veraZ
20.08.07,12:48
Dobry den, chcem sa spytat opat ohladom materskeho. V januari 2007 som odisla zo zamestnania (plat 34000,- trvanie pracovneho pomeru 5 rokov).Ostala som nezamestnana (od januara do juna) a od jula som SZCO.Odvody do soc.poist. neplatim. Otehotnela som, termin mam v januari 2008. Na matersku chcem odist v novembri. Mam informaciu, ze za takychto podmienok by som nemala narok na matersku (aj ked v minulom zamestnani som bola posistena viac ako 5 rokov).Je teda dobra moznost, ze sa v novembri zamestnam napr. na 2 tyzdne u manzela vo firme a odtial pojdem na matersku (plat bude max. vymer.zaklad 29000.-)?.Mam takto moznost ziskat max. matersku (cca 15000,-)? dakujem pekne za odpoved.
Zita4
20.08.07,11:08
Ak si v posledných dvoch rokoch bola aspoň 270 dní nemocensky poistená, budeš mať nárok na materské.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html#48
jankasm
20.08.07,11:16
Dobry den, chcem sa spytat opat ohladom materskeho. V januari 2007 som odisla zo zamestnania (plat 34000,- trvanie pracovneho pomeru 5 rokov).Ostala som nezamestnana (od januara do juna) a od jula som SZCO.Odvody do soc.poist. neplatim. Otehotnela som, termin mam v januari 2008. Na matersku chcem odist v novembri. Mam informaciu, ze za takychto podmienok by som nemala narok na matersku (aj ked v minulom zamestnani som bola posistena viac ako 5 rokov).Je teda dobra moznost, ze sa v novembri zamestnam napr. na 2 tyzdne u manzela vo firme a odtial pojdem na matersku (plat bude max. vymer.zaklad 29000.-)?.Mam takto moznost ziskat max. matersku (cca 15000,-)? dakujem pekne za odpoved.

Je pravda, že podľa uvedených skutočností by si nárok na materské nemala.
Súhlasím s tvojim plánom. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD máš splnenú. Takže pre získanie maximálnej materskej /cca. 15000,-/ sa ti stačí zamestnať u manžela pár dní pred nástupom na MD /nemusia to byť dva týždne, dosť by ste zaplatili na odvodoch, úplne stačia napr. aj dva dni/. ;)
veraZ
20.08.07,11:20
Dakujem za radu - zamestnat sa dva dni pred nastupom na MD mi prislo prilis okate - ale ak to tak funguje, tak to tak spravim. U manzela budem stale vedena ako zamestnanec - neovplyvni ho to nejako? Radsej by som bola, aby som potom pracovny pomer zrusila - trebars v priebehu toho pol roka - mozem tak urobit?
jankasm
20.08.07,11:25
Dakujem za radu - zamestnat sa dva dni pred nastupom na MD mi prislo prilis okate - ale ak to tak funguje, tak to tak spravim. U manzela budem stale vedena ako zamestnanec - neovplyvni ho to nejako? Radsej by som bola, aby som potom pracovny pomer zrusila - trebars v priebehu toho pol roka - mozem tak urobit?

Možno to je okaté, ale myslíš že dva týždne budú menej okaté? :D Podľa mňa je to jedno, a načo zbytočne zaplatiť toľko na odvodoch.
Ja som napr. bola zamestnaná u známeho 3 dni a nastúpila som na MD. Nikto sa na nič nepýtal.
To, že budeš vedená u manžela ako zamestnanec, ho vôbec nijako neovplyvní, akurát v tom, že zmenu, ako tvoj nástup na MD a potom prípadne nástup na RD, ak budeš uňho ešte stále vedená, musí nahlásiť na SP aj na ZP. Ale inak s tým nebude mať žiadne starosti.
Ale žiadny problém nie je ani v tom, ukončiť PP dohodou, kedykoľvek počas MD. Je len na Vás, ako sa rozhodnete. Držím palce. ;)
veraZ
21.08.07,11:23
Este jedna otazka - ako tak studujem vsetky info ohladom materskej, vznikaju mi dalsie nejasnosti. Ak sa pred materskou zamestnam napr. na 3-4 dni - aky plat si mam urcit? 28142,- SK? Alebo umerne menej podla poctu dni? Kolko zaplatim na odvody za tie 3-4 dni? Pracujeme v programe Olymp - vypocita to program sam? Dakujem za info
veronikasad
21.08.07,11:33
Este jedna otazka - ako tak studujem vsetky info ohladom materskej, vznikaju mi dalsie nejasnosti. Ak sa pred materskou zamestnam napr. na 3-4 dni - aky plat si mam urcit? 28142,- SK? Alebo umerne menej podla poctu dni? Kolko zaplatim na odvody za tie 3-4 dni? Pracujeme v programe Olymp - vypocita to program sam? Dakujem za info

