bihi75
20.08.07,09:18
Máte niekto skúsenosti s touto očnou chorobou? Ja sa s ňou už pasujem 7 rokov.Najprv ľavé oko,teraz už pomaly začína aj pravé.Nosil som klasické šošovky,teraz som objednaný v BA na tvrdé. Má niekto skúsenosti s ich nosením?
x2x2
21.11.07,05:38
Ja nosim tvrde kontaktne uz siesty rok. Ked si na ne zvyknes tak to bude celkom vpohode. Najhorsie je to cez leto ked fuka. (prach, spina atd...)

To asi ides k Angelike De Rossi co? do Karlovej Vsi.
bihi75
21.11.07,16:28
Uz som tam bol aj som ich dostal,pred mesiacom.Prve dni som ich nosil tak hodinku dve denne ale stale mi dost vadia,teraz to priznam sa trochu flakam.
x2x2
22.11.07,18:27
Jasne zo zaciatku tez kym som si zvykol tak to trvalo, ale teraz uz ich mam vpohode na ociach aj cely den. A ja to flakat nemozem bo ked ich nemam na ociach vydim strasne zle. A radam ti neflakaj to ani ty, pretoze zrak sa ti pokazi este viac. Nosenim sa ti oko nezlepsi ale aspon ostane take ake je. Vylicit sa to neda, da sa to len zastavit. A v poslednom stadiu pomoze uz len transplantacia rohovky.
bihi75
23.11.07,06:32
ved viem,ze je to v podstate nevyliecitelne, len ta transplantacia. Ja to mam na lavom oku uz dost rozvinute,prave je este ako tak,ale ide to aj tam.
ja viem,musim to prestat flakat :mee:
x2x2
23.11.07,06:56
Ja som sa teraz dozvedel ze je uz aj daky novy sposob liecby. voperuju ti daky silikonovy kruzok do oka a to je ako nahrada tej tvrdej sosovky. V blave to roby jeden Doktor. Sa tam cez leto chcem obiednat na prehliadku bo s tymi sosovkami su len starosti. Viac krat sa mi stalo ze som napriklad aj jedno stratil :) (Ak ces kontakt, daj vediat)
bihi75
23.11.07,11:46
pocul som o tom, vola sa to tusim keraring.Moja lekarka je ale voci tomu mierne skepticka, lebo je to vraj neodskusane. Ale aj tak by som kontakt prijal.Diky.
x2x2
23.11.07,12:39
No je to nejaka novinka ale vraj uz ma niekolko zakrokov zasebou a uspesne.

Ocna klinika SZU Bratislava-Petrzalka
Antolska 11
Profesor Černak
02/68672039
02/68672831

