petacuckova
20.08.07,06:08
V Zákonníku práce platného od 1.9.2007 som sa v § 116 dočítala, že za časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne základnej výmery, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku...
Takže ak mám zamestnanca, ktorý má v tomto čase ešte dovolenku za rok 2006 a to 16 dní a nevyčerpá si to ani do konca roku 2007, môže mu do ďalšieho roka prejsť len nárok za rok 2007 t.j. 20 dní a tých 16 dní mu musím preplatiť ? Ďakujem za odpoveď.
007gituska
20.08.07,04:53
len v tom prípade, ak mu zamestnávateľ neumožnil vyčerpať túto dovolenku
Chobot
20.08.07,06:26
V Zákonníku práce platného od 1.9.2007 som sa v § 116 dočítala, že za časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne základnej výmery, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku...
Takže ak mám zamestnanca, ktorý má v tomto čase ešte dovolenku za rok 2006 a to 16 dní a nevyčerpá si to ani do konca roku 2007, môže mu do ďalšieho roka prejsť len nárok za rok 2007 t.j. 20 dní a tých 16 dní mu musím preplatiť ? Ďakujem za odpoveď.

Ja to chápem tak, že pokiaľ zamestnancovi na koci roka zostáva viac ako 4 týždne dovolenky, tak 4 týždne si prenesie do ďalšieho roku a zvyšok sa mu vyplatí. Ak by mu zostalo menej ako 4 týždne, tak sa prenesie celá do ďalšieho roku, nemôže sa preplatiť. Tie 4 týždne sa môžu preplatiť len pri skončení PP (tak sko to bolo doteraz).

Myslím, že zákonodarca chcel týmto ustanovením dosiahnuť to, že pokiaľ sa nestihla dovolenka z predchádzajúceho roka vyčerpať, tak neprepadne (ako doteraz), ale sa vyplatí. Zase aby si to zamestnávatelia nezjednodušili, že by vyplatili celý nárok dovolenky a zamestnanec by v novom roku začínal s nulovým nárokom na dovolenku, tak to obmedzili a určili, aby si preniesol aspoň tie 4 týždne.

Ale zajtra idem na školenie o novele ZP, tak dúfam, že to tam vysvetlia. AK som sa mýlil, tak to tu opravím.

Pravdou je, že v novele ZP te to strašne krkolomne napísané.
Jozef Mihál
20.08.07,06:33
Chobot
20.08.07,07:10
petacuckova
20.08.07,07:51
Mám to chápať tak, že ak ma napr. v tomto roku ešte celých 5 týždňov nevyčerpaných za minulý rok, plus nárok na tento rok a nevyčerpá si dovolenku za 2006 do konca roka 2007, tak sa mu preplatí len týždeň a štyri z 2006 + z 2007 mu prejdu do nasledujúceho ?
Chobot
20.08.07,08:12
Mám to chápať tak, že ak ma napr. v tomto roku ešte celých 5 týždňov nevyčerpaných za minulý rok, plus nárok na tento rok a nevyčerpá si dovolenku za 2006 do konca roka 2007, tak sa mu preplatí len týždeň a štyri z 2006 + z 2007 mu prejdu do nasledujúceho ?

Ja to chápem tak.
petacuckova
04.12.09,06:26
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či to ešte stále platí, že časť z minuloročnej dovolenky nad 4 týždne sa preplatí a ostatná sa musí vyčerpať, alebo prepadne.
To sa týka len zamestnancov s výmerou dovolenky nad 4 týždne, že ?