V pracovnej zmluve budeš mať mesačný plat, napr. 29 000,-sk /tých 28142 by bolo asi dosť okaté/. Odvody zaplatíš z vymeriavacieho základu podľa počtu odpracovaných dní. /Ak zadáš správne údaje, s výpočtom v OLYMP-e nebude problém/.

--------
Veronika
veraZ
22.08.07,06:28
Dakujem, snad uz nebudem mat dalsie otazky a vsetko prebehne bez problemov.
veraZ
27.08.07,11:03
Prosim este o radu. Ked budem na materskej - od 1.12. - a budem poberat matersky prispevok, musim zrusit zivnost? Alebo pozastavit? Mozem mat nadalej prijem? Aky velky za rok 2007? Prijem od zalozenia zivnosti 13.7. do konca roka 2007 by som mala mat okolo 200 tis..Mozem teda poberat matersky prispevok aj pri fungujucej zivnosti? Dakujem za fundovanu odpoved.
famer
03.10.07,13:12
Možno to je okaté, ale myslíš že dva týždne budú menej okaté? :D Podľa mňa je to jedno, a načo zbytočne zaplatiť toľko na odvodoch.
Ja som napr. bola zamestnaná u známeho 3 dni a nastúpila som na MD. Nikto sa na nič nepýtal.
To, že budeš vedená u manžela ako zamestnanec, ho vôbec nijako neovplyvní, akurát v tom, že zmenu, ako tvoj nástup na MD a potom prípadne nástup na RD, ak budeš uňho ešte stále vedená, musí nahlásiť na SP aj na ZP. Ale inak s tým nebude mať žiadne starosti.
Ale žiadny problém nie je ani v tom, ukončiť PP dohodou, kedykoľvek počas MD. Je len na Vás, ako sa rozhodnete. Držím palce. ;)

Mozem sa spytat, ci by to takto fungovalo aj ked som uz zamestnana a bol by to druhy pracovny pomer?? Dakujem...
ajobs
03.10.07,16:32
Mozem sa spytat, ci by to takto fungovalo aj ked som uz zamestnana a bol by to druhy pracovny pomer?? Dakujem...


Druhý pracovný pomer nepomôže, ak v ňom nedosiahneš dobu nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch. A môžno od nového roka už nepomôže ani to...;)
ajobs
03.10.07,16:40
Prosim este o radu. Ked budem na materskej - od 1.12. - a budem poberat matersky prispevok, musim zrusit zivnost? Alebo pozastavit? Mozem mat nadalej prijem? Aky velky za rok 2007? Prijem od zalozenia zivnosti 13.7. do konca roka 2007 by som mala mat okolo 200 tis..Mozem teda poberat matersky prispevok aj pri fungujucej zivnosti? Dakujem za fundovanu odpoved.

