Birn
21.08.07,08:15
Prosím Vás, vystavila som predfaktúru na sumu bez DPH 16.8.2007, platbu sme dostali 18.8.2007. Účtovníčka odberateľa ma upozornila, prečo vystavujem predfaktúru bez dph, keď po novom sa vystavuje s dph. Čo ja viem tak by mala byť bez dph a potom vystavím riadnu faktúru, bude to 15 dní od zaplatenia. Nie som ešte zbehlá, tak mi poraDte či mám pravdu. Zatiaľ som nič nové ohľadom dph nenašla.

Díky Birn
Gabi03
21.08.07,06:20
Predfaktúra v tom "pravom" zmysle slova je len nejaký príkaz pre odberateľa na zaplatenie určitej čiastky, kde by sa DPH nemala vyskytovať, ale táto suma by mala obsahovať tú DPH. Aby sa nemuselo doplácať. Napr. dodanie tovaru za 1000 Sk, predfaktúra bude ale na 1190 Sk. Asi myslela účtovníčka toto.

Potom sa robí ostrá faktúra, ak je do 15 dní od zaplatenia dodanie tovaru, stačí jedna, a to ZD 1000, DPH 190, spolu 1190, k úhrade 0.
Ak je dodanie tovaru po 15-tich dňoch, najprv sa vystavuje faktúra na platbu, kde by sa mala zúčtovať DPH, teda 190 Sk, 343/314. A následne po dodaní tovaru 1000 5xx/, 190 314/ a 1190 /321, následne zúčtovanie preddavku 321/314. ;)
Tweety
21.08.07,06:23
Prosím Vás, vystavila som predfaktúru na sumu bez DPH 16.8.2007, platbu sme dostali 18.8.2007. Účtovníčka odberateľa ma upozornila, prečo vystavujem predfaktúru bez dph, keď po novom sa vystavuje s dph. Čo ja viem tak by mala byť bez dph a potom vystavím riadnu faktúru, bude to 15 dní od zaplatenia. Nie som ešte zbehlá, tak mi poraDte či mám pravdu. Zatiaľ som nič nové ohľadom dph nenašla.

Díky Birn
Nemáš pravdu, zálohové faktúry sú už dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=editpost&forumid=7). Zo zákona o dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=editpost&forumid=7) je povinnosťou vystaviť do 15 dní od prijatia preddavku faktúru k tomuto preddavku
Birn
21.08.07,06:33
Kde by som to mohla nájsť, lebo v klasickom zákone o dph som nenašla.
A nerada by som bola, že by mi niečo ušlo. Ja som to zatiaľ stále robila zálohovku bez dph a potom do 15 dní od prijatia platby ostrú fa.
Birn
Gabi03
21.08.07,06:36
§ 19, ods. 4
Vladimír Ozimý
21.08.07,06:41
je to presne o tom že aby pri zúčtovaní nedochádzalo k rôznym nedoplatkom z dôvodu dph atd pretože uhradená záloha sa chápe ako suma vrátane dph tak sa fakturuje ako záloha plná výška aj s dph...ale na druhej strane v zákone nikde nemáte napísané akú zálohu máte faktúrovať a v akej výške...
emgeton
21.08.07,06:51
Kde by som to mohla nájsť, lebo v klasickom zákone o dph som nenašla.
A nerada by som bola, že by mi niečo ušlo. Ja som to zatiaľ stále robila zálohovku bez dph a potom do 15 dní od prijatia platby ostrú fa.
Birn


Váš postup je v poriadku.
Na zálohovej fa sa DPH nevyčísľuje, pretože je to zbytočné.
evina
21.08.07,07:26
Na zálohovej faktúre, predfaktúre sa DPH nesmie uvádzať /nejde ani o žiadny daňový doklad/. Ak sa tam uvedie mala by sa v zmysle zákona o DPH aj odviesť:)
DPH sa vystavuje až na doklade - faktúre vystavenom na základe prijatej platby.

http://www.porada.sk/t35335-zalohova-fa-dph.html
Birn
21.08.07,07:26
Ďakujem Vám, ste skvelí, s Vami je radosť pracovať:)

