Jozef Mihál
20.08.07,12:18
Do 31.8.2007 platilo, že každý pracovný pomer sa posudzuje samostatne, t.j. v každom pracovnom pomere platilo, že:

"Pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín".

Máme pedagogických zamestnancov, ktorí majú dva pracovné pomery napr.:

1. pracovný pomer na 20 hodín týždenne
2. pracovný pomer na 30 hodín týždenne

Dúfam, že novelou ZP sa v tomto smere od 1.9.2007 nič nezmenilo a že budú môcť mať takéto týždenné pracovné úväzky aj naďalej.
Jozef Mihál
20.08.07,10:26
Podľa § 50 zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne.

Podľa § 85 ods.9 v znení účinnom od 1.9.2007, priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

Znamená to, že po 1.9.2007 sa nič nemení na skutočnosti, že ak má zamestnanec uzatvorených viac pracovných pomerov súčasne (hoci aj s tým istým zamestnávateľom) rozsah pracovného času sa posudzuje v každom pracovnom pomere samostatne.

Treba si všask uvedomiť, že podľa § 50 ak je medzi tým istým zamestnancom a zamestnávateľom dohodnutých viac pracovných pomerov, tak musí ísť o práce iného druhu. Nie je v poriadku, ak učiteľ má v tej istej škole jeden pracovný pomer uzatvorený na prácu učiteľa slovenského jazyka a druhý pracovný pomer na prácu učiteľa angličtiny.

ZP_§50
ZP_§85
Filipček
06.11.07,11:27
Prosím pán Mihál, môžete mi odpovedať na uvedené príklady :
1. Zamestnanec nastupuje do pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Oznámil zamestnávasteľovi, že má uzavretý aj ďalší pracovný pomer, a to v rozsahu 15 hodín týždenne.
Na koľko hodín týždenne môže uzavrieť pracovný pomer u nového zamestnávateľa?



2. Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru, v ktorom mala vykonávať upratovacie práce, a to v rozsahu 20 hodín týždenne v popoludňajších hodinách. Písomne oznámila zamestnávateľovi, že vykonáva v pracovnom pomere upratovacie práce u iného zamestnávateľa, a to v rozsahu 20 hodín týždenne. Ďalší pracovný pomer, ktorý mala v rozsahu 15 hodín týždednne zamestnávateľovi neoznámila.
Inšpekcia práce zistila, že došlo takto k prekročeniu rozsahu týždenného pracovného času.
Bude stíhať niektorého zo zamestnávateľov / resp. ktorého / z porušenia pracovnoprávnych predpisov?


Veľmi pekne ďakujem. Som zvedavá na Váš názor.
Jozef Mihál
07.11.07,08:24
1. U nového zamestnávateľa môže uzavrieť pracovný pomer na normálny úväzok, to, že už má ide PP na kratší pracovný čas, nie je podstatné.

2. Problém daného druhu môže mať len mladistvý zamestnanec a jeho zamestnávateľ - viď § 41 ods.7 a § 85 ods.7 Zákonník apráce.
marcik
16.11.07,11:41
Prosím chcem poradiť, ako uzatvoriť HPP keď potrebujeme zamestnanca iba na 50h mesačne? Podmienka je aby tu prácu vykonával zamestnanec na HPP to sú predpisy na vykonávanie tej práce. Zamestnanec má aj iný HPP. Ako na to? Prosím poraďte mi??
marcik
17.11.07,09:15
Prosím poraďte mi?
marcik
18.11.07,11:16
Prosím nik neporadi?
Jozef Mihál
18.11.07,12:45
Prosím chcem poradiť, ako uzatvoriť HPP keď potrebujeme zamestnanca iba na 50h mesačne? Podmienka je aby tu prácu vykonával zamestnanec na HPP to sú predpisy na vykonávanie tej práce. Zamestnanec má aj iný HPP. Ako na to? Prosím poraďte mi??
Uzatvoríte s ním pracovný pomer na kratší pracovný čas. Viď § 49 Zákonníka práce.

To že má aj iný PP nehrá rolu.
elena21
19.11.07,11:39
akým spôsobom počítať "priemerný " týždenný pracovný čas za daný mesiac alebo kalednárny rok ? Napríklad od 1.9.2007 do 31.12.2007 alebo v každom mesiaci samostatne. Dnes som našla na stránke profesia takéto vysvetlenie: Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacoch po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
marcik
10.01.08,12:57
Uzatvoríte s ním pracovný pomer na kratší pracovný čas. Viď § 49 Zákonníka práce.

To že má aj iný PP nehrá rolu.