Zrušiť živnosť nie je potrebné, teda aj príjem z nej nie je limitovaný - samozrejme vytvára potom od 1.7.2008 povinnosť by nemocensky a dôchodkovo poistenou osobou.
P.S. Vznik PP v novembri odporúčam realizovať tak, aby začiatok PP aj nástup na MD bol cez pracovné dni - napr. nástup do PP 26.11.2007, nástup na MD 30.11.2007. Je to z toho dôvodu, aby nepracovné kalendárne dni neznížili zbytočne výšku vypočítaného denného VZ.
axara
09.11.07,07:14
Dobrý deň! zaujala ma možnosť, ako získať materskú, ako ste radili VereZ. Prosím Vás, je možné toto uplatniť aj v mojom prípade? Ja som už iba 4 týždne pred pôrodom. V SP mi povedali, že budem mať nárok na materské z predchádzajúceho zamestnania (z ochrannej lehoty), ale vyzerá to tak , že nemám, nakoľko som bola na rodičovskej dovolenke a nevzťahuje sa na mňa ochranná lehota). S dňom ukončenia RD mám aj rozviazanie PP. Zaujíma ma ale, či ešte môžem teraz niečo urobiť preto, aby som získala materskú, alebo je už neskoro? Mohla by som sa aj ja zamestnať niekde na 2 dni (aj teraz mesiac pred pôrodom?) a žiadať o materské ešte raz? Ďakujem veľmi pekne!
Jana Motyčková
09.11.07,08:19
Bohužiaľ, obávam sa, že je neskoro. Podľa §48 ods.2 nárok na materské vzniká od 6 týždňa pred pôrodom a podľa §30 nárok na dávku je len ak ten nárok vznikol počas poistenia, alebo v ochrannej lehote. Keďže v čase 6 týždňov pred pôrodom si zamestanná nebola, tak nárok na materské nie je.
axara
10.11.07,09:33
Prečo? nárok na materské vzniká síce 6 (8) týždňov pred dňom očakávaného pôrodu ale zaniká 22 (28) týždňov odo dňa pôrodu (§48, odst.3). Teda v období 28 týždňov.
Zamestnankyni z toho nevyplýva povinnosť nastúpiť na materskú 6 týždňov pred pôrodom, iba právny nárok, ale ak nenastúpi z iných dôvodov, ako sú uvedené v zákone, kráti si tým vlastne svoju materskú (má nárok max.22 týždňov odo dňa pôrodu) (§48, odst.7). Teda je na žene, kedy nastúpi v uvedenej dobe 28 týždňov na materskú.
Ak nezamestnaná žena sa zamestná v období menšom ako 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu (momentálne nemá nárok na materské a môže sa teda zamestnať), začne spĺňať podmienky vzniku nároku na materské podľa §48, odstavca 1 a 2. (doba 270 dní bude splnená z predchádzajúceho zamestnania na základe §49a) a teda môže povedzme po dvoch dňoch zamestnania nastúpiť na materskú (v období kratšom ako 6 týždňov pred termínom pôrodu, prípadne odo dňa narodenia dieťaťa).
Sú tieto moje úvahy správne? Vznikol by takejto žene nárok na materskú?
axara
10.11.07,12:35
Lekár môže vypísať iba potvrdenie, kedy žene vzniká nárok na materské s dátumom pôrodu a s dátumom vzniku nároku na materské (6/8 týždňov pred pôrodom). Žena toto potvrdenie (žiadosť o materské) dáva zamestnávateľovi (resp. soc. poisťovni) spolu s dokladom od zamestnávateľa, kde je uvedený skutočný deň nástupu na materskú. Podľa: http://financie.etrend.sk/46953/moje-pravo/nastup-na-matersku-dovolenku
a
http://www.vop.gov.sk/nastup-na-mdxx
je na žene, kedy vlastne v uvedenej lehote nastúpi na materskú.
Mňa ale zaujíma, či žene vznikne nárok na materské len ak v období vzniku nároku bola nemocensky poistená (teda 6 týždňov pred pôrodom), alebo ak bola nemocensky poistená v období, keď si uplatňuje nárok na materské (čo by mohlo byť aj menej ako 6 týždňov pred pôrodom, nakoľko zákon uvádza ako podmienku materského byť nemocensky poistená, uvádza tiež, že tento vzniká a zaniká v určitej lehote.
Neviem, či je rozhodujúce byť teda poistenou 6 týždňov pred pôrodom, alebo stačí, ak som poistená v období, keď si chcem uplatniť nárok na materské, teda v období 28 týždňov stanovenom zákonom.
Katy a R
10.11.07,14:21
Toto je zaujímavá informácia ...

