ivka12
20.08.07,09:13
Ahojte,
ako firma sme obstarali žeriav, ktory je umiestnený v hale na vyrobu plechov a pomocu neho sa premiestnuju velmi tazke zvitky plechu. Chcem uvedeny matetok zaradit do odpisovej skupiny a neviem, do ktorej skupiny. Do dvojky - ako ostatné zvíhacie, manipulacné zariadenia, alebo do trojky ako zdvíhacie a dopravné zariadenia?
Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem
Olice
20.08.07,08:33
Pravdepodobne do 2. odpisovej skupiny (2-17)


29.22.14 Lodné otočné stĺpové žeriavy (deriky); pojazdné mostové žeriavy a lanové žeriavy, mobilné zdvíhacie rámy, zdvižné obkročné vozíky, portálové nízkozdvižné vozíky a žeriavové vozíky


Z: Mostové žeriavy, nosníkové pojazdné žeriavy, portálové žeriavy, pojazdné vozíkové žeriavy, vežové žeriavy stacionárne alebo pojazdné; prístavné žeriavy a žeriavy s kladkou
TZ: Stavebné nákladné výťahy; žeriavy namontovateľné na vozidlo
V: Autožeriavy (34.10.52)
Olice
20.08.07,09:24
Skús si ešte pozrieť v priloženej téme v príspevku č. 8 priložený súbor.
Tam je to zatriedenie rozpísané podrobnejšie a potom sa rozhodni.:rolleyes:

http://www.porada.sk/t33207-klasifikacia-produkcie.html
kalkulka
20.08.07,09:26
Toto patrí do 3. odp. skupiny.
betka
20.08.07,09:35
3-OS 29.22 zdvíhacie a dopravné zariadenia

29.22.17 Pneumatické a ostatné elevátory a dopravníky pre nepretržité premiestňovanie tovaru a materiálov

Z: Pásové, valčekové atď. dopravníky a zdvíhače, pneumatické zariadenia na zdvíhanie alebo dopravu materiálu
TZ: Ťažné zariadenia, paternostre, výťahy na spisy a pod.
Olice
20.08.07,09:43
3-OS 29.22 zdvíhacie a dopravné zariadenia

29.22.17 Pneumatické a ostatné elevátory a dopravníky pre nepretržité premiestňovanie tovaru a materiálov

Z: Pásové, valčekové atď. dopravníky a zdvíhače, pneumatické zariadenia na zdvíhanie alebo dopravu materiálu
TZ: Ťažné zariadenia, paternostre, výťahy na spisy a pod.

KP 29.22.17 je vyčlenené v 2. OS (2-19)
betka
23.11.07,13:19
Ahoj. Chcela by som sa popýtať o radu, kam by ste zaradili nasledovný DM. Mám typy, ale nerada by som ovplyvnila názory. vďaka

-nákladné motorové vozidlo vyklápacie s korbou s odvaľovacím zariadením - povolená celková hmotnosť 26000 kg (kamion)
- kontajnerový príves za nákladný automobil (kamion)
- regále priehradkové ESSEL
- vysokozdvižný vozík DESTA
- nakladač UNC
betka
11.01.08,18:31
Ahoj. Chcela by som sa popýtať o radu, kam by ste zaradili nasledovný DM. Mám typy, ale nerada by som ovplyvnila názory. vďaka

1. nákladné motorové vozidlo vyklápacie s korbou s odvaľovacím zariadením - povolená celková hmotnosť 26000 kg (kamion)
- kontajnerový príves za nákladný automobil (kamion)
- regále priehradkové ESSEL
- vysokozdvižný vozík DESTA
- nakladač UNC

Vieš Betka, skús to....
1. 34.10.4.-motorové vozidlá so zaťažením nad 1.5 tony (1.OS). Ak sa jedná o prívesy a návesy, potom je to 2.OS (34.20.2)
2. kontajnerový príves je príslušenstvo MV)
3. regále: 36.12.11.-ostatný nábytok do kancel.a obchodov (2.OS)- kovové regále rôzneho druhu
4. 2.OS-29.12.17- ...dopravníky a zdvíhače, pneumat. zariadenia na zdvíhanie alebo dopravu materiálu
5. 29.5-univerzálny stavbný stroj (29.52.26, 29.52.27),
Ninna
11.01.08,18:42
Ja mám destu tu: 29.22.18 Ostatné zdvíhacie,
manipulačné, nakladacie
alebo vykladacie
zariadenia
Ninna
11.01.08,19:03
Betka priznám sa že som to pozerala na stránke štatistického úradu a som aj ja zneistela.
Ninna
11.01.08,19:10
Ahoj. Chcela by som sa popýtať o radu, kam by ste zaradili nasledovný DM. Mám typy, ale nerada by som ovplyvnila názory. vďaka

