marcelaStanakova
21.08.07,10:01
Máme auto na leasing 36 splátok doklad Leasingová zmluva

nadobúdacia cena je 1.200.000,-
Základ zdan.plenie 1.008.403,40
DPH 19% 191.596,60
---------------------------------
poplatok za prevod 100,-
DPH 19% 19,-
-----------------------------------
leasingová cena 1.306.651,20
Základ zdan.plnenia 1.098.026,50
DPH 19% 208.624,70

Doklad zálohová faktúra

záloha za zmluvný poplatok 658.887,50
---------------------------------------
Splátky leasingu

75.687.50
Poprosila by som niekoho ako zaúčtovať tieto platby nemám skúsenosť
Aljok
21.08.07,16:28
Účtovanie finančného prenájmu (leasingu) (platiteľ DPH):
definícia FP podľa ZoDP §2/s

V deň prijatia majetku obstarávaného formou finančného prenájmu(leasingu) účtuješ celú výšku istiny 042/474.
Poplatok za uzavretie zmluvy 042/321,379 (podľa toho či máš faktúru...)
DPH z poplatku 343/321,379.
Zaradenie do používania 022/042.
Zaplatenie prvej zvýšenej splátky 474/211,221.
DPH z 1. zvýš. splátky 343/211,221.

V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
splatný finančný náklad (finančná prirážka, úrok podľa ZoDP §19/3/o) 562/474,
DPH z istiny + DPH z fin. činnosti 343/474,
príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568/474.
Úhrada dohodnutých splátok podľa spl. kalendára 474/221.

Pozor pri účtovaní decembrovej splátky je treba časovo rozlíšiť splatný finančný náklad (rozpočítať podľa dní, viď Zákon o účt. §3/1).

Toto je účtovanie pri strojoch a nákl. autách s možnosťou odpočtu DPH.
Ak účtuješ os. autom. M1, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH (ZDPH §49/7/a), vtedy sa príslušná DPH účtuje do nákladov, na účet 548 (DPH je daň. nákladom - ZoDP §19/3/k. DPH nie je súčasťou OC- ZoDP §25/6).

Dôležité je vytvoriť si analytiku ku každému leasingu zvlášť kvôli kontrole. Na konci roka mi zostáva na účte 474 nesplatená istina podľa spl. kalendára. Vtedy viem, že som účtovala správne.

Ďalej je dôležité vedieť, že výška odpisu (ZoDP §19/3/a,§26/8)sa vypočíta rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na kal. mesiac doby prenájmu a účtujú sa mesačne 551/082. Takže do skončenia prenájmu majetok odpíšeš.
marcelaStanakova
21.08.07,16:45
ĎAKUJEM PEKNE už som prestala dúfať , že mi niekto takto odpovie.
Poviem popravde nemali sme ešte na leasing doposiaľ nič tak som sa o to ani neazujímala ale prišlo aj na mňa.
evina
21.08.07,16:50
Účtovanie leasingu (platiteľ DPH):

V deň prijatia majetku obstarávaného formou finančného prenájmu(leasingu) účtuješ celú výšku istiny 042/474.
Poplatok za uzavretie zmluvy 042/321,379 (podľa toho či máš faktúru...)
DPH z poplatku 343/321,379.
Zaradenie do používania 022/042.
Zaplatenie prvej zvýšenej splátky 474/211,221.
DPH z 1. zvýš. splátky 343/211,221.

V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
splatný finančný náklad (finančná prirážka) 562/474,
DPH z istiny + DPH z fin. činnosti 343/474,
príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568/474.
Úhrada dohodnutých splátok podľa spl. kalendára 474/221.

Pozor pri účtovaní decembrovej splátky je treba časovo rozlíšiť splatný finančný náklad (rozpočítať podľa dní).

Toto je účtovanie pri strojoch a nákl. autách s možnosťou odpočtu DPH.
Ak účtuješ os. autom. M1, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH, vtedy sa príslušná DPH účtuje do nákladov, na účet 548 (DPH z istiny), na účet 568 (DPH z fin. činnosti).

Dôležité je vytvoriť si analytiku ku každému leasingu zvlášť kvôli kontrole. Na konci roka mi zostáva na účte 474 nesplatená istina podľa spl. kalendára. Vtedy viem, že som účtovala správne.

Ďalej je dôležité vedieť, že výška odpisu sa vypočíta rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na kal. mesiac doby prenájmu a účtujú sa mesačne 551/082. Takže do skončenia prenájmu majetok odpíšeš.