Ale ty si už poslala na SP žiadosť o materské :confused:
Jana Motyčková
10.11.07,15:22
Lekár môže vypísať iba potvrdenie, kedy žene vzniká nárok na materské s dátumom pôrodu a s dátumom vzniku nároku na materské (6/8 týždňov pred pôrodom). Žena toto potvrdenie (žiadosť o materské) dáva zamestnávateľovi (resp. soc. poisťovni) spolu s dokladom od zamestnávateľa, kde je uvedený skutočný deň nástupu na materskú. Podľa: http://financie.etrend.sk/46953/moje-pravo/nastup-na-matersku-dovolenku
a
http://www.vop.gov.sk/nastup-na-mdxx
je na žene, kedy vlastne v uvedenej lehote nastúpi na materskú.
Mňa ale zaujíma, či žene vznikne nárok na materské len ak v období vzniku nároku bola nemocensky poistená (teda 6 týždňov pred pôrodom), alebo ak bola nemocensky poistená v období, keď si uplatňuje nárok na materské (čo by mohlo byť aj menej ako 6 týždňov pred pôrodom, nakoľko zákon uvádza ako podmienku materského byť nemocensky poistená, uvádza tiež, že tento vzniká a zaniká v určitej lehote.
Neviem, či je rozhodujúce byť teda poistenou 6 týždňov pred pôrodom, alebo stačí, ak som poistená v období, keď si chcem uplatniť nárok na materské, teda v období 28 týždňov stanovenom zákonom.
Kiežby to tak bolo, ale treba pri čítaní uvedených linkov rozlišovať na materskú dovolenku a materské. Materská dovolenka je "voľno" v zamestnaní, a tam tá voľnosť pri nástupe je - riadi sa Zákonníkom práce. Materské je dávka SP, ktorá síce má veľa spoločného s materskou dovolenkou ale je to dávka SP, ktorá sa riadi iným zákonom, a má odlišné pravidlá ako materská dovolenka. Materská dovolenka nemusí byť vždy platená materským.
Pokiaľ ide o materské :
- podľa §30 písm.a) nárok na nemocenskú dávku má zamestnanec ak splnil podmienky ustanovené pre vznik nároku na dávku počas trvania nemocenského poistenia (zamestnania)...
- podľa §48 ods.3 - nárok na materské vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným pôrodom, najskôr od začiatku 8. týždňa pred očakávaným pôrodom.
Keďže nárok nevznikol v čase zamestnania, podľa mňa materské nepriznajú. Obdobne ako nepriznávajú nárok na nemocenské ak niekomu začne počas PN pracovná zmluva.

