marcelaStanakova
16.02.05,08:30
Včera som zadala túto otázku ale nikto mi neodpovedal.

Potrebovala by som vedieť či je možné V JÚ jeden rok proste neodpisovať HIM? Alebo sa musí dodržovať odpisový plán? Ide totiž o to, že majiteľ firmy sa takýmto spoôsobom tento rok dostane do straty keď si uplatní odpisy HIM.
Nemal niekto takýto prípad v účtovníctve?
Mickya
16.02.05,07:32
Je možné prerušiť odpisy na 1 rok alebo viac rokov. Niekde tu už podobná téma bola, skús vyhľadávanie.
MMM
16.02.05,07:40
§22 ods.9) zakona 595/2003 o dani z prijmu- moze ne jedno c e l e alebo viac celych zdanovacich obdobi, nemoze, ak uplatnuje vydavky podla §6 ods. 10 uvedeneho zakona.
ekin
16.02.05,08:20
kludne neodpisujte, uvedte to do karty a vtedy, ked už budete v zisku, treba pokracovat - presne podla zákona. Nie je v tom ziaden zádrhel, ak sa účtujú výdavky. Inak je to pri uplatnov.pausálu, ale o tom to asi nie je
lenkak
16.02.05,15:46
Odpisy sa môžu prerušovať, závisí len na firme, či si odpisy uplatní alebo nie. Niekde na Porade sa o tomto písalo, treba si to len nájsť.
jeso
17.02.05,20:53
dokonca si môžeš vybrať za ktorý HM odpis prerušíš...ktorý ti najviac vyhovuje, nemusíš prerušiť všetky odpisy
saman
17.02.05,23:02
ja len dodam, ze mozete prerusit odpisy ale DANOVE, UCTOVNE odpisy plynu dalej... pretoze majetok pouzivate a teda sa opotrebuva a teda sa v zmysle zakona o uctovnictve ma odpisovat.
Mickya
18.02.05,12:09
Takže nie je pravda, že v JÚ účtovné odpisy neexistujú? Či len v tomto jedinom prípade?
Ďakujem
Rooibos
18.02.05,12:28
Takže nie je pravda, že v JÚ účtovné odpisy neexistujú? Či len v tomto jedinom prípade?
Ďakujem
Odpisy majetku sa riadia ustanoveniami zákona o dani z prijmov a zakona o uctovnictve. To znamena, ze sa v metodike odpisov nerozlisuje ci uctujes odpisy v JU alebo PU. Rozdiel je len v uctovani. Pokial si zvolis rozdielne danove a uctovne odpisy, uctovne sa budu nachadzat v nefinancnych uzavierkovych operaciach. Danove a uctovne budu evidovane v operativnej evidencii na kartach majetku. Korekciu (rozdiel +/- medzi danovymi a uctovnymi) by som riešila ešte jednym nefinancnym uzavierkovou operaciou (pretoze na rozdiel od PU to nemozes urobit priamo v danovom priznani).
Dufam, ze som ti pomohla Rooiboska
Mickya
18.02.05,12:42
Ak mám povedať pravdu, tak som ešte viac zblbla. Radšej sa spýtam: kúpim majetok nad 30000 Sk napr. 30.10.
Daňové odpisy - uplatním si celú sumu (pri rovnomer. 1/4)
Účtovné odpisy - ? (Suma/4 roky/12mesiacov *3 mesiace) ? a to dám do knihy záväzkov?
Už som dobre zmagorená, pretože keď som sa pýtala viacerých účtovníčok, tak mi rad-radom všetky povedali, že v JÚ účt. odpisy neexistujú. Sú len daňové.
Tak som sa podľa toho riadila a evidovala som v knihe záväzkov a na inventárnych kartách len daňové. Je to zle?
ZuzanaA
18.02.05,12:44
Nie je to zlé, na čo si v JÚ komplikovať život aj s účtovnými odpismi. Uplatňuj normálne len daňové. A samozrejme, že tie daňové sa sa môžu prerušiť.