Aj DPH z finančnej činnosti sa účtuje na 548
Aljok
21.08.07,17:57
Aj DPH z finančnej činnosti sa účtuje na 548
Ďakujem. Opravujem....
andrej_rv
21.08.07,18:00
Aj DPH z finančnej činnosti sa účtuje na 548
Ja mám na to odlišný názor. § 52 ods. 5 Postupov PÚ znie:
(5) Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu30b) sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.
DPH prislúchajúca splátke istiny, ktorá v zmysle § 25 ods. 6 ZoDP nie je súčasťou obstarávacej ceny, sa účtuje na účet 548. Finančný prenájom ako taký je však služba, úhradou za túto službu je práve finančné navýšenie. A keďže v zmysle citovanéhu ustanovenia PPÚ sa príslušná daň účtuje na rovnaký účet nákladov ako služba, účtovanie DPH z finančnej časti splátky na účet 548 podľa mňa nie je v súlade s predpismi. Diskutabilné je podľa mňa hádam iba to, ktorý účet považovať za vecne príslušný účet nákladov - či 518 (keďže ide o prenájom ), 568 (leasing sa považuje za finančnú službu) alebo 562 (tu sa účtuje prvotný náklad, ku ktorému sa DPH bez nároku na odpočet vzťahuje). Ja osobne pokladám za najsprávnejšiu poslednú možnosť a DPH z finančného navýšenia účtujem na účet 562A.
evina
21.08.07,20:39
Ja mám na to odlišný názor. § 52 ods. 5 Postupov PÚ znie:
(5) Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu30b) sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.
DPH prislúchajúca splátke istiny, ktorá v zmysle § 25 ods. 6 ZoDP nie je súčasťou obstarávacej ceny, sa účtuje na účet 548. Finančný prenájom ako taký je však služba, úhradou za túto službu je práve finančné navýšenie. A keďže v zmysle citovanéhu ustanovenia PPÚ sa príslušná daň účtuje na rovnaký účet nákladov ako služba, účtovanie DPH z finančnej časti splátky na účet 548 podľa mňa nie je v súlade s predpismi. Diskutabilné je podľa mňa hádam iba to, ktorý účet považovať za vecne príslušný účet nákladov - či 518 (keďže ide o prenájom ), 568 (leasing sa považuje za finančnú službu) alebo 562 (tu sa účtuje prvotný náklad, ku ktorému sa DPH bez nároku na odpočet vzťahuje). Ja osobne pokladám za najsprávnejšiu poslednú možnosť a DPH z finančného navýšenia účtujem na účet 562A.

Môj názor:
V prvom rade by som upresnila presne pojem ako má byť - finančný úrok, resp. z hľadiska nájomcu finančný náklad.
Ďalej vychádzam z chápania leassingu po r. 2004, kde
podľa novely majetok obstarávaný formou finančného lízingu odpisuje lízingový nájomca.

Pomôžem si citáciami zo stránky ČSOB Leasing /samozrejme netvrdím, že to je zákon, ale ten poznáme:)/
"Pri lízingových zmluvách uzatvorených po 1. 1. 2004 sa mení filozofia zahŕňania nájomného pri finančnom lízingu do daňových nákladov. Lízingový nájomca si zahrnie počas doby trvania lízingovej zmluvy do daňových nákladov 100% hodnoty nájomného, avšak na rozdiel od súčasného postupu vo forme:
odpisov do výšky 100% hodnoty istiny (súčasťou odpisovanej istiny je aj hodnota prvej zvýšenej splátky, jej časové rozlíšenie preto stráca opodstatnenie),
nákladových úrokov,
poistného.Odpisy aj nákladové úroky pre daňové účely účtuje lízingový nájomca rovnomerne (napr. ak je zmluva uzatvorená v októbri, v príslušnom kalendárnom roku budú zaúčtované 3/36 z celkovej hodnoty), avšak na rôznych účtoch."

Pýtam sa - môžme tu hovoriť o službe v pravom slova zmysle? /nebudem rozpisovať, ale určite chápeš ako to myslím., alebo o účtovaní majetku obstaraného formou finančného prenájmu.?
ČSOB Leasing ďalej píše:
Novela jednoznačne stanovuje, že DPH nie je súčasťou obstarávacej ceny majetku obstaraného formou finančného leasingu a to bez ohľadu na to, o aký predmet ide, teda ani pri osobných vozidlách. Z toho vyplýva, že DPH nie je v žiadnom prípade súčasťou odpisov. Pri úžitkových vozidlách, nákladných vozidlách a strojoch si nájomca uplatní odpočet DPH, pri osobných vozidlách DPH zaúčtuje jednorazovo, v celej sume, ako ostatný prevádzkový náklad (účet 548).
Keďže podľa zákona o DzP pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty, teda ju neodpisujem prostredníctvom 551 mne tu vychádza správny účet 548 ako ostatné náklady na hospodársku činnosť.

P.s. Ja osobne ani v jednom splátkovom kalendári na leassing po 1.1.2004 nemám osobitne rozpísanú DPH zvlášť k istine a zvlášť k finančnému úroku, ale základ dane tvorí práve súčet týchto položiek a DPH je vyčíslená spolu, takže ani podľa mňa splátkový kalendár mi nedáva možnosť túto DPH zaúčtovať presne podľa dokladu na dva účty /musela by som rozpočítavať/.
andrej_rv
21.08.07,21:36
Skúsim reagovať ;) .