Ale za pokus to myslím stojí, ak by SP dávku priznala, poteší to aj mňa.
Katy a R
10.11.07,15:32
Janka, v niektorom príspevku (neviem to teraz nájsť) si písala o možnosti PNky pred a po pôrode (ak nie je nárok na materské) - len tam išlo o SZČO. Ak by sa teraz zamestnala - bolo by možné využiť PNku?
Jana Motyčková
10.11.07,15:33
To by asi išlo, tam nie je limitovaný nástup.
axara
10.11.07,15:43
áno, a prišlo mi zamietnutie, pretože som žiadala s titulu ochrannej lehoty v predchádzajúcom zamestnaní. (bola som hlúpa a neštudovala som zákon vopred, iba som sa informovala na pobočke SP, či mi vzniká nárok, a tam mi povedali, že áno, tak som jednoducho poslala žiadosť o materské. Až na to, že o nároku rozhodovala iná pobočka (nakoľko zamestnávateľ je z iného mesta) a prišlo mi zamietnutie. Až potom som si naštudovala zákon a prišla som na to, že nárok z minulého zamestnania skutočne nemám, keďže mi rozviazali PP spolu s ukončením rodičovskej dovolenky.
Nechcem byť vypočítavá, ale už so mnou vybabrali pri prepúšťaní (prepustili ma, aj keď som bola tehotná a to len kvôli tomu, že som nemala na zmluve napísané miesto výkonu práce (pobočka Žilina) a nútili ma pracovať v Leviciach (sídlo), čo je na opačnom konci republiky. Takže som musela podpísať dohodu o rozviazaní PP bez nároku na odstupné. Tehotná som nemala možnosť sa riadne zamestnať (a navyše s malým dieťaťom) a teraz som prišla ešte aj o materské, tak sa chytám každého stebla, ktoré by mi mohlo pomôcť "získať" nejakú podporu (veď s výnimkou týchto pár mesiacov, čo ma prepustili som celý život pracovala...)
Každopádne ale v zákone nikde nie je napísané, že nemôžem podať žiadosť o materské znova, navyše, keď prvýkrát už mám rozhodnutie, a to z dôvodu uzatvorenia nového PP. Podľa §58 sa nárok na nemocenskú dávku posudzuje samostatne z každého poistenia. Takže ak uzatvorím nové poistenie, môžem požiadať o nové posúdenie nároku na materské, nie?
ďakujem za trpezlivosť, viem, že som sa rozhýbala neskoro...
axara
10.11.07,15:50
Až teraz som si všimla odpoveď od Janky Motyčkovej. To ma nenapadlo, že sa rozlišuje medzi materskou dovolenkou a materským. Skúsim v pondelok zájsť do sociálnej poisťovne a zistiť, aký tam majú na celú vec názor. Potom Vám dám vedieť.
Ešte raz ďakujem za váš čas!
ajobs
10.11.07,21:40
Až teraz som si všimla odpoveď od Janky Motyčkovej. To ma nenapadlo, že sa rozlišuje medzi materskou dovolenkou a materským. Skúsim v pondelok zájsť do sociálnej poisťovne a zistiť, aký tam majú na celú vec názor. Potom Vám dám vedieť.
Ešte raz ďakujem za váš čas!


Nechcem ťa strašiť, ale v SP ti veľa neporadia, budú krčiť plecami (v lepšom prípade) alebo ťa okríknu (v horšom prípade).
Ja by som to riešil cez PN zo zamestnania, a keďže nemáš nárok na materské a presvedčíš lekára, aby si bola na PN (treba trpezlivo vysvetliť situáciu), potom môžeš byť na PN 52 týždňov. To je lepšie ako materské.;)
Katy a R
11.11.07,10:53
Až teraz som si všimla odpoveď od Janky Motyčkovej. To ma nenapadlo, že sa rozlišuje medzi materskou dovolenkou a materským. Skúsim v pondelok zájsť do sociálnej poisťovne a zistiť, aký tam majú na celú vec názor. Potom Vám dám vedieť.
Ešte raz ďakujem za váš čas!

Súhlasím s ajobs - iba sa budeš zbytočne stresovať na SP (keď už máš aj tak zamietnutie na papieri). Ak máš priateľského zamestnávateľa - skús to poriešiť tou PNkou- veď nemusí to byť hneď celý rok;) ...

