Nepletko
21.08.07,10:25
Mám praktickú otázku k novele ZP (odpoveď tuším, ale radšej ju chcem mať od Vás potvrdenú – proste alibizmusJ ):


Zamestnanec má PP na dobu určitú uzavretý pred 1.9.2007, ktorý sa skončí po 1.9.2007. Koľko krát je ešte možné s takýmto zamestnancom predĺžiť PP na dobu určitú po 1.9.2007, ak sa naňho nevzťahujú výnimky uvedené v ZP?
Asi bude potrebný presný výklad § 252b ZP:

„Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. septembrom 2007, ak nie je ďalej ustanovené inak. Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2007 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31. augusta 2007.“
uskoboh
21.08.07,09:12
Zdravím, aj keď priamo neodpoviem na danú otázku, zhodou okolnosti teraz riešime podobný modelový príklad: Zamestnanec uzatvoril PP na dobu určitú od 1.1.2007 do 30.6.2007. Od 1.7.2007 do 31.12.2007 bol PP predĺžený. A teraz sme sa dopracovali k otázke, či je možné ešte predĺžiť PP od 1.1.2008 do 30.6.2008. Ako pomôcku sme si zobrali diskusiu k blogu p. Mihála na Sme (http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=blog-104870), kde je síce riešená otázka opätovného uzavretia PP na dobu určitú so stanovením skúšobnej lehoty, ale analogicky sme to aplikovali aj na náš prípad - teda naša odpoveď bola nie. Ale vyskytli sa hlasy, ktoré s uvedeným postupom nesúhlasia, takže pripájam svoju otázku, či sme aplikovaním analógie príkladu z diskusie postupovali správne a dospeli sme k správnej odpovedi - nie. Ďakujem.
Jozef Mihál
21.08.07,22:11
PP v prvom príspevku je možné predĺžiť max. 1x.

PP v druhom príspevku už nie je možné predĺžiť.
Martin Mocko
22.08.07,05:22
Podla horeuvedeného § sú upravené od 1.9. podmienky predĺženia a opätového dohodnutia PP. Čo však v tom prípade, ak pracovný pomer bol dohodnutý už v minulosti (r 2006) do 30.09.2007. Taktiež má zamestnávateľ možnosť 1x PP predĺžiť PP a pri ďalšom predĺžení už musí byť PP na dobu neurčitú? Alebo sa toto ustanovenie zákona vzťahuje iba na PP vzniknuté po 1.9.?

Ďakujem za odpoveď
Martin Mocko
22.08.07,05:44
PP v prvom príspevku je možné predĺžiť max. 1x.

PP v druhom príspevku už nie je možné predĺžiť.

Pokiaľ som správne pochopil §252b, tak v prípade, že bol PP uzatvorený v pred 1.9.07 a bol už minimálne 2x predlžovaný, stáva sa z tohto pomeru automaticky PP na dobu neurčitú.

Pokiaľ bol PP predlžovaný max. 1x a PP končí dňom po 1.9. a zamestnávateľ a zamestnanec majú snahu pokračovať v PP, tak PP pri ukončení prechádza do PP na dobu neurčitú.

Pokiaľ PP bol uzatvorený pred 1.9. ale nebol ešte predlžovaný, zamestnávateľ má možnosť ešte 1x PP predĺžiť.
Nepletko
22.08.07,08:10
Ja si skor myslim, ze PP na dobu urcitu raz alebo viac krat predlzeny pred 1.9.2007 "dobehne" a az pripadny nasledujuci PP bude musiet byt povinne uzatvoreny na dobu neurcitu. Vychádzam z dikcie druhej vety § 252b "Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2007 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31. augusta 2007" teda aj dlzka PP na dobu urcitu by mala platit taka dohodnuta pred 31.8.2007.
Martin Mocko
22.08.07,08:26
Ja si skor myslim, ze PP na dobu urcitu raz alebo viac krat predlzeny pred 1.9.2007 "dobehne" a az pripadny nasledujuci PP bude musiet byt povinne uzatvoreny na dobu neurcitu. Vychádzam z dikcie druhej vety § 252b "Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2007 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31. augusta 2007" teda aj dlzka PP na dobu urcitu by mala platit taka dohodnuta pred 31.8.2007.

OK..v podstate som to tak nejako aj myslel, ale som sa zle vyjadril - hlavne v tej prvej vete.
Dakujem aj panovi Mihalovi za odobrenie.
Nepletko
22.08.07,08:57
len na okraj.....ak sa PP zmeni z doby urcitej na neurcitu v takom pripade bude mozne od 1.9.2007 dojednat skusobnu dobu vsak? Zakaz bude platit iba pri opatovnom dojednani PP na dobu urcitu. §45 ods.(4) ZP "Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu."
Martin Mocko
22.08.07,09:25
len na okraj.....ak sa PP zmeni z doby urcitej na neurcitu v takom pripade bude mozne od 1.9.2007 dojednat skusobnu dobu vsak? Zakaz bude platit iba pri opatovnom dojednani PP na dobu urcitu. §45 ods.(4) ZP "Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu."

Myslim, ze nie. Ak zoberieme do uvahy §45 ZP:

"V pracovnej zmluve mozno dohodnut skusobnu dobu, ktora je najviac tri mesiace. Skusobnu dobu nemozno predlzovat"

Skusobnu dobu mozno dohodnut iba raz - a kedze uz raz skusobna doba bola dohodnuta v obdobi pred 1.9.2007 - tak by podla §252b mala tato skusobna doba byt zapocitana.

Edit: Predpokladam, ze tento odstavec tam bol zapracovany iba koli tomu, ze v predchadzajucom zneni neexistoval pojem "opatovne uzatvorenie PP"
Nepletko
22.08.07,11:04
ok. ale ak sa mi skonci jeden PP (na dobu určitú) a následne hoci aj od ďalšieho dňa uzavriem ďalší úplne nový PP (na dobu neurčitú) medzi tými istými subjektami, jedná sa podľa mňa o úplne nový PP na ktorý sa nevzťahujú žiadne obmedzenia týkajúce sa skúšobnej doby, nakoľko sa nejedná o opätovne uzatvorený PP na určitú dobu, ktorý ZP v otazke opatovneho uzavretia skus. doby takto obmedzuje.
Martin Mocko
22.08.07,11:19
ok. ale ak sa mi skonci jeden PP (na dobu určitú) a následne hoci aj od ďalšieho dňa uzavriem ďalší úplne nový PP (na dobu neurčitú) medzi tými istými subjektami, jedná sa podľa mňa o úplne nový PP na ktorý sa nevzťahujú žiadne obmedzenia týkajúce sa skúšobnej doby, nakoľko sa nejedná o opätovne uzatvorený PP na určitú dobu, ktorý ZP v otazke opatovneho uzavretia skus. doby takto obmedzuje.

Tak potom novela v tomto bode nema takmer ziadny vyznam.

Ako vravis, od 1.9. urobim zmenu PP - na dobu neurcitu a skusobnu dobu 3mesiace. Prepustim zamestnanca v skusobnej dobe a na druhy den ho opat zamestnam na dobu urcitu - v tomto pripade nejde o opatovny PP, takze je vo zakonne v poriadku. A mozem to takto opakovat donekonecna, nie?

Urcite budes namietat, ze s tym musi zamestnanec suhlasit. Pozrime sa na to z pohladu zamestnavatela - ako vravi vacsina zamestnavatelov - ked sa Vam nepaci, mozete ist....