Novela jednoznačne stanovuje, že DPH nie je súčasťou obstarávacej ceny majetku obstaraného formou finančného leasingu a to bez ohľadu na to, o aký predmet ide, teda ani pri osobných vozidlách. Z toho vyplýva, že DPH nie je v žiadnom prípade súčasťou odpisov. ...Keďže podľa zákona o DzP pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty, teda ju neodpisujem prostredníctvom 551 mne tu vychádza správny účet 548 ako ostatné náklady na hospodársku činnosť

Veď ja tvrdím presne to isté (hneď v 1.vete po citácii z Postupov). Ale to, že DPH nie je pri leasingu súčasťou obstarávacej ceny, sa vzťahuje podľa mňa len na DPH vzťahujúcu sa na majetok obstarávaný finančným prenájmom. A majetkom, resp. tým, čo sa účtuje na majetkové účty, je len obstarávacia cena vozidla u prenajímateľa, teda istina. Na 548 v zmysle uvedeného teda podľa mňa patrí len DPH z 1.zvýšenej splátky istiny a DPH z ostaných splátok istiny.


Pýtam sa - môžme tu hovoriť o službe v pravom slova zmysle?
Podľa mňa určite áno. Vo formulácii "finančný prenájom" je podľa mňa ťažisko na slove "prenájom". A to je jednoznačne službou. Na účet 518 - do služieb - sa predsa leasing účtoval ešte "po starom". Nakoniec, za službu sa považuje aj v zmysle zákona o DPH.
Podľa mňa to pojmovo síce skomplikovali tým "finančným úrokom" i účtovaním na účet 562, ale keby nešlo predsa len o službu, tak sa teraz vôbec nemáme o čom baviť -> úrok ako taký nepodlieha dani z pridanej hodnoty a teda ak by nešlo o službu, tak na to finančné navýšenie by sa žiadna DPH nemala počítať.
No a keďže "finančný úrok" nie je zložkou majetku (obstarávacej ceny) ale (podľa mňa) z hľadiska nájomcu úhradou za službu prenájmu, alikvotná DPH bez nároku na odpočet nepatrí na účet 548, ale sa v súlade s § 52 od. 5 PPÚ má zaúčtovať na vecne príslušný nákladový účet (518?, 568?, 562?).
Otázniky sú tam preto, že som videl všetky 3 účtovania. Daňováci (DR Košice) uvádzajú 568, monotomatická e-publikácia z Verlag Dashofer uvádza 562 a v niektorom Poradcovi som videl aj 518 :confused: .
P.S. Ja som tiež videl zopár zmlúv, v niektorých je DPH spolu, v niektorých sa uvádza osobitne za istinu a osobitne za finančné navýšenie. Prípadné rozčlenenie pre potreby účtovania by nemal byť žiadny problém.
betka
22.08.07,10:35
DPH z poplatku za uzavretie zmluvy: 568/474
DPH zo zvýšenej splátky: 548/474
DPH z istiny napr.1.zvýšenej splátky: 548/474
DPH z úroku 1.splátky:568/474
seda
22.08.07,12:44
Dobrý deň, aj ja mám 1x leasing /úžitkové vozidlo/ a chcela by som si niečo overiť. Pozrela som si Vaše predchádzajúce príspevky a veľmi mi pomohli. Ja by som sa len chcela opýtať, že či dobre rozmýšľam v prípade zálohy na auto.
Uhr. záloha na vozidlo: 379.610,- 052/211
DF za zvýšenú splátku vopred podľa LZ: bez DPH 319.000,- 474/321
19% DPH 60.610,- 343/321 a odrátaná záloha 379.610,- 321/052. Neviem ale ten účet 052 mi nesedí. Myslíte, že je to O.K?
Johanka
22.08.07,13:33
Prečítaj si pozorne príspevok č. 2 ;)
seda
23.08.07,05:06
Ďakujem. Dúfam, že som ho čítala pozorne, keďže sme uhradili záloha na vozidlo 30.7. z pokladne som to zaúčtovala 052/211. Dňa 22.8. mi prišla DF na zvýšenú splátku vopred podľa LZ s 0,- Sk, tak ju zaúčtujeme 474/321 a 343/321 a odúčtujem zálohu 321/052 a ostatné podľa č.2.
evina
24.08.07,08:08
DPH z poplatku za uzavretie zmluvy: 568/474
DPH zo zvýšenej splátky: 548/474
DPH z istiny napr.1.zvýšenej splátky: 548/474
DPH z úroku 1.splátky:568/474

Prešla som viacero materiálov, v ktorom dá sa povedať je účtovanie DPH z finančného úroku pol na pol 548, 568. Účet 548 sa vyskytuje skôr v tej prvej časovej časti účtovania leassingu po novom.
Posledné najčerstvejšie účtovanie som našla v časopise Dane a Účtovníctvo 5/2007 a je tam uvedené tak ako napísala Betka :)
P.s. 568 pri finančnom úroku by som ešte brala, ale prečo pri poplatku za uzavretie zmluvy?
andrej_rv
24.08.07,10:18
Prešla som viacero materiálov, v ktorom dá sa povedať je účtovanie DPH z finančného úroku pol na pol 548, 568. Účet 548 sa vyskytuje skôr v tej prvej časovej časti účtovania leassingu po novom. Aj ja som si prešiel materiály. Len účet 548 sa na účtovanie neodpočítateľnej DPH uvádzal predovšetkým bezprostredne po zverejnení zmeny v účtovaní finančného prenájmu.
Vo vtedy platnom znení Postupov PÚ sa k účtovaniu DPH vzťahoval § 52 ods. 4 až 7. Ako účtovať DPH, u ktorej nevzniká nárok na odpočet, však žiadne z vtedajších ustanovení Postupov neriešilo. Po pripomienkach o nejednoznačnosti účtovania DPH vraj MF SR vydalo k tejto problematike usmernenie (asi) pod číslom 13 953/2004-74, v zmysle ktorého sa má DPH bez nároku na odpočet vzťahujúca sa k nájomnému (úroku) účtovať na účet 568. (Preto "vraj" a "asi", lebo zatiaľ som na znenie tohoto usmernenia nenatrafil). Pravdepodobne na základe tohoto usmernenia je najčastejšie v literatúre a rôznych metodických materiáloch uvádzané účtovanie DPH k finančnému úroku u leasingu osobného automobilu na účet 568.
Na rozdiel od obdobia tesne po zmene spôsobu účtovania finančného prenájmu je problematika účtovania DPH bez nároku na odpočet už riešená priamo v platnom znení Postupov účtovania PÚ v § 52 ods. 5 a 7:
(5) Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu30b) sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.
(7) Pri nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu30e) , pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu,30b) je daň z pridanej hodnoty súčasťou obstarávacej ceny. (Zahrnutie DPH do OC je však u finančného prenájmu vylúčená osobitným predpisom - § 25 ods. 6 ZoDP, preto sa v súlade s § 68 ods. 7 PPÚ účtuje na účet 548).
V zmysle § 30b ods. 9 PPÚ sa u nájomcu splatný finančný náklad (finančný úrok, leasingová prirážka) účtuje na ťarchu účtu 562 – Úroky. Vecne príslušným účtom (aj pre účely aplikácie § 52 ods. 9 pre zaúčtovanie DPH vzťahujúcej sa k tomuto úroku) je preto podľa môjho názoru účet 562.
Mne aj po opätovnom preštudovaní dostupnej literatúry (ale najmä platného znenia Postupov PÚ) to vychádza stále tak, že pri účtovaní neodpočítateľnej DPH z leasingových splátok osobného automobilu M1 je potrebné DPH vzťahujúcu sa k istine účtovať na účet 548 a DPH vzťahujúcu sa k finančnému úroku na účet účtovnej skupiny 56 (najsprávnejšie na 562).

Posledné najčerstvejšie účtovanie som našla v časopise Dane a Účtovníctvo 5/2007 a je tam uvedené tak ako napísala Betka
V príspevkoch k účtovaniu finančného prenájmu spravidla chýba odvolávka na nejaký predpis alebo usmernenie, prečo je použitý príslušný účet (napr. 568), čo podľa mňa výpovednú a najmä argumentačnú hodnotu takéhoto zdroja dosť znižuje. Ja totiž okrem toho, že "ako" čítam ešte radšej aj "prečo" :) .
P.S. Asi si počkáme na prípadný názor k tejto problematike na nového DRAK-a (samozrejme ak to bude pre odborníkov oblasť, ktorej budú chcieť venovať svoj čas ;) ).
betka
24.08.07,10:24
Súhlasím, Evina, výklady sú nejednoznačné.

Ak pozriem postupy, malo by to byť na účte 548, nie 568:

70(6) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.

A poplatok za uzatvorenie zmluvy predstavuje v tomto prípade náklad súvisiaci s obstaraním majetku. (teda DPH by malo byť 548)

???? Kde je pravda? Prikláňam sa teraz k 548.

Tu je dobrá téma na pochopenie 548, 568, i keď ide o poistné.....
http://www.porada.sk/t50724-poistenie-majetku.html?highlight=n%E1klady+hospod%E1rsku
NICOLETTA
03.01.08,07:20
Čo myslíte, treba na konci roka rozdeliť záväzok z fin.prenájmu evid.na účte 474 na krátkodobý (teda splatný do konca nasled.UO) a dlhodobý? Ide mi o vykázanie v súvahe na r.100 alebo r. 111?
evina
03.01.08,07:28
Čo myslíte, treba na konci roka rozdeliť záväzok z fin.prenájmu evid.na účte 474 na krátkodobý (teda splatný do konca nasled.UO) a dlhodobý? Ide mi o vykázanie v súvahe na r.100 alebo r. 111?