Ja sa tam cem objednat v lete ked si pojdem po nove cocky do blavi. Tak uvidime.
bihi75
23.11.07,19:28
vdaka,tak potom sa ozvi ako to vyzera
NTV
18.02.08,10:29
Smiem sa spytat ako to vyzera s Tvojim okom teraz? Manzel má tú istu diagnozu. Len to zanedbal a siel k lekarovi,ked uz takmer vobec nevidel. Najskor mu diagnostikovali zákal, ale po vysetreniach v Bratislave u Dr.Strmena sa urcil keratokonus. Ako vidis na postihnute oko? Bez sosoviek vidis rozmazane alebo takmer vobec? Ako si si zvykol na tvrde sosovky?
Marthy
06.08.08,10:29
Keratokonus mi diagnostikovali v roku 1992 keď som mal 18 rokov najrpv som nosil mäkké šošovky a od roku 1995 som nosil veľké celokorneálne tvrdé kontaktné šošovky na aplikáciu som musil chodiť až do Brna lebo na Slovensku neboli ...neviem ako je to teraz....zo začiatku som si ich v celku pochvaloval no čím ďalej tým viac sa mi zdalo ich nosenie ako príťaž...nález sa mi zhoršoval a zhoršoval a tak som sa v roku 2003 rozhodol podstúpiť keratoplastiku v Banskej Bystrici...najprv lavého oka a potom v roku 2005 pravého oka...teraz nosím okuliare...lebo tranplantáciou sa nepodarí odstrániť astigmatizmus...počul som a čítal som aj o Keraringu ...myslím si že to skutočne môže pomôcť a človek pokiaľ nemá už vážne poškodenú rohovku tak nemusí isť na karatoplastiku. My sme v rodine traja čo máme túto diagnózu ...okrem mňa aj moja sestra a otec....my s otcom sme už obojstrane zoperovaní...a sestre lekár odporúčil aplikáciu toho keraringu.
wurmki
13.08.08,18:31
Mojmu synovi diagnostikovali keratokonus ako 15-ročnému minulý rok - na obidvoch očiach. Nosí tvrdé kontaktné šošovky, ale v priebehu roka sa mu nález podstatne zhoršil. Tiež sme uvažovali o keraringu, ale rohovku má už dosť poškodenú, tak to neodporúčali. Navyše je aktívny športovec, hrá hokej, tak neviem či keď bude musieť podstúpiť keratoplastiku, bude môcť ešte športovať. Nemá s tým niekto skúsenosť?
MiškaH
01.01.09,17:47
Máte už prosím niekto osobnú skúsenosť s Keraringom. Pomohlo to? Môjmu priateľovi zistili keratokonus pred 3 mesiacmi a odporučili mu práve túto operáciu. Rozhodovanie je pomerne ťažké, pretože názory doktorov sa veľmi rôznia.
xazx
04.01.09,14:27
Re:MiškaH
Ahoj nepoznam nikoho, kto by to mal implantovane ale na slovenskych strankach sa toho vela nedozvies. Skus ceske napr. Lexum.cz
Tiez by ma zaujimalo kde na slovensku to robia a ake su pooperacne vysledky,
prip. ci nieco hradi poistovna. Napis prosim ak mas k tomu informacie.
Rozmyslam tiez ze by som skusil keraring. Zaujimalo by ma v com su rozne nazory lekarov ako si pisala v prispevku.
Ja budem tiez zhanat info a dam prispevok ak zistim nieco nove co by pomohlo.
Diiik
wurmki
05.01.09,19:24
My sme boli so so synom na vyšetrenie v Prahe na klinike Lexum, tam nám už keraring neodporúčasli, nakoľko má rohovku už velmi poškodenú, ale keby sa mu to dalo urobiť , tak by sme to asi skúsili. S ich prístupom a profesionalitou sme boli velmi spokojní, až na to, že sme boli sklamaní z toho , v akom stave má oči, že ho čaká už len keratoplastika. Tu sa o tom veľa nehovorí,ale neviem či to nerobí prof. Černák.
MiškaH
15.01.09,19:58
Na Slovensku podľa mojich informácií robia keraring v Bratislave. Ale neviem presne kde. V Ostrave na klinike Lexum sme boli koncom novembra na vyšetrení a práve tam mu odporučili keraring. Cena je 35000 Czk za jedno oko. Ohlasi na ich stránke sú síce dobré, ale nie som si celkom istá či nie sú tak troch reklamným ťahom, vzhľadom na pomerne vysoké ceny zákrokov. Poisťovne ich nepreplácajú. Ťažko povedať. Čo sa týka prístupu a vyšetrenia, boli sme veľmi spokojní. Okrem toho absolvoval vyšetrenie v Bratislave vo fakultnej nemocnici a konzultáciu u jedného známeho očného. Práve oni neodporúčali žiadny zákrok laserom, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Jednoznačne sa ale nevyjadrili prečo, takže neviem. Mám troch obavy do kedy čakať, aby to nedopadlo tak, že už bude neskoro. Keď zistím niečo nové ozvem sa.
xazx
18.01.09,08:07
Minuly tyzden som sa objednal na vysetrenie do BA k panovi prof. Černákovi. Idem tam vo februari a uvidim ci mi odporuci keraring. Ak ano, tak zistim vsetko okolo toho a dam vediet.
vratislavcek
03.02.09,06:34
ja mam za sebou 3 operacie co sa tyka keratokonusu, na lavom oku mam INTACS (inac povedane prstence alebo Ferrara ring(ina znacka) alebo keraring) robili mi to v BB a preplatila vsetko poistovna a na oboch ociach mam uz aj CROSS LINKING inac povedane CCL ( nasycovanie ryboflavinom a ozarovanie UV lampou. A uz je aj novsia metoda voperovanie ICL sosovky...