mimotemy ja som pre jeden údaj úplne zbytočne bola tento týždeň 3x na SP :mad:
axara
11.11.07,14:40
To zamietnutie mi prišlo z inej pobočky. Ďakujem za rady, ale aj tak som rozhodnutá tam ísť a zistiť, či by som mala podľa nich nárok na materskú a vlastne si to nechám potvrdiť písomne - podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám mi musia do 30 dní odpovedať - tak ak by mi ju uznali, tak by som nastúpila na materskú od pôrodu (vždy je lepšia materská, ako rodičovský..). Som nahnevaná na seba, že som na to neprišla skôr, ale ani ma nenapadlo študovať zákon, keď tetušky v SP mi povedali, že mám nárok na materské.. Takže tentokrát to dotiahnem do konca.
Chcem sa ešte opýtať zo strany zamestnávateľa nemôže byť nejaký problém, keby ma zamestnal a ja by som hneď chcela nastúpiť na materskú? Prípadne, že by ma zamestnal v období tesne pred pôrodom? Miesto výkonu práce by som mala doma... Nie sú pre to žiadne obmedzenia pre zamestnávateľa, že nie? Cez PN to riešiť nechcem, pretože tam sú problémy s vychádzkami a kadečím..
ajobs
11.11.07,21:10
To zamietnutie mi prišlo z inej pobočky. Ďakujem za rady, ale aj tak som rozhodnutá tam ísť a zistiť, či by som mala podľa nich nárok na materskú a vlastne si to nechám potvrdiť písomne - podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám mi musia do 30 dní odpovedať - tak ak by mi ju uznali, tak by som nastúpila na materskú od pôrodu (vždy je lepšia materská, ako rodičovský..). Som nahnevaná na seba, že som na to neprišla skôr, ale ani ma nenapadlo študovať zákon, keď tetušky v SP mi povedali, že mám nárok na materské.. Takže tentokrát to dotiahnem do konca.
Chcem sa ešte opýtať zo strany zamestnávateľa nemôže byť nejaký problém, keby ma zamestnal a ja by som hneď chcela nastúpiť na materskú? Nie, nemôže, komunizmus skončil pred 18 rokmi. Prípadne, že by ma zamestnal v období tesne pred pôrodom? Miesto výkonu práce by som mala doma... To nie je nutné, v práci budeš iba 1-2 dni. Nie sú pre to žiadne obmedzenia pre zamestnávateľa, že nie? Cez PN to riešiť nechcem, pretože tam sú problémy s vychádzkami a kadečím. To máš odkiaľ, že sú problémy s vychádzkami ? Mala si už nejakú praktickú skúsenosť, alebo si iba počula nejaké "zaručené" informácie. ?..

Cez PN je to právne najlepšie a časovo najdlhšie riešené obdobie poberania finančných prostriedkov.
axara
12.11.07,11:52
Ďakujem Ajobs! Už mam odpoveď zo socialky:

Dobrý deň!

chcem sa Vás opýtať, ako je to s nárokom na materské. Ak som dobre preštudovala zákon tak nárok na materské vzniká 6 (8) týždňov pred dňom očakávaného pôrodu a zaniká 22 (28) týždňov odo dňa pôrodu (§48, odst.3). Teda v období 28 týždňov.

Zamestnankyni z toho nevyplýva povinnosť nastúpiť na materskú 6 týždňov pred pôrodom, iba právny nárok, ale ak nenastúpi z iných dôvodov, ako sú uvedené v zákone, kráti si tým vlastne svoju materskú (má nárok max.22 týždňov odo dňa pôrodu) (§48, odst.7). Teda je na žene, kedy nastúpi v uvedenej dobe 28 týždňov na materskú.

Ak nezamestnaná žena sa zamestná v období menšom ako 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu (momentálne nemá nárok na materské a môže sa teda zamestnať), začne spĺňať podmienky vzniku nároku na materské podľa §48, odstavca 1 a 2. (doba 270 dní bude splnená z predchádzajúceho zamestnania na základe §49a) a teda môže povedzme po dvoch dňoch zamestnania nastúpiť na materskú (v období kratšom ako 6 týždňov pred termínom pôrodu, prípadne odo dňa narodenia dieťaťa).

Sú tieto moje úvahy správne? Vznikol by takejto žene nárok na materskú?

Ďakujem za odpoveď!