Áno treba :)
NICOLETTA
03.01.08,07:31
Dakujem Evina, myslela som si to ale potrebovala som to potvrdit.
Zlata
11.02.08,10:11
[quote=Aljok;516282]Účtovanie finančného prenájmu (leasingu) (platiteľ DPH):


Pozor pri účtovaní decembrovej splátky je treba časovo rozlíšiť splatný finančný náklad (rozpočítať podľa dní, viď Zákon o účt. §3/1).

Dobrý deň, prosím o radu:

Splatnosť decembrovej splátky bola 29.12. ale uhradená až v januári.
Ako mám postupovať pri časovom rozlíšení finančného nákladu?
megyzah
11.03.08,08:38
Prosím môžete aj niekto mne poradiť ohľadom leasingu? Faktúru za kúpu auta na finančný leasing v PÚ riadne zaevidujete v knihe záväzkov? Keď som si totiž pozrela ako sa má účtovať leasing, tak vidím, že samotné platby vôbec nejdú cez účet 321 ale cez 474. A to bude asi ten môj problém, pretože ja som faktúru za leasing zaúčtovala do knihy prijatých faktúr , platby som však účtovala cez 474 tak ako je to tu napísané vyššie v príspevku a presne o túto sumu mi nesedí zostatok neuhradených faktúr na 321 a ten čo mám vykázaný v knihe prijatých faktúr.
evina
11.03.08,08:53
Prosím môžete aj niekto mne poradiť ohľadom leasingu? Faktúru za kúpu auta na finančný leasing v PÚ riadne zaevidujete v knihe záväzkov? Keď som si totiž pozrela ako sa má účtovať leasing, tak vidím, že samotné platby vôbec nejdú cez účet 321 ale cez 474. A to bude asi ten môj problém, pretože ja som faktúru za leasing zaúčtovala do knihy prijatých faktúr , platby som však účtovala cez 474 tak ako je to tu napísané vyššie v príspevku a presne o túto sumu mi nesedí zostatok neuhradených faktúr na 321 a ten čo mám vykázaný v knihe prijatých faktúr.

Presne to je Tvoja chyba. Leassing, a teda aj záväzok z neho je celý na účte 474.
Kúpa auta - je na účte 474.
megyzah
11.03.08,09:53
Evina, neporadis mi ako to stornovat? Z knihy faktur sa mi to uz neda vyhodit, nejako vymazat a ja vobec neviem co s tym. Urobit minusovy zapis v knihe pijatych faktur? Asi hlupost, vsak?
megyzah
11.03.08,13:01
Evina, neporadis mi ako to stornovat? Z knihy faktur sa mi to uz neda vyhodit, nejako vymazat a ja vobec neviem co s tym. Urobit minusovy zapis v knihe pijatych faktur? Asi hlupost, vsak?

Prosím Vás veľmi, ktokoľvek mi viete poradiť ako z toho vycúvať, budem veľmi vďačná.
scorpions
25.03.08,13:33
prosím vás pekne v splátkach mám rozpísanú istinu a leasingový úrok.Mám to všetko účtovať 562,343/474
Dáša Tajnayová
19.04.08,16:51
Mám problém pri účtovaní leasingu z prevodu vlastníckych práv FO na PO.
V min.roku 08/2007 bol zakúpený stroj na leasing ešte na SZČO,pričom podnikateľská činnosť bola ukončená v dec.2007.S Leas.spol.sa dohodlo, že sa spíše dodatok k zmluve pre pokračovanie leasingu počnúc ďalšou splátkou č.6,kde zároveň bolo dohodnuté, že bude naúčtovaný poplatok za vyst.dodatku k LZ vo výške 11.900,-Sk.Moja otázka znie:ako sa to účtuje tento poplatok na ZF a následne z prijatej platby na riadnej faktúre a po ďalšie ako je to s účtovaním v pokračovaní leasingu,keďže 5 spl.bolo zaplatených ale ešte na FO.
Prosím,poraďte,ďakujem za každú odpoveď.
renataton
27.06.08,17:25
Prosím vás tak DPH z finančnej činnosti účtovať na 548 alebo normálne 343
jedná sa o nákladný automobil s možnosťou odpočtu, nejako som sa z týchto článkov načisto doplietla - mohol by mi niekto prosím vás poradiť?
andreaS
28.06.08,14:19
prvykrat robim leasing, a som velmi rada, ze som nasla tuto temu... v prispevku č.2 je to uuuplne super napisane, tomu rozumiem, lenze ja musim mat vzdy nieco navyse, co skomplikuje uctovanie.....

