4326
21.08.07,09:13
Pekný den vospolok prajem,

poprosím Vás o radu - obdrzala som fa za zhotovenie záhradných vývodov - teda vyvedenie vodovodnej prípojky mimo objekt budovy.
Nie som si istá či to mám účtovať ako majetok, kedže cena nepresahuje 10000,00 skk. Skôr by som to zaučtovala ako službu, aj keď na faktúre je rozpísaný aj použitý materiál.
Poradí mi niekto?
Vopred ďakujem.
4326
21.08.07,10:46
Naozaj nikto neporadi?..............
betka
22.08.07,10:26
V tomto prípade ide o drobnú stavbu, 3.0S-prípojky stavieb na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby.

Zákon mi definuje, čo je HM odpisovaným (22/2)
b. budovy a iné stavby - okrem (odseku 1,2-tu sú zaradené iba drobné stavby pre lesníctvo a poľovníctvo a oplotenie. Taktiež nejde o iný majetok podľa odseku 6-tento zvačša obsahuje TZ)

zhrnutie: Budovy a stavby podľa 22/2/b predstavujú samostatnú kategoriu HM. Teda sú HM vždy, bez ohľadu na ich vstupnú cenu a dobu použiteľnosti. I keď je cena nízka - 10 000, Sk. Zaradíme do OS a odpisujeme, pretože ide HM odpisovaný podľa tohto zákona.
4326
23.08.07,08:27
Ďakujem za odpoveď, ale nie som si istá či toto spadá pod drobnú stavbu. Nejde totiž o žiadnu budovu, je to len vývod vodovodného kohútika von z budovy, teda bolo použité nejaké potrubie v múroch budovy na vývod. Ak už majetok, tak by som to skôr chápala ako TZ budovy a nie ako drobnú stavbu. Vodovodný kohútil je na budove z vonkajšej strany, napríklad na polievanie trávnika.
betka
23.08.07,08:44
4326
23.08.07,13:15
V priloženom linku nie je nič čo by som nevedala, ale nerieši to moj problém.
Nejde konkrétne o prípojku - faktúra znie na zhotovenie záhradných vývodov -teda nie na pripojku vody.
Tak ako som už v predošlom príspevku napísala, ide - v rámci vodovodného potrubia v budove - o vyvedenie jednej vododnej rúrky zo steny budovy.
Toto pravdepodobne nesplňa definiciu drobnej stavby.
adato
27.08.07,12:34
Ak je to teda len potrubie vedené v budove a vývod je na vonkajšej strane budovy, jedná sa o technické zhodnotenie budovy a keďže je do 30 000,-, môže byť zaúčtované do nákladov.
4326
28.08.07,12:54
Ďakujem veľmi pekne za radu - to som potrebovala vedieť. Ešte raz vďaka
betka
29.08.07,10:50
Ak je to teda len potrubie vedené v budove a vývod je na vonkajšej strane budovy, jedná sa o technické zhodnotenie budovy a keďže je do 30 000,-, môže byť zaúčtované do nákladov.

Iné mi hovorí FS.


Ďakujem veľmi pekne za radu - to som potrebovala vedieť. Ešte raz vďaka

Ak si potrebovala vedieť, iba to čo chceš vedieť, tak si tento môj príspevok nemusíš všímať. Radi by sme účtovali o niečom tak, ako chceme, a sme spokojný, ak nám túto nesprávnu myšlienku niekto potvrdí, ..........ale treba skúmať ďalej, prečo to nie je tak....

Ak dobre rozumiem, čo píše FS č. 3/1998, tak:
Vybavením stavby, kt. je jej súčasťou a odpisuje sa so stavbou je:
- vnútorný rozvod -potrubia a zariadenia na zvyovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, ........

Drobné stavby sa považujú:
- prípojky stavieb na verejné rozvodové siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby.

Teda 3.OS.

Alebo nerozumiem otázke??:rolleyes:
4326
30.08.07,05:08
Prečítala som si tvoj príspevok, ale kedže nejde o pripojku na verejne rozvodne siete, tak mi to skôr vychádza na technické zhodnotenie budovy.
Nejde ani o napojenie inej drobnej stavby na verejne siete, kedže je to čiste záhradný vývod na polievanie trávnika - napojiš havicu a polievaš.
Takze naozaj by som sa skor priklonila k nazoru - TZ budovy.
Ďakujem za názor, lebo každá rada je dobrá :)
betka
30.08.07,05:33
Rovno si mala napísať, že ide o polievanie trávnika, dala by som to daňových výdavkov rovno, pokiaľ ešte nebudeš v tomto roku vykonávať iné TZ nehnuteľnosti, ak Ti TZ prevýšia sumu 30 tis. Sk.
Možno ešte otázka z mojej strany, slúžia tieto vývody s Tvojou podnikateľskou činnosťou? Ak áno, nie je poblém.
Ak to je na súkromné účely.....
4326
03.09.07,12:53
Myslim, že to súvisí s podnikateľskou činnosťou, pretože vodovodné kohútiky sa používajú aj na napojenie hadice a odstránenie nečistôt z parkoviska pred firmou - udržuje sa tak vonkajšie prostredie okolo budovy.