saman
18.02.05,15:56
Mickya aj ja som mala taky nazor ako ty, ale jeden auditor mi vysvetlil, ze majetok sa predsa pouziva tak sa nemoze neodpisovat.... uctovne sa musi odpisovat!
jeso
18.02.05,22:49
Nie je to zlé, na čo si v JÚ komplikovať život aj s účtovnými odpismi. Uplatňuj normálne len daňové. A samozrejme, že tie daňové sa sa môžu prerušiť.Priklánam sa k tomuto názoru...Tiež má JU a nekomplikujem si život s účtovnými odpismi, uplatnujem len danové a tie ked potrebujem preruším, načo zbytočne navyšovať stratu...
Mickya
21.02.05,08:16
Mickya aj ja som mala taky nazor ako ty, ale jeden auditor mi vysvetlil, ze majetok sa predsa pouziva tak sa nemoze neodpisovat.... uctovne sa musi odpisovat!Včera som V DÚPP (tuším číslo 2/2004) čítala, že ak sa podnikateľ rozhodne, nemusí si život komplikovať účtovnými odpismi v JÚ. Stačí, ak používa daňové. Písali, že je to dosť nezvyklé, že podnikatelia v JÚ použ. účt. odp.
Deni
23.02.05,21:54
Prosím vás vedeli by ste mi pomôcť ako je to s odpisovaním pri zmene doby odpisovania? Nový zákon 595/2003 zmenil dobu odpisovania pri jednotlivých odpis. skupinách. HIM, ktorý som odpisovala 5 rokov a po starom by som ho mala odpisovať ešte 3 roky, mám podľa nového zákona odpisovať len 6 rokov, čiže toto by mal byť posledný rok. No keď sa riadim spôsobu odpisovania - vstupná cena : 6 rokov, vycháza mi to tak, že by som tento majetok musela odpisovať ešte 3 roky. Ako to vlastne má byť správne? Mám ho odpísať už celý tento rok?????
Pomôžte mi prosím, nepodarilo sa mi nájsť ani jeden príspevok, ktorý by vyriešil môj problém.
Zuzka
23.02.05,22:35
Deni, vychádza Ti dobre, budeš ho odpisovať ešte 3 roky. Nemôžeš ho odpísať tento rok.
Deni
24.02.05,02:23
Deni, vychádza Ti dobre, budeš ho odpisovať ešte 3 roky. Nemôžeš ho odpísať tento rok. Veľmi pekne ďakujem za radu, konečne viem čo s tým robiť.
Ale načo mi je potom skrátená doba odpisovania z 8 rokov na 6, keď ten majetok budem musieť odpisovať aj tak dlhšie? Nechápem!!!
fličo
24.02.05,04:52
Neviem, akým spôsobom si odpisovala uvedený majetok - predpokladám, že hovoríme o daňových odpisoch - či zrýchlený alebo rovnomerný. Ak zrýchlene, tak by si mala mať majetok za šesť rokov odpísaný, pretože ročný odpis sa vypočítava zo zostatkovej hodnoty majetku a tým by sa mala dodržať doba odpisovania 6 rokov. To znamená, že keď si zoberieš zostatkovú cenu a použiješ koeficient (7) mínus počet rokov, ktoré si už tento majetok odpisovala, tak by ti malo vyjsť, že tento rok je posledným rokom odpisovania. Pri rovnomernom odpisovaní sa odpisovanie predĺži min. o jeden rok, ak na majetku nebolo vykonané technické zhodnotenie. Ak môžeš, pozri si DÚPP 5/2003, tam boli uvedené príklady na oba druhy odpisovania aj s tabuľkami.
Deni
24.02.05,06:46
Neviem, akým spôsobom si odpisovala uvedený majetok -
V JÚ sú len daňové odpisy, čiže napríklad vychádza mi to takto:

