felama
20.08.07,06:46
Dobrý deň, prosíme o radu, má nárok zamestnanec na daňový bonus na dieťa v mesiaci august, syn nášho zmestnanca má uzatvorený pracovný pomer od 20.8.2007. Môžeme ešte v auguste vyplatiť našej zamestnankyni bonus na toto dieťa. Ďakujem
007gituska
20.08.07,04:50
nebol bonus vyplatený predchádzajúcim zamestnávateľom? ak nie, má nárok a môžeš ho vyplatiť spolu aj za dva mesiace naraz
Chvastek
20.08.07,05:02
Vášho zamestnanca dieťa má uzatvorený pracovný pomer od 20.8.2007, daňový bonus za mesiac august ešte môže byť vyplatený.
Kačena I.
20.08.07,05:13
Daňový bonus za 2 mesiace naraz? Nevysporiada sa nedoplatok len cez ročné zúčtovanie resp. DP?
Zita4
20.08.07,05:50
Daňový bonus za 2 mesiace naraz? Nevysporiada sa nedoplatok len cez ročné zúčtovanie resp. DP?
Nejde o DB za 2 mesiace naraz, ale o vyplatenie DB za mesiac, v ktorom už dieťa začalo pracovať ako zamestnanec - či rodič má alebo nemá nárok. :)
Kačena I.
20.08.07,05:57
Ja som ale reagovala na čl. č. 2 od 007gituska.
Zita4
20.08.07,06:02
Ja som ale reagovala na čl. č. 2 od 007gituska.
Prepáč, to som prehliadla, nedala si citáciu, vyzeralo to, že diskusia ide zlým smerom. ;)
Kolejová
20.08.07,11:16
Poradí mi niekto:

Mám zamestnanca ktorého dcéra študuje na vysokej škole /denné štúdium/. Poberá daňový bonus, ale v auguste sa vydáva. A tu je ten problém.
Kto bude poberať daňový bonus ? Otec alebo manžel ?
Manžel je tiež študent, ale len diaľkovo.

Bude rozhodujúce aj to či je manžel zamestnaný v riadnom pracovnom pomere alebo SZČO ?


Ďakujem
Tweety
20.08.07,11:18
Prečo manžel? on predsa nie je otcom študentky. Otcom ostáva stále otec.
Kolejová
20.08.07,11:20
Takže kým bude dcéra študovať na VŠ v dennej forme, patrí bonus otcovi ?

Aj keď je vydatá ?

Ďakujem
Ela222
20.08.07,11:28
Podľa mňa je rozhodujúce, či žije s ocom v jednej domácnosti. Ak nežije s ocom, tak nebude mať bonus.
Aljok
20.08.07,11:33
Viď Zákon o dani z príjmu :
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a).
abel
20.08.07,11:37
Pozri §33 ods.3 zákona o dani z príjmu.
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a).

Takže podľa mňa až na konci roka, a rozhodujúci bude príjem manžela a to, či dcéra žije s otcom v domácnosti.
Ale to je môj názor, určite sa ešte niekto pridá.
veronikasad
20.08.07,11:39
Poradí mi niekto:

Mám zamestnanca ktorého dcéra študuje na vysokej škole /denné štúdium/. Poberá daňový bonus, ale v auguste sa vydáva. A tu je ten problém.
Kto bude poberať daňový bonus ? Otec alebo manžel ?
Manžel je tiež študent, ale len diaľkovo.

Bude rozhodujúce aj to či je manžel zamestnaný v riadnom pracovnom pomere alebo SZČO ?


Ďakujem

Pozri § 33 odst.3 ZDP :
Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa..... ak s ním dieťa žije v domácnosti, môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel /manželka/ tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumy podľa § 11 odst. 2 písm.a /100-násobok sumy platného živ.minima./

Z toho mi vyplýva, že od 1.9. mu pozastavíš výplatu DB a ak splní podmienky, doplatíš mu ho v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní.

Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

--------
Veronika
Kolejová
20.08.07,11:56
Najlepšie bude ak mu ten daňový bonus od septembra zruším a potom ho radšej vysporiadam v ročnom zúčtovaní.

Ďakujem L
Tweety
20.08.07,12:02
Zákon hovorí v uvedenom § 33 odst.3, že si môže uplatniť po uplynutí ZO, ak manžel nemá uvedené príjmy, takže, pozastav vyplácanie a na konci obdobia sa uvidí, či bude si môcť uplatniť aj za túto dobu manželstva.
veronikasad
20.08.07,12:03
Najlepšie bude ak mu ten daňový bonus od septembra zruším a potom ho radšej vysporiadam v ročnom zúčtovaní.

Ďakujem L

Ak sa vydá, musíš ho od 1.9. zrušiť. Prečítaj si pozornejšie predchádzajúce príspevky.

--------
Veronika
raya1
21.08.07,05:40
Je možné DB doplatiť v nasl. mesiaci, alebo to nechať až v RZD ?
Výpl. tremín máme dosť skoro a aktualizácia prišla tesne po ňom !
ďakujem
Kačena I.
21.08.07,07:46
Je možné DB doplatiť v nasl. mesiaci, alebo to nechať až v RZD ?
Výpl. tremín máme dosť skoro a aktualizácia prišla tesne po ňom !
ďakujem

No nechaj to až do RZ.
ivanam
21.08.07,10:24
Je možné uplatniť daňový bonus daňovníkovi pracujúcemu na základe dohody o vykonaní práce? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
vikinka
21.08.07,10:43
Je možné uplatniť daňový bonus daňovníkovi pracujúcemu na základe dohody o vykonaní práce? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Áno, ak spĺňa podmienky v § 33 ZDP.
zusli
21.08.07,11:04
Ahojte,
prosím, kto vie poradiť?
Zamestnávateľ vyplácal daňový bonus zamestnancovi na dieťa, ktoré bolo študentom externého štúdia VŠ, t.j. daňový bonus bol vyplácaný neoprávnene za roky 2005,2006 a 2007. Za rok 2007 je podľa mňa možné zraziť zamestnancovi neoprávnene vyplatený daňový bonus a vrátiť daňovému úradu. Ale čo s rokmi 2006 a 2005? Je to možné zraziť? A čo penále? Ročné zúčtovanie dane robil zamestnávateľ - je potrebné urobiť opravné ročné zúčtovanie dane?
Prosím, ak ste už riešili takýto problém, poraďte. Vopred ďakujem.
Olgica
21.08.07,11:47
Myslím si, že je možné urobiť za r.2005 a 2006 opravné ročné zúčtovanie, DP zamestnancovi zraziť a vrátiť DU. Aj tak by to raz pri kontrole našli.