-nákladné motorové vozidlo vyklápacie s korbou s odvaľovacím zariadením - povolená celková hmotnosť 26000 kg (kamion)
- kontajnerový príves za nákladný automobil (kamion)
- regále priehradkové ESSEL
- vysokozdvižný vozík DESTA
- nakladač UNC
29.22.18 Ostatné zdvíhacie, manipulačné, nakladacie alebo vykladacie zariadeniaZ: Lanovky kabínové, sedačkové, lyžiarske vleky atď., káblové dopravníky a manipulačné roboty, prekladacie vozíky, výklopníky vagónov a podobné zariadenia; zdvíhacie zariadenia pre poľnohospodárstvoTZ: Dynamické štôsovače, diaľkovo ovládané manipulačné zariadenia, letiskové dopravníkyV: Manipulačné prívesy bez motorov (35.50.10)
Ninna
11.01.08,19:13
Význam používaných skratiek vo vysvetlivkách je nasledovný:
Z* zahŕňa
TZ tiež zahŕňa
V* vylučuje s*odkazom do ktorého kódu uvedená vylúčená položka patrí
andrej_rv
11.01.08,19:13
Vieš Betka, skús to....
1. 34.10.4.-motorové vozidlá so zaťažením nad 1.5 tony (1.OS). Ak sa jedná o prívesy a návesy, potom je to 2.OS (34.20.2)
2. kontajnerový príves je príslušenstvo MV)
3. regále: 36.12.11.-ostatný nábytok do kancel.a obchodov (2.OS)- kovové regále rôzneho druhu
4. 2.OS-29.12.17- ...dopravníky a zdvíhače, pneumat. zariadenia na zdvíhanie alebo dopravu materiálu
5. 29.5-univerzálny stavbný stroj (29.52.26, 29.52.27),
Kontajnerový príves nie je príslušenstvo MV ale špeciálny typ prívesu na prepravu kontajnerov, podľa mňa patrí do KP 34.20.23
Zaradenie žeriavu závisí od technického riešenia. Ak je to autožeriav - KP 34.10.52, mostové, pojazdné, portálové a stavebné žeriavy KP 29.22.14,
DESTA (vysokozdvižný vozík) patrí do KP 29.22.15
To UNC-čko je asi čelný lopatový nakladač KP 29.52.25, prípadne otočný stroje pre zemné práce KP 29.52.26 - závisí od toho, aké možnosti sú uvedené v technickej dokumentácii. Ak je to kolesový nakladač (a zrejme je), mal by byť zaradený do OS 3 - položka 3-21 ZDP.
Ninna
11.01.08,19:16
29.22.15 Vidlicové stohovacie vozíky, iné vozíky vybavené zdvíhacím a manipulačným zariadením; malé ťahače používané na železničných staniciach

Z: Ťažné alebo zdvíhacie manipulačné vozíky a samozdvižné vozíky s elektrickým alebo tepelným motorom
TZ: Vozíky automaticky riadené a zdvižné gondoly
V: Prívesy a ručné manipulačné vozíky (35.50.10)
betka
12.01.08,10:33
Ľudkovia, veľká vďaka, som rada, že ste sa v tomto mojom zaraďovaní priplietli. Vďaka, vďaka.....

Andrej, nemám žeriav, to mala Ivka.

Ja mám:
DAF N3 (kúpený starší), sklápacia karoséria-nadstavba, počet náprav 3. Tu som neistá. (musela som pochopiť rozdiel medzi "kamionom" a "nákladným".
Myslela som si, že tie hebedá, čo behajú po ceste, sú všetky "kamiony", ale bolo mi vysvetlené, že tá korba, sa nedá odpojiť (1.0S), je to vcelku....(nie som autíčkár...:rolleyes:) - tu sa zakúpil príves, kt bude teda samostatným HM, označenie toho prívesu je príves nákladný špeciálny (O4)

A keď sa dá odpojiť, teda mám auto a náves (vtedy je (2.OS) a za ním môžem dať príves.

Tak teraz neviem, či je to 1.0S alebo 2.OS
betka
12.01.08,11:12
Ešte mám jeden problémik, kt. mám rozpracovaný len tak zatiaľ v hlave.

Na základe kolaudačného rozhodnutia UJ zaradila do používania halu na skladovanie v roku 2006. (uplatnený daňový odpis)
V roku 2007 sa rozhodla, že zmení účel použitia na halu výrobnú, kde zakúpi vyrobnú linku.
Na hale sa uskutočnili TZ a vybudoval sa i prístrešok. V rukách mám rozhodnutie od obce. Citát.

