DIESEL
19.08.07,19:48
Zdravím,

chcel by som sa opýtať nasledovné:

Toho času podnikám, som SZČO, ak sa však zamestnám - v organizácii, budem si musieť naďalej platiť zdrav. poistenie - odvody, aj ako živnostník
a tiež mi ich bude odvádzať aj zamestnávajúca organizácia - zamestnávateľ?
Alebo je to nejako diferencované podľa zisku z podnikania, alebo v každom prípade budem platiť dvojité odvody?

Ďakujem.
inuš
19.08.07,17:55
V skratke: :rolleyes: Ak sa zamestnáš, budeš z prac. pomeru platiť odvody na zdravotné poistenie ty ako zamestnanec a aj zamestnávateľ. Ako SZČO popri tom budeš nadalej platiť ZP tak ako doteraz. V rámci ročného zúčtovania zdr.poistenia sa podľa výšky príjmu vyráta, kolko si mal za r. 2007 zaplatiť. Ak si v úhrne /SZČO+Zamestnanec/ zaplatil viac, poisťovna ti vráti preplatok. Ak si zaplatil menej, budeš mať nedoplatok, ktorý budeš musieť poisťovni uhradiť.
dipe
19.08.07,18:40
...a, ako to je keď som SZČO a chcem sa zamestnať? Viem, že sa o tom už veľa popísalo no stále mi to nieje jasné. Počula som názor,že nemusím platiť len ZP, je to pravda?
veronikasad
19.08.07,19:39
...a, ako to je keď som SZČO a chcem sa zamestnať? Viem, že sa o tom už veľa popísalo no stále mi to nieje jasné. Počula som názor,že nemusím platiť len ZP, je to pravda?

Ak nepredpokladáš zo živnosti vysoký zisk, môžeš požiadať o zníženie vymeriavacieho základu na 0 a preddavky na ZP platiť nebudeš. Počítaj s tým, že rozdiel musíš potom vyrovnať v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia.

--------------
Veronika
DIESEL
20.08.07,10:19
Zdravím,

práve to ma zaujíma, pretože ak sa zamestnám, zamestnávateľ za mňa normálne bude platiť zdrav. postenie, ponechám si však naďalej aj živn. list, predpokladám však, že moje ročné príjmy zo živnosti nepresiahnu ani 40 000 sk ročne, aj v takomto prípade musím platiť zdr. poistenie ako SZČO?
Ak som to dobre pochopil, požiadam o zníženie vymer. základu na 0. Ale pri ročnom zúčtovaní by mi pri takom malom ročnom zisku, ako som uviedol mohlo vyskočiť, žeby som musel dorovnávať nejakú vysokú čiastku?
DIESEL
20.08.07,14:06
Ide mi o to, aby som mal aspoň akú takú predstavu, že ak si dám ten vymer. základ znížiť na 0 a ako SZČO nebudem platiť mesačne do ZP nič, môj zamestnávateľ však bude normálne za mňa mesačne platiť ZP, moja hruba mzda bude napr. 19 000,- Sk a v rámci svojej podnikat. činnosti napr. počas celého roka vystavím napr. iba 4 faktúry - teda za celý rok budú z tejto činnosti moje príjmy 40000,- Sk - koľko asi tak budem potom pri ročnom zúčtovaní ZP musieť doplácať? Pýtam sa preto, aby som nebol potom nejako zaskočený....

Ďakujem.
DIESEL
20.08.07,15:44
V prípade, ak by som úplne zrušil živnost. list a radšej by som tie práce vykonal pre odberateľa ako prácu na dohodu o vykonaní práce? Načo je potrebné dať pozor pri takýchto dohodách?
Konkr. napr. by som pre dvoch rôznych odberateľov počas celého roka vykonal prácu na dohodu, a to tak, žeby som mal u oboch dohodu a napr. pri 1. by bolo vymedzene obdobie platnosti od 14.4. - 29.4. a u druheho 30.5 do 10.5. a bola by vykazana odmena u prveho 10 000 Sk a u druheho 8 000 Sk.
Ake dalsie povinnosti z toho pre mna vyplyvaju v suvislosti napr. s danovym uradom a pod. Ak by som mal tieto dva dohody uzatvorene musim o tom informovat svojho zamestnavatela, kde som zamestnany na trvaly prac. pomer?
jankasm
20.08.07,17:30
V prípade, ak by som úplne zrušil živnost. list a radšej by som tie práce vykonal pre odberateľa ako prácu na dohodu o vykonaní práce? Načo je potrebné dať pozor pri takýchto dohodách?
Konkr. napr. by som pre dvoch rôznych odberateľov počas celého roka vykonal prácu na dohodu, a to tak, žeby som mal u oboch dohodu a napr. pri 1. by bolo vymedzene obdobie platnosti od 14.4. - 29.4. a u druheho 30.5 do 10.5. a bola by vykazana odmena u prveho 10 000 Sk a u druheho 8 000 Sk.
Ake dalsie povinnosti z toho pre mna vyplyvaju v suvislosti napr. s danovym uradom a pod. Ak by som mal tieto dva dohody uzatvorene musim o tom informovat svojho zamestnavatela, kde som zamestnany na trvaly prac. pomer?

Pri prácach na dohodu si vlastne nemusíš dávať pozor na nič. ;)
Čo sa týka SP - z dohody žiadne odvody, do SP ťa len zamestnávateľ nahlási ako dohodára.
Čo sa týka ZP - popri zamestnaní môžeš na dohody zarobiť kľudne aj milióny a žiadne zdravotné poistné nezaplatíš.
Čo sa týka DÚ - pokiaľ by tvoj príjem z dohody bol do 5000,-Sk zdanený by bol zrážkovou daňou a takýto príjem nemusíš vôbec priznávať. Pokiaľ však tvoj príjem bude vyšší, ako píšeš napr. 8000 - 10000,-Sk tak k takému príjmu dostaneš na konci roka potvrdenie o príjme, ktoré musíš odovzdať zamestnávateľovi, ktorý ti bude robiť ročné zúčtovanie dane aby ti tam započítal aj tento príjem.
Zamestnávateľovi, u ktorého si zamestnaný na trvalý PP to vôbec nemusíš oznamovať, dôležité je len nezabudnúť na započítanie týchto príjmov pri ročnom zúčtovaní dane prípadne pri podaní daňového priznania. :cool:
DIESEL
21.08.07,08:03
Jankasm - ďakujem pekne za info,

ešte sa chcem spýtať - píšeš, že na konci roka dostanem potvrdenie príjme - čo sa týka tých prác na dohodu - dostanem ho automaticky, či si ho musím od danej firmy, pre ktorú tie práce na dohodu budem robiť vyžiadať?

Ďakujem.
ZuzanaP
21.08.07,08:31
Potvrdenie o príjme automaticky vystavujem každému zamestnancovi, ktorí nás nepožiadal o ročné zúčtovanie. Daj si pozor, či ti príde, ak nie, tak ho žiadaj.