Inac u mna keratokonus aj napriek operaciam pokracuje :o( , momentalne opat nosim aj tvrde sosovky z BRna , tie z Bratislavy od Angeliky de Rossi som neznasal dobre.
alicia
20.02.09,16:04
Môžem sa opýtať ku komu do Brna chodíte?
Ja som tam začala chodiť pred 30 rokmi, / p. Tatár už zomrel/, ale teraz som stratila kontakt, viem, že ich je tam viac, ale neviem sa nakontaktovať.
Sô tie z Brna teraz pre Vás lepšie ako od Angeliky de Rossi?
greghouse
26.02.09,06:41
Priatelia moj keratokonus dosil do takeho stadia ze ma asi o 3 tyzdne caka transplantacia rohovky...
Takze tak...Inak moje skusenosti najlepsi odbornici ...BB roseveltova nemocnica
jarora
28.02.09,12:53
Chcem sa opýtať koľko stojí tvrdá šošovka od Angeliky de Rossi a v Brne. Ďakujem
jadara
03.05.09,10:17
Chcem sa opýtať koľko stojí tvrdá šošovka od Angeliky de Rossi a v Brne. Ďakujem
no presne neviem koľko stoja, ale ja mám na obidve oči a v blave je to okolo 4 000,- Sk
katka25
25.05.09,11:36
ahojte, som prekvapena, ze tu existuje takato tema. totiz ja tiez trpim touto chorobou :( a uz dlhe roky. zistili mi to este niekedy pocas studii na VS. najprv to bolo prave oko a postupovalo to velmi rychlo... nevedeli mi prist nato, co to je, az jeden starsi skuselny lekar to zistil a poslal ma na tvrde kontaktne sosovky do brna. videla som vdaka nim ovela lepsie, ale nemohla som si na nich absolutne zvyknut. mala som velmi citlive oci a velmi mi to vadilo. zdalo sa mi, ze aj vdaka tymto tvrdym sosovkam mi choroba viac postupovala, tak potom ani neviem ako, ale privolila som na transplantaciu toho praveho oka. videnie sice nemam az take dobre, pretoze asi neexistuju okuliare, ktore by mi uplne zdokonalili videnie, ale aspon mam pocit, ze choroba sa zastavila a step sa ujal... neviem ako to bude dalej, ale je to uz 20r. snad to este nejaký cas vydrzi :) Druhe oko-lave sa mi zhorsuje pomalsie. (vdaka Bohu) Nosim stale okuliare, ale uz citim, ze s tym treba nieco robit... neviem, kde tu na Slovensku sa najlepsie operuje. Predtym ma operovali v Brne. (tesne pred revolucou este zadara) Pocula som, že v hlavne v Prahe je to super. Zaujal ma ten Intacs... kto to u nas robi? Len v Blave?
xazx
31.05.09,16:36
Re:Katka25 urcite najlepsie v Ba nemocnica SZU Cyrila a Metoda
Antolská Petrzalka u pána profesora MuDr. A Černáka. Mam velmi dobré skusenosti odporucam. Som po transplantacii rohovky a som zatial velmi spokojny.Druhe oko sa mi zhorsuje tiez pomalsie a na to mi p. profesor odporucil Cross Linking (CCL).Skus sa objednat priamo tam alebo potom tiez k p. profesorovi Černakovi na excimer kliniku v Karlovej Vsi Lísčie údolie BA. kontakty na .excimer.sk
katka25
02.06.09,15:37
Re:Katka25 urcite najlepsie v Ba nemocnica SZU Cyrila a Metoda
Antolská Petrzalka u pána profesora MuDr. A Černáka. Mam velmi dobré skusenosti odporucam. Som po transplantacii rohovky a som zatial velmi spokojny.Druhe oko sa mi zhorsuje tiez pomalsie a na to mi p. profesor odporucil Cross Linking (CCL).Skus sa objednat priamo tam alebo potom tiez k p. profesorovi Černakovi na excimer kliniku v Karlovej Vsi Lísčie údolie BA. kontakty na .excimer.sk

dakujem ti velmi pekne.urcite sa na p.profesora obratim, dufam ze hned po dovolenkovom obdobi.
katka25
02.06.09,15:47
ozaj xzaz, kto ti robil transpalntaciu? tiez prof.Cernak osobne? vidis ostro aj bez okuliarov ? ako je to teraz po operacii? tiez sa tyzden musi lezal so zaviazanymi ocami?
xazx
25.06.09,09:02
Re:Katka25
neviem ci mi robil transplantaciu pan profesor MuDr. Cernak ale bol som spokojny a hlavne s pristupom k pacientom. Velmi dobre. nemusel som mat oci zaviazane mal som len oko prelepene a na terti den uz bez prelepenia. Piaty den som isiel domov. Oko bolelo tak prve dva tri dni ale dalo sa to vydrzat. Bolest je vzdy po hociakej operacii. Teraz sa rohovky transplantuju myslim si ze ovela modernejsimi metodami ako v 80-90-tych rokoch. Videnie je lepsie ako s keratokonusom ale trochu "pokrivene" ale vraj sa to ma zlepsit po vytiahnuti pripadne dotiahnuti niektorych stehov. To ma asi caka tak potom este napisem. Ak by ti pan profesor odporucil Cross linking urcite si to daj urobit je to ovela lepsie ako posledna moznost - transplantacia.
Stvrty
26.06.09,14:12
Ahojte

Mám túto diagnózu s odporúčaním na operáciu
Kde v Ba sa mám obrátiť (UV lampa + keratoring) - jedine Antolská? Aké sú čakacie doby? Hradí všetko poisťovňa?

Na Antolskú na čísla MUDr Černáka sa neviem dovolať. Mám tam ísť osobne? Ako ste postupovali vy?
MiškaH
27.06.09,10:58
xazx môžem sa prosím opýtať koľko máš rokov? ďakujem
xazx
28.06.09,09:46
Re: MiskaH
moj vek 38r. Cital som tvoje prispevky. Mne keraring neodporucili lebo ja som mal na oku keratokonus v stadiu kde bola moznost uz len transplantacie. na druhe oko mi odporucili CCL.
Stvrty
29.06.09,09:00
Ja som sa teraz dozvedel ze je uz aj daky novy sposob liecby. voperuju ti daky silikonovy kruzok do oka a to je ako nahrada tej tvrdej sosovky. V blave to roby jeden Doktor. Sa tam cez leto chcem obiednat na prehliadku bo s tymi sosovkami su len starosti. Viac krat sa mi stalo ze som napriklad aj jedno stratil :) (Ak ces kontakt, daj vediat)
x2x2 mozem poprosit aj ja o kontakt? Dik!
Stvrty
01.07.09,15:51
Dobre, tak ešte raz.

