hellin
20.08.07,11:09
Prosím Vás o radu. Musí alebo môže sa podať dodatočné DP DPH, ak oprava nemá vplyv na ZD ani daň? Môže sa v takomto prípade opravovať cez mesiace? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
20.08.07,10:24
no dodatočné priznanie podávate vždy ak to má vplyv na položky v daňovom priznaní ak to nemá tak nemusíte podávať ale napr. môže sa stať že zabudnete zaúčtovať samozdanenie alebo niečo také vstup aj výstup sa vám navýši o tú istú sumu to jest daňová povinnosť sa nezmení...ale podať dodatočné ste povinná
Anonymka
11.09.07,07:22
no dodatočné priznanie podávate vždy ak to má vplyv na položky v daňovom priznaní ak to nemá tak nemusíte podávať ale napr. môže sa stať že zabudnete zaúčtovať samozdanenie alebo niečo také vstup aj výstup sa vám navýši o tú istú sumu to jest daňová povinnosť sa nezmení...ale podať dodatočné ste povinná

Akurát riešim presne túto vec. Dodávateľ z ČŠ EU neposlal faktúru a tá je z júla. Dostala som ju až teraz v septembri. Takže som povinná podať DP DPH za júl, alebo si to môžem zaúčtovať teraz, tak ako pri tuzemských faktúrach?
Ďakujem.
emgeton
11.09.07,09:34
Akurát riešim presne túto vec. Dodávateľ z ČŠ EU neposlal faktúru a tá je z júla. Dostala som ju až teraz v septembri. Takže som povinná podať DP DPH za júl, alebo si to môžem zaúčtovať teraz, tak ako pri tuzemských faktúrach?
Ďakujem.

Čoho sa týka fakturácia ? Tovar, služby?

A dátumy ? Dodania, vystavenia fa ?

Je identifikovaný pre daň v inom čl. štáte ?
Anonymka
11.09.07,12:35
Faktúra je za tovar. Dátum vystavenia a dodania faktúry je 30.7.2007. Takže asi dodatočné však?
jacekova
11.09.07,12:42
Akurát riešim presne túto vec. Dodávateľ z ČŠ EU neposlal faktúru a tá je z júla. Dostala som ju až teraz v septembri. Takže som povinná podať DP DPH za júl, alebo si to môžem zaúčtovať teraz, tak ako pri tuzemských faktúrach?
Ďakujem.

musíš podať dodatočné DP k DPH za 7/2007, nakoľko dátum vystavenia je júlový. V žiadnom prípade nie v septembri.
Anonymka
12.09.07,07:06
Väčšinou to robím tak, že celú faktúru dám do mesiaca, ktorého sa týka, t.j. dám jej júlové poradové číslo a zaúčtujem ju do mesiaca júl s tým, že kurz bude septembroví a daň.povinnosť júlový dátum.
Mala by som to skôr spraviť tak, že do septembra zaúčtovať a daňovú povinnosť s júlovým dátumom? Ako to má byť? :confused:
Vladimír Ozimý
12.09.07,07:23
Väčšinou to robím tak, že celú faktúru dám do mesiaca, ktorého sa týka, t.j. dám jej júlové poradové číslo a zaúčtujem ju do mesiaca júl s tým, že kurz bude septembroví a daň.povinnosť júlový dátum.
Mala by som to skôr spraviť tak, že do septembra zaúčtovať a daňovú povinnosť s júlovým dátumom? Ako to má byť? :confused:

treba rozlíšovať účtovný kurz a kurz na účely dph...účtovný kurz použijete ten ktorým zaradíte doklad do účtovníctva to jest ak obdržíte doklad v septembri oceníte ho kurzom zo septembra ale na účely dph použijete kurz zo dňa kedy bola fa vystavená alebo 15. deň v mesiaci
Anonymka
12.09.07,07:32
To je mi jasné ... ale myslím na to, či faktúru mám zaúčtovať do septembra, alebo do júla. ..
evina
12.09.07,07:35
To je mi jasné ... ale myslím na to, či faktúru mám zaúčtovať do septembra, alebo do júla. ..