Prosím chcem sa spytať mám uzatvorený prac.pomer na kratší prac. čas.jedná sa o práce v prípade potreby. Ako je tam s náhradou za sviatky a dovolenky?Keď nebolo potrebné aby v mesiaci december nastúpil a má nulovú výplatu,ako na to? prípadne o aký zákon sa mám oprieť?
marcik
10.01.08,14:57
prosim ak budete mať chviľu napiste mi aspoň zákon, aj si ho pozriem,aby som mohla vystavit vyplatu.Ďakujem.
marcik
11.01.08,12:27
Ak študujem tak študujem..to zmanená že aj v tomto prac.pomere bude mať zamestnanec preplatený sviatok?aj keď nemal odpracovanú ani hodinu v mesiaci?
Jozef Mihál
11.01.08,23:03
akým spôsobom počítať "priemerný " týždenný pracovný čas za daný mesiac alebo kalednárny rok ? Napríklad od 1.9.2007 do 31.12.2007 alebo v každom mesiaci samostatne. Dnes som našla na stránke profesia takéto vysvetlenie: Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacoch po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
Zákonník práce neupravuje obdobie, za ktoré sa má počítať priemerný týždenný pracovný čas, čo považujem za vážny nedostatok. Výklad zo stránky profesia odporúčam aplikovať.
Jozef Mihál
11.01.08,23:06
Prosím chcem sa spytať mám uzatvorený prac.pomer na kratší prac. čas.jedná sa o práce v prípade potreby. Ako je tam s náhradou za sviatky a dovolenky?Keď nebolo potrebné aby v mesiaci december nastúpil a má nulovú výplatu,ako na to? prípadne o aký zákon sa mám oprieť?
§ 122 ods.3 Zákonníka práce:

"Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok."

Ak sa jedná o práce podľa potreby, podľa môjho názoru zamestnancovi náhrada za sviatok nepatrí.
marcik
04.02.08,10:58
Prosím chcem sa spytať mám uzatvorený prac.pomer na kratší prac. čas.jedná sa o práce v prípade potreby. Ako je tam s náhradou za sviatky a dovolenky?Keď nebolo potrebné aby v mesiaci december nastúpil a má nulovú výplatu,ako na to? prípadne o aký zákon sa mám oprieť?

Prosím zas Vás potrápim. Minulý mesiac tento zamenstanec vôbec nepracoval, má zmluvu HPP na skrátenú dobu, jedná sa o funkciu zodpov.zástupcu.Takže nemal výplatu išla nula do výkazov, no mne sa to stále nepáči lebo toto nie je funkcia na HPP, je to podťamňa len DOVP alebo o činnosti, lenže zákon o autoškolách/ to je kde pracuje/ ukladá aby to bol HPP. Volala mi pani zo sociálky že tiež nevie ako to má byť, tak by som to rada doriešila do výplaty, lebo zase by tam bola nula..ach ako dalej?Ďakujem.
marcik
07.02.08,06:30
Prosím.....čas výplaty je zase tu !!
marcik
09.02.08,12:52
Prosím poraďte mi!!
Jozef Mihál
10.02.08,11:44
Zamestnanec v pracovnom pomere sa uvádza do mesačného výkazu poistného do SP, aj keď nedosiahol žiaden príjem.

Poprosím Vás, aby ste otázky formulovali jasnejšie a podľa možností bez nadbytočných výkričníkov.
marcik
10.02.08,12:58
[QUOTE=Jozef Mihál;639998]Zamestnanec v pracovnom pomere sa uvádza do mesačného výkazu poistného do SP, aj keď nedosiahol žiaden príjem.

Pani na SP mi ale povedala, že pokiaľ zamestnanec nemal prijem je potrebné ho odhlásiť,mne sa len jednalo o to aby bola správna prac.zmluva. Keľ podľa zákona o autoškolách musí byť zodp.osoba v HPP na skrátený prac.čas. a niektoré mesiace nevykazuje mzdu.Ďakujem.
heliosik
19.08.08,13:35
1. U nového zamestnávateľa môže uzavrieť pracovný pomer na normálny úväzok, to, že už má ide PP na kratší pracovný čas, nie je podstatné.

2. Problém daného druhu môže mať len mladistvý zamestnanec a jeho zamestnávateľ - viď § 41 ods.7 a § 85 ods.7 Zákonník apráce.
Ak by mal uz uzavrety 1 pracovny pomer na PLNY uvazok, moze mat sucasne u ineho zamestnavatela uzavrety dalsi pracovny pomer na PLNY uvazok?
Jozef Mihál
21.08.08,10:26
Môže.
HeCha
18.12.08,08:05
Od 01.01.2009 budeme zamestnávať invalida na HPP, týždenný úvätok 15 hodín. Tento invalid už pracuje na HPP, 40 hod. týžd. úväzok u iného zamestnávateľa. Potrebujem poradiť, či existujú nejaké obmedzenia pre invalidov ohľadom počtu odpracovaných hodín alebo počtu prac. pomerov. Ďakujem.
invest
20.02.09,07:06
Prosím o radu. Máme zamestnaných inštruktorov autoškoly na kratší pracovný čas. Lenže v niektorých mesiacoch /skúšky/ odpracujú viac hodín ako je na kratší pracovný čas. Prosím ako to poriešiť, repekt. je to možné? Ďakujem
Jozef Mihál
20.02.09,16:09
To čo odpracujú nad dohodnutý rozsah pracovného času, je práca nadčas.
TOPKA
21.02.09,12:51
Dobrý deň, p.Mihál mohol by ste mi napísať, že koľko nadčasových hodín si vieme dohodnúť s montážnym pracovníkom v zahraničí /má 40hod.pracov.týždeň/. Platíme ho na Slovensku. Pravidelne pracuje v sobotu 8 hodín, podľa mňa je to nadčas plus nadčasové príplatky, ale koľko hodín nadčasu je vporiadku podľa ZP aby sme neporušili 48hod. v preiemere?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
21.02.09,13:56
Priemer 48 hodín sa sleduje za bližšie nešpecifikované obdobie, malo by to však byť obdobie kĺzavo každých 4 mesiacov po sebe idúcich.

Pozrite § 97 ods. 6 Zákonníka práce.
PrWe
03.03.09,19:27
Prosím Vás ja by som sa chcela opýtať na problematiku rozvrhnutia pracovného času. Zamestnanec pracuje s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom a to nasledovne. Pondelok od 6:00 do 16:30, UT, ST, ŠT a PI pracuje od 06:00 do 13:30, SO 06:00 do 16:30, druhý týždeň pracuje poobede od 13:30 do 22:00 hod. ale len od UT do PI. Zamestnávateľ považuje tento pr. čas za jednozmennú prevádzku so 40 hod. ustanoveným týždenným pr. časom, nakoľko sa obe smeny nestriedajú každý deň, ale len 4 dni v týždni. Postupuje tento zamestnávateľ správne?
Jozef Mihál
03.03.09,21:44
§ 90 ods. 2 Zákonníka práce:

"(2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny."

V uvedenom prípade sa okrem pondelkov a sobôt zamestnanci striedajú na dve zmeny.

To, že nejde o celé týždne, ale len o dni utorok - piatok, nie je podstatné.

V uvedenom prípade ide o prácu v dvojzmennej prevádzke.
TOPKA
04.03.09,10:16
Dobrý deň,
P.Mihál,chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme dvoch zamestnancov vyslaných do Francúzska na stavbu.Pracovnú zmluvu majú u nás na 40hod. prac. týždeň. Avšak vo vysielacích podmienkach majú stanovené ,že musia dodržiavať franc. predpisy, kde je 35hod.prac.týždeň. Ten odrobia a každý deň majú ešte plus 2 hod. nadčas a plus odrobia celú sobotu 8 hodín. Ako postupovať pri výpočte mzdy na Slovensku?
1.prepočítam ich mesačnú mzdu zo 40hod. týždňa na 35 hod. týždeň
2.preplatím im nadčasy mesač. mzdou teda 2hod. x 5 dní plus 8 hod. sobota
3.vyplatím im aj nadčasový príplatok 25%, vo vysielacích podmienkach majú za prvých 8 nadčasových hodín k 35 hod. týždňu 25% a za ďalšie hodiny hodiny 50%.
Je takýto spôsob výpočtu správny aj vzhľadom na náš Zákonník práce? Ide o akúsi kombináciu. Ale dochádzka vo Francúzsku je pravidene kontrolovaná ako aj preplácanie nadčasov.
Ďakujem za Váš skorý názor. TOPKA
Jozef Mihál
04.03.09,11:21
Zamestnanci pracujú vo Francúzsku a preto musíte rešpektovať francúzske právne predpisy. To si aj uvedomujete pri stanovení pracovného času.

Ale francúzske predpisy treba rešpektovať aj pri stanovení počtu nadčasov a odmeňovaní. Tu sa neriadite slovenským Zákonníkom práce.

Francúzske predpisy nepoznám, takže tu moja rada končí.
PrWe
04.03.09,21:06
Ďakujem za skorú odpoveď.
Ešte by som sa chcela opýtať či by zamestnávateľ nemal upraviť ustanovený týždenný pracovný čas na 38,75 hod. a pri zmene z jednozmennej prevádzky na horeuvedenú /po súhlase zástupcov zamestnancov/ upraviť dovolenkové priemery a pri hodinovej mzde upraviť aj túto, nepriamo úmerne?
Jozef Mihál
04.03.09,21:16
Mal by.
olga84
12.08.09,15:59
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť: Zamestnankyňa má úväzok 100% ako odborná fererentka. Teraz, z dôvodu odchodu inej zamestnankyne, sa jej pridelí časť práce odchádzajúcej zamestnankyne. Môže sa uzatvoriť ďalšia pracovná zmluva napr. na 50% úväzku? Takže by táto zamestnankyňa pracovala 12 hod. denne /je to vôbec možné?/ a čo všetko by bolo k tomu potrebné zo strany zamestnávateľa? Alebo sa to môže riešiť vyšším osobným príplatkom a zmenou náplne práce k existujúcej zmluve so súhlasom zamestnankyne? Chcem to mať v poriadku, preto prosím o odpoveď. Ďakujem.
Jozef Mihál
12.08.09,18:42
Áno, možné to je, jedna a tá istá osoba bude mať dve pracovné zmluvy s týmn istým zamestnávateľom, obe sa posudzujú samostatne. Viď príspevok č. 1 v téme.

Ak by ste problém chceli riešiť v rámci existujúcej pracovnej zmluvy, pozor na rozsah pracovného času.
olga84
13.08.09,09:52
Áno, možné to je, jedna a tá istá osoba bude mať dve pracovné zmluvy s týmn istým zamestnávateľom, obe sa posudzujú samostatne. Viď príspevok č. 1 v téme.

Ak by ste problém chceli riešiť v rámci existujúcej pracovnej zmluvy, pozor na rozsah pracovného času.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte by som potrebovala vedieť bližšie, ako to myslíte s tým rozsahom prac. času? Ak jej nadriadený povie, že má teraz menej práce a pridá jej to do pracovnej náplne, bude ďalej pracovať 8 hod. denne, môže to tak byť?
Jozef Mihál
13.08.09,11:30
Áno, nesmie mať pracovnú dobu v rámci jedného pracovného pomeru dlhšiu ako 40 hodín týždenne, treba rešpektovať maximálne možný počet hodín nadčasov a pod.
pavlinka
07.09.09,10:23
Pán Mihal znamená to že keď v jednej organizácii zamestnám jednu fyzickú osobu na dve pracovné zmluvy každá na iný druh práce ako pracovný čas sa posudzuje dĺžka týždenného maximalného pracovného času samostatne pre každý PP alebo sa spolu zráta.Konkrétne keď máme zamestnanca na pracovnú zmluvu na 37.5 hod. týždenne, koľko hodín mu môžeme dať v druhej pracovnej zmluve aby sme nič neporušili? ďakujem za odpoveď
katjab
07.09.09,12:13
Môže mať zamestanec súčasne dva pracovné pomery u dvoch zamestnávateľoch a u obidvoch na 1,00 úväzok?
Tweety
07.09.09,12:15
Môže.
Jozef Mihál
07.09.09,20:51
Súhlas.
Jozef Mihál
07.09.09,20:52
Pán Mihal znamená to že keď v jednej organizácii zamestnám jednu fyzickú osobu na dve pracovné zmluvy každá na iný druh práce ako pracovný čas sa posudzuje dĺžka týždenného maximalného pracovného času samostatne pre každý PP alebo sa spolu zráta.Konkrétne keď máme zamestnanca na pracovnú zmluvu na 37.5 hod. týždenne, koľko hodín mu môžeme dať v druhej pracovnej zmluve aby sme nič neporušili? ďakujem za odpoveď
Každá pracovná zmluva sa posudzuje úplne samostatne vo všetkých dôsledkoch. Viď § 50 Zákonníka práce.
TOPKA
17.09.12,07:42
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Klient má zamestnanca v chránenej dielni ( je plný invalid s príspevkom od úradu práce ) , na zamestnanie sa dostal podmienku ,že nesmie odpracovať viac ako 100 hodín mesačne . Klient mu dal hodinovú mzdu a problém nastal pri stanovení týždenného pracovného času .Ak mu dá 20 hodinový úväzok chýbajú mu hodiny do 100 hodín ak mu dá 25 hodinový úväzok zas má hodiny navyše ( sú tam aj sviatky, ktoré by mal mať zaplatené náhradou mzdy) on však trvá na presne 100 hodinách, nakoľko príde o príspevky. Môžete mi poradiť ako mu nastaviť úväzok presne na 100 hodín pri hodinovej mzde, tak aby sme neporušovali zákonníka práce? Ďakujem.
Jozef Mihál
19.09.12,10:12
Píšete že "nesmie odpracovať viac ako 100 hodín mesačne" - nie "presne 100 hodín mesačne". Ako teda znie tá podmienka, ktorú uložil úrad práce?

Ak je to tak, že klient chce aby sa pracovalo presne 100 hodín mesačne, aby sa čo najlepšie využil príspevok (na čo najviac hodín mesačne), tak odporúčam napríklad úväzok 20 - 22 hodín týždenne a chýbajúce hodiny do 100 hodín mesačne každý mesiac podľa okolností doplniť nadčasmi.