veselkaa365
20.08.07,14:34
Dobry den,
chcem poprosit o radu. Idem podavat navrh na rozvod a sucasne chcem podat aj navrh na stanovenie vyzivneho. Manzel mi sice teraz plati sumu na deti, na ktorej sme sa ustne dohovorili v case, ked sme sa rozisli, ale kedze som na rodicovskej dovolenke, mal by prispievat aj nejakou sumou na mna. Nemam vsak predstavu v akej sume by sa toto vyzivne mohlo pohybovat, alebo aku sumu by som mohla v ziadosti navrhnut. Sucasne sa chcem opytat, aka je bezna vyska vyzivneho na 2 deti - 4,5 a 2 roky, ked ja som na rodicovskej dovolenke a nemam iny prijem, a manzel zaraba cca 16tis mesacne. Dakujem za kazdu radu, prajem pekny den. A ak by mi niekto vedel poradit aj ako navrh na stanovenie vyzivneho napisat, bola by som velmi vdacna. Este raz vdaka.
veselkaa365
Sona82
21.08.07,09:42
Ahoj z vlastnej susenosti odporucam ist na Urad prace, soc. veci a rodiny- odbor socialny. Najdes tam urcite pracovnicku, ktora sa zaobera takymito zalezitostami. Ona ma predlohy ako napisat rozne sudne veci tykajuce sa matky a deti. Mne takyto navrh dala a aj mi ho skontrolovala ked bol napisany, ci je "pravne bezchybny". Drzim palce.
bbtina
21.08.07,09:55
no na margo tiežž vlasntej skúsenosti, snaž sa dosiahnuť na deti čo najvyššiu sumu, súčasné výživné môžeš kludne žiadať 2000,-na dieťa, ale do žiadosti o rozvod daj radšej viacej, aby sa malo z čoho uberať. Ak budeš chcieť v budúcnosti výživné zvýšiť, tak už asi len ke%d ti pojde jedno dieťa do školy alebo do školky to mladšie. Nakoľko nemáš prájem máš nárok žiadať aj výživné na seba a to mám pocit, že sa dá iplatniť do 5 rokov po rozvode. Skús sumu s ktoru si vystačíš
bbtina
21.08.07,09:57
a ešte so zabudla, nemusíš písať návrh na stanovenie výživného, daj to normálne do návrhu žiadosti o rozvod a to bodom žiadam o stanovenie výživného vo výške... na 1 dieťa, vo výške...na druhé dieťa a ďalej požiadaj o výživné na seba. Skus si pozriet aj stranku www.vyzivne.sk (http://www.vyzivne.sk)
Sona82
21.08.07,10:21
Ja by som napisala aj navrh na vyzivne aj navrh na rozvod oddelene. Ide totiz o to, ze rozvod sa moze tahat aj niekolko mesiacov ci rokov a ty zatial nebudes mat v rukach nic aby si- keby nahodou "este manzel" prestal platit. Ak podas navrh na urcenie vyzivneho- nemusite byt rozvedeni, sud musi rozhodnut do troch mesiacov, nakolko sa jedna o malolete deti. Ked budes mat rozhodnutie sudu o vyzivnom na seba i deti- mas v rukach a spon nieco pre pripad nahradneho vyzivneho a pod. Kedze predpokladam, ze deti este zverene do vychovy nemas, mozes podat navrh na zverenie deti do vychovy a urcenie vyzivneho spolu.
wagner
21.08.07,15:25
Výživné na seba žiadaj čím skôr. Pokiaľ nie ste rozvedení žiadaj výživné na manželku. Platí, že manželia majú mať rovnakú životnú úroveň. Takže po odrátaní výživného na deti žiadaj na seba polovicu toho, čo mu z príjmu ostane. Po rozvode môžeš žiadať iba toľko, koľko je približne životné minimum. Mám s tým vlastnú skúsenosť ale odvtedy už prešlo 33 rokov. Tiež mi splácal dlh až potom, keď som už robila, ale nepomohli mu žiadne odvolávačky. Dlh mu strhli z platu.
Ellenn
01.10.07,08:10
Prosim Vas, aka je teda bezna vyska vyzivneho na 2 malicke deti a na rozvedenu manzelku na rodicovskej dovolenke ak manzel ma priemerny plat (cca 20 000)?
Dakujem za odpoved
Gido
01.10.07,09:21
Ja by som napisala aj navrh na vyzivne aj navrh na rozvod oddelene. Ide totiz o to, ze rozvod sa moze tahat aj niekolko mesiacov ci rokov a ty zatial nebudes mat v rukach nic aby si- keby nahodou "este manzel" prestal platit. Ak podas navrh na urcenie vyzivneho- nemusite byt rozvedeni, sud musi rozhodnut do troch mesiacov, nakolko sa jedna o malolete deti. Ked budes mat rozhodnutie sudu o vyzivnom na seba i deti- mas v rukach a spon nieco pre pripad nahradneho vyzivneho a pod. Kedze predpokladam, ze deti este zverene do vychovy nemas, mozes podat navrh na zverenie deti do vychovy a urcenie vyzivneho spolu.

Len na upresnenie: súd v konaní o rozvod zo zákona rozhoduje aj o úprave práv a povinností k mal. deťom na čas po rozvode, súčasťou čoho je aj určenie vyživovacej povinnosti. Pokiaľ podáš návrh na určenie výživného pred návrhom na rozvod, súd bude rozhodovať o výživnom na čas do rozvodu a v rozvodovom konaní potom aj bez návrhu na určenie vyživovacej povinnosti na čas po rozvode. Takže Sona82 radi dobre.