Očividne je táto diagnóza v ranom štádiu prehliadaná.
Často sa odhalí pri vyšetreniach pred plánovanou laserovou operáciou, ALEBO v neskorom štádiu, kedy katastrofálny stav videnia núti pacienta sa aktívne dožadovať ďalších vyšetrení.

Moja otázka na tých, ktorí operáciu absolvovali: Hradí zdravotná poisťovňa niektoré zo zákrokov? Ak áno, ktoré? A kde sa vykonávajú? Koľko treba čakať?

Mne diagnózu zistili, keď som chcel ísť na odstránenie astigmatizmu laserom. Zistili v súkromnej klinike. K MUDr Černákovi ma sestrička objednala na polovicu augusta. Tak si kladiem otázku, koľko času ešte prejde, kým sa mi dostane od štátneho zariadenia starostlivosť, za ktorú si platím? Čo mám vlastne robiť?
xazx
05.07.09,17:22
Re:stvrty
Mas pravdu vatsinou sa to zisti az ked horsie clovek vidi a chce okuliare - to je moj pripad alebo to zistia az ked chce clovek laser. operaciu.No aj ked mne to lekarka zistila v zaciatocnom stadiu tak okrem tvrdych kont. sosoviek nebola v 90-tych rokoch u nas moznost - CCL alebo keraring (keraring je ten kruzok na ktory sa pytas). Ja som do BA za p. profesorom isiel kvoli keraringu lebo aj tie on implantuje no povedal ze pri mojom stadiu keratokonus je to uz neskoro. ale ty skus mozno ty este nemas chorobu tak pokrocilu a u teba sa to bude dat spravit. Ak sa tam nevies dovolat myslim ze to treba len v pondelok. Este lepsie budes mat sa objednat do sukromnej ambulancie excimer. Zaplatis par eur ale mas istotu ze ta zoberu, vysetria a odporucia ti ako dalej.
neviem ci CCL a keraring hradi poistovna ale za transplantaciu co som bol ja som neplatil nic. Napis potom ako si to povybavoval a co dalej.
Stvrty
06.07.09,08:54
Je to pravda, v 90tych rokoch nebola možnosť nikde, nielen u nás, CCL sa robí myslím od roku 2001, keraring asi ešte kratšie.

Ale bez ohľadu na existenciu týchto metód - diagnóza často ostáva neodhalená, kým nie je neskoro.

Ak sa niekomu stále zhoršuje astigmatizmus, ktrý podľa všetkých lekárskych príručiek má byť viac menej konštatný(v opačnom prípade je príznakom inej poruchy), tak sa veľmi čudujem prečo ma oftalmológovia nikdy nevyšetrili na podozrenie z keratokonusu. Asi im chýba osveta? Alebo možno aj trestné oznámenia za zanedbanie lekárskej starostlivosti?

Zatiaľ som sa moc nepohol, nemal som ešte čas ísť na poisťovňu, a zisťovať, či podľa ich názoru ide pri keartokonuse o zdravie, a či už pochopili, že sa tým majú zaoberať..
BXLmiami
06.07.09,11:18
Dobre, tak ešte raz.

Očividne je táto diagnóza v ranom štádiu prehliadaná.
Často sa odhalí pri vyšetreniach pred plánovanou laserovou operáciou, ALEBO v neskorom štádiu, kedy katastrofálny stav videnia núti pacienta sa aktívne dožadovať ďalších vyšetrení.

Moja otázka na tých, ktorí operáciu absolvovali: Hradí zdravotná poisťovňa niektoré zo zákrokov? Ak áno, ktoré? A kde sa vykonávajú? Koľko treba čakať?

