Deni
16.02.05,01:43
Poradíte mi? Ešte len začínam.
Faktúra za tovar príde 2/2005, zdaniteľné plnenie na faktúre je 27.1.2005. Odpočítanie dane uplatním v 2/2005 alebo 1/2005.
Tiež si neviem poradiť s takouto fa za nájom. Nájom za 1/2005 bol zaplatený 2.1.2005, ale fa bola vystavená až 12.1.2005, kde dátum zdan.plnenia je uvedený tiež ako 12.01.2005. Nemal by byť tento dátum 2.1.2005, čiže deň zaplatenia? Vystavili mi fa správne?
Grófová
16.02.05,05:00
Mám k dispozícii Metodický pokyn k odpočítaniu dane - stiahla som si ho zo stránky Daňovej správy SR v novembri 2004. Citujem: Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona o DPH v zdaňovacom období v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane /právo odpočítať daň z tovaru alebo služby vzniká platiteľovi dane v deň, kedy pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť - deň vzniku práva na odpočítanie dane je totožný s dňom vzniku daňovej povinnosti/, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad /faktúru, alebo dovozný doklad/. Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad, ale nezahrnul ho do odpočítania dane, môže uplatniť právno na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane. Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal.
Uvádzajú takýto príklad:
FA - dátum daň. povinn. 30.7.2004
FA vystavená - 12.8.2004
Odberateľ ju obdržal - 15.8.2004
Ak si odberateľ neuplatní právo na odp.dane za júl 2004, kedy mu podľa zákona vzniklo právo na odpočítanie, uplatní si odpočítanie dane v mesiaci, kedy faktúru obdržal t.j. august 2004 . Ak si odberateľ neuplatní právo na odp.dane v mesiaci 07 ani v mesiaci 08, uplatní si odpočítanie dane v dodatočnom DP k zdaňovaciemu obdobiu 08. Správca dane bude akceptovať aj odpočítanie dane uplatnené platiteľom dane v dodatočnom DP k zdaňovaciemu obdobiu 07.
Toto platí aj pre rok 2005.
To nájomné, čo ste platili s dátumom 2.1.2005 - tak na fa dátum dodania služby /zdaniteľné plnenie/ by mal byť dátum, kedy im Vaša platba prišla na ich účet. Inak by som si ja osobne z toho ťažkú hlavu nerobila, však je to vysporiadané v rámci mesiaca.



« Predchádzajúca téma | Nasledujúca téma »

Rýchla odpoveď (bez formátovania)
Správa:
Prosím kliknite na tlačidlo 'rýchla odpoved' v príspevku na ktorý chcete reagovať. (týmto bude možné v stromovom zobrazení vidieť na ktorý príspevok ste reagovali).
Možnosti
Citovať vybraný príspevok v odpovedi?
AjkaK
16.02.05,05:14
Mohli by ste tu "prilepiť" ten metodický pokyn? Pomohlo by mi to. Vďaka
syamlee
16.02.05,05:29
Mohli by ste tu "prilepiť" ten metodický pokyn? Pomohlo by mi to. Vďaka
...:o Netreba tu nič lepiť, nakoľko od 1.1.2005 § 51 ods.2 uvádza úplne niečo iné ako tvrdí Grófova... Tak sa mi zdá, že dátum zdaniteľného plnenia zákon 222/2004 ani nepozná.... :)
Deni
16.02.05,14:14
Ďakujem, veľmi mi to pomohlo. Hlavne som o niečo pokojnejšia, že som nič nepokazila.
Richard
24.02.05,07:41
podľa novely je to zrejmé už aj zo zákona, nielen metodického usmernenia