welwetinka
20.08.07,10:06
Ahojte, potrebujem poradiť s prefakturáciou služieb.
Sme raalizačná firma, platca DPH, potrebujeme prefakturovať služby, ktoré boli vykonané na územi SR v nehnutelnosti SR.
Nakupujeme tovar z EU - to mi je jasné.
Tovar je uložený v SR (tovar pokladáme-podlahy so službami)
Majitel nehnutelnosti reklamuje tovar. Fy. z EU nám chce zaplatiť aj služby, keďže ich vinou bol zaslali zlý tovar. Môžem tie služby fakturovať do EU bez DPH?
§ 15???
Ďakujem za odpoveď :o)
emgeton
20.08.07,08:20
Ahojte, potrebujem poradiť s prefakturáciou služieb.
Sme raalizačná firma, platca DPH, potrebujeme prefakturovať služby, ktoré boli vykonané na územi SR v nehnutelnosti SR.
Nakupujeme tovar z EU - to mi je jasné.
Tovar je uložený v SR (tovar pokladáme-podlahy so službami)
Majitel nehnutelnosti reklamuje tovar. Fy. z EU nám chce zaplatiť aj služby, keďže ich vinou bol zaslali zlý tovar. Môžem tie služby fakturovať do EU bez DPH?
§ 15???
Ďakujem za odpoveď :o)

Faktúrujte to ako náhradu škody. Tá nie je predmetom dane.
Vladimír Ozimý
20.08.07,09:28
Faktúrujte to ako náhradu škody. Tá nie je predmetom dane.


no nebol by som si asi taký istý či ide o náhradu škody...to by muselo byť špecifikované presne aj vo faktúre...
emgeton
20.08.07,09:44
no nebol by som si asi taký istý či ide o náhradu škody...to by muselo byť špecifikované presne aj vo faktúre...


A čo iné to môže byť ?
welwetinka
20.08.07,09:52
vo faktúre uvediem, že sú to služby, ktoré boli spojené s pokládkou zle dodanej podlahy. Bude to fakturované na základe reklamácie od investora
welwetinka
20.08.07,09:57
nedefinovala by som to ako škodu. Zlá podlaha sa strhne a vymení za novu. Zlú podlahu nám dopropisovali a novú opäť vyfakturovali... Len služby navyše sa budu fakturovať.
emgeton
20.08.07,10:11
nedefinovala by som to ako škodu. Zlá podlaha sa strhne a vymení za novu. Zlú podlahu nám dopropisovali a novú opäť vyfakturovali... Len služby navyše sa budu fakturovať.

A ako by ste to definovali?
Vladimír Ozimý
20.08.07,10:18
no je to hranie zo slovami ale náhradu škody ja by som chápal za poškodenie daného tovaru to ano ale nie za poskytnuté služby...no ja to chápem tak že tovar dodá česká firma na základe reklamácie a slovenskej firme zaplatia za služby aby tu podlahu spravili neviem či ide o náhradu škody čo sa týka služieb čo sa týka podlahy ano...ale hm....
welwetinka
20.08.07,10:22
Uplatnená reklamácia... práce naviac - odstránenie závad... ????
welwetinka
20.08.07,10:25
ale tu nejde o poškodenie tovaru. Podlaha sa doviezla v poriadku, ale nebola to tá, ktoru si investor objednal. Až keď bola položená, tak zistili, že je zlá farba a preto to žiadali vymeniť... Na zlý tovar nám vystavil dobropis a následne novu fa. za nový tovar...Len pri tej výmene vznikli práce naviac, ktoré znáša fy. EU a kt. musím prefakturovať.
Vladimír Ozimý
20.08.07,10:26
ale tu nejde o poškodenie tovaru. Podlaha sa doviezla v poriadku, ale nebola to tá, ktoru si investor objednal. Až keď bola položená, tak zistili, že je zlá farba a preto to žiadali vymeniť... A pri tej výmene vznikli práce naviac, ktoré znáša fy. EU

podľa mňa pri tejto špecifikácii ktorá nebola jasná na začiatku ide o klasické plnenie to jest práce na nehnuteľnosti v SR to jest s DPH...
emgeton
20.08.07,10:27
no je to hranie zo slovami ale náhradu škody ja by som chápal za poškodenie daného tovaru to ano ale nie za poskytnuté služby...