Mne diagnózu zistili, keď som chcel ísť na odstránenie astigmatizmu laserom. Zistili v súkromnej klinike. K MUDr Černákovi ma sestrička objednala na polovicu augusta. Tak si kladiem otázku, koľko času ešte prejde, kým sa mi dostane od štátneho zariadenia starostlivosť, za ktorú si platím? Čo mám vlastne robiť?
Su to nesprávne položené otázky a hlavne nesprávnym ľudom.Koľko budeš čakať na vyšetrenie,čo Ti hradí poistovna,kde má zazmluvnené pracoviská a koľko treba čakať je otázka na inštituciu,do ktorej platíš peniaze,čiže na Tvoju zdravotnu poistovnu.
Stvrty
09.07.09,17:20
Predtým, ako som tie otázku položil tu, som sa pýtal na poisťovni. Po telefóne žiadna šanca, tak som im poslal otázky písomne. Výsledok - odpovedia mi do 30 dní. Takže najskôr by som si mal vziať dovolenku a začať behať po úradoch. Len sa mi zdalo rozumnejšie skúsiť nájsť aspoň čiastočné odpovede od ľudí s podobnou skúsenosťou tu. Myslel som, že keď sa to volá "porada" , tak mi niekto poradí :) resp poradím sa o tom s niekym.
BXLmiami
09.07.09,17:29
Tak za pokus to stálo,ale každá poistovna má svoje vlastné pravidlá,inak nastavené limity a čakacie listiny a aby to nebolo také ľahké,tak všetkých 5 poistovní tie pravidlá a limity 1x ročne,vždy ked uzatváraju novu zmluvu,mení.Takže aj keby Ti niekto odpovedal,nevieš čo platí v Tvojej poistovni práve teraz.
LeBronnQo
31.07.09,15:56
dnes to zistili aj mne ..d:o( ..mam isť do BA po tie tvrde šošovky ..nevem o tejto chorobe nič ..môže tato očná choroba spôsobiť aj to najhoršie??..d:o( ..dakujem
xazx
02.08.09,08:31
Urob s tym nieco ale co najskor a to podla toho v akom stadiu je u teba keratokonus. Ak je este v stadiu kedy pomoze CCL nevahaj a daj si to urobit. Kont. sosovky podla mna ak mas chorobu v pociatocnom stadiu nie je dobra volba. Pozri moje predchadzajuce prispevky.
Ivett28
11.02.10,06:30
Pridávam sa k téme, mne diagnostikovali keratokonus pred 3 rokmi na pravom oku, odporučená mi bola tvrdá kontaktná šošovka. Znášam ju dobre, nosím ju celý deň a veľmi som si na ňu zvykla, videnie bez nej je veľmi slabé. Kontroly u očnej lekárky dopadli vždy dobre, stav stabilizovaný, bez progresie, práve preto som zažila šok keď som išla do CMO v Bratislave, popýtaťať sa na metódu CCLa tam mi zistili že pravé oko je už v zlom stave a pomôže už len transplantácia rohovky a na ľavé oko mi odporučili CCL. Máte niekto skúsenosti s transplantáciou rohovky v CMO Bratislava, veľmi sa toho bojím. Ak máte niekto už po transplantácii, aké je vaše videnie teraz? Boli ste dlhodobo PN? ďakujem za odpoveď...
§§§§§
22.02.10,08:13
Ahojte, tak ja mám keratokonus diagnostikovaný už 12 rokov, zatiaľ je to stabilizované, ale môžem povedať, že som mala veľké problémy s lekármi, teda lekárkou, neviem či z ješitnosti, alebo čo, nechcela ma roky poslať do Blavy na odborné vyšetrenia, tak som sa raz naštvala a išla som na Antolskú na vlastnú päsť. Diagnozu potvrdili a doporučili ma k dr. Lackovičovi na hybridné kontaktné šošovky. Poznáte to niekto? Lebo som sa tu dočítala len o tvrdých šošovkách, toto sú také v strede vytvrdené a okolo normálny silikon. Sú skvelé, nosím ich už tri roky. Momentálne mám ale nejaký akútny problém, zajtra idem k mojej novej očnej, tak som zvedavá, možno som si len nejakú infekciu zaniesla... Alebo sa to nejak náhle zhoršilo...
Stvrty
26.03.10,12:51
Ivett: Drzim palce, to bohuzial potvrdzuje moje podozrenie, ze sosovky su nanic.. Neboj sa, urob si prehlad, rozhodnes sa pre spravne pracovisko.
Info o cmo nemam. Vela stastia.
Pedrousek
26.12.10,16:49
Nové fórum o nemoci Keratokonus neboli Keratoconus - forum(pomlčka)keratokonus(bodka)cz
Doporučuji.
Mahel
01.02.11,17:51
Ahoj chcel by som sa opýtať ako prebieha vyšetrenie. Mam ist do BA a neviem či mozem ist autom alebo musim ist busom. Budu ma nejak rozkvapkavat? Ja som sofer tak neviem ci mozem ist autom Diky.
eskalator22
08.03.11,15:23
Ahoj chcel by som sa opýtať ako prebieha vyšetrenie. Mam ist do BA a neviem či mozem ist autom alebo musim ist busom. Budu ma nejak rozkvapkavat? Ja som sofer tak neviem ci mozem ist autom Diky.

