronika
Johanka
19.08.07,15:44
Ja mám taký zlý pocit, že zadávateľ otázky sa chce "zamestnať ako živnostník " :rolleyes: . V piatok som nádejného klienta presviedčala, že to nie je možné - nepochopil ... tvrdil, že vlastne kvôli tomu si robil živnosť, vraj sa tak ľahšie zamestná, aj kamaráti od piva tak robia :eek: .
liba2
19.08.07,15:58
Ja mám taký zlý pocit, že zadávateľ otázky sa chce "zamestnať ako živnostník".....
Mne sa to tiež tak javí...
Chcela by som len upresniť, že v súčasnosti vlastne "hlavný" pracovný pomer už nepoznáme. Takže bolo by vhodné, aby zadávateľ doplniť informáciu, či sa pýta na prácu na základne pracovnej zmluvy.
ajobs
19.08.07,17:07
1. sám seba živnostník na akýkoľvek pracovný pomer zamestnať nemôže - ak to chce urobiť, tak je vhodné založiť s.r.o.
2. u iného živnostníka sa samozrejme zamestnať môže bez akéhokoľvek obmedzenia.
lastovicka
19.08.07,18:41
ahojte,ja mam taky problem ze som 2 roky zivnostnik,tento rok som zacala platit do SP.No nasla som si pracu na hlav.pracovnz pomer od 15.8.07.Mam v plane do konca roka zrusit zivnost a ostat v novej praci.No teraz neviem ako je to s platením do ZP a SP.Zatial si to platim sama.a neviem ci tomu dobre rozumiem,ze aj nadalej si ju budem platit ja a este aj novy zamestnavatel bude teraz na mn a platit?ci ako mam postupovat?co treba v tomto pripade robit?dakujem za kazdu vasu odpoved.
Melnick
19.08.07,18:51
Ak Ti ako živnostníkovi vznikla povinnosť platiť aj do SP aj ZP tak budeš platiť naďalej , ale len v prípade,že živnosť neukončíš, prípadne neprerušíš. Samozrejme,že zamestnávateľ za Teba musí platiť odvody tak ,ako za hociktorého iného zamestnanca.
Melnick
19.08.07,18:57
ahojte,ja mam taky problem ze som 2 roky zivnostnik,tento rok som zacala platit do SP.No nasla som si pracu na hlav.pracovnz pomer od 15.8.07.Mam v plane do konca roka zrusit zivnost a ostat v novej praci.No teraz neviem ako je to s platením do ZP a SP.Zatial si to platim sama.a neviem ci tomu dobre rozumiem,ze aj nadalej si ju budem platit ja a este aj novy zamestnavatel bude teraz na mn a platit?ci ako mam postupovat?co treba v tomto pripade robit?dakujem za kazdu vasu odpoved.
Tak teraz neviem, platíš si dobrovoľne,alebo Ti vznikla povinnosť z DP?
lastovicka
19.08.07,19:00
v zisku som za rok 2006 nebola ale na SP mi povedali ze od 1.7.07 si musim uz platit aj do SP.podnikam uz od juna 2005
Melnick
19.08.07,19:15
v zisku som za rok 2006 nebola ale na SP mi povedali ze od 1.7.07 si musim uz platit aj do SP.podnikam uz od juna 2005
lastovička,zrejme si v príjmoch z podnikania prekročila zákonom stanový limit / 91200.-Sk pre r. 2006 /pre posudzovanie platenia odvodov do SP,aj v prípade,že si nevykázala zisk. Do ZP si mala povinnosť platiť hneď, ako si začala podnikať a prípadné rozdiely v platení odvodov do ZP vyrovnávaš v RZZP.
lastovicka
20.08.07,07:19
ano.do ZP som si platila od zaciatku,a tam to mam v poriadku.teraz som uz platila aj za jul do SP.
danielav
22.08.07,07:13
Rozmýšľam o založení živnosti s tým, že zároveň budem zamestnaná u iného zamestnávateľa. Snažím sa zistiť, aké náklady vo forme odvodov ma ako živnostníka čakajú .
Akým kľúčom sa vypočítava príspevok na zdravotné poistenie pre živnostníka, ktorý je súčasne zamestnancom u iného zamestnávateľa? Je takýto živnostník vôbec povinný platiť odvody do ZP, keď prispieva za neho tento zamestnávateľ.
Ďakujem pekne za pomoc.
Anja111
22.08.07,07:35
Rozmýšľam o založení živnosti s tým, že zároveň budem zamestnaná u iného zamestnávateľa. Snažím sa zistiť, aké náklady vo forme odvodov ma ako živnostníka čakajú .
Akým kľúčom sa vypočítava príspevok na zdravotné poistenie pre živnostníka, ktorý je súčasne zamestnancom u iného zamestnávateľa? Je takýto živnostník vôbec povinný platiť odvody do ZP, keď prispieva za neho tento zamestnávateľ.
Ďakujem pekne za pomoc.

Do 8 dní od začiatku podnikania sa prihlásiš do ZP. Vymeriavaci základ si môžeš určiť 0 a odvody platiť nebudeš. V prípade, že dosiahneš z podnikania za rok 2007 zisk, tak musíš doplatiť ZP, podľa RZ ZP za rok 2007.
Odvody do SP do 30.6.2008 platiť nebudeš. Od 1.7.2008 sa staneš povinným platiteľom, ak tvoj príjem do konca roka 2007 dosiahne 12-násobok minimálnej mzdy.
7iro
22.08.07,09:16
Ako to je s tým vymeriavacím základom 0?
Anja111
22.08.07,10:00
Ako to je s tým vymeriavacím základom 0?

VZ "0" do ZP si môže určiť začínajúca SZČO, ktorá podniká popri zamestnaní...
danielav
22.08.07,12:43
To znamená ak ja budem mať za rok 2007 zisk z podnikania 100.000 Sk koľko približne zaplatím pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia a v akej výške budú príspevky od 1.7.2008 do sociálnej poistovne? Aký vplyv bude mať pri ročnom zúčtovaní týchto odvodov môj príjem a moje odvody , ktoré za mna mesačne uhrádzal zamestnávateľ?
Melnick
22.08.07,13:39
To znamená ak ja budem mať za rok 2007 zisk z podnikania 100.000 Sk koľko približne zaplatím pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia Predpokladám,že budeš iba "čistý" živnostník,čiže nebudeš popri podnikaní pracovať ,potom budeš do ZP platiť 1134/ ak MM bude 8100.-Sk/ a v akej výške budú príspevky od 1.7.2008 do sociálnej poistovne?Do SP tiež z minima ,pri zisku 100000.-Sk.Aký vplyv bude mať pri ročnom zúčtovaní týchto odvodov môj príjem a moje odvody , ktoré za mna mesačne uhrádzal zamestnávateľ?
Všetko vyrovnáš v ročnom zúčtovaní. Neviem aký máš príjem,ale pri zisku 100000.- určite budeš odvádzať aj do ZP aj napriek súbehu. Ťažko sa odpovedá ,keď nevieme kopu ďalších potrebných údajov,ktoré Tvoje odvody budú ovplyvňovať.
Anja111
22.08.07,13:45
To znamená ak ja budem mať za rok 2007 zisk z podnikania 100.000 Sk koľko približne zaplatím pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia a v akej výške budú príspevky od 1.7.2008 do sociálnej poistovne? Aký vplyv bude mať pri ročnom zúčtovaní týchto odvodov môj príjem a moje odvody , ktoré za mna mesačne uhrádzal zamestnávateľ?

V tomto prípade by si na základe RZ ZP doplatila cca 6600 Sk, (100000 : 2,14 = 46729 * 14% = 6542). V RZ ZP si vypočítaš aj preddavok na ZP, (závisí od toho, koľko mesiacov v roku 2007 budeš SZČO).
Aj odvody do SP sa budú odvíjať od toho, koľko mesiacov v roku 2007 budeš SZČO.
danielav
23.08.07,03:50
Počula som, že sa pripravuje taká novelizácia zákona, že odvody bude musieť uhrádzať (paušálne ???) každý živnostník, ktorý je zamestnaný a to aj v prípade, že zatiaľ nemá žiadny zisk. Je to pravda??
Paula
23.08.07,03:58
Počula som, že sa pripravuje taká novelizácia zákona, že odvody bude musieť uhrádzať (paušálne ???) každý živnostník, ktorý je zamestnaný a to aj v prípade, že zatiaľ nemá žiadny zisk. Je to pravda??


Asi som to ja "prepočula"...uveď prosím Tvoj zdroj tejto informácie.
danielav
27.08.07,10:08
Povedala mi to známa - účtovníčka, vraj je to v platnosti od 1.7. tohto roka, sociálnej poistovni sa má odvádzať cca 2500 Sk mesačne
Tweety
27.08.07,10:13
Nič také, ako paušálne odvody do SP, v platnosti nie je.
ajobs
27.08.07,19:44
Povedala mi to známa - účtovníčka, vraj je to v platnosti od 1.7. tohto roka, sociálnej poistovni sa má odvádzať cca 2500 Sk mesačne


mimotemy Vymeň známu účtovníčku ako zdroj.
cloe
27.08.07,20:11
mimotemy Vymeň známu účtovníčku ako zdroj.

Ani by som neverila, že to bolo povedané tou účtovníčkou tak ako to tu interpretuje danielv, skôr si myslím, že to zle pochopil alebo si to po svojom preložil.