ak si obdržala v septembri, tak do semptembra....Ja osobne by som ju dozadu ani nemohla zaúčtovať kvôli číslu účtovného dokladu...
Vladimír Ozimý
12.09.07,07:36
To je mi jasné ... ale myslím na to, či faktúru mám zaúčtovať do septembra, alebo do júla. ..

kedy ste ju prijali...ťažko budete účtovať o nejakej faktúre v júli ak máte na nej dátum prijatia v septembri...
skvrnka
13.09.07,08:27
DPH zdaniteľné plnenie patrí do 6/07 jedná sa o sumu Sk 9.500,-.
Omylom sa do 6/07 nedostala, ale dostala sa do 7/07 a vtedy
sme ju odviedli. Máme podať dve dodatočné DP? Alebo ak to
riskneme (nie je vysoká suma), aká môže byť sankcia pri kontrole
za mesiac (lebo sme vlastne odviedli o mesiac neskôr).
evina
13.09.07,08:34
DPH zdaniteľné plnenie patrí do 6/07 jedná sa o sumu Sk 9.500,-.
Omylom sa do 6/07 nedostala, ale dostala sa do 7/07 a vtedy
sme ju odviedli. Máme podať dve dodatočné DP? Alebo ak to
riskneme (nie je vysoká suma), aká môže byť sankcia pri kontrole
za mesiac (lebo sme vlastne odviedli o mesiac neskôr).
Ak suma 9500 je suma DPH tak 1211 SK, t.j. 3-násobok základnej úrokovej sadzby NBS a kladného rozdielu dane...
emgeton
13.09.07,08:39
DPH zdaniteľné plnenie patrí do 6/07 jedná sa o sumu Sk 9.500,-.
Omylom sa do 6/07 nedostala, ale dostala sa do 7/07 a vtedy
sme ju odviedli. Máme podať dve dodatočné DP? Alebo ak to
riskneme (nie je vysoká suma), aká môže byť sankcia pri kontrole
za mesiac (lebo sme vlastne odviedli o mesiac neskôr).

Sankciu vám nevyrubia za to že ste odviedli DPH v neskoršom priznaní, ale za to že v 6/07 vám pri kontrole navýšia daňovú povinnosť. Ako poznám kontrolórov, máloktorý vám pri kontrole 7/07 zníži daň. povinnosť o túto nesprávne odvedenú DPH. Toto si zvyčajne nevšimnú ( česť výnimkám).
skvrnka
13.09.07,09:39
Ďakujem Sk 1211,- znesieme,a ak neuznajú ten odvod v 7/07,
tak sa zdá, že môžu nam počítať, že sme neodviedli Sk 9500,-,
teda daňovú povinnosť za 6/07 až do dátumu kontroly (napr. v1/08)?
Toto pokladám za blbosť, lebo vedome viem, že som to odviedla
v 7/07 . A som ochotná akceptovať sankciu vlastne do 25.8.,
kedy sme odviedli za 7/07, pretože v záznamovej evidencii bude
tá faktúra priamo uvedená.
evina
13.09.07,09:49
Ďakujem Sk 1211,- znesieme,a ak neuznajú ten odvod v 7/07,
tak sa zdá, že môžu nam počítať, že sme neodviedli Sk 9500,-,
teda daňovú povinnosť za 6/07 až do dátumu kontroly (napr. v1/08)?
Toto pokladám za blbosť, lebo vedome viem, že som to odviedla
v 7/07 . A som ochotná akceptovať sankciu vlastne do 25.8.,
kedy sme odviedli za 7/07, pretože v záznamovej evidencii bude
tá faktúra priamo uvedená.