1. zaplatena zaloha v r.2007 priamo predajcovi (je k tomu aj ostra faktura aj doklad o uhrade v hotovosti)

2. zaplatena druha zaloha v 02/2008 (znovu aj ostra fa aj doklad o uhrade)

3. vystavena faktura za auto v 02/2008 na celu hodnotu s odpocitanim dvoch zaplatenych zaloh (na fakture je objednavatelom firma a platcom leasingovka)

4. mam splatkovy kalendar na 48 splatok, vratane prvej zvysenej od leasingovky

Ako tak pozeram na ten splatkovy kalendar, tak ta prva splatka je vlastne suctom tych dvoch zaplatenych zaloh. Ucto som prevzala teraz v 06/2008 s tym, ze mam zauctovat aj 01-03/2008 (Q platca dph).

A uvedena prva zaloha je akosi zvlastne zauctovana... je zauctovana 314/211 ale dph bola uplatnena. Neviem ako vysporiadat tie zalohy aby som mohla pokracovat podla spominaneho prispevku c.2.

Napadlo ma toto riesenie:

1. zaloha v r. 2007 (len ako opravit zo zauctovania na 314?)
zaklad 052/211
dph 343/211

2. zaloha v r. 2008
zaklad 052/211
dph 343/211

3. prijatie majetku vo vyske istiny 042/474

4. zaradenie do pouzivania 022/042

5. prva zvysena splatka 474/052

6. zauctovat mesacne splatky
- fin.naklad 562/474
- dph (z istiny a fin.činnosti) 343/474
- poistne 568/474

7. uhrada splatky 474/221
andreaS
01.07.08,08:05
nikto sa nenajde kto by ma spravne nasmeroval?

mna este dost pletie to, ze sucet tych dvoch zaloh s dph je rovny prvej zvysenej splatke... len ako kreslim pocitam, tak mne ostava vysiet len zaklad a teda kdesi sa mi "straca" dph-cka... alebo tomu zle rozumiem...
Aljok
16.07.08,15:33
mna este dost pletie to, ze sucet tych dvoch zaloh s dph je rovny prvej zvysenej splatke... len ako kreslim pocitam, tak mne ostava vysiet len zaklad a teda kdesi sa mi "straca" dph-cka... alebo tomu zle rozumiem...

Neskoro, ale predsa.. :)
Skús to zaúčtovať takto:
Záloha zaplatená v r. 2007 = oprav účtovanie základu 052/314, takto sa Ti 314 vynuluje.
Záloha zaplatená v r. 2008 = 052,343/321; 321/211
Ďalej postupuj ako si písala.
To je v poriadku, že Ti zostáva visieť na 052 len základ, lebo DPH tam nemá čo robiť ak už bola uplatnená (mala si faktúru, na základe ktorej si si uplatnila odpočet).
Ak potom zaúčtuješ 474/052 (prvú zvýšenú splátku) tak by Ti to malo sedieť.
Urob si kontrolu: na účte 474 by si mala mať čiastku rovnajúcu sa istine z nezaplatených splátok podľa splátkového kalendára.
Alenkacs
14.08.08,07:41
Prosím Vás o radu v účtovaní leasingu. Príspevky sú super a sú mi jasné. Leasing účtujem nasledovne:

úžitkové auto obstarané v roku 2008:

obstaranie 042/474

1.splátka 474/321
dph 343/321

Splátky: 562/474
568/474
343/474

Odpis: 551/082

BÚ: 474/221

je to správne?!
Lebo našej audítorke tam nejako vychádzajú mínusové stavy!?a nerozumiem že prečo. :(
janaGT
18.02.09,11:01
poistné v rámci leasingovej splátky účtujeme na 568/474,
zahrňujem jeho výšku aj do istiny?
Aljok
18.02.09,11:04
Nezahŕňaš.
janaGT
20.02.09,09:13
poistné v rámci leasingovej splátky účtujeme na 568/474,
zahrňujem jeho výšku aj do istiny?

stále mi to nejako nesedí,
to poistné zaúčtujem celé 568/474, a potom keď časovo rozlíšim na roky, budem mať v roku 2008 na 381 aj roky 2009-2011? Bude to tak v poriadku?
Alebo to treba účtovať inak?
Andyke
20.02.09,09:19
poistné nechaj na 474 a potom každý mesiac z toho účtuješ
568/474 až do skončenia lízing. zmluvy (na konci roka poslednú splátku časovo rozlišuj)
janaGT
20.02.09,09:26
poistné nechaj na 474 a potom každý mesiac z toho účtuješ
568/474 až do skončenia lízing. zmluvy (na konci roka poslednú splátku časovo rozlišuj)

takže potom to budem musieť odúčtovávať cez ID, nepôjde to v rámci účtovania banky - úhrady.

