Jurho
20.08.07,15:07
Neviete mi niekto poradiť - aké sú limity na osobu čo sa týka prevovzu alkoholu a cigariet cez hranice? Idem do Chorvátska a nikde sa to nemôžem dozvedieť. Ďakujem :)
dad111
20.08.07,13:24
Skus [url]www.konzulaty.sk.
Excise Duty
20.08.07,14:07
Kedže cestuješ do tretieho štátu, platia nasledovné limity
tabakové výrobky:
200 kusov cigariet alebo
100 cigarillos alebo
50 cigár alebo
250 gramov tabaku na fajčenie,
alkoholické nápoje:
1 liter liehoviny s obsahom alkoholu nad 22 % objemu alebo
2 litre medziproduktov alebo šumivého vína alebo
2 litre tichého vína.
Monika Kováčová
20.08.07,14:18
to si pýta bod Excise Duty, žiaľ, nedá sa...

tak aspoň takýto posielam: :)
Excise Duty
20.08.07,15:32
Ešte by som doplnil, že oslobodenie od colných poplatkov sa vzťahuje aj na pohonné látky v nádrži vozidla a maximálne 10 litrov v príručnej nádrži. Uvedené, ako aj limity tabakových výrobkov a alkoholických nápojov ako som popísal v predchádzajúcom príspevku platia aj pri návrate do EÚ. Pri cestovaní v rámci EÚ platia iné pravidlá.
maya13
14.03.08,19:02
A neviete ako je to s cigaretami v EU? Limit na letiskach sa zvysil z jedneho na desat kartonov pre osobnu spotrebu. Nikde ale nie je pisane ako je to, ked idete autom. O tyzden odchadzam naspat do GB, a ani len na colnici mi nevedia presne povedat.
Excise Duty
16.03.08,22:45
A neviete ako je to s cigaretami v EU? Limit na letiskach sa zvysil z jedneho na desat kartonov pre osobnu spotrebu. Nikde ale nie je pisane ako je to, ked idete autom. O tyzden odchadzam naspat do GB, a ani len na colnici mi nevedia presne povedat.
Nuž niektorí colníci ovládajú predpisy EÚ asi tak, ako ja viem ovládať atómovú ponorku. V rámci EÚ neexistujú žiadne obmedzenia množstva tovaru prepravovaného medzi jednotlivými členskými štátmi, a to na základe princípu voľného pohybu tovarov a bez ohľadu na skutočnosť, či tieto tovary prepravujú súkromné osoby pre svoju vlastnú potrebu alebo podnikatelia ako obchodný tovar. Pokiaľ ale ide o tovary podliehajúce spotrebným daniam, v prípade alkoholických nápojov a tabakových výrobkov platí v zmysle ustanovenia čl. 8 smernice Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam pravidlo, že ak sú tieto tovary určené na súkromné použitie, musí si ich prepravovať sama tá osoba, ktorá ich chce použiť len pre svoju potrebu a tieto tovary nesmú byť predmetom ďalšieho predaja. Z hľadiska zdanenia platí v takomto prípade princíp krajiny pôvodu a v krajine určenia, teda tam kde sa tovar spotrebuje nemožno z takéhoto tovaru už vybrať daň. Okrem toho je ale treba pamätať na skutočnosť, že niektoré nové členské štáty vrátane Slovenskej republiky v čase svojho vstupu do EÚ ešte nedosiahli požadovanú minimálnu sadzbu spotrebnej dane z tabakových výrobkov (v prípade Slovenskej republiky len u cigariet), preto je v prístupovej zmluve každého z týchto nových členských štátov výhrada niektorých starších členských štátov s právom množstevne obmedziť tabakové výrobky prepravované súkromnými osobami na ich územie len na také množstvo, ako keby išlo o dovoz z tretích štátov, takže v prípade cigariet je to 200 kusov, spôsob prepravy nie je rozhodujúci. Toto obmedzenie platí len do vypršania výnimky na minimálnu sadzbu dane. Takúto výhradu uplatnilo Belgicko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko voči Bulharsku, Českej republike Litve, Lotyšku, Maďarsku, Poľsku, Slovensku a Rumunsku. Rovnakú výhradu na množstvo cigariet má Maďarsko voči Bulharsku a Rumunsku.
Slovenská republika má v rámci prístupovej zmluvy výnimku na výšku minimálnej sadzby spotrebnej dane v prípade cigariet, ktorá však platí len do konca r. 2008, potom už nebude platiť nijaké obmedzenie, z tohto dôvodu má ministerstvo financií pripravenú ďalšiu novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorou sa zvýši sadzba dane na požadovanú minimálnu úroveň, pozri:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6674
Takže ak sa vyberieš do GB autom, platí do konca r. 2008 obmedzenie na 200 kusov cigariet.
maya13
17.03.08,11:19
Dakujem.
hiker
29.03.08,06:44
A neviete ako je to s cigaretami v EU? Limit na letiskach sa zvysil z jedneho na desat kartonov pre osobnu spotrebu. Nikde ale nie je pisane ako je to, ked idete autom. O tyzden odchadzam naspat do GB, a ani len na colnici mi nevedia presne povedat.

Tu je to dobre rozpisane - http://europa.eu/abc/travel/shop/index_sk.htm .
hiker
29.03.08,06:52
Pre dovoz do ineho statu je potrebne vzdy poznat predpisy toho konkretneho statu.

Informacie zo slovenskeho MZV:

V Chorvátskej republike na vybraných hraničných priechodoch (Bregana, Gorican a Rupa) existuje tzv. červený a zelený pruh. Zelený cestný pruh je určený pre turistov prichádzajúcich do Chorvátska, ktorí neprevážajú tovar podliehajúci colnému odbaveniu a colnej deklarácií. Zelený pruh môžu použiť osoby, ktoré prevážajú neobchodný tovar v hodnote do 300,- HRK. Pre zelený pruh sa môže rozhodnúť i osoba, ktorá preváža tovar a má ho už colne prihlásený a odbavený.
Červený pruh využívajú cestujúci, ktorí prevážajú tovar, ktorý podlieha colnému odbaveniu.
Do Chorvátskej republiky možno doviezť valuty bez ohraničenia, ak ide o čiastku zodpovedajúcu dobe pobytu v Chorvátskej republike. Podľa Colného zákona je cudzinec oslobodený od platenia cla za veci osobnej spotreby ako sú obuv, odev, hygienické potreby a iné. Taktiež je možné doviezť pre osobnú potrebu 1 fotoaparát, 1 videokameru, 1 kazetofón, 1 laptop, 1 osobný počítač, výstroj pre kempovanie, 1 bicykel, 1 motorku, športovú výstroj, zariadenie pre jachting, výstroj pre športový rybolov, výstroj pre potápanie, prenosný TV prijímač, horolezeckú výstroj, 1 príves, 1 plavidlo. Tieto predmety je potrebné nahlásiť na hraničnom priechode a po
ukončení pobytu je nutné ich opäť vyviezť. Okrem toho je možné bez zaplatenia cla priviezť 200 ks. cigariet alebo 20 cigár, 1 liter alkoholického nápoja, 2 litre vína alebo podobného alkoholického nápoja, parfué do 60 ml. a 0,25 l vody po holení. Toto opatrenie sa nevzťahuje na cestujúcich mladších do 17 rokov. Ostatný tovar nekomerčného charakteru v množstve, ktorý nie je určený na predaj, ale pre osobnú potrebu cestujúceho a členov jeho domácnosti, je oslobodený od platenia cla a dane z pridanej hodnoty, ak jeho celková hodnota nepresahuje 300,- HRK. Viac informácií poskytuje Colná správa Chorvátskej republiky www.carina.hr.
Dovoz drog a iných omamných látok, vrátane strelných zbraní, munície, výbušnín a iných zbraní na územie Chorvátskej republiky nie je dovolený. Pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu treba brat do úvahy predpisy o nezávadnosti tohto druhu potravín. Týka sa to pri dovoze potravín väčšieho množstva, kde sa vyžadujú zdravotné certifikáty. Uvedené sa vzťahuje na
mlieko, mliečne výrobky, pekárske výrobky, cestoviny, alkoholické a nealkoholické nápoje. Mäso a mäsové výrobky nad 1kg podliehajú potravinovej kontrole, mäso sa môže dovážať iba tepelne upravené.


A tu je to priamo na stranke chorvatskej colnej spravy - http://www.carina.hr/engindex.htm .
Laura1
23.11.08,07:56
Ahojte,
neviete mi náhodou poradiť, či si môžme brať do Írska /letecky/ údené klobásy? - Myslím do batožinového priestoru - na návšteve chceme uvariť našu tradičnú kapustnicu - a bez našej domácej klobásky by to nebolo ono:D.
Ďakujem za rady.
arizona
23.11.08,08:16
Do GB ich balím pravidelne, myslím že ani do Írska nie je problém.

Len ich poriadne zabaľ, nech nerozvoniavajú po celom letisku:D:D
Excise Duty
23.11.08,08:49
Je to principiálna otázka, v rámci EÚ v tomto prípade neexistujú žiadne obmedzenia, takže ak by išlo len o klobásy, tie možno roznášať krížomkrážom po celej EÚ bez akéhokoľvek obmedzenia.
Excise Duty
23.11.08,08:57
Do GB ich balím pravidelne, myslím že ani do Írska nie je problém.

Len ich poriadne zabaľ, nech nerozvoniavajú po celom letisku:D:D
Súhlasím s tebou, beriem to ako žart, ale neexistuje nijaký predpis EÚ, ktorý by zakazoval rozvoniavanie klobás po celom letisku. Ja som napríklad kúpil v Luxembursku kozí plesňový syr, ktorý už ani nesmrdel, ten už "bolel" a všetko bolo v najlepšom poriadku.
arizona
23.11.08,09:26
Súhlasím s tebou, beriem to ako žart, ale neexistuje nijaký predpis EÚ, ktorý by zakazoval rozvoniavanie klobás po celom letisku. Ja som napríklad kúpil v Luxembursku kozí plesňový syr, ktorý už ani nesmrdel, ten už "bolel" a všetko bolo v najlepšom poriadku.

Ja som tým rozvoniavaním nemala na mysli zákaz ! Len aby tá vôna domácich klobások nedráždila chuťové bunky tých hafanov,čo "slúžia" na letiskách...:D:D:D

Bolo to samozrejme myslené ako fór.
Laura1
23.11.08,10:44
Ďakujem Vám za rady - syn sa poteší! Vianočná kapustnica bude mňam.:)
Fabiana
23.11.08,18:31
Ja si pamätám na príhodu, keď sme prechádzali scanermi v Prahe. Bolo sme viacerí, ja a kamoška sme prešli prvé a potom sme sa rozhodli čakať na opozdivcov :-). Stali sme si bokom, aby sme nikomu nezavadzali a pozerali na monitor, ktorý presvecoval príručnú batožinu. Najviac sme sa nasmiali, keď sme videli "šťanglu" salámy. Odvtedy si klobásky radšej balím do veľkej batožiny :-).
lilobb
23.11.08,19:30
Ja som jazdil do UK autom v rokoch 2005-2007 a vždy som bol požehnane naložený vlastným proviantom a taktiež 10 kartónov cigariet. Len jediný krát som sa podrobil v Dovery kontrole na vstupe, kde mi položili otázku na omamné a návykové látky, po tom ako som im fyzicky ukázal 10 kart. cigariet sa pousmiali a odporučili ma aby som šťastne pokračoval v jazde.
Takže asi toľko... :)
Excise Duty
23.11.08,20:50
Ja som tým rozvoniavaním nemala na mysli zákaz ! Len aby tá vôna domácich klobások nedráždila chuťové bunky tých hafanov,čo "slúžia" na letiskách...:D:D:D

Bolo to samozrejme myslené ako fór.
No veď i ja som žartoval na tému tých vôní, z hľadiska tých predpisov je to jasné.
Excise Duty
28.11.08,08:08
Odporúčam podrobne preštudovať zákon č. 378/2008 Z. z., ktorým sa menia množstvové i hodnotové limity tovarov nachádzajúcich sa v osobnej batožine cestujúcich pri ich návrate z tretích štátov (v prospech cestujúceho), zákon je účinný od 1. decembra 2008.
220870
26.07.10,19:44
Votriem sa do starej témy.Cestujem do Gécka cez Hu,Srbsko a Macedónsko,koľko alkoholu( pivo) si zo sebou môžem zobrať? vie niekto poradiť?