Mám totiž zamestnancov, ktorí majú ešte dovolenku za rok 2008. Jeden má nárok na 20 dní zostatok z min. roka 15, ak si ich nevyčerpá do konca 2009 dovolenka za rok 2008 15 dní mu prepadne. Druhý ZC má zostatok za rok 2008 25 dní, preplatím mu pri nevyčerpaní do konca roka 2009 5 dní a tretí má 22 dní, takže tomu by som mala preplatiť 2 dni. Je to správne ? Prosím o odoprenie alebo opravu :-). Vopred ďakujem.
KEJKA
04.12.09,06:30
............ Jeden má nárok na 20 dní zostatok z min. roka 15, ak si ich nevyčerpá do konca 2009 dovolenka za rok 2008 15 dní mu prepadne. Druhý ZC má zostatok za rok 2008 25 dní, preplatím mu pri nevyčerpaní do konca roka 2009 5 dní a tretí má 22 dní, takže tomu by som mala preplatiť 2 dni. Je to správne ? Prosím o odoprenie alebo opravu :-). Vopred ďakujem.
ja to chápem presne takto.
veronikasad
04.12.09,06:32
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či to ešte stále platí, že časť z minuloročnej dovolenky nad 4 týždne sa preplatí a ostatná sa musí vyčerpať, alebo prepadne.
To sa týka len zamestnancov s výmerou dovolenky nad 4 týždne, že ?

Mám totiž zamestnancov, ktorí majú ešte dovolenku za rok 2008. Jeden má nárok na 20 dní zostatok z min. roka 15, ak si ich nevyčerpá do konca 2009 dovolenka za rok 2008 15 dní mu prepadne. Druhý ZC má zostatok za rok 2008 25 dní, preplatím mu pri nevyčerpaní do konca roka 2009 5 dní a tretí má 22 dní, takže tomu by som mala preplatiť 2 dni. Je to správne ? Prosím o odoprenie alebo opravu :-). Vopred ďakujem.
a z akého dôvodu si dovolenku nevyčerpali ? A zamestnanci s "prepadnutou" dovolenkou súhlasia ?

§ 111
Na začiatok

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
petacuckova
04.12.09,07:31
Ja im každý mesiac dávam podklad, koľko majú dovolenky, ale oni si ju nechcú čerpať bezdôvodne. Vraj keď nič nemajú, tak si ju nebudú čerpať a sedieť doma. Cez rok majú nadčasy , ktoré si vyberú ako náhradné voľno a potom sa im to tak nakopí...
KEJKA
04.12.09,07:40
Ja im každý mesiac dávam podklad, koľko majú dovolenky, ale oni si ju nechcú čerpať bezdôvodne. Vraj keď nič nemajú, tak si ju nebudú čerpať a sedieť doma. Cez rok majú nadčasy , ktoré si vyberú ako náhradné voľno a potom sa im to tak nakopí...
Je povinnosťou zamestnávateľa určiť čerpanie dovolenky, vyššie máš citát. Takže nejde len o to, či zam-ec chce alebo nechce. Dovolenka je na zotavenie a treba ju preto čerpať. Je smutné, ak niekto okrem práce nemá iné možnosti, iba sedieť doma.......... ale načo si domov budujeme, ak potom nechceme v ňom tráviť čas? Ved za dovolenku peniaze dostanú, plat im neujde.
petacuckova
04.12.09,07:44
No neviem, či by ste to nariadili riaditeľom jednotlivých úsekov... Ja som im to povedala a nútiť ich nemôžem, ja totiž chcem ešte pracovať v tejto firme :-)
AMM
09.12.09,06:38
Poradíte mi? Zamestnanec u nás pracoval od 18.8. do 17.11.2009, takže 3 mesiace. Nárok na dovolenku mal 5 dní, priemerný zárobok 3,9171 Eur/h.
Preplatenie dovolenky bude 5 x 8 x 3,9171 = 156,684, t.j. 156,69 EUR?
Je to správne?
katka50
09.12.09,06:48
Poradíte mi? Zamestnanec u nás pracoval od 18.8. do 17.11.2009, takže 3 mesiace. Nárok na dovolenku mal 5 dní, priemerný zárobok 3,9171 Eur/h.
Preplatenie dovolenky bude 5 x 8 x 3,9171 = 156,684, t.j. 156,69 EUR?
Je to správne?
Zákonník práce § 102
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

To znamená po odpracovaní 60 dní z roč. nároku 25 dní = 3,9171x8x4 dni a z roč. nároku 20 dní 3,9171x8x3,5 dňa.
AMM
09.12.09,06:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď.