puff
21.08.07,09:56
Ahoj.
Začínam s podnikaním aj s účtovaním. Nemám registračnú pokladňu. Uprednostňujem platby prevodným príkazom, ale mám zákazníkov, ktorí chcú platiť v hotovosti. Musím si kúpiť registračnú pokladňu a pridávať k faktúre doklad z reg. pokladne alebo stačí k vystavenej faktúre vypísať príjmový pokladničný doklad? Ďakujem.
DušanČ
21.08.07,08:04
Pokiaľ vystavuješ faktúry, tak v prípade, že ti odberateľ uhradí faktúru v hotovosti, nepotrebuješ ERP.
Zita5
21.08.07,08:11
Ahoj.
Začínam s podnikaním aj s účtovaním. Nemám registračnú pokladňu. Uprednostňujem platby prevodným príkazom, ale mám zákazníkov, ktorí chcú platiť v hotovosti. Musím si kúpiť registračnú pokladňu a pridávať k faktúre doklad z reg. pokladne alebo stačí k vystavenej faktúre vypísať príjmový pokladničný doklad? Ďakujem.


Ak je forma úhrady faktúry v hotovosti , tak vystavíte PPD .
ekopo
21.08.07,08:13
O spôsobe vedenia tržieb ERP hovorí vyhláška č. 55/94 Zb. v znení neskorších predpisov. § 1 hovorí: daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, používa na účely evidovania tržieb ERP s tlačiarňou a to vo všetkých predajných miestach v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti.
Zhrnutie: 1., ak by si mal prevádzku (obchod) a tam predával tovar, mal by si mať ERP aj keď predávaš na FA. Neviem si predstaviť ako by obchodík predával výhradne na FA.
2., Ak nemáš obchod / prevádzku, tak je samozrejme možné predávať výhradne na FA.
Ak sa vystaví FA a mal by si pritom aj ERP, tak príjem v hotovosti sa neeviduje cez ERP ale vystavíš PPD - je to úhrada pohľadávky.
Z otázky sa nedá posúdiť, čím sa zaoberáš, preto aj moja odpoveď je taká aká je.
puff
21.08.07,10:41
Ďakujem, mám E-shop, väčšinou posielam tovar na dobierku a používam poukaz U( peniaze idú cez poštovú banku na môj účet ), ale mám zákazníkov aj z blízkeho okolia, a tí chcú platiť v hotovosti. (nemám zriadenú prevádzkáreň)
Takže im stačí vyhotoviť faktúru s úhradou v hotovosti a k tomu vystavím príjmový pokladničný doklad, ak som to správne pochopila. Ďakujem.
Kačena I.
21.08.07,10:55
Neviem, či príjmový pokladničný doklad by nemal byť vystavený, resp. príjem nemá byť aspoň deň neskôr ako je deň vystavenia faktúry, inač sa to berie ako priamy predaj a musí byť reg. pokladňa.
evina
21.08.07,11:05
Neviem, či príjmový pokladničný doklad by nemal byť vystavený, resp. príjem nemá byť aspoň deň neskôr ako je deň vystavenia faktúry, inač sa to berie ako priamy predaj a musí byť reg. pokladňa.

Určite nie.....berie sa to ako úhrada pohľadávky.
http://www.porada.sk/t4816-p2-prijem-v-hotovosti.html?pp=10
Kačena I.
21.08.07,11:53
Srdečna vďaka, že si ma uviedla do reálu. Dík
momaria
21.08.07,18:48
Dobrý večer. Účtujem dve firmy. jedna je s.r.o.- PU a druhá FO- JU. S.r.o-čka vystavila FO FA na sumu 220000.-Sk bez DPH, DPH 41800, suma spolu 261800. Môžem urobiť úhradu tejto FA cez pokladňu vystavením, príjmových a výdavkových dokladov?? Obe firmy majú jedného majiteľa. Sa mi marí, že od neviem akej sumy by úhrada mala prebehnúť, buď bankovým prevodom, alebo reg. pokladňou. Nie som si istá. Ďakujem za odpovede.
Johanka
21.08.07,18:57
Marí sa Ti zle ;) . Pohyb peň . prostriedkov nie je obmedzený ...
... mne sa zase marilo, že úhrady faktúr cez pokladňu sa robia prijatím, resp. vyplatením peňazí, nie vystavením VPD a PPD :) .
momaria
21.08.07,19:05
Dik.Idem to hneď povystavovať.Tam je to v jednej kuchyni. Načo vetrať papieriky... hehe
Paula
21.08.07,19:13
Platba (úhrada záväzku) bankovým prevodom bola kedysi nutná kvôli uplatneniu nároku na odpočet DPH od istej výšky.....ale to bolo tak dááááááááááááááávno...:)
momaria
21.08.07,19:17
Som rada, že aspoň niečo si pamätám..:)
DušanČ
22.08.07,05:26
Neviem, či príjmový pokladničný doklad by nemal byť vystavený, resp. príjem nemá byť aspoň deň neskôr ako je deň vystavenia faktúry, inač sa to berie ako priamy predaj a musí byť reg. pokladňa.

Takýto výklad skutočne pred pár rokmi existoval, dokonca zo strany kontrolných orgánov DR. Dnes to však už dúfam nehrozí.
ivka12
22.08.07,05:45
Ak si vystavil fa, nemozes vystavit aj blok z ERP, lebo aj fa aj blok z ERP slúžia ako danovy doklad, takže by si to mal 2x vo výnosoch. Na vystavenú fa iba vypíš príjmovy pokladničný doklad. Všetky pokladničné doklady si však zapisuj do pokladnicnej knihy. Pokial nevystavís fa, tak musíš predaj nablokovať cez ERP. Na konci kazdeho dna ale musíš vykonať dennú uzávierku na ERP a vždy v posledný den v mesiaci mesačnú uzávierku ERP.
Zuna 3
07.09.07,06:30
Poprosím o radu.

Na účet vedený v slov.korunách nám prišla platba v za faktúru v EUR.
Výpis je zo dňa 14.6.07 . Na tomto výpise nám zaradili platbu z 9.5.07.
Táto platba bola stratená a tak ju pripísali na účet z 14.6.07.
Chcem sa opýtať akým kurzom prerátať prijatú platbu. 14.6. z kedy je
výpis alebo 9.5.- taký dátum je pri prijatej platbe na výpise z 14.6.
Účtujem v JU.

ešte prosím poradiť:
Mme účet vedený v EUR. Výpis chodí len k 30. alebo k 31. -k poslednému
dňu. Keď sú na nich prijaté platby počas mesiaca- rôzne dni, akými kurzami preratúvať prijaté platby. Tými kedy konkrétne tie platby prišli,
alebo dňom výpisu?

To isté mám aj účet v SKK čo chodí len raz mesačne k poslednému dňu
a sú tam rôzne príjmy za faktúry. Ako to nahadzovať do peň . denníka
keď nahadzujem výpis napr. z 31.8 a platba na výpise je z 14.8. ?
Ďakujem za rady.