Rozkvapkavat ta budu urcite ak si tam este nebol. Potom ti asi budu robit vsetky mozne ocne vysetrenia, po ktorych mozes byt chvilu citlivy na slnko/svetlo (aspon ja som bol, kedze nemam rad ked mi niekto svieti do otvoreneho oka dost intenzivnym svetlom, kedze timto sposobom pracuje jeden tej pristroj) Ono by to nemal byt problem potom soferovat ak ti nebudu robit ziadny zakrok, ale ja osobne by som to neriskoval...
miwdarjo
27.03.11,16:32
Pred 16-tými rokmi som bol operovaný v Banskej Bystrici na obojstranný keratokonus. Najprv mi operovali ľavé oko a po roku sa vytiahli štichy a následne operovali prvé oko. Operácia z môjho pohľadu dopadla v oboch prípadoch "pohode"(žiadne komplikácie druhý deň som pozeral televízor).
hospitalizácia trvala 14 dní ale to bolo v 90-tych rokoch.
Môj názor:
Nie je to nič čoho by Ste sa mali báť a hlavne odkladať.Po prvej transplantácii ťažko to opísať ale svet bol zrazu iný veľa nových detailov ktoré som zrazu videl. Pred 2týždnami som bol na vyšetrení vzhľadom na to že na pravom oku sa mi výrazne zhoršil zrak vyhľadal som doktorku ktorá mi operovala obidve oči. Na štepe sa mi niečo vytvorilo(malý fliačik) ktorý viac vypukol takže mám cylinder až 8,5. Do okuliarov sa vyrába max 6 potom je to už nepekné. Takže riešenie je 1.tvrdé šošovky 2.excimer 3.ručne narezať rohovku 4. nová transplantácia. Momentálne sa plánujem objednať na tvrdé šošovky do Brna. Po prečítaní tejto diskusie myslím že na 80% mi to bude vadiť ale budem bojovať ak nie idem na excimer. Dúfam že som niekomu pomohol ak nie prepáčte za spam.
PS ďakujem pani doktorke Anne Bielikovej.
nitram856
04.01.12,20:23
Zdravim ..chcel by som sa spytat ci mate niekto skusenost s napicahnim oka riboflaviinom ? .. mam 21 a mi to v brne odporucili na lave oko kym je este v lepsom stave lebo na prave to uz nema cenu ..no ale moja lekarka v BB mi povedala ze je to len oddialenie transplantacie tak tomu celkom nerozumiem ..dakujem vopred
Soňa23
19.01.12,16:43
Presne môj prípad :( ja som do CMO objednaná na transplantáciu rohovky, tiež mám z toho obavy. Môžem sa opýtať ako to u Vás v CMO dopadlo?
bibi21
15.10.13,18:35
ma niekto keraring? odporucili mi to na jedno oko.
pavadria
15.11.13,19:59
ahojte, pisem vam moju aktualnu skusenost, kedze mnohe prispevky su stare uz par rokov. vyklenovali sa mi rohovky na oboch ociach. na lavom menej a na pravom omnoho viac. podstupila som corneal cross linking v CMO (lave oko v decembri 2012 a prave maj 2013). vsetko je ok. rohovky mam uz spevnene a nebudu sa mi viac vyklenovat. asi pol roka od zakrokov som si do kazdeho oka kvapkala efflumidex. teraz po vcerajsej kontrole mi odporucili hybridne sosovky u dr. lackovica (optika fokus v bratislave). som strasne zvedava ako budem sosovky znasat, kedze som nikdy nijake nenosila. v CMO mi pani primarka tvrdila, ze budem s nimi moct vidiet dokonca na 100% i ked mam na pravom oku az -6 dioptriu a lavom -2. mate niekto podobnu skusenost?
marko_polo
16.11.13,18:11
ja nosím hybridné kontaktné šošovky, teraz už 5 rok, prvé čo som mal vyrábali niekde v anglicku a tie som znášal lepšie, teraz je už myslím iba jeden výrobca v USA, z nejakého dôvodu tieto šošovky len výnimočne znesiem na oku dlhšie ako 7 hodín, nepodarilo sa mi zistiť v čom je ten rozdiel, tie prvé som mohol mať na oku aj 12 hodín. Treba sa ale pripraviť na to, že to chvíľu trvá, kým si na ne oko zvykne, zo začiatku je to dosť nepríjemné, a treba ich nosiť pravidelne, lebo oko si od toho relatívne rýchlo odvykne. Ja som sa zatiaľ nedal nahovoriť na žiady operačný zákrok, ale je pravda, že mne sa od istej doby keratokónus nezhoršuje. neviem ako je to pri tvrdých šošovkách, či ich oko znáša lepšie. Pri hybridných je asi hlavné pozitívum v tom, že sa pomerne dobre aplikujú do oka. Ak má niekto skúsenosť s tvrdými kontaktnými šošovkami, bol by som rád keby ma v tomto smere informoval.
Vlaďaaaa
20.02.14,09:12
Dobrý deň, ja som absolvovala operáciu v septembri 2012, mám 2 štádium ochorenia. Tiež by som si mala zaobstarať šošovky a preto má zaujíma názor.Užívateľ ,,pavadria,, ma asi podobne otazky ako ja preto by som si rada vymenila názor.
SeymourGlass
25.08.14,12:47
Zdravím..Pred 5 rokmi keď som mal 18 mi diagnostikovali keratokonus..dlho som nosil tvrdé kontaktné šošovky až sa to začalo zhoršovať a šiel som na operáciu crosslinking . Operovali ma v košiciach najpr ľavé lepšie oko a potom pravé horšie čo už bolo na hrane operácie. Robili mi to v košiciach na klinike Oftum a môžem ju len odporučiť. Výborný lekári ..zákrok je sám o sebe pomerne bezbolestivý , oko je lokálne umrtvené, je to len nepríjemný pocit. Po operácii to asi pobolieva den dva, ale nie je to nič hrozné. Oftum klinika je aj v BA a BB no v košiciach hradí dosť velkú časť operácie všeobecná zdravotná poisťovňa tak sa to vyplatí.
Odporúčam to naozaj každému, netreba váhať a ísť čím skôr lebo choroba sa stále zhoršuje a touto operáciu sa dá zastaviť. Tvrdých kontaktných šošoviek sa však nezbavíte , jedine žeby vám transplantovali rohovku. Nosím ich už 5 rokov od rána do večera a je to v pohode, človek si zvykne a ani nevie že ich má. Len prach občas pichne.
medovina13
01.12.14,10:57
Pekný deň!

