ZuzkaOE
20.08.07,10:24
... vopred sa ospravedlňujem ak je téma mimo oblasť, ale neviem, kam by som ju mala zaradiť....

chcela by som sa opýtať, či je možné previesť živnosť z FO, na inú FO, ktorá ešte nepodnikala, s tým, že by jej všetky iniciály firmy (teda okrem mena) ostali nezmenené. Mám na mysli IČO, DIČ, IČ pre Soc. poist. a pod.
Ak áno, ako na to?...

vopred ďakujem za odpovede.
renča1
20.08.07,09:40
Je mi ľúto, ale podľa živnostenského zákona:

§ 10
6) Živnostenské oprávnenie nemožno preniesť na inú osobu. Iná osoba ho môže vykonávať, len ak to ustanovuje tento zákon.

Navedomie dávam § 11 (zákonný zástupca) Živnost.zákona.
betka
20.08.07,09:42
A môže zaniknúť v týchto prípadoch:

(1) Živnostenské oprávnenie zaniká

a) smrťou fyzickej osoby (živnostníka), ak nepokračujú v živnosti dedičia alebo správca dedičstva; oprávnenie však zanikne najneskôr uplynutím lehoty uvedenej v § 13 ods. 5,
b) zánikom právnickej osoby, ak nejde o prípady podľa § 14 a 15,
c) uplynutím času, ak živnostenské oprávnenie bolo vydané na určitý čas,
d) rozhodnutím živnostenského úradu podľa § 58,
e) ak to ustanoví osobitný zákon,
f) uplynutím lehoty povoleného prechodného alebo trvalého pobytu podnikateľa alebo jeho zrušením,
g) pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo § 58 ods. 2 písm. a).
ZuzkaOE
20.08.07,12:57
a ako je to v prípade, ak mám živnosť, som FO a chcela by som zo živnosti urobiť s.r.o-čku ? čo všetko musím urobiť?... aký vplyv budú mať zmeny zo živnosti na s.r.o. ? Teraz účtujem v JÚ a nie som platcom DPH ... ďakujem
ekopo
20.08.07,13:12
Skús sa pohrabať napr. v tejto téme.
www.porada.sk/t4304-prevod-szco-na-s-r-o.html
chudaska
01.12.09,10:58
ahojte poradaci,neviem ako dalej,tak sa s vami chcem poradit, klientka ma obchod,ktory celkom prosperuje, ziskala prac.povolenie robit v Rakusku,kam aj odide, potraviny,ktore prevadzkuje nechce zatvorit,su to jedine potraviny v dedine....prac. povolenie ma zatial na rok,tak asi po roku znova bude prevadzkovat tuto zivnost,ale ako to urobit,aby zatial tieto potraviny mohol prevadzkovat jej manzel, s tym ze ona by figurovala ako zodpovedna veduca,lebo hygiena a vsetko s tym spojene je pisane na manzelku, je aj platca DPH, reg. pokladna je na nu a pod. Chceli by sme to takto zachovat,len ako to poriesit,aby to bolo zo zakona v poriadku? Prosim poradte. Manzel ma zalozenu zivnost,dokonca ma aj v zivnosti maloobchod...len velmi neradi,by sme jej zivnost rusili a vsetko zase vybavovali nanho,lebo je to zdlhave a nas tlaci cas....Nedalo by sa to urobit nejako zmluvne,ze v jej nepritomnosti by riadil potraviny on, s tym,ze trebars by jej tieto sluzby na konci mesiaca vyfakturoval? Dakujem za kazdu radu,verim,ze mi poradite....Vopred ďakujem!
Zoltán Kovács
01.12.09,11:27
ahojte poradaci,neviem ako dalej,tak sa s vami chcem poradit, klientka ma obchod,ktory celkom prosperuje, ziskala prac.povolenie robit v Rakusku,kam aj odide, potraviny,ktore prevadzkuje nechce zatvorit,su to jedine potraviny v dedine....prac. povolenie ma zatial na rok,tak asi po roku znova bude prevadzkovat tuto zivnost,ale ako to urobit,aby zatial tieto potraviny mohol prevadzkovat jej manzel, s tym ze ona by figurovala ako zodpovedna veduca,lebo hygiena a vsetko s tym spojene je pisane na manzelku, je aj platca DPH, reg. pokladna je na nu a pod. Chceli by sme to takto zachovat,len ako to poriesit,aby to bolo zo zakona v poriadku? Prosim poradte. Manzel ma zalozenu zivnost,dokonca ma aj v zivnosti maloobchod...len velmi neradi,by sme jej zivnost rusili a vsetko zase vybavovali nanho,lebo je to zdlhave a nas tlaci cas....Nedalo by sa to urobit nejako zmluvne,ze v jej nepritomnosti by riadil potraviny on, s tym,ze trebars by jej tieto sluzby na konci mesiaca vyfakturoval? Dakujem za kazdu radu,verim,ze mi poradite....Vopred ďakujem!