Birn
evina
21.08.07,07:28
Nemáš pravdu, zálohové faktúry sú už dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=editpost&forumid=7). Zo zákona o dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=editpost&forumid=7) je povinnosťou vystaviť do 15 dní od prijatia preddavku faktúru k tomuto preddavku

Zálohová faktúra ako podklad pre platbu je bez vyčíslenia DPH /DPH je započítaná v celkovej sume ale neuvádzaná zvlášťú. Až na základe prijatej platby sa vystavuje faktúra s daňovou povinnosťou = dňu prijatej platby a vyčíslením ntto, DPH, btto - tu z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru.
Gabi03
21.08.07,07:31
mimotemy
V mojom účtovnom programe práve na takéto prípade mám tri druhy dokladov - faktúr:
požiadavka na zálohu - pre platbu za celú sumu bez vyčíslenia DPH
zálohovú faktúru - pre zúčtovanie DPH
odoslanú faktúru - pre zúčtovanie ZD. :---
Tweety
21.08.07,07:31
Zálohová faktúra ako podklad pre platbu je bez vyčíslenia DPH /DPH je započítaná v celkovej sume ale neuvádzaná zvlášť. Až na základe prijatej platby sa vystavuje faktúra s daňovou povinnosťou = dňu prijatej platby a vyčíslením ntt. DPH, btto - tu z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru.
Presne takto som to myslela, v sume ZF je dph zahrnutá, ale o nej neúčtujeme, ako ani o celkovej ZF. :)
Vladimír Ozimý
21.08.07,07:41
myslím že všetci myslíme na to isté len každý to inak vyjadrí :)...
biba1970
04.09.07,16:53
Moja kolegynka vystavila predfaktúru 23.8.07 aj s DPH. Odberateľ zatiaľ zaplatil len časť predfa. Mám už vystaviť fa? Kedy sa bude odvádzať DPH? Šéf tvrdí že za august.Vopre Ď za radu.
emgeton
04.09.07,17:02
Moja kolegynka vystavila predfaktúru 23.8.07 aj s DPH. Odberateľ zatiaľ zaplatil len časť predfa. Mám už vystaviť fa? Kedy sa bude odvádzať DPH? Šéf tvrdí že za august.Vopre Ď za radu.

Daňová povinnosť Vám vzniká dňom prijatia platby. Sumu kt. uhradil považujte za sumu s DPH. V zmysle tohto vypočítajte ZD a DPH.
monnica
07.12.07,06:28
Ahojte, pekný piatok...

Ja tiež viem, že najprv predfaktúra bez DPH a po uhradení do 15 dní ostrá faktúra s DPH.
Ale nedávno som v rádiu počúvala niečo o zmene v účtovníctve presne o predfaktúrach , že sa majú vystavovať s DPH. Vie o tom niekto niečo?
lydinka
11.12.07,15:47
Ahojte poradaci, mam poriadny chaos z týchto predfaktúr a faktúr a proforma faktúr.
Jedná sa o JU ale platcu DPH. učtujem v money S3, kde mi program ponuka bud zalohovu alebo proforma fakturu.
Ked podnikatel prijme od inej firmy zálohu na matierál, alebo len ako kvázi nejakú zábezbeku a vystaví zálohovú fa, ktorú mi priradí normálne medzi čísla faktúr vydaných napr. dna 11.12.2007 a zaloha pride na učet napr. 13.12. je poviiný vystavit ostrú fa už aj s vyčíslenou dph do 15 dní odo dna prijatia tejto zálohy na účet? Pretože podnikatel chce vystavit ostrú fa s dph až v januári a teraz tú zálohu chce zaúčtovat ako prijem neovpl. ZD. Ale podla mna to tak nie je správne.
Vysvetlí mi to prosím, niekto???
Ďakujem
evina
11.12.07,18:06
Ahojte poradaci, mam poriadny chaos z týchto predfaktúr a faktúr a proforma faktúr.
Jedná sa o JU ale platcu DPH. učtujem v money S3, kde mi program ponuka bud zalohovu alebo proforma fakturu.
Ked podnikatel prijme od inej firmy zálohu na matierál, alebo len ako kvázi nejakú zábezbeku a vystaví zálohovú fa, ktorú mi priradí normálne medzi čísla faktúr vydaných napr. dna 11.12.2007 a zaloha pride na učet napr. 13.12. je poviiný vystavit ostrú fa už aj s vyčíslenou dph do 15 dní odo dna prijatia tejto zálohy na účet? Pretože podnikatel chce vystavit ostrú fa s dph až v januári a teraz tú zálohu chce zaúčtovat ako prijem neovpl. ZD. Ale podla mna to tak nie je správne.
Vysvetlí mi to prosím, niekto???
Ďakujem