Ja som bola operovaná r. 2013, v druhom štádiu keratokonusu na jednom oku na klinike Veselý v Blave. Operácia prebehla super, bezbolestne, rýchlo, akurát, že som dosť zaplatila. VšZp všetko nehradí. Očko sa zastabilizovalo-teda rohovka- riboflavínom pod uvA žiarením a mám v ňom ring, ktorý vyklenutú rohovku napína, aby bolo videnie lepšie. V šere ring vadí, prekrýva obvodom rozširujúcu sa zreničku, a videnie je horšie, ale pri normálnom(dobrom) osvetlení je videnie zlepšené ako pred operáciou. Niečo sa dá ešte trolinku dokorigovať okuliarmi. Žiaľ, začína sa mi keratokonus aj na druhom oku. Toto rozvíjanie ochorenia musím zbadať skôr, keď bude stačiť len stabilizácia rohovky pred jej ďalšou deformáciou roztokom riboflavínu pod ožiarením UvA. (ešte v 1.štádiu)! Ringu chcem tak predísť, trochu vadí aj pri osvetlení lámp, protiidúcich áut pri pohybe v tme vonku... Vidím vtedy svetelné kružnice ako odrazy svetla oproti a tiež zahmlene pre rozšírenú zreničku v tme. Odporúčam čím skôr aj vám navštíviť dobré!!! očné centrum, kde vedia topograficky vyšetriť a hlavne aj zhodnotiť zmeny rohovky a podchytiť ich včas vhodnou liečbou. Transplantácia je posledné riešenie, ale nemusí sa každému vydariť dobre.... Držím vám palce a chráňte si zrak včas!
aneta428
10.09.15,13:04
Ja som nosila šošovky, ale nakoniec som išla na operáciu CXL - detailný priebeh liečby keratokonusu (http://www.cornea.sk/liecba-keratokonusu) je popísaný aj na webe Netreba sa toho báť, držím palce.
Danielll
24.09.17,19:49
Mne zistili keratokonus ešte koncom roka 2016 druhé štádium. Moj vek 24 rokov.Postupne sa mi zhoršovalo videnie až som išiel nakoniec na preventívnu prehliadku k očnej p.doktorke Zemánekovej do Kysuckého Nového Mesta kde mali podozrenie na keratokonus a tak ma pani doktorka poslala na vyšetrenie do UVEA mediklinik do Martina (kde som aj podsrupil zakrok )a podozrenie sa potvrdilo. Keratokonus v druhom štádiu na oboch očiach . O štyri mesiace neskôr som podstúpil operáciu metódou CXL . Operoval a sledoval ma pán doktor Nikel .Operácia sama o sebe nie je až taká bolestivá len je to trocha nepríjemné. Bolesť prichádza asi hodinu po operácii nepríjemné neznesiteľné rezanie trva to asi dva dni rezanie postupne usrupuje ale dá sa to vydržať. Je to individuálne každý má iný prah bolesti. Prvý mesiac po operácii som mal pocit že sa videnie výrazne zlepšilo ale to bol len následok opuchu rohovky a keď rohovka znova spuchla videnie je zasa zle. . Momentálne som bol na kontrole po 6 mesiacoch po operácii. Boli mi odporúčané tvrdé kontaktné šošovky pre zlepsenie videnia tak sa idem objednať. Videnie sa nezlepšilo ale dúfam že sa aspoň zastavilo ochorenie . Budúca kontrola bude o rok a uvidí sa či sa ochorenie zastavilo alebo pokračuje. Podľa mňa každá snaha na zastavenie tohto ochorenia je dobrá. Preto sa netreba báť. Ak máte nejaké otázky pokojne sa opýtajte. Veľa šťastia.
Katkasisi
15.01.18,18:49
Ahojte, ja by som mala jednu otázku (možno aj viac) Prosím o radu. Asi pred siestimi rokmi mi zistili keratokonus, neviem presne vtedy v akom stádiu, ale po prvom porode sa nalez dost zhorsil na lavom oku, prave ako tak. Po druhom porode trochu zas zhorsenie hlavne teda subjektivne velmi zle videnie, Momentálne na ľavom oku štádium 3-4. Minulý rok uz okuliare nestacčili tak ma poslali do Brna na TKŠ. celé leto super videnie full HD, dokázala som ich mať celý deň na očiach bez zloženia. Od prelomu september/ október sa mi zapálili rohovky znášanie TKŠ sa oveľa zhoršila.dokážem ich mať na očiach pár