doplňujem:
stále mi to nejako nesedí, keď na začiatku leas.zmluvy resp. prvým dňom zaúčtujem poistné v celej výške na 568/474, potom to budem mať v roku 2008 celé v nákladoch!
Jedine, že by som to účtovala 568/474 vždy na začiatku roka.
Fakt som z toho nejaká domotaná.
AdaG
20.02.09,09:26
Keďže je v názve zadané OMEGA, prikladám vzory, ktoré má program Omega v HELPe ako účtovanie leasingu:
Osobný automobil:

DF Obstaranie: istina + spracovateľský poplatok 042/474
ID zaradenie do použív.: 022/042
prvá zvýš. splátka a spracov. poplatok - neúčtujú sa, sú súčasťou
ceny obstarania
DF DPH z 1. zvýš. splátky 548/474
DPH zo sprac. popl.: 548/474
BV úhrada 1 zvýš. splátky: 474/221
Mesačné platby leasingu:
DF splátka istiny sa neúčtuje, je súčasťou ceny obstarania
istina - DPH 548/474
úrok - základ 562/474
úrok - DPH 568/474
poistenie - základ (ak je súč. leas. slátky) 568/474
poistenie - DPH 568/474
halier. vyrovnanie 548/474
BV Úhrada mesačnej platby leasingu 474/221
ID časové rozlíšenie 381/562
AdaG
20.02.09,09:44
Úžitkový automobil:


DF Obstaranie: istina + spracovateľský poplatok 042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/474
ID zaradenie do použív.: 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/042
prvá zvýš. splátka a spracov. poplatok - neúčtujú sa, sú súčasťou
ceny obstarania
DF DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z 1. zvýš. splátky 343 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html)/474
DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) zo sprac. popl.: 343/474
BV úhrada 1 zvýš. splátky: 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221
Mesačné platby leasingu:
DF splátka istiny sa neúčtuje, je súčasťou ceny obstarania
istina - DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) 343/474
úrok - základ 562 (http://www.porada.sk/t59574-562-uroky.html)/474
úrok - DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) 343 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)/474
poistenie - základ (ak je súč. leas. slátky) 568 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)/474
poistenie - DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) 343/474
halier. vyrovnanie 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html)/474
BV Úhrada mesačnej platby leasingu 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221
ID časové rozlíšenie 381 (http://www.porada.sk/t56392-381-naklady-buducich-obdobi.html)/562
janaGT
20.02.09,10:39
takže potom to budem musieť odúčtovávať cez ID, nepôjde to v rámci účtovania banky - úhrady.

doplňujem:
stále mi to nejako nesedí, keď na začiatku leas.zmluvy resp. prvým dňom zaúčtujem poistné v celej výške na 568/474, potom to budem mať v roku 2008 celé v nákladoch!
Jedine, že by som to účtovala 568/474 vždy na začiatku roka.
Fakt som z toho nejaká domotaná.

posúvam ...

stále mi to nejako nesedí, keď na začiatku leas.zmluvy resp. prvým dňom zaúčtujem poistné v celej výške na 568/474, potom to budem mať v roku 2008 celé v nákladoch!
Jedine, že by som to účtovala 568/474 vždy na začiatku roka.
Fakt som z toho nejaká domotaná.
Aljok
20.02.09,10:50
takže potom to budem musieť odúčtovávať cez ID, nepôjde to v rámci účtovania banky - úhrady.

doplňujem:
stále mi to nejako nesedí, keď na začiatku leas.zmluvy resp. prvým dňom zaúčtujem poistné v celej výške na 568/474, potom to budem mať v roku 2008 celé v nákladoch!
Jedine, že by som to účtovala 568/474 vždy na začiatku roka.
Fakt som z toho nejaká domotaná.
Na začiatku leasingovej zmluvy neúčtuješ poistné.
Pozri môj príspevok č. 2.
Vybrala som Ti z neho :

V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
splatný finančný náklad (finančná prirážka, úrok podľa ZoDP §19/3/o) 562 (http://www.porada.sk/t59574-562-uroky.html)/474,
DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z istiny + DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z fin. činnosti 343 (http://www.porada.sk/t59480-343-dan-z-pridanej-hodnoty.html)/474,
príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)/474.
Úhrada dohodnutých splátok podľa spl. kalendára 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221.

