Nataša
21.08.07,06:26
Ahojte, nemáte niekto skúsenosť s podobným problémom: kupujeme pozemok - čistý, ale na liste vlastníctva a v katastrálnej mape je stále zakreslený dom, ktorý bol pred cca 10 rokmi zbúraný. Tým pádom nedostaneme tak ľahko stavebné povolenie, čo nás dosť súri. Ako máme postupovať keď starý dom existuje už len papierovo???? Kde a s akou žiadosťou sa treba obrátiť?
Ďakujem.
duves
21.08.07,04:47
Na buracie prace muselo byt vydane povolenie, treba s nim ist na kataster.
Nataša
21.08.07,05:06
To viem. Pýtali sme si ho od terajšej vlastníčky. Vraj ho nemá, vraj ten dom búrali ešte jej rodičia v roku päť, kedy sa zbúralo a bolo. Kašlalo sa na nejaké papiere a povolenia. Mne ide o to ako to dať do poriadku dodadočne. Mám požiadať o zbúranie niečoho čo už dávno nie je?
dad111
21.08.07,06:02
Na prvy pohlad mozno malickost, ale je tu dost malo informacii. Najlepsie je nevyplatit dokial to povodny majitel neda do poriadku. Tych problemov bude stale len pribudat. Nakoniec zistite, ze ste kupili pozemok na ktorom ma byt dom a v nom ma niekto trvaly pobyt. To je ale treba preverovat este pred kupou.
Zita5
21.08.07,06:25
Jednoznačne nech to vysporiada pôvodný majiteľ .Ešte je možné , že za nepovolené zbúranie bude aj pokuta zo strany stavebného úradu , netvrdím , ale pripúšťam aj takú možnosť .Takže kúpu treba zvážiť .
Nataša
21.08.07,08:46
Hurá, volala mi dotyčná, že našla búracie povolenie. Aký bude teraz postup? Tlačí nás čas, bojíme sa aby to nepredala inému.
duves
21.08.07,10:25
Na zaklade pravoplatneho buracieho povolenia a "asi" nejakeho vyjadrenia stavebneho dozoru (boze, snad buracieho dozoru:--- ) by mal kataster vykonat zmeny a to: vymazat zburanu stavbu z prisluneho listu vlastnictva a paralelne opravit zakres v katastralnej mape.
endrju
21.08.07,10:46
Asi sa to nezaobíde bez geometrického plánu. Odporúčam navštíviť autorizovaného geodeta (alebo ako sa tej profesii "nadáva") v blízkom okolí. Títo ľudkovia správny postup ovládajú a vedia poradiť "čo", "ako", "kde" a "kedy". Poradenie síce zadarmo nie je, ale inak sa to do poriadku nepodarí dostať ani náhodou.
vieroslava
21.08.07,11:38
Skontrolujte, či búracie povolenie má vyznačenú aj právoplatnosť, ak áno, urobte overenú fotokópiu a s krátkou žiadosťou terajšia majiteľka nech požiada kataster o výmaz stavby z listu vlastníctva. Sú katastre, ktoré k tomu vyžadujú aj geometrický plán na zrušenie stavby, ale na druhej strane sú katastre, ktoré ten geometrický plán nevyžadujú. V konečnom dôsledku, stavbu z listu vlastníctva vyčiarknu ako stavbu, ale pozemok pod stavbou môže ostať zachovaný ako pozemok so samostatným parc.číslom a v pôvodnom tvare bez stavby.
duves
22.08.07,03:58
V konečnom dôsledku, stavbu z listu vlastníctva vyčiarknu ako stavbu, ale pozemok pod stavbou môže ostať zachovaný ako pozemok so samostatným parc.číslom a v pôvodnom tvare bez stavby.
Takto dajako si to predstavujem tiež.
Novy geometrak by mohol byt aktualny az pri vystavbe noveho domu.