hodín po tom ma vešmi režú oči, pália kvapkám umelé slzy od začatých problémov pomerne často dakedy aj každú hodinu. Na noc si dávam očný gél. Vyskúšala som už podľa odporúčaní optometristu niekoľko roztokov. Najprv som pouzivala Boston, potom Aosept (trochu sa znašanlivosť zlepšila) dnes som skušala kombinaciu tabliet a roztokov total care (uvidime ci pomoze) ale oko je asi zas zapalene lebo bolí dosť. S okuliarmi vidím veľmi zle všetko si musím prižmurovať na PC vdím veľmi zle. Je to veľmi únavné a vyraduje ma to z plnohodnotného fngovania, kedže robím dosť s PC. Na ľavom oku mi už v podstate CXL neodporucaju na pravom zas este nie. Vraj sa to až tak nezhoršuje. Ako riešite situáciu keď máte zapálenu rohovku, aké roztoky použivate na dezinfekciu šošoviek,? ako fungujete tí čo podstupili zakroky ked pisete ze videnie sa nezlepšilo ale ochorenie sa zastavilo, ma to vyznam ked videnie je zle? dakujem za akukolvek radu nazor podporu, som z toho dosť vyčerpana uz mam asi piaty zápal rohovky za tri mesiace a lekari mi okrem nosenia TKS nic neodporucaju ale ja ich prestavam znasat dobre :( dakujem
Katkasisi
15.01.18,19:00
a ešte jedna otázka, viete niekto o dákej sociálnej podpore? tie kvapky, roztoky a pod sú pomerne dosť drahé máme nárok aspon raz za čas na nieco? okrem toho ze v Brne su TKS hradene co je velka pomoc ale aj tak. je to dost velka financna zataž dakujem za radu.
Danielll
11.02.18,18:43
Priznám sa že som ešte od operácie nezačal nosiť žiadne kontaktné šošovky tak Vám v tom neviem poradiť. Neznesiem ani len smietku v oku preto si neviem predstaviť že by som mal nosiť šošovky. O štyri mesiace mám kontrolu je to asi trištvrte roka od operacie a zdá sa mi že videnie sa zhoršilo takže tie šošovky budem musieť začať nosiť lebo ma to dosť obmedzuje . Keď čítam tak tak sa mi riadky kryjú cez seba je to nepríjemné. Aspoň nemám takú prácu pri ktorej by ma to obsadzovalo. Pýtali ste sa či to má význam keď sa videnie nezlepsuje . Cieľom zákroku je zastavenie progresie a oddialenie transplantácie rohovky. Ja mám iba oči skoro rovnaké v podstate mám ľavé trocha horšie ako prave mám napísané v papieroch ale poctivo akoby boli rovnaké prečo sa mi riadky akoby kryjú cez seba a vidím dvojito až trojito. Pôjdem na kontrolu tak uvidíme ako som na tom.
Tatar21
19.05.19,19:20
Re:Katkasisi dobry den mam 21r zistili mi kreatoconus v obidvoch ociach moj osobny lekar mi odporucil tvrde kontaktne sosovky nosim is asi 2 mesacie nevadia mi v ociach ale po par hodinach ma zacnu strasne rezat a palit velmy oci nevidrzim asi 15min jak ma zacnu palit a rezat moj lekar mi povedal ze mam.alergiu v ociach na pel davam si do oci kavpky na pel uz 3 tizdne ich pouzovam a stale nic som.stoho velmy sklamany vidim ceznich perfektne nechcem sa stoho vzdat pozzivam tie najlepsie znacky roztoky vsetko to najdrachsie ale stale to reze a pali prosim poradte
misoft
20.05.19,08:30
Re:Katkasisi dobry den mam 21r zistili mi kreatoconus v obidvoch ociach moj osobny lekar mi odporucil tvrde kontaktne sosovky nosim is asi 2 mesacie nevadia mi v ociach ale po par hodinach ma zacnu strasne rezat a palit velmy oci nevidrzim asi 15min jak ma zacnu palit a rezat moj lekar mi povedal ze mam.alergiu v ociach na pel davam si do oci kavpky na pel uz 3 tizdne ich pouzovam a stale nic som.stoho velmy sklamany vidim ceznich perfektne nechcem sa stoho vzdat pozzivam tie najlepsie znacky roztoky vsetko to najdrachsie ale stale to reze a pali prosim poradte
mimotemy
Hádam za skoro rok a pol sa to už aj vyriešilo....