Povoľuje dočasné užívanie stavby na skúšobnú prevádzku:“Hala....linky a prístrešok skladu .....(materiál) za nasledovných podmienok:
Dočasné užívanie stavby na skúšobnú prevádku sa povoľuje za nasledovných podmienok:
- 1. skuš.rev. sa povoľuje od termínu nadobud. Právopl. Tohto rozhodnutia do 1.10.08
- 2. stavebník je povinný zabezpečiť počas skúšobnej prevádzky......

Z tohto pre mňa vyplýva:
- do užívania môžem zaradiť len majetok, na kt. mám kolaud.rozhodnutie
- mám len dočasné užívanie stavby, to pre mňa zmanená, že budem budem mať tento majetok na 04201-hala, 04202-prístrešok.

2. otázka výrobná linka nemá zrejme nič spoločné s uvedeným rozhodnutím obce...(?)
- mám Fa k výrobnej linke, kt. obsahuje posúdenie strojových zariadení pred uvedením do prevádzy.
Výrobná linka sa už používa na výrobu, výrobky sa už predávajú, môžem ju zaradiťdo používania, či je tam tiež potrebné nejaké povolenie, alebo to povolenie súvisí s rozhodnutím stavebnéhoúradu....(?).

Na prevádzku linky sa kupujú mazivá, kt. sú potrebné na údržbu linky. Ak sa nemôže zaradiť do používania, čo s nimi. Je to vôbec daňový výdavok? Opotrebovali sa sitá-čo s nimi.

Už som zo všetkého jeleň, pomôžte:mee::mee:.....vďaka
andrej_rv
12.01.08,11:41
A keď sa dá odpojiť, teda mám auto a náves (vtedy je (2.OS) a za ním môžem dať príves.
Tak teraz neviem, či je to 1.0S alebo 2.OS
To asi naozaj závisí od schopnosti ohájiť si svoje riešenie pred správcom dane na jednej strane a od potrieb daňovej optimalizácie na strane druhej.
Bežné nákladné autá patria do KP 34.10.41 - 43, ťahače návesov (tie "kamiónové" ťahače) do KP 34.10.44 - v oboch prípadoch je to 1. OS
Všetky nákladné prívesy a návesy (mimo poľnohospodárskych) patria do KP 34.20.23 - 2.OS
Podľa § 22 ods. 2 písm. a) ZoDP sú odpisovaným hmotným majetkom samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. ZoDP vytvárať súbory vecí pre účely odpisovania neukladá, len umožňuje. Definícia pojmu "samostatné technicko-ekonomické určenie" v zákone chýba (neviem o tom, že by ju vysvetľoval prípadne nejaký iný naväzujúci predpis resp. Opatrenie MF SR).
Pri zaradení predmetov do súboru sa súbor zaraďuje do odpisovej skupiny v zmysle § 26 ods. 2 ZoDP podľa hlavného funkčného celku. (Poďla čoho sa stanoví hlavný funkčný celok zákon ani súvisiace predpisy neuvádzajú).
Vzhľadom na horeuvedné môžu prísť do úvahy pri zaradení nákladného auta a prívesu nasledovné varianty:
- auto i príves sa zaradia a odpisujú samostatne v príslušných odpisových skupinách. (Podľa mňa má auto samostatné technicko ekonomické určenie a príves tak isto. Najmä ak ide o nejaké špeciálne prívesy). Tento spôsob by mal byť úplne daňovo priechodný, ak má firma nerovnaký počet nákladných áut a prívesov.
- z auta a prívesu sa vytvorí súbor majetku (tzv. jazdná súprava). Prichádza to do úvahy ako možnosť v prípade, ak má firma rovnaký počet áut a prívesov, ktoré sa prevažne používajú spolu. Otázne je zaradenie resp. hlavný funkčný celok. Ak ide o nákladné auto s korbou (nie návesový ťahač), jeho technicko-ekonomické určenie je preprava nákladov. A prívesu tak isto. Ale keďže auto je predsa len asi dôležitejšie, podľa mňa nie je v rozpore so zákonom zaradenie celého súboru do I. OS (a daňovo je výhodnejšie).
Ak ide o vytvorenie jazdnej súpravy z ťahača a prípojného návesu, tam to zaradenie do I. OS možno nie je až jednoznačné, ale vzhľadom na absenciu výkladu pojmov v zákone je dosť ťažko jednoznačne stanoviť, čo je v tomto prípade hlavný funkčný celok (podľa mňa tiež ťahač).
andrej_rv
12.01.08,12:01
.... do užívania môžem zaradiť len majetok, na kt. mám kolaud.rozhodnutie
Nie celkom. Až po nadobudnutí právoplatnosti vkladu do katastra.


