katjullka
20.08.07,08:46
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, či máme nárok na odpočet DPH pri nákupe minerálnych vôd zo Sociálneho fondu pre zamestnancov?

Nakúpili sme ich normálne z potravín na bloček, tzn. máme daňový doklad, máme napísanú internú smernicu, tzn. vody sú daňovým výdavkom.
liba2
20.08.07,06:48
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, či máme nárok na odpočet DPH pri nákupe minerálnych vôd zo Sociálneho fondu pre zamestnancov?

Nakúpili sme ich normálne z potravín na bloček, tzn. máme daňový doklad, máme napísanú internú smernicu, tzn. vody sú daňovým výdavkom.
Pri výdavkoch zo SF nikdy nie je nárok na odpočítanie DPH.
liba2
20.08.07,06:51
katjullka
20.08.07,09:45
a je to vôbec správne? môžem použiť SF na nákup miner. vôd, ak sme si napísali internú smernicu, že ked teplota presiahne urcitu hranicu, tak spotreba na jedneho pracov. bude ..., aj ked mame zdroj pitnej vody,ale potenim sa stracaju mineraly...atd, nieco v tom zmysle, myslite ze to mozem nechat ako cerpanie SF?
dakujem vopred za rady, som este len zaciatocnik :))
DušanČ
20.08.07,10:08
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, či máme nárok na odpočet DPH pri nákupe minerálnych vôd zo Sociálneho fondu pre zamestnancov?

Nakúpili sme ich normálne z potravín na bloček, tzn. máme daňový doklad, máme napísanú internú smernicu, tzn. vody sú daňovým výdavkom.

Katjullka, chcem ťa usmerniť v tom zmysle, že ak máte v internej smernici napísané, že minerálne vody sú daňovým výdavkom (nákladom), je potrebné účtovať spotrebu týchto vôd cez účet 501. Nákup účtovaný zo SF, ako každé čerpanie SF, nie je účtovanie o nákladoch. Do nákladov sa účtuje len tvorba SF.
katjullka
20.08.07,10:22
dakujem za usmernenie, ale to viem, ze do nakladov sa uctuje tvorba SF, asi som sa zle vyjadrila, uctujeme v jednoduchom uctov. a tvorba SF nam ide do nakladov, tzn. ponizuje dan. zaklad, ja som skor na pochybach, ci cerpanie SF takouto formou je mozne a pre zamestnancov ako nedanovy prijem (tak ako prispevok na stravne listky)
DušanČ
20.08.07,11:10
dakujem za usmernenie, ale to viem, ze do nakladov sa uctuje tvorba SF, asi som sa zle vyjadrila, uctujeme v jednoduchom uctov. a tvorba SF nam ide do nakladov, tzn. ponizuje dan. zaklad, ja som skor na pochybach, ci cerpanie SF takouto formou je mozne a pre zamestnancov ako nedanovy prijem (tak ako prispevok na stravne listky)

Áno prispievať na tzv. pitný režim zamestnancom zo SF je možné a nemusí sa zamestnancom zdaňovať, pokiaľ sa im nedáva formou finančného príspevku na nákup minerálky. Pre poriadok to treba ošetriť v inernej smernici.
janaGT
20.08.07,11:43
Odpoveď z DR ana m§j dopyt ohľadom poskytovania pitného režimu zamestnancom:
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, že zamestnávateľ vykonáva činnosť, pri ktorej spĺňa podmienky stanovené v zákone č. 247/2006 Z.z. o podmienkach a ochrane zdravia pri práci, pri zabezpečovaní pitného režimu v zmysle uvedeného zákona, nepôjde o bezodplatné dodanie podľa § 8 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z.z. zákona o DPH. ) a platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení vecných a časových podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH.
O dodanie tovaru v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH by išlo v prípade, že platiteľ dane nespĺňal podmienky stanovené zákonom 247/2006 Z.z.. resp. zákonníkom práce (t.j. neukladala by mu túto povinnosť žiadna právna norma)."
dipe
20.08.07,16:12
ahojte,
...zamestnanec zomrel a spoločnosť jeho manželke prispela sumou zo soc.fondu. Suma bola vyplatená v mzde, ako postupovať pri zdaneni a hlavne pri zaúčtovaní?
Ďakujem za odpovede