Emgeton Ti napísal, že vo Vašom prípade nepôjde o sankčný úrok /t.j. nezaplatenie dane alebo neskoré zaplatenie dane/, ale o pokutu, t.j. zistený kladný rozdiel dane podľa podaného DP. T.j. tá pokuta bude taká istá v auguste ako aj decembri.
P.s. Ináč celkom nerozumiem prečo nepodáte DDP, k tomu v zákone túto inštitúciu aj vymysleli, aby daňovník mal možnosť napraviť svoje chyby. V tomto prípade by ste zaplatili pokutu v polovičnej výške a myslím, že stále platí "babka k babce budú kapce ":)
skvrnka
13.09.07,10:49
Nevylučujem samozrejme možnosť podania dodatočného DP DPH(teda dvoch za 6/07 aj 7/07),ale ak mi nebudú robiť kontrolu, tak nemusím platiť nič.
Preto len manipulujem s touto možnosťou.
Sú to moje filozofické úvahy, nakoniec tie dodatočné možno podám, ale
rada si prečítam i skúsenosti v takýchto situáciách.
emgeton
13.09.07,12:25
Nevylučujem samozrejme možnosť podania dodatočného DP DPH(teda dvoch za 6/07 aj 7/07),ale ak mi nebudú robiť kontrolu, tak nemusím platiť nič.
Preto len manipulujem s touto možnosťou.
Sú to moje filozofické úvahy, nakoniec tie dodatočné možno podám, ale
rada si prečítam i skúsenosti v takýchto situáciách.

Je len na Vašom rozhodnutí či podáte DDP alebo nie. Ak Vám budú kontrolovať iba 6/07, dostanete pokutu + budete musieť doplatiť daň (9500,- ). 7/07 vôbec nemusia kontrolovať. Ak budete chcieť dostať daň naspäť, budete musieť podať DDP na 7/07.
MIDAMA
13.09.07,13:02
Podľa toho čo tu čítam tak či tak o nejaké tie peniaze prídete.
Mne sa takéto niečo už stalo a podarilo sa mi prehodiť faktúru neplátcu dph do predošlého mesiaca pretože bola so starším dátumom a tú čo som tam mala dať a nedala , som si zaúčtovala s neskorším dátumom a využila som §51 ods.2 . Keď Ti nikto nepomôže pomôž si sama.
evina
13.09.07,13:06
Podľa toho čo tu čítam tak či tak o nejaké tie peniaze prídete.
Mne sa takéto niečo už stalo a podarilo sa mi prehodiť faktúru neplátcu dph do predošlého mesiaca pretože bola so starším dátumom a tú čo som tam mala dať a nedala , som si zaúčtovala s neskorším dátumom a využila som §51 ods.2 . Keď Ti nikto nepomôže pomôž si sama.

So skvrnkou riešime daň na výstupe:rolleyes:
skvrnka
13.09.07,13:12
Ano prosím, riešime daň na výstupe-zdaniteľné plnenie.
Škoda, že v zákone nie je možnosť " v nasledujúcom zdaňovacom
období" aj pri výstupe. Strašne sa ten štát bojí o svoje peniaze.
Orsz
13.09.07,17:36
Ano prosím, riešime daň na výstupe-zdaniteľné plnenie.
Škoda, že v zákone nie je možnosť " v nasledujúcom zdaňovacom
období" aj pri výstupe. Strašne sa ten štát bojí o svoje peniaze.

Skvrnka, ani nie že by sa bál štát o peniaze, ale je to trochu nelogické, pretože ak sa na vstupe robí odklad do ďalšieho zdaniteľného obdobia - je to preto, že nemáš k dispozícii faktúru od dodávateľa do dňa uzavretia DPH. A bolo by zvláštne, keby si nemala tú svoju :rolleyes: . Čo ty na to?
skvrnka
14.09.07,05:11
Minimálne by som dala do 30 dní (nie 15 dní)povinnosť vystavenia faktúry
a tým aj zaradenie do DPH nasledujúce zdaňovacie obdobie (pretože
do 25. by som nemala moju vystavenú faktúru).
Mne sa totiž skutočne stáva, že dostanem podklady na vyšlú faktúru
nielen do 15 dní, pretože podklad dostávam z rôznych stredísk a vystaviť
musím ja. Sme neziskovka, kde sú neplatení funkcionári, nie firma
kde podklad dostanem z vedľajšej kancelárie atď. , to nechcem rozpisovať.
Aj tak si myslím to, že štát chce peniaze takmer ihneď, ale mi môžeme
čakať.
bisou
14.09.07,06:36
Dobry den, chcem sa poradit ci je potrebne podat opravne DP k DPH ked som pouzila nespravny kurz pri prepocte. Dan je taka ista! DAKUJEM
bisou
17.09.07,06:23
Nevie mi nik poradit??
Paula
17.09.07,06:41
Dobry den, chcem sa poradit ci je potrebne podat opravne DP k DPH ked som pouzila nespravny kurz pri prepocte. Dan je taka ista! DAKUJEM