OC HIM v roku 1999 - 20 325,20
rovnomerné odpisovanie - doba odpis. 8 rokov, od roku 2004 - 6 rokov

1. 1999 - 1 261 6,2 %
2. 2000 2 724 13,4%
3. 2001 2 724
4. 2002 2 724
5. 2003 prerušenie
6. 2004 3 388 OC / 6
7. 2005 3 388
8. 2006 3 388
9. 2007 728,20
-----------
20 325,20
Takže odpisujem aj tak 8 rokov a nie 6 rokov. Vychádza mi to takto správne?
Janca
24.02.05,06:58
Mas to dobre.
Deni
24.02.05,07:12
Ďakujem a prajem pekný deň !
Deni
24.02.05,08:23
Prosím vás, mám ešte jeden problém s odpisovaním. V roku 2001 sme kúpili PC zostavu, to znamená PC,monitor, tačiareň,repreduktory,klávesnica.......
Zaradila som to do 1.odpis.skupiny, no v roku 2004 došlo k zničeniu počítača, závada sa nedala odstrániť, bolo treba kúpiť nový počítač. Neviem ako postupovať v tomto prípade. Z fa v roku 2001 viem určiť cenu reprokuktorov, monitora a tlačiarne, ale v cene PC je aj klávesnica a myš, ich cenu neviem určiť. Keď vyradím PC v sume uvedenej na fa, vyradím tým aj klávesnicu a myš. Čo s tým??? Potom zaradím nový PC a z novej OC budem pokračovať v odpisovaní rovnomerným odpisovaním OS : 4 ????
Viete mi niekto pomôcť aj s týmto????
Janca
24.02.05,08:30
Cena klavesnice a mysi je v dnesnej dobe tak zanedbatelna, ze by som kludne vyradila komplet zostavu z roku 2001 a novy PC zaradila len v hodnote bez mysi a klavesnice /ak si chces tu staru ponechat/, teda v ceny noveho PC a odpisujes /danovo/ klasicky v 1. OS, ak rovnomerne tak 1/4, ak zrychlene tak ako je uvedene v parag. 28, koeficientom v 1. roku 4 v dalsich 5, atd.
Zuzka
24.02.05,08:33
Tiež som tohoto názoru.
Deni
24.02.05,09:14
Vrelá vďaka!
Deni
24.02.05,09:47
To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
Janca
24.02.05,09:52
Musela by som to pozriet, ja osobne nemam skusenosti s vystavbou, tak sa snad ozve niekto iny.
Deni
24.02.05,10:24
Aj tak ďakujem a prosím o pomoc niekoho, kto má skúsenosti v danej problematike.


To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
anka
24.02.05,10:52
Takze ako to vlastne je ? Ak v JU prerusim odpisy, vo vykaze o majetku a zavazkoch bude aj napriek tomu majetok znizeny o prerusene odpisy?
Janca
24.02.05,11:06
Ak vychadzam z teorie predch. prispevkov, ze na co si zatazovat hlavu v JU odpismi, tak by vo vykazoch mali byt zohladnene len DO. Ale ak ten majetok pouzivam, neviem, ci je to celkom "ciste".
Manual
24.02.05,16:38
Takze ako to vlastne je ? Ak v JU prerusim odpisy, vo vykaze o majetku a zavazkoch bude aj napriek tomu majetok znizeny o prerusene odpisy?
Anka, ak prerušíš odpisy za rok 2004, tak vo vákaze sa Ti zostatková cena HIM
nezmení, lebo nič neodpíšeš. Vo výkaze sa Ti zmení zostatková hodnota len vtedy, ak na inv.kartu uvedieš odpis a ten "ukrojí" zo zostatkovej ceny HIM. Aspon tak to funguje u väčšiny sw. To je asi všetko, viac niet čo .
Pekný večer...
Manual
24.02.05,16:46
Ak vychadzam z teorie predch. prispevkov, ze na co si zatazovat hlavu v JU odpismi, tak by vo vykazoch mali byt zohladnene len DO. Ale ak ten majetok pouzivam, neviem, ci je to celkom "ciste".
Janča, v JU si účtovník musí hlavu zaťažovať odpismi ale hlavne daňovými, ktorými znižuje základ dane. Ja PU zatial nerobím, ale v JU sa prakticky účtovné odpisy nepoužívajú na rozdiel od PU. A vo výkazoch sú zohladnené len DO. Čo s tým, keď zákonodarci schválili aj JU aj PU aspoň si máme z čoho vybrať.
Pekný večer želám...
jeso
24.02.05,19:43
To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
no neviem, či ti budem vedieť správne odpovedať, lebo my sme budovu kúpili ako starú a počas roka prerábali- opravy boli vo velkom rozsahu - všetko technické zhodnotenie - ktoré som účtovala počas roka ako výdaj neovplyvnujúci základ dane /malé sumy ak boli platené cez pokladnu-bločky z registračiek / a na konci roka som si v exceli spravila tabulku, kde som presne podla došlých faktúr za opravu + tie sumy, ktoré som dávala cez pokladnu za opravu vyčíslila jednotlivé sumy bez DPH a sčítala-a jednou sumou som to priradila na kartu k budove -kde sa to teraz bude odpisovať spolu s budovou -20 rokov
jeso
24.02.05,19:46
bože , teraz som si to prečítala ešte raz a asi ten môj postup vyzerá hrozne zložito...
Deni
24.02.05,23:19
Nie je to až také zložité, len neviem čo mám s tými nákladmi robiť za jednotlivé roky, pretože tá prevádzka sa len tak rýchlo určite nepostaví, bude to stavba storočia pri momentálnych tržbách. Takže ak si na jednej karte budem viesť tieto jednotlivé / aj malé/ náklady na túto stavbu počas niekoľkých rokov, pôjdu tieto náklady niekde do výkazov?
Pôjde to do investičného majetku, keďže stavba ešte nie je ukončená a ani sa ešte neodpisuje. Toto mi robí problémy. Doteraz som to nedávala nikde a teraz ma napadlo, či to nie je zle. Či som to do tých výkazov nemala predsa len dať. No neviem!!
Viki
28.03.05,12:31
Mám takýto problém:
V roku 2003 boli zle vypočítané a uplatnené odpisy - pri výpočte nebola zmenená doba odpisovania v 2.skupine z 8 rokov na 6 a v 5.skupine zo 40 rokov na 30. t.j. uplatnené odpisy boli nižšie ....

