kajkape
21.08.07,07:42
Ahojte,

mozte mi prosim poradit.... podla § 71 ods. 4 pism. a zakona o DPH mozem listok na MHD a aj listok na vlak povazovat za fakturu. Obe obsahuju aj obchodne meno, datum vyhotovenia a cenu vratane dane. Mozem si z takychto listkov DPH odpocitat? Uz som si tu precitala, ze z listku na vlak nie. To asi plati aj pre MHD (aj ked tam ma IC DPH?). Dakujem
Tweety
21.08.07,05:44
Zrejme sú súčasťou vyúčtovania cestovného príkazu zamestnanca, tam nárok na odpočet dph nie.
Vladimír Ozimý
21.08.07,06:38
Presne tak...ak sú súčasťou cesťaku tam narok nie je ale nevidím problém pri živnostníkovi...
kajkape
21.08.07,08:09
A ak nie su?

Brigadnici na zaklade zmluvy-dohoda o vykonani prace cestovali z centraly do bodu XY a v zmluve bola dohodnuta fixna odmena + preplatenie cestovneho. Ked dokoncili to, co mali, prisli do firmy, priniesli listky z MHD a z vlaku a nechali si ich preplatit. Ziadny cestak sa nevypisoval (resp. mal sa?)

Kolega si nechal preplatit listok z MHD - mali sme pokazene firemne auto a siel ku klientovi.. tam som DPH odpocitala... spravne?
Vladimír Ozimý
21.08.07,08:28
pokiaľ to preplácate cez pokladňu a nie cez cesťák tak podľa mňa tam nárok vzniká ako náhle to zamestnanec zúčtuje v cesťaku nárok na dph zaniká...
kajkape
21.08.07,09:25
Fuu, takze:

ked by bol cestak - dph neuplatnujem (mozte mi k tomu hodit nejake §),

ked je to cez pokladnu, tak dph uplatnujem

(to plati vseobecne pre vsetko, alebo len na cestovne?.... co takto tankovanie, parkovne, oprava defektu... vsetko, co je spojene so sluzobnou cestou, nie je platene sukromnou kartou ani nie je na meno zamestnanca, vzdy na meno firmy... tam si v cestaku mozem uplatnit DPH?)....
Antonia Jendrišáková
21.08.07,10:21
Fuu, takze:

ked by bol cestak - dph neuplatnujem (mozte mi k tomu hodit nejake §),

ked je to cez pokladnu, tak dph uplatnujem

(to plati vseobecne pre vsetko, alebo len na cestovne?.... co takto tankovanie, parkovne, oprava defektu... vsetko, co je spojene so sluzobnou cestou, nie je platene sukromnou kartou ani nie je na meno zamestnanca, vzdy na meno firmy... tam si v cestaku mozem uplatnit DPH?)....

tankovanie, parkovanie, oprava defektu - ak máš auto zaradené vo firme, teda ho odpisuješ. Môžeš uplatniť DPH. Máš faktúru al daňový doklad pozri § 71 o DPH.