Rodinný príslušník (manžel, dieťa) môže vypomáhať szčo bez toho aby mali uzavretý prac.právny pomer. Teda všetko môže ďalej fungovať na jej meno, nie je potrebné nič meniť, podľa mňa.
chudaska
01.12.09,11:46
Rodinný príslušník (manžel, dieťa) môže vypomáhať szčo bez toho aby mali uzavretý prac.právny pomer. Teda všetko môže ďalej fungovať na jej meno, nie je potrebné nič meniť, podľa mňa.

vdaka za rychlu odpoved, a mohol by za nu aj podpisovať faktury,dan. priznanie? Ona bude chodit na tyzdnovky, a ide o to,ze jeho zivnost momentalne nevykazuje ziadne prijmy,tak by mu to aj teraz bodlo....
Zoltán Kovács
01.12.09,12:54
vdaka za rychlu odpoved, a mohol by za nu aj podpisovať faktury,dan. priznanie? Ona bude chodit na tyzdnovky, a ide o to,ze jeho zivnost momentalne nevykazuje ziadne prijmy,tak by mu to aj teraz bodlo....

Čo by mu bodlo? Moja rada bola ohľadne jej živnosti a nie jeho.
Zita5
01.12.09,13:05
ahojte poradaci,neviem ako dalej,tak sa s vami chcem poradit, klientka ma obchod,ktory celkom prosperuje, ziskala prac.povolenie robit v Rakusku,kam aj odide, potraviny,ktore prevadzkuje nechce zatvorit,su to jedine potraviny v dedine....prac. povolenie ma zatial na rok,tak asi po roku znova bude prevadzkovat tuto zivnost,ale ako to urobit,aby zatial tieto potraviny mohol prevadzkovat jej manzel, s tym ze ona by figurovala ako zodpovedna veduca,lebo hygiena a vsetko s tym spojene je pisane na manzelku, je aj platca DPH, reg. pokladna je na nu a pod. Chceli by sme to takto zachovat,len ako to poriesit,aby to bolo zo zakona v poriadku? Prosim poradte. Manzel ma zalozenu zivnost,dokonca ma aj v zivnosti maloobchod...len velmi neradi,by sme jej zivnost rusili a vsetko zase vybavovali nanho,lebo je to zdlhave a nas tlaci cas....Nedalo by sa to urobit nejako zmluvne,ze v jej nepritomnosti by riadil potraviny on, s tym,ze trebars by jej tieto sluzby na konci mesiaca vyfakturoval? Dakujem za kazdu radu,verim,ze mi poradite....Vopred ďakujem!

Nech si spravia na obdobie jedného roka Združenie FO , s tým že poverená osoba bude manžel . Vtedy bude aj podpisovať všetky dokumenty týkajúce sa spoločnej činnosti .

To je len nápad a návrh , treba zvážiť pre a proti .
chudaska
01.12.09,14:04
čiže najjednoduchsie riesenie je nechat vsetko tak ako fungovalo doteraz,akurat ju v obchode zastupi manzel.
Zita5
01.12.09,16:00
čiže najjednoduchsie riesenie je nechat vsetko tak ako fungovalo doteraz,akurat ju v obchode zastupi manzel.

Ja som toho názoru , že by nemal podpisovať za manželku dokumenty , ktoré patria do kompetencie manželky .Preto som navrhla spôsob , ktorý som napísala predchádzajúcom príspevku .

P.S. Ešte si prečítajte napr. aj tu
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7403&LngID=0
chudaska
01.12.09,16:16
Ja som toho názoru , že by nemal podpisovať za manželku dokumenty , ktoré patria do kompetencie manželky .Preto som navrhla spôsob , ktorý som napísala predchádzajúcom príspevku .

P.S. Ešte si prečítajte napr. aj tu
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7403&LngID=0 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7403&LngID=0)

dakujem za link, on by vlastne podpisoval len dodacie listy, ona bude od piatku do nedele vzdy doma,takze danove veci si bude riesit sama... To zdruzenie FO by bolo asi zlozitejsie a chcelo by to zase zmenu ICO,DIC a pod.Vdaka za pomoc.
Zita5
01.12.09,16:21
dakujem za link, on by vlastne podpisoval len dodacie listy, ona bude od piatku do nedele vzdy doma,takze danove veci si bude riesit sama... To zdruzenie FO by bolo asi zlozitejsie a chcelo by to zase zmenu ICO,DIC a pod.Vdaka za pomoc.

Ja nechcem prehovaráť a vnucovať , ale treba sa širšie zamyslieť .......rok je dlhá doba .Čo ak prídu kontroly , to budú ako riešiť .....napr.živno úrad , obchodná inšpekcia ,inšpektorát práce ...a podobne .Predsa potrebujú jednať so živnostníčkou a nie s jej manželom .
chudaska
01.12.09,16:24
a co by obnasalo to zdruzenie FO? Obaja su momentalne zivnostnici.
Mária.K.
01.12.09,17:10
vdaka za rychlu odpoved, a mohol by za nu aj podpisovať faktury,dan. priznanie? Ona bude chodit na tyzdnovky, a ide o to,ze jeho zivnost momentalne nevykazuje ziadne prijmy,tak by mu to aj teraz bodlo....
Podpisovanie faktúr, daňových priznaní a iných písomností sa dá riešiť aj plnomocenstvom.
Janurka
01.12.09,17:45
a co by obnasalo to zdruzenie FO? Obaja su momentalne zivnostnici.
Združenie FO je z právneho hľadiska, účtovania a daní spracované v: "Dane a Účtovníctvo" č. 6/2009. Ak sa Ti ho nepodarí zohnať, ozvi sa cez ss.:)