V tej 2.skupine to bol už 6. rok odpisovania - teda HM by už bol odpísaný v r.2003, ale nie je. Môže sa to doodpisovať v roku 2004?

Budova v 5.skupine je odpisovaná rovnomerne a v r.2003 bol odpis 2,5% namiesto 3,4%.

Ako by ste postupovali?

ďakujem a prajem pekný deň
Viki
Zuzka
28.03.05,12:50
Vypočítala by som r. 2003 ako mal byť správne a rozdiel v odpisoch je pripočítateľná položka.
Viki
28.03.05,13:14
Zuzka ďakujem
ale nie je mi jasné akú pripočítateľnú položku myslíš...
Keď tie odpisy vypočítam za rok 2003 správne tak vychádza, že sa firma ukrátila o cca 30000 Sk na odpisoch - takže nie je čo pripočítať.
gita
29.03.05,14:52
Živnostník ukončil živnosť v decembri 2004. Zostal neodpísaný majetok -ešte 1 rok odpisu. Može si tento odpis uplatnit v tomto poslednom roku odpisovania?
alex1
10.11.05,11:08
Mám veľký probléééém! Aspoň pre mňa

Máme JU a v roku 1992 sme mali prenajatý určitý majetok a v zmluve sme mali uvedené, že po dobu nájmu ho môžeme odpisovať. Tak sme ho odpisovali až po rok 2000, kedy sme odpisovanie prerušili. V roku 2002 tento majetok odkúpila za pár korún naša sro a tá nám faktúruje prenájom tohto zariadenia.
Čo mám teraz spraviť zo zostatkovou cenou , ktorá mi tam zostala.
Chceme JU už úplne vyčistiť a neviem čo mám spraviť.

Prosíííím.
slnko
10.11.05,12:15
Nie je z toho celkom jasné, kto bol pôvodný majiteľ tohoto majetku, či ste v JU boli ako prenajímateľ alebo ako nájomca a teda kto predával daný majetok.
Maxinka
10.11.05,13:52
Mám problém-nie som si istá do akej odpisovej skupiny by som dala televízor?Prosím pomôžte!
JuTu
10.11.05,15:57
Mám veľký probléééém! Aspoň pre mňa

Máme JU a v roku 1992 sme mali prenajatý určitý majetok a v zmluve sme mali uvedené, že po dobu nájmu ho môžeme odpisovať. Tak sme ho odpisovali až po rok 2000, kedy sme odpisovanie prerušili. V roku 2002 tento majetok odkúpila za pár korún naša sro a tá nám faktúruje prenájom tohto zariadenia.
Čo mám teraz spraviť zo zostatkovou cenou , ktorá mi tam zostala.
Chceme JU už úplne vyčistiť a neviem čo mám spraviť.

Prosíííím.


