roboš
18.08.07,15:13
V bývalom zamestnaní som dostal za prácu v sobotu resp. nedeľu 25% príplatok za nadčas + mzd. zvýhodnenie 50%(sob.,ned.,sviatok), v terajšom len 25% za nadčas.Čo je správne?
roboš
19.08.07,19:27
V minulom zamestnaní som za prácu v sobotu resp. nedeľu dostal hod. mzdu +50% mzd. zvýhodnenie+25% za nadčas, v terajšom len 25% za nadčas. Čo je správne?
cloe
19.08.07,19:40
V minulom zamestnaní som za prácu v sobotu resp. nedeľu dostal hod. mzdu +50% mzd. zvýhodnenie+25% za nadčas, v terajšom len 25% za nadčas. Čo je správne?

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

/citované zo Zákonníka práce/
Jozef Mihál
19.08.07,19:48
Správne je "Najmenej 25%".
ekopo
20.08.07,05:39
roboš, ja by som Ťa poprosil, aby si už túto otázku v Porade nepoložil. Za jeden deň si otvoril 3 témy, s takmer identickou otázkou.
manus
20.08.07,06:15
Čaute všetci poraďáci,
prosím o radu k takejto téme:
môj manžel je obchodník (v oblasti lízingu). Ak sa dohodne zo zákazníkom, tak má služobnú jazdu aj cez víkend. Nie je to výnimka, stáva sa mu to často (keď je klient cez týždeň nedostupný, musia to vybaviť cez víkend). Chcem sa spýtať, či by nemal problém pri uznaní takéhoto výdavku (náhrada za km; 6,20; stravné ak je to viac ako 6 hodín,...)? :(
manus
20.08.07,06:57
Mohol by mi niekto poradiť, prosííím Vás? Trápim sa tu s knihou jázd, a neviem, či to tam môžem "bez výčitiek" dať?!?
ekopo
20.08.07,08:19
Ak máš riadne vypísanú knihu jázd, tak "to tam" (cez víkend) môžeš kľudne dať.
manus
20.08.07,08:38
V knihe jázd mám základné veci ako kilometre, časy, účel "obchodné rokovanie", prípadne pripnutý blok z tankovania, ak sa tankovalo. Ale nič viac, mám to tam dáko podrobnejšie rozobrať???
ekopo
20.08.07,09:12
Nevidím dôvod podrobnejšie rozoberaniu pracovnej cesty cez víkend oproti bežnému dňu v týždni.
manus
20.08.07,09:19
Ďakujem ti. A želám pekný deň.