Vôbec nejde o poškodenie daného tovaru.

V dôsledku vady tovaru o ktorej sa pri pokládke nevedelo došlo k reklamácii prác konečným odberateľom. Problém nebol v pokládke, ale v materiáli ( tovare). Škodou pre montážnu firmu je hodnota materiálu a všetky práce spojné s odstránením reklamovanej podlahy a položením novej . Sú to výdaje, kt. jej konečný odberateľ nezaplatí a teda si ich bude nárokovať od dodávateľa materiálu (tovaru) ako náhradu škody (ktorú spôsobil dodávkou nekvalitného tovaru).
welwetinka
20.08.07,10:44
podlaha je vyriešená, mne ide o tie služby, ktoré sú súčasťou reklamácie.
emgeton
20.08.07,10:47
K tejto téme by som ešte doporučil pozrieť si napr.
Obchodný zákonník
§ 380
Za škodu sa považuje tiež ujma, ktorá poškodenej strane vznikla tým, že musela vynaložiť náklady v dôsledku porušenia povinnosti druhej strany.
welwetinka
20.08.07,10:56
:o) ďakujem za odpoveď. Mne je jasné, že to mám vyfakturovať dodávatelovi podlahy. Ale dodávatel je z EU a moja prvá otázka bola, či to mám fakturovať s DPH, alebo bez. Hladala som podobné problémy na porade, ale nič som nenašla.
emgeton
20.08.07,11:02
:o) ďakujem za odpoveď. Mne je jasné, že to mám vyfakturovať dodávatelovi podlahy. Ale dodávatel je z EU a moja prvá otázka bola, či to mám fakturovať s DPH, alebo bez. Hladala som podobné problémy na porade, ale nič som nenašla.

Faktúrujete to bez DPH ako náhradu škody v zmysle obchodného zákonníka (aj českého). Táto nie je predmetom dane.
welwetinka
20.08.07,11:04
:ˇo) ďakujem Vám moc!
betka
20.08.07,12:02
K tejto téme by som ešte doporučil pozrieť si napr.
Obchodný zákonník
§ 380
Za škodu sa považuje tiež ujma, ktorá poškodenej strane vznikla tým, že musela vynaložiť náklady v dôsledku porušenia povinnosti druhej strany.

Nič v zlom. Možnom mám zaujímavú a trošku i vrtavú poznámočku k týmto súvislostiam.

Dodavateľská firma vystavila dobropis k tejto nesprávnej podlahe.
Otázka: Kedy môžem vystaviť dobropis? (par. 25 z o DPH) Vtedy, ak dôjde k úpnemu alebo čiastočnému zrušeniu dodávky, alebo vráteniu...., pri znížení alebo zvýšeniu ceny.

Zamýšlam sa nad týmto. Ak firma vystavila dobropis k podlahe, zrejme došlo k zdemontovaniu podlahy, a tým padom sa podlaha vrátila, ..... Je podlaha použiteľná? Zrejme ano, ak dodavateľ vystavil dobropis a túto podlahu predá neskôr za nižšiu cenu, pretože už bola použitá, a má vadu.....Príde iný zákazník a kúpi ju zrejme za nižšiu cenu.

Myslím si, že ak by došlo k rozbitiu tejto podlahy, firma by nemala vystaviť dobropis na podlahu, ale by došlo k inému vysporiadaniu pohľadávok a závazkov firiem.
Dodavateľskej firme by vznikla škoda z titulu, že tento majetok je nepoužiteľný, rozbitý v dôsledku nesprávnej dodávky a vtedy by som asi dobropis nevystavila, pretože si dobropisom ponížili daňovú povinnosť, a to by si nemali, pretože išlo o škodu, a DPH by v tomto prípade malo patriť štátu. Teda, žiadny dobropis...

V súvislosti so službami vznikla odberateľovi a zároveň dodávateľovi služieb dvojitá práce a to, v jednom prípade musela namotovať podlahu, čím jej vzniklo zdaniteľné plnenie, dodanie služby v prvom prípade a v druhom prípade jej vznikli práce naviac s demontážou a následnou montážou novej podlahy....

Tento prípad Welvetinky je tak trošku na zamyslenie, a skúsme počkať aké názory sem pridajú i ďalší poradáci. Viac hláv dokopy by možno seklo...:)
emgeton
20.08.07,12:37
Nič v zlom. Možnom mám zaujímavú a trošku i vrtavú poznámočku k týmto súvislostiam.

Dodavateľská firma vystavila dobropis k tejto nesprávnej podlahe.
Otázka: Kedy môžem vystaviť dobropis? (par. 25 z o DPH) Vtedy, ak dôjde k úpnemu alebo čiastočnému zrušeniu dodávky, alebo vráteniu...., pri znížení alebo zvýšeniu ceny.

Zamýšlam sa nad týmto. Ak firma vystavila dobropis k podlahe, zrejme došlo k zdemontovaniu podlahy, a tým padom sa podlaha vrátila, ..... Je podlaha použiteľná? Zrejme ano, ak dodavateľ vystavil dobropis a túto podlahu predá neskôr za nižšiu cenu, pretože už bola použitá, a má vadu.....Príde iný zákazník a kúpi ju zrejme za nižšiu cenu.

Myslím si, že ak by došlo k rozbitiu tejto podlahy, firma by nemala vystaviť dobropis na podlahu, ale by došlo k inému vysporiadaniu pohľadávok a závazkov firiem.
Dodavateľskej firme by vznikla škoda z titulu, že tento majetok je nepoužiteľný, rozbitý v dôsledku nesprávnej dodávky a vtedy by som asi dobropis nevystavila, pretože si dobropisom ponížili daňovú povinnosť, a to by si nemali, pretože išlo o škodu, a DPH by v tomto prípade malo patriť štátu. Teda, žiadny dobropis...

V súvislosti so službami vznikla odberateľovi a zároveň dodávateľovi služieb dvojitá práce a to, v jednom prípade musela namotovať podlahu, čím jej vzniklo zdaniteľné plnenie, dodanie služby v prvom prípade a v druhom prípade jej vznikli práce naviac s demontážou a následnou montážou novej podlahy....

Tento prípad Welvetinky je tak trošku na zamyslenie, a skúsme počkať aké názory sem pridajú i ďalší poradáci. Viac hláv dokopy by možno seklo...:)

Podľa môjho názoru nemal byť vystavovaný dobropis (dodávateľom z EU), nakoľko nedošlo k zníženiu ceny po vzniku daňovej povinnosti ( §25/1b; ) ale k pochybeniu na strane dodávateľa z EU. Týmto svojím konaním (nesprávnou dodávkou) spôsobil škodu. V dôsledku tohoto konania montážna firma musela vynaložiť dodatočné náklady. V zmysle obchodného práva má nárok na úhradu škody a týchto dodatočných nákladov.

Mám za to, že škodou a dodatočnými nákladmi boli hodnota podlahy + demontáž podlahy + montáž novej podlahy, a toto by malo byť faktúrované montážnou firmou dodávateľovi z EU (ako celok). Z hľadiska DPH by táto fakturácia nebola predmetom dane.
welwetinka
22.08.07,06:17
:o) Ďakujem, velmi ste mi pomohli!!!
Marcela16
16.10.08,18:49
Prosím o radu. Dodávali sme tovar s montážou - presnejšie okná do Talianska. Vraveli, že nie sú platcami DPH, ale keď nám poslali číslo, a dali sme si ho overiť na stánku identifikačných čísel pre DPH tak nám to vyhodilo, že sú registrovaný pre DPH. Mám sa na to spoľahnúť, že sú registrovaný? A tiež ma zaujíma, že či sumu faktúry, keďže ide o prenesenie daňovej povinnosti uvádzam v niektorom riadku daňového priznania, alebo nie? Podľa môjho názoru nie, ale potrebujem uistenie, či je to naozaj tak.
janaGT
13.10.09,09:27
ak dodám tovar s montážou do Talianska pre neregistrovaného odberateľa pre DPH, účtujem s DPH alebo bez DPH?