Nie je to tak správne. Ide o dve veci : 1. o daň z príjmu a po
2. daň z pridanej hodnoty

Proforma faktúra, predfaktúra, zálohová faktúra je to isté. /Neviem sa vyjadriť ako sa eviduje v Tvojom softe - ja tieto faktúry evidujem zvlášť, resp. len prikladám k bankovému výpisu/.
Z hľadiska dane z príjmu, ak ide o zálohu na materiál, ktorého dodanie bude v januári účtuješ v PD ako VNZD a VOZD sa stane v čase realizácie .
Z hľadiska DPH musí na základe prijatej platby vystaviť faktúru /daňový doklad/ - nejedná sa o konečnú /ostrú/ faktúru, nakoľko nedošlo ku skutočnému dodaniu tovaru a túto faktúru na základe prijatej platby je povinný vystaviť do 15. dní od jej prijatia a DPH aj odviesť, t.j. najneskôr
27.12.2007. Z hľadiska účtovného /zas neviem ako sa to v Tvojom softe spracuje/ pôjde stále o tú istú zálohu, ktorá je účtovaná ako VNZD. Táto faktúra za eviduje v záznamovej evidencii pre účely DPH.
Po skutočnom dodaní materiálu , /ak bude v januári/ sa vystaví súhrnná /ostrá faktúra/, kde bude záloha v členení ntto, DPH odpočítaná /aby nebola znova odvedená/, resp. bude odvedený len rozdiel, ak hodnota skutočnej dodávky bude vyššia ako prijatá záloha. V roku 2008 potom bude táto záloha preúčtovaná do VOZD.
lydinka
11.12.07,19:16
Nie je to tak správne. Ide o dve veci : 1. o daň z príjmu a po
2. daň z pridanej hodnoty

Proforma faktúra, predfaktúra, zálohová faktúra je to isté. /Neviem sa vyjadriť ako sa eviduje v Tvojom softe - ja tieto faktúry evidujem zvlášť, resp. len prikladám k bankovému výpisu/.
Z hľadiska dane z príjmu, ak ide o zálohu na materiál, ktorého dodanie bude v januári účtuješ v PD ako VNZD a VOZD sa stane v čase realizácie .
Z hľadiska DPH musí na základe prijatej platby vystaviť faktúru /daňový doklad/ - nejedná sa o konečnú /ostrú/ faktúru, nakoľko nedošlo ku skutočnému dodaniu tovaru a túto faktúru na základe prijatej platby je povinný vystaviť do 15. dní od jej prijatia a DPH aj odviesť, t.j. najneskôr
27.12.2007. Z hľadiska účtovného /zas neviem ako sa to v Tvojom softe spracuje/ pôjde stále o tú istú zálohu, ktorá je účtovaná ako VNZD. Táto faktúra za eviduje v záznamovej evidencii pre účely DPH.
Po skutočnom dodaní materiálu , /ak bude v januári/ sa vystaví súhrnná /ostrá faktúra/, kde bude záloha v členení ntto, DPH odpočítaná /aby nebola znova odvedená/, resp. bude odvedený len rozdiel, ak hodnota skutočnej dodávky bude vyššia ako prijatá záloha. V roku 2008 potom bude táto záloha preúčtovaná do VOZD.

Evina, jedná sa o stavebnú firmu, ktorej príjmy za služby sa pohybuju v dost velkych čiastkach, tato zaloha je napr. na 500 000, preto sa radšej radím, nie som si istá, pretože už som v septembri jednu takuto zaluhovu pre nich robila, ale učtovníčka tej druhej firmy mi odkázala, že odpočet tej zalohy zo sept. sa bude robit až v decembri - tiež to bolo 500 000 takže sa odpočitala až teraz a zaroven som vystavovala dalšiu. ide o to, že ta stavba teda praca na nej trva aj 3-4 mesiace a oni to chcu tak, že ta zaloha sa odpočitava z riadnej fa až po ukončení práce na stavbe.
Sú Q platcami dph, čiže ked ta sept. zaloha prišla napr. na učet 15 sept. tak sa do 15 dní mala vystavit ostrá? Dobre som pochopila? A na zalohovej fa neuvádzam dph??
Ďakujem
evina
11.12.07,19:27
Evina, jedná sa o stavebnú firmu, ktorej príjmy za služby sa pohybuju v dost velkych čiastkach, tato zaloha je napr. na 500 000, preto sa radšej radím, nie som si istá, pretože už som v septembri jednu takuto zaluhovu pre nich robila, ale učtovníčka tej druhej firmy mi odkázala, že odpočet tej zalohy zo sept. sa bude robit až v decembri - tiež to bolo 500 000 takže sa odpočitala až teraz a zaroven som vystavovala dalšiu. ide o to, že ta stavba teda praca na nej trva aj 3-4 mesiace a oni to chcu tak, že ta zaloha sa odpočitava z riadnej fa až po ukončení práce na stavbe.
Sú Q platcami dph, čiže ked ta sept. zaloha prišla napr. na učet 15 sept. tak sa do 15 dní mala vystavit ostrá? Dobre som pochopila? A na zalohovej fa neuvádzam dph??
Ďakujem
Áno dobre si pochopila. Ešte raz upozorním na dôležitú skutočnosť, jedna vec je zaradenie zálohy do VOZD alebo NOZD a druhá vec je vystavenie dokladu z dôvodu daňovej povinnosti vo vzťahu k DPH.

Opravím, len Tvoj pojem ostrá - nie , tá sa vystavuje po dokončení prác v termínoch podľa zmluvy, t.j. v termíne dodania služby, resp. tovaru.
Na základe prijatej platby sa vystavuje - hovoríme tomu faktúra /ale nie je to ostrá, konečná faktúra/ - ale je to vlastne daňový doklad pre účely odvodu, resp. odpočtu DPH- z hľadiska účtovného /ako aj dane z príjmu/ide stále o nezúčtovanú zálohu. Ostrá /konečná, súhrnná/ faktúra sa vystaví až po dokončení prác, resp. dodaní tovaru a na tejto sa sumy uvedené vo vystavených faktúrach na základe prijatej platby odpočítajú.

V septembri ste mali do 29.09. vystaviť faktúru pre účely DPH na základe prijatej platby a DPH odviesť v 3. Q. V decembri, keď bude táto záloha zúčtovaná, vystavíte ostrú faktúru /konečnú/ a na nej mínusom odpočítate ntto a DPH zo septembrovej fakttúry - aby DPH nebola znova odvedená. Ak ste tak neurobili, musíte podať DDP k 3.Q.

Príklad.
Zálohová faktúra 500 000 SK prijatá 15.9. účtovanie PD
500 000 VNZD.
Vystavená faktúra pre účely DPH:
Daňová povinnosť: 15.9.2007
Dátum vystavenia: 29.09.2007

ntto 420 168,10
DPH 79 831,90
spolu500 000,-

Decembrová faktúra
Dodanie služby /daňová povinnosť/ 15.12.2007
Dátum vystavenia 29.12.2007

ntto 420 168,10
DPH 79 831,90
odpočet zálohy
-420 168,10
-79 831,90
k úhrade 0

V uzávierkových prácach sumu 420 168,10 preúčtuješ
do VOZD.
lydinka
12.12.07,07:06
EVINA, veľmi pekne ďakujem za tvoje vyčerpávajúce vysvetlenie, je mi to konečne na 100% jasné.
Ešte sa opýtam: niekde som čítala, myslím, že to bolo tu na porade, že vlastne na nejakú zálohu sa nemusí vystavovat zálohová faktúra, ale firmy to riešia len nejakou akoby zmluvou a príjmovým a výdavkovým dokladom. Ako sa pri účtovaní postupuje v takomto prípade, a je to vôbec možné?
Ešte raz velmi pekne ďakujem za pomoc.
Lýdia
evina
12.12.07,07:14
EVINA, veľmi pekne ďakujem za tvoje vyčerpávajúce vysvetlenie, je mi to konečne na 100% jasné.
Ešte sa opýtam: niekde som čítala, myslím, že to bolo tu na porade, že vlastne na nejakú zálohu sa nemusí vystavovat zálohová faktúra, ale firmy to riešia len nejakou akoby zmluvou a príjmovým a výdavkovým dokladom. Ako sa pri účtovaní postupuje v takomto prípade, a je to vôbec možné?
Ešte raz velmi pekne ďakujem za pomoc.
Lýdia

Úhradu zálohu môžete dohodnúť principiálne aj ústne ,tu nie je povinnosť vystavovať doklad. Teda ak máte v zmluve dohodnutú zálohovú platbu môže sa to potom uskutočniť tak ako píšeš - nemá to však žiadny vplyv na účtovanie a DPH. Aj v takomto prípade postupuješ presne podľa vyššie uvedeného návodu, t.j. prijaté peniaze VNZD a pre DPH vystavuješ doklady ako som uviedla.
lydinka
12.12.07,07:22
Čiže aj v takomto prípade bude danová povinnost v decembri?
evina
12.12.07,07:38
Čiže aj v takomto prípade bude danová povinnost v decembri?

Daňová povinnosť bude vždy v deň prijatia platby, ak je prijatá pre dodaním tovaru, resp. služby.
Najka
20.01.09,05:46
Ahojte, viem, že je tu toho veľa popísaného, ale aj napriek tomu potrebujem poradiť. Mám proforma faktúru z 20.12, na ktorej je vyčíslená suma bez dph, dph a celková suma, ktorú sme aj 20.12. uhradili. Teraz prišla riadna faktúra s dátumom 08.01. Je na nej vyčíslená suma bez dph v EUR, dph je uvedené iba: 19% - suma dph nie je vyčíslená a celková suma v EUR. Mám si odpočítať dph v 12/2008 na základe proforma faktúry(nie je na nej uvedené, že to nie je daňový doklad) alebo v 01/2009 hoci na faktúre dph nie je vyčíslené?
Gabi03
20.01.09,05:53
Ahojte, viem, že je tu toho veľa popísaného, ale aj napriek tomu potrebujem poradiť. Mám proforma faktúru z 20.12, na ktorej je vyčíslená suma bez dph, dph a celková suma, ktorú sme aj 20.12. uhradili. Teraz prišla riadna faktúra s dátumom 08.01. Je na nej vyčíslená suma bez dph v EUR, dph je uvedené iba: 19% - suma dph nie je vyčíslená a celková suma v EUR. Mám si odpočítať dph v 12/2008 na základe proforma faktúry(nie je na nej uvedené, že to nie je daňový doklad) alebo v 01/2009 hoci na faktúre dph nie je vyčíslené?

Nárok máte aj v decembri aj v januári, avšak až na základe riadneho daňového dokladu - faktúry, čo ten posledny (a ani prvý) doklad určite nie je. Poslala by som im tú druhú faktúru späť s tým, nech tam doplnia výšku DPH. Dokonca sú povinný (ak je to faktúra za prijatú platbu alebo uskutočnenie zdaniteľného plnenia v decembri) vyčísliť DPH aj základ dane v SKK.
AIMA
15.04.09,11:58
Prosím o radu.
firma vystavuje faktúry v podvojnom účtovníctve za tovar (software). Za minulé roky má veľa neplatičov, teda zaplatila aj DPH ktorú nedostala. Chce to riešiť preddavkovými faktúrami, no zároveň by rada vychádzala v ústrety klientom a tovar dodala v najkratšej možnej lehote aby mohli program používať. Ak vystavila predfaktúry a zároveň tovar dodala, musí vystaviť fa k dodanej službe? Ako sa vyhnúť plateniu DPH?
AIMA
16.04.09,07:56
Predfaktúra v tom "pravom" zmysle slova je len nejaký príkaz pre odberateľa na zaplatenie určitej čiastky, kde by sa DPH nemala vyskytovať, ale táto suma by mala obsahovať tú DPH. Aby sa nemuselo doplácať. Napr. dodanie tovaru za 1000 Sk, predfaktúra bude ale na 1190 Sk. Asi myslela účtovníčka toto.

Potom sa robí ostrá faktúra, ak je do 15 dní od zaplatenia dodanie tovaru, stačí jedna, a to ZD 1000, DPH 190, spolu 1190, k úhrade 0.
Ak je dodanie tovaru po 15-tich dňoch, najprv sa vystavuje faktúra na platbu, kde by sa mala zúčtovať DPH, teda 190 Sk, 343/314. A následne po dodaní tovaru 1000 5xx/, 190 314/ a 1190 /321, následne zúčtovanie preddavku 321/314. ;)

Ak je dodanie ihneď po zaplatení tovaru, musím účtovať preddavok na 314?
Tweety
16.04.09,07:57
Ak je dodanie ihneď po zaplatení tovaru, musím účtovať preddavok na 314?
Preddavok účtujem na 314, kde inde ho chceš naúčtovať?
AIMA
17.04.09,15:07
Preddavok účtujem na 314, kde inde ho chceš naúčtovať?

Keď dodám službu ihneď po prijatí platby, nemôžem účtovať rovno na
311
a 343? :rolleyes:
azla
17.04.09,15:58
Prosím o radu.
firma vystavuje faktúry v podvojnom účtovníctve za tovar (software). Za minulé roky má veľa neplatičov, teda zaplatila aj DPH ktorú nedostala. Chce to riešiť preddavkovými faktúrami, no zároveň by rada vychádzala v ústrety klientom a tovar dodala v najkratšej možnej lehote aby mohli program používať. Ak vystavila predfaktúry a zároveň tovar dodala, musí vystaviť fa k dodanej službe? Ako sa vyhnúť plateniu DPH?

Podčiarknutému nerozumiem, ako si to myslela ???
Ak si platiteľ Dph, pri každom dodaní tovaru, služby fakturuješ a následne platíš Dph.

Ak pošleš zákaznikovi zálohovú faktúru ( tú neučtuješ) a on ti následne zaplatí,
prijatú platbu zaúčtuješ ...........................................211, 221/324

Následne dodaš software, vystavíš fa .........................324/311

Ak by sa stalo, že platbu prijmeš napr. 31.3 a dodávka softwaru bude až 1.4 (t.z. v nasledujúcom mesiaci ), v takomto prípade by si mala povinnosť vystaviť faktúru k prijatému preddavku - dátum dodania 31.3 a následne potom faktúru k dodaniu softweru 1.4, kde by si to daňovo vysporiadala.
To píšem iba pre úplnosť témy.


Keď dodám službu ihneď po prijatí platby, nemôžem účtovať rovno na
311
a 343? :rolleyes:

V každom prípade dodávku tovaru budeš účtovať rovno ...........311/604,343.

Rozdiel je iba v tom,
že ak Ti neplatia dopredu, tak dodanie učtuješ ...................311/604,343
a prijatú platbu za faktúru zaúčtuješ .................................. 221,211/311

a ak Ti zaplatia dopredu tak naúčtuješ najprv prijatú zálohu........ 221,211/324
a potom dodanie........................................... .........................311/604,343
a odpočet zálohy........................................... ........................324/311
AIMA
17.04.09,16:33
Azla,
firma odvedie DPH ( vystaví cca 100 faktúr za mesiac) ktorú jej odberatelia uhradia dlho po splatnosti a niekedy vôbec. Myslela som, že problém vyriešim preddavkovými faktúrami (nebude platiť DPH ktorú nedostala vrámci uhradenej faktúry a v niektorých prípadoch už ani nikdy nedostane). Teda na základe predf. by klienti zaplatili, fa na prij. pl. by som vystavila DPH odviedla. Ak v deň prijatia platby na účet dodám tovar, nemusím platbu považovať za preddavok a môžem účtovať 311/604,343
221,211/311?
ide mi o to aby boli klienti spokojní, mali čo najskôr svoj tovar, a firma čo najskôr svoje peniaze ( firma má dosť nedisciplinovanú klientelu, čo sa týka úhrad).:(
Andyke
17.04.09,16:42
Ja by som účtovala takto:
prijatá platba 221/324
vystav. faktúra 311/604,343
odpočet poskytnutého preddavku 324/311
azla
17.04.09,17:05
Azla,
firma odvedie DPH ( vystaví cca 100 faktúr za mesiac) ktorú jej odberatelia uhradia dlho po splatnosti a niekedy vôbec. Myslela som, že problém vyriešim preddavkovými faktúrami (nebude platiť DPH ktorú nedostala vrámci uhradenej faktúry a v niektorých prípadoch už ani nikdy nedostane). Teda na základe predf. by klienti zaplatili, fa na prij. pl. by som vystavila DPH odviedla. Ak v deň prijatia platby na účet dodám tovar, nemusím platbu považovať za preddavok a môžem účtovať 311/604,343
221,211/311?
ide mi o to aby boli klienti spokojní, mali čo najskôr svoj tovar, a firma čo najskôr svoje peniaze ( firma má dosť nedisciplinovanú klientelu, čo sa týka úhrad).:(

Rozumiem, tovar dodáš zákazníkom, ktorí Ti zaplatili a odvedieš Dph z dodaného a zaplateného tovaru.
Avšak, ak prijímaš platby vopred, aj ked v ten istý den, mala by si učtovať o prijatých preddavkoch, pre poriadok a podľa správnosti. Platbu dostaneš pod iným symbolom (asi) ako je symbol vystavenej faktúry.

Stále u odberateľa bude časový posun medzi dátumom odoslaného preddavku a dátumom vystavenia a prijatia faktúry.. Preto aj vo faktúre by si to mala uvádzať.
Logicky nemôže odberateľ 20. zaplatiť došlú fa (321), ked dodávateľ ju vystavil napr. 22. a obdržal ju 24.-ého.
Je to možno náročnejšie na evidenciu, ale takto to ma byť správne.:)
AIMA
17.04.09,17:19
Rozumiem, tovar dodáš zákazníkom, ktorí Ti zaplatili a odvedieš Dph z dodaného a zaplateného tovaru.
Avšak, ak prijímaš platby vopred, aj ked v ten istý den, mala by si učtovať o prijatých preddavkoch, pre poriadok a podľa správnosti. Platbu dostaneš pod iným symbolom (asi) ako je symbol vystavenej faktúry.

Stále u odberateľa bude časový posun medzi dátumom odoslaného preddavku a dátumom vystavenia a prijatia faktúry.. Preto aj vo faktúre by si to mala uvádzať.
Logicky nemôže odberateľ 20. zaplatiť došlú fa (321), ked dodávateľ ju vystavil napr. 22. a obdržal ju 24.-ého.
Je to možno náročnejšie na evidenciu, ale takto to ma byť správne.:)


Je mi to jasné, ďakujem azla veľmi pekne za Tvoju ochotu a trpezlivosť, chcela som sa zbaviť toho účtovania preddavku ( nie som veľmi doma v účtovníctve), asi radšej zvolím vystavenie ostrej faktúry a budem uháňať neplatičov:rolleyes:.
azla
17.04.09,18:16
Ak máš zlú skúsenosť s neplatením a zákazník je ochotný zaplatiť predfaktúru, zvoľ si radšej túto možnosť.
Účtovanie o prijatom preddavku je menej náročnejšie ako naháňanie neplatičov.:)