Odpoveď:
Dobrý deň prajem,

podmienky nároku na materské ako aj nástupu na materskú dovolenku ste pochopila správne.Pokiaľ spĺňate podmienku najmenej 270 dní  nemocenského poistenia dva roky pred pôrodom a taktiež splníte podmienku trvania nemocenského poistenia, tým že sa zamestnáte (aj keď len na dva dni), vznikne Vám nárok na materskú. Materská sa Vám však bude vyplácať maximálne 28 týždňov od vzniku nároku na materské (resp. 22 týždňov odo dňa pôrodu).V prípade potreby Vám informácie poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa
brčko
12.11.07,19:39
Axara, takže to už vyzerá slubnejšie. Len či nevadí na sociálke, že si už jednu žiadosť o materské ako zamestnanec podávala. A myslíš, že ti lekár môže dať aj druhú žiadosť o materské s iným dátumom nástupu? Ak áno:
Lekár vyplna časť B-POTVRDENIE OPRÁVNENÉHO LEKÁRA: je tam uvedené : "Podla môjho lekárskeho vyšetrenia nastane u menovanej pôrod pravdepodobne: XX" "Dočasná pracovná neschopnosť od ...," "Dátum (vystavenia) ..."
V časti A-POISTENKYNA: treba uviesť okrem mena, priezviska, bydliska a dátumu narodenia aj "poistný vzťah: (zamestnanec/povinne NP SZČO/DNPO)" a tiež je tam uvedené: "Materskú dovolenku nastúpim (som nastúpila) dňa: YY" Takže mi to skoro pripadá, že si ho má vyplniť poistenkyna - ale jasné, že to musí lekár. Tvoj dátum XX bude rovnaký ako v tvojej prvej žiadosti, no ten druhý dátum YY bude predpokladám iný.

Na žiadosti je VYHLÁSENIE: "Vyhlasujem, že nárok na materské si uplatňujem/neuplatnujem aj z iného poistenia." -ty si ho podávaš síce z toho istého poistenia ako zamestnanec - ale z iného-nového poistného vzťahu(nového zamestnania)

No v každom prípade Ti držím palce a daj vedieť (teda ak chceš)ako to budeš riešiť a ako si dopadla.;) A prajem málo stresovania a HLAVNE ZDRAVÉ BÁBENO :)
ajobs
12.11.07,19:57
Držím prsty, aby to vyšlo.:)
axara
13.11.07,12:09
Lekár mi dal druhú žiadosť o materské bez problémov (veď aj podľa zákona, keď si žena uplatňuje nárok na materské z viacerých poistení, prípadne zamestnaní, potrebuje viac žiadostí..). Dokonca mi ho dal bez poplatku (že sa platí iba za prvú žiadosť).
Vyplnil mi iba časť A. Potvrdenie oprávneného lekára, B si mám vyplniť sama (6 týždňov dozadu si aj tak vedia sami spočítať, tam sa píše, od kedy si uplatňujem nárok, takže tam napíšem skutočný dátum nástupu na materskú..
no a časť D dám potvrdiť zamestnávateľovi..
S tým prehlásením nemám problém, keďže nemôžem si uplatňovať nárok z niečoho, čo bolo už zamietnuté.. a v podaní viac žiadostí tiež nevidím problém, keďže už o prvej bolo rozhodnuté - žiadať môžem o čo a koľkokrát chcem... to sa myslím týka toho, aby vyplácali iba jednu materskú, keď je viacej žiadostí (ako je to v zákone).
Každopádne vám všetkým ďakujem za pomoc! Keby nebolo týchto stránok, ani by ma nenapadlo, že môžem ešte niečo robiť...
Dám vám vedieť, ako to celé dopadlo... (dúfam, že neporodím skôr http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif)
ešte raz ďakujem!
axara
24.01.08,06:49
Tak, dopadlo to tak, ze mam zdraveho chlapceka, ktory sa narodil skor, ako som to vsetko stihla vybavit... :-)
Kazdopadne, tak ako pisala Janka Motyckova, chceli mi matersku opat zamietnut, pretoze v case 6 tyzdnov pred porodom som nebola zamestnana. Co socialna poistovna to iny pristup..., kazdopadne ta pani v SP bola velmi ustretova a pomohla nam. Da sa v pripade zamestnanca poistit aj spatne (s tym, ze samozrejme zaplati penale a niekedy aj pokutu) a dalsi postup je uz jasny...
Kazdopadne, matersku mam schvalenu :-)
Prajem vsetko dobre!
brčko
24.01.08,14:03
Axara, gratulujem k zdravému chlapčekovi. Ono velakrát všetko dopadne inak, ako si človek predstavuje.
A klobúk dole, že ste to (predpokladám po pôrode)nakoniec úspešne doriešili. :)