sarkanymario
20.08.07,19:45
Veľmi Vás prosím o pomoc! Mám webovú stránku podobnú ako vy , kde píšem o tom, ako môže mať každý svoju webovú stránku, ako to vybavyť. Sú na tom Google reklamy ako aj na Vašej stránke. Keď som zamestnaný v zahraničí, tam platím aj dane, musím na slovensku mať živnosť, aby som príjem od Google zdanil, alebo treba len priznať ako príjem /slovenský či zahraničný/. Nikto mi v tomto probléme nevedel poradiť! Prosím o pomoc. / dollarpapa.hu@citromail.hu / :mee:
vikinka
20.08.07,17:58
Na základe akej zmluvy máš príjem od Googlu?
ekopo
20.08.07,18:00
V tomto prípade sa jedná pravdepodobne o príjem podľa § 8 ods.1 písm, a, zákona o dani z príjmov, t.j. príležitostná činnosť a na to nemusíš mať živnostenské oprávnenie. Dokonca ani nemusíš podať DP FO ak dodržíš podmienky uvedené v § 32 ods.1 zákona o dani z príjmov.
Link na zákon: www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html
Ak sa mýlim, opravte ma.
sarkanymario
20.08.07,18:16
Mám webovú stránku a keď niekto chce Google reklamy na svoju stránku, zaregistruje sa na Google Ad Sense partnerského programu... Len tolko k tomu viem povedať...
sarkanymario
20.08.07,18:16
Vikinka: Mám webovú stránku a keď niekto chce Google reklamy na svoju stránku, zaregistruje sa na Google Ad Sense partnerského programu... Len tolko k tomu viem povedať...
vikinka
20.08.07,18:23
Ten príjem tebe platí Google pravidelne napr.mesačne na základe registrácie nových členov?
sarkanymario
20.08.07,18:26
Vikinka: Tak štvrť až polročne, kým si zarobým nad 100 USD. Ale teraz sa niekto zaregistroval cez moju stránku do GoogleAdSense a pripísali mi +255 USD. Čo s tým? Ako zdaniť alebo čo mám robiť?
sarkanymario
20.08.07,18:27
Mám si vybaviť na toto živnosť? Podla mňa je to blbosť... Ak by každý mal svoju webovú stránku, tak by každý bol živnostník?
vikinka
20.08.07,18:42
Určite nebude potrebná živnosť,nakoľko sa nejedná o sústavnú činnosť, ale o príležitostnú síce opakovanú,otázkou je kam zaradiť tvoje príjmy podĹa zák.o dani z príjmu?
sarkanymario
20.08.07,18:47
Vikinka: Bohu žiaľ ani na daňovom úrade mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď... Neviem si poradiť...
7iro
20.08.07,19:00
mozem jednu ot otazku sarkanymario? ked sa cez teba niekto zaregistruje, pripisu ti 255usd? lebo cezo mna sa zaregistroval, a nedostal som nic...
vikinka
20.08.07,19:12
Vikinka: Bohu žiaľ ani na daňovom úrade mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď... Neviem si poradiť...
Ak tvoje príjmy nepresiahnu ročne viac ako 47 908,-polovicu nezdaniteľnej sumy na daňovníka,tak podľa § 32 ods.1 ZDP nie si povinný podať dań.priznanie.Asi by som sa v tvojom prípade uberala touto cestou.:(
ekopo
21.08.07,05:53
Vikinka: Bohu žiaľ ani na daňovom úrade mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď... Neviem si poradiť...
Nečítal si príspevok č. 3 ?
sarkanymario
21.08.07,09:15
7iro : Ten, ktorý sa zaregistroval cez teba, musí získať so svojou web stránkou 100 USD, potom ti pripíšu 255 USD
pasians
02.09.07,20:12
Prijem z Google Adsense je nepravidelny prijem zo zahranicia. Zivnost nepotrebujes, ale v danovom priznani to uviest musis.
sarkanymario
21.09.07,04:10
Toto mi poradili daňový poradcovia . Poradili mi podľa Vás dobre ? Nakoľko príjem od Google je nepravideľný príjem zo zahraničia !!!???

:

A konečne sa dostávame ku Google AdSense. K takýmto príjmom si
nemusíte vybavovať žiadnu živnosť. Tieto príjmy patria do § 8 ods. 1
písm. a, teda do ostatných príjmov, a to konkrétne do príjmov z
príležitostných činností. Z takýchto príjmov sa platí daň len v tom
prípade, ak za zdaňovacie obdobie presiahnu výšku 5 násobku životného
minima. Vtedy platíte daň len z príjmov presahujúcich túto čiastku.
Príklad:

životné minimum je za rok 2007 5 130,- Sk; 5 násobok činí 25 650,- Sk
Ak dosiahnete v roku 2007 príjem z Google AdSense napr. 50 650,- Sk, v
daňovom priznaní v tabuľke pre ostatné príjmy uvediete sumu rovnajúcu
sa rozdielu takýchto príjmov a 5 násobku životného minima, teda

50 650,- Sk - 25 650,- Sk => 25 000,- Sk

Zhrnutie: Na tieto príjmy živnosť nemusíte mať. Ak tieto príjmy
presiahnu za rok 2007 sumu 25 650,- Sk, v daňovom priznaní typu A do
tabuľky pre ostatné príjmy uvediete rozdiel príjmov z Google AdSense a
25 650,- Sk.

:

Prosím Vás, poraďte a píšte komentáre !!! Ďakujem !
slabikar
02.01.09,13:59
ja prispejem jednym superdopletenym kamaratom.
ma sro z ktorej ma prijem. popritom pracuje v jednej firme na riadnu pracovnu zmluvu a k tomu este ma prijem ako fyzicka osoba z google adsense.
sro da DP, to je ok.
v tej firme v ktorej pracuje musi nahlasit ze ma prijem z google, aby mu to zapocitali do DP alebo ako? osobitne si ma robit DP extra na google?
Filip Glasa
03.01.09,15:54
A konečne sa dostávame ku Google AdSense. K takýmto príjmom si
nemusíte vybavovať žiadnu živnosť.
citácia sa týka zákona o dani z príjmu. Ten nerieši to, či musíš/nemusíš mať živnosť. Toto rieši živnostenský zákon. Ten píše:


Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Zároveň nie je uvedená reklamná a propagačná činnosť medzi tým, čo nie je živnosťou. Reklamy máš na webe stále, máš s google dlhodobú dohodu, prevádzkuješ web dlhodobo a teda je to sústavná činnosť.
alexxandra
07.01.09,13:45
je k tymto prijmom mozne uplatnit 40% pausalne vydavky?
Filip Glasa
07.01.09,17:42
je to možné ako ku všetkým.
alexxandra
08.01.09,07:23
vdaka :-)
Richard
29.03.09,15:34
pozor, ak to zdaňuješ podľa §8ods1 tak sa nemôžu uplatniť 40% paušálne výdavky, tie sa uplatňujú pri §6

pri §8 sa uplatňujú len preukázateľné výdavky
Filip Glasa
29.03.09,15:44
myslíš toto:

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

Lenže príjem z reklamy na webe by som asi nedanil ako príležitostný príjem. je to celkom pravidelná činnosť.
Richard
29.03.09,15:47
O tom sa dá polemizovať, lenže ja píšem to čo platí pre §8ods1, navyše ty si napísal že 40% si môžeš uplatniť všade čo nie je pravda. Konkrétne v §8ods1 si napr. nemôžeš.
Filip Glasa
29.03.09,16:00
ja som vychádzal z toho, že adsense by bez živnosti ani nemal robiť. A živnosť nie je príležitostný príjem.
Richard
29.03.09,16:14
ja som vychádzal z toho, že adsense by bez živnosti ani nemal robiť. A živnosť nie je príležitostný príjem.

ale takto všeobecne nemôžeš odpovedať

je k tymto prijmom mozne uplatnit 40% pausalne vydavky?

je to možné ako ku všetkým.


Navyše tvoj záver že adsense bez živnosti nemôžeš robiť je podľa môjho názoru nesprávny.
Ak máš pravidelný príjem z Google adsense, neznamená to automaticky že musíš vykonávať aj pravidelnú činnosť.

Ani na prenájom nehnuteľnosti nemusíš mať živnosť. Tak ako dom tak aj webstránku môžeš spraviť raz (čiže nevykonávaš pravidelnú činnosť) a prenajímať priestor na nej aj niekoľko rokov.