Skúsim odpovedat, dufam ze spravne.
Dany majetok bol zaradeny v majetku len kvôli vycislovaniu rocnych odpisov. Vzhladom na zmenu majitela a obchodneho vztahu s novym majitelom (ze fakturuje) by som uvedeny majetok v JU vyradila z knihy HIM s poznamkou o vrateni majetku pôvodnemu vlastnikovi - podla mna to malo byt uz v roku 2002 najneskôr pri predaji. Kedze v JU neuctujem majetok nikde inde - len vediem knihu HIM, nie je uz potrebne nic ine robit.
Pekny vecer praje JuTu
Jana Acsová
10.11.05,16:17
Predpokladam, ze televizor je zakúpeny pre potreby firmy za úcelom dosahovania zisku, podpory predaja, atd... V tom pripade by som ho zaradila do kancelarskych strojov - 1. odpisová skupina.Klasifikácia produkcie 32.30.20 t.j. druhá odpisová skupina. Je to uvedené v prílohe č. 1 k zákonu o daniach z príjmov. Doba daňového odpisovania 6 rokov.
abel
10.11.05,16:23
Mám problém-nie som si istá do akej odpisovej skupiny by som dala televízor?Prosím pomôžte!
Myslím že je to kód 32-20 Televízne a rozhlasové prijímače /Zákon o DP/ takže druhá odp. skupina. :confused:AVO sa predbehol-len ja som našla kód 32-20 v Zb. zákonov a nemám tu po ruke moje múdre knihy. :)
Jana Acsová
10.11.05,16:44
Myslím že je to kód 32-20 Televízne a rozhlasové prijímače /Zákon o DP/ takže druhá odp. skupina. :confused:AVO sa predbehol-len ja som našla kód 32-20 v Zb. zákonov a nemám tu po ruke moje múdre knihy. :)32.20 sú televízne vysielače a nie prijímače. Preto u mňa iná KP.
JuTu
11.11.05,08:28
Klasifikácia produkcie 32.30.20 t.j. druhá odpisová skupina. Je to uvedené v prílohe č. 1 k zákonu o daniach z príjmov. Doba daňového odpisovania 6 rokov.
Ospravedlnujem sa, zle som si otocila stranu v prilohe - spravne je 2. odpisova skupina
Mikolajova
15.11.05,14:54
Ešte raz ohľadne odpisov. Ak sme kupili auto na leasing 07/2005 suma 80000. Aku sumu si môžem uplatniť v odpisoch toho roku. Ake su danové odpisy pri tomto majetku?
Manual
15.11.05,15:06
Ešte raz ohľadne odpisov. Ak sme kupili auto na leasing 07/2005 suma 80000. Aku sumu si môžem uplatniť v odpisoch toho roku. Ake su danové odpisy pri tomto majetku? Ak je to lizing na 36 mesiacov tak v r.2005 budú DO 13.334 Sk
andrej_rv
15.11.05,15:08
Ešte raz ohľadne odpisov. Ak sme kupili auto na leasing 07/2005 suma 80000. Aku sumu si môžem uplatniť v odpisoch toho roku. Ake su danové odpisy pri tomto majetku?Otázka nie je úplná, preto sa nedá konkrétne zodpovedať. Spôsob stanovenia daňových odpisov pre majetok prenajatý (nie kúpený) formou finančného lízingu je uvedený v § 26 ods. 8 a 9 ZDP. V Tvojom prípade (ak by šlo o auto prenajaté na dobu 36 mesiacov, odovzdané prenajímateľom a zaevidované do používania i obchodného majetku v júli 2005) je daňovým výdavkom za rok 2005 suma vo výške 6/36 hodnoty istiny, ktorá je uvedená v zmluve o finančnom prenájme. Ak by bola istina 80 tis. Sk, je to suma, ktorú uviedol Manual.
Mikolajova
15.11.05,15:13
Len tu mi niekto ešte polopalisticky vysvetlite preco tie danove ak sa maju ak som spravne pochopila pocitať na roky napr. 80000/4 prečo ich tu pocitam na mesiace a nie 80000/3? Dufam, že som to nepoplietla.
andrej_rv
15.11.05,15:19
Lebo "zákonodarca" tak rozhodol. :) Lebo je to v príslušnom § 26 ZDP pre finančný prenájom stanovené odlišne od majetku nadobudnutého bežným spôsobom.
Mikolajova
15.11.05,15:21
Vdaka všetko jasné
alex1
21.11.05,08:49
Skúsim odpovedat, dufam ze spravne.
Dany majetok bol zaradeny v majetku len kvôli vycislovaniu rocnych odpisov. Vzhladom na zmenu majitela a obchodneho vztahu s novym majitelom (ze fakturuje) by som uvedeny majetok v JU vyradila z knihy HIM s poznamkou o vrateni majetku pôvodnemu vlastnikovi - podla mna to malo byt uz v roku 2002 najneskôr pri predaji. Kedze v JU neuctujem majetok nikde inde - len vediem knihu HIM, nie je uz potrebne nic ine robit.
Pekny vecer praje JuTu

JuTu ďakujem.