Čiže Ty máš na účte 474 od začiatku leasingu naúčtovanú istinu.
Potom podľa splátkového kalendára účtuješ v deň splatnosti interným dokladom predpis splátky : finančný náklad + DPH + poistné. Istinu už neúčtuješ, tú máš na 474 od začiatku.
Keď Ti prebehne úhrada z BÚ a zaúčtuješ 474/221, tak sa Ti vlastne vynuluje ten predpis splátky zo 474 a zostane Ti tam zasa iba istina znížená o alikvótnu čiastku.
janaGT
20.02.09,11:28
nesedí mi to, stále mám na 474 nejaký rozdiel,
nepozriete mi to, prosím?

ide o M1 bez nároku na odpočet DPH, prikladám spl.kal. aj účtovanie
Aljok
20.02.09,14:00
nesedí mi to, stále mám na 474 nejaký rozdiel,
nepozriete mi to, prosím?

ide o M1 bez nároku na odpočet DPH, prikladám spl.kal. aj účtovanie
V stĺpci P si uprav účtovanie DPH na 548/474 (nie 343/474), ale to asi vieš.
Skúsim Ťa usmerniť pri účtovaní prvej splátky a potom len budeš pokračovať podľa toho ďalej.

Istinu = 1 353 942,40 si zaúčtovala 042/474.
Zvýšenú splátku = 135 294,10 474/221, DPH 25 705,90 548/221.
Mala Ti zostať istina vo výške 1 218 648,30 na D 474.

Predpis prvej splátky zaúčtuješ interným dokladom 12.8.2008 takto:
finančný výnos 10 238,47 = 562/474
DPH 7 426,20 = 548/474
poistné 4 600 = 568/474
zaokrúhlenie -0,10 = 548/474

Úhradu zaúčtuješ 51 1110,10 = 474/221.
Touto úhradou sa Ti zníži istina na 474 o sumu 28 846,53, t.j. mala by si mať zostatok na 474 (DAL) vo výške 1 189 801,77 Sk.
Lebo na 474 Ti zostáva výška nesplatenej istiny.

Ak si chceš skontrolovať či si zaúčtovala dobre predpis splátky, tak si jednoducho zrátaj súčet z interného dokladu (finančný výnos + DPH + poistné mínus zaokrúhlenie) a istinu, ktorá Ti prináleží k tej splátke a musí Ti vyjsť suma splátky.
10 238,47 + 7 426,20 + 4600 - 0,10 = 22 264,57 (iD) + 28 846,53 (istina prvej splátky) = 51 111,10

Ostatné splátky účtuj podľa prvej interným dokladom s dátumom podľa splátkového kalendára.. Meniť sa Ti bude vlastne len výška finančného výnosu.

Dúfam, že je to zrozumiteľne napísané.
janaGT
20.02.09,16:26
super, všetko som si to prepočítala až do ukončenia leasingu, pekne to sadlo.
Len stále nechápem, prečo si nemôžem urobiť predpis na celú sumu splátky 51 111,2 ale musí byť znížený o sumu istiny.
Mám 2 leasingy na N1, tie mi sedia od začiatku na 100%, jeden je z 2006 a jeden zo začiatku 2008, len tam nemám to prekliate poistenie, a práve to mi robí od začiatku problém.
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?
A veľmi srdečne ti dakujem za obrovskú pomoc, lebo už som bola z toho zúfalá.
Aljok
20.02.09,18:09
super, všetko som si to prepočítala až do ukončenia leasingu, pekne to sadlo.
Len stále nechápem, prečo si nemôžem urobiť predpis na celú sumu splátky 51 111,2 ale musí byť znížený o sumu istiny.
Mám 2 leasingy na N1, tie mi sedia od začiatku na 100%, jeden je z 2006 a jeden zo začiatku 2008, len tam nemám to prekliate poistenie, a práve to mi robí od začiatku problém.
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?
A veľmi srdečne ti dakujem za obrovskú pomoc, lebo už som bola z toho zúfalá.
Predpis si nemôžeš urobiť na celú sumu splátky, lebo istinu máš už naúčtovanú na 474 ako dlhodobý záväzok z prenájmu a tak by si si ju tam zdupľovala.
Takto int. dokladom dostaneš mesačný predpis finančného výnosu, DPH a poistného na 474 a úhradou splátky sa Ti to vlastne vynuluje + sa Ti zníži alikvótna časť istiny, ale to sa už opakujem.
Skús si nakresliť "šibeničky" a uvidíš.

mimotemy Ďakujem za ocenenie. Tebe je radosť poradiť.
Na rozdiel od iných, ktorí si odpoveď prečítajú a potom sa odhlásia bez akejkoľvek reakcie, ale to som už naozaj mimo témy...
Aljok
20.02.09,18:19
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?

Účtovanie mám podľa Postupov účtovania PÚ. ;)
Pozri § 30a.
dobsony
22.02.09,13:30
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?
liba2
22.02.09,17:01
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?
Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).
dobsony
23.02.09,18:28
Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).
ďakujem , už som to na 99 % pochopila, ale ešte neviem ako to budem opravovať. Dúfam že sa mi to podarí, zoberiem splátkový kalendár a na základe toho skúsim opraviť, aby to sedelo.
dobsony
26.02.09,08:52
Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.
A teraz moja prosba, ako mám to opravovať aby to bolo správne zaúčtované,
čiastky zaúčtovať takto ?
-840