- mám len dočasné užívanie stavby, to pre mňa zmanená, že budem budem mať tento majetok na 04201-hala, 04202-prístrešok
Áno. Prístrešok je možno drobná stavba a nepotrebuje kolaudačné rozhodnutie, len ohlásenie, ten by sa možno mohol zaradiť. Čo s opotrebením budovy počas užívania: http://www.porada.sk/t31871-zaradenie-budovy.html#post293671


mám Fa k výrobnej linke, kt. obsahuje posúdenie strojových zariadení pred uvedením do prevádzy.
Výrobná linka sa už používa na výrobu, výrobky sa už predávajú, môžem ju zaradiťdo používania, či je tam tiež potrebné nejaké povolenie, alebo to povolenie súvisí s rozhodnutím stavebnéhoúradu....(?).
Ak sa na spustenie linky nevyžaduje nejaké špeciálne povolenie (napr. Úradu pre jadrový dozor :)) a v rozhodnutí obce je súhlas s dočasným užívaním stavby vrátane linky, ja by som to bez obáv zaradil.
betka
12.01.08,12:35
Človek dostáva rady, ako ja v tomto prípade, neviem ako by som sa mohla odvďačiť, sú to rady, kt. ma posunú o krok vpred, .....
Stlačiť oceňujem, hmmm, to nie je len o oceňujem....
Ďakujem, to je zrejme jediné čo môžem teraz povedať ....

Andrej, .............
betka
21.01.08,16:08
Ahojte, ešte taká malučičká otázočka.

Cestovné zamestnanca účtované cez 512/333 (kde boli výdavky na benzín, ubytovanie, stravné...proste klasika) a súviseli s obstaraním NA, by som mohla celé preúčtovať 042/623.
Nafta, kt. bola tankovaná do NA 501/211, detto 042/623.

Alebo už zaraďujem moc poctivo?
andrej_rv
21.01.08,16:33
Alebo už zaraďujem moc poctivo?
Neviem, či poctivo alebo nie, ale určite v súlade s § 25 ods. 4 ZÚ i § 33-35 Postupov PÚ ;) . Nutnosť zahŕňať náklady súvisiace s obstaraním do OC sa síce možno v niektorých firmách (resp. u niektorých účtovníkov :)) ešte veľmi "nenosí", ale napr. pri obstaraní a dovoze auta zo zahraničia tieto náklady už môžu dosiahnuť výšku, ktorá je "zaujímavá" aj pre správcu dane.
betka
21.01.08,17:04
Aby som to už urobila špecialitkou:

NA-KC 1.3 mil., vedľajšie výdavky súvisiace s obstar.:potvrdenie o zhodn. typu, správny poplatok za rozhodnutie, potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ, plus cesťák (koef*)

Zaradila som do užívania napr. 21.4.07, na základe prid. ZEČ. (pretože som musela ísť o týždeň na STK, emisnú-to už boli výdavky účtované na 5xx)

Daň z MV uhr. 21.5. - začala som používať na podnikanie.

Alebo malo byť zaradené do užívania až 21.5. (zaplatené danou z MV a potom STK, emisná budú súč. OC...)

- poznámka ku koef* (čo tým chcel básnik povedať). Cesťák musím koef., pretože spolu z MV sa kúpil i kontajner, teda časť vedl. nákladov pôjde do OC NA, a časť do OC kontajneru )
Chcem to mať poctivo:)
momaria
31.03.08,12:44
Prosím vie mi niekto poradiť, do ktorej skupiny mám zaradiť miešačku používanú v stavebníctve?Ďakojem
Olice
31.03.08,14:54
Prosím vie mi niekto poradiť, do ktorej skupiny mám zaradiť miešačku používanú v stavebníctve?Ďakojem

Ak je nadobúdacia cena viac ako 30 000 Sk

Odpisová skupina 2 (položka 2-32 prílohy k zákonu o DzP)

29.52.40 Stroje a zariadenia na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok; stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku

Z: Stroje na mechanickú úpravu uhlia, rúd a rôznych nerastov (triedenie, osievanie, pranie, oddeľovanie, drvenie, mletie, miešanie, aglomerovanie, lisovanie, vytláčanie atď.), stroje na mechanické spracovanie v cementárňach, výrobniach sádry, brikiet atď., miešačky na betón a maltu, zariadenia na prípravu materiálu pre cestné povrchy, stroje na výrobu zlievarenských pieskových foriem atď.
V: Nákladné pojazdné miešačky na betón (34.10.54)
momaria
02.04.08,17:11
ďakujem pekne