Dodatočné DP by som podala.
Daniela81
13.03.12,10:56
Dobry den vsetkym,
mam otazku, mozem podat dodatocne DP k DPH za 06/2011?? Resp. musim :) su za takto neskoro zistenu chybu a dodatocne DP nejake postihy? Dakujem.
Tweety
13.03.12,11:30
Dobry den vsetkym,
mam otazku, mozem podat dodatocne DP k DPH za 06/2011?? Resp. musim :) su za takto neskoro zistenu chybu a dodatocne DP nejake postihy? Dakujem.
Ak musíš, tak samozrejme podaj. Ak ním bude daň. povinnosť vyššia, čakaj postihy za neskorú úhradu.
emma01
13.03.12,11:32
Ak má zistená chyba za následok zvýšenie daň. povinnosti, alebo zníženie nadmerného odpočtu, si povinná podať DDP k DPH a ak zistená chyba má za následok nižšiu daň. povinnosť, alebo vyšší nad. odpočet, môžeš, ale nemusíš podať DDP. Viď. § 16 ods. 2 a 4 zákona č. 563/2009 Z.z. Ak ti z podaného DDP vyplynie odviesť štátu daň, je za to aj pokuta, viď. zákon č. 563/2009 a pozri si § 154 a 155. Myslím, že na portáli daň. správy je aj kalkulačka, podľa ktorej si vyrátaš výšku pokuty.
Daniela81
13.03.12,13:27
.. nemala som zauctovany jeden dosly dobropis, cize ide o znizenie nadmerneho odpoctu, kriste pane, takze dodatocne DP + si idem vyratat na drsr.sk pokutu :(
dakujem pekne za odpovede
Daniela81
13.03.12,14:12
.. este jedna otazka, prosim poradte - podam dodatocne DP k DPH za 06/2011 a znizim tym nadmerny odpocet o 250 € - musim tychto 250 € uhradit v den odoslania dodatocneho DP? alebo ked teraz mame opat nadmerny odpocet, spravi danovy urad zapocet a posle nam o 250 € menej?
babi2
13.03.12,14:28
.. este jedna otazka, prosim poradte - podam dodatocne DP k DPH za 06/2011 a znizim tym nadmerny odpocet o 250 € - musim tychto 250 € uhradit v den odoslania dodatocneho DP? alebo ked teraz mame opat nadmerny odpocet, spravi danovy urad zapocet a posle nam o 250 € menej?čím skôr to treba zaplatiť, terajší NO si odpočítaš v ďalšom DP a ak nebude z čoho odpočítať, tak potom to DÚ vráti
Daniela81
13.03.12,14:47
čím skôr to treba zaplatiť, terajší NO si odpočítaš v ďalšom DP a ak nebude z čoho odpočítať, tak potom to DÚ vráti

dakujem
emma01
14.03.12,14:03
.. este jedna otazka, prosim poradte - podam dodatocne DP k DPH za 06/2011 a znizim tym nadmerny odpocet o 250 € - musim tychto 250 € uhradit v den odoslania dodatocneho DP? alebo ked teraz mame opat nadmerny odpocet, spravi danovy urad zapocet a posle nam o 250 € menej?

Podľa § 16 ods. 2 zákona 563/2009, si povinná podať DDP k DPH do konca mesiaca nasledujúceho po zistení dôvodu na podanie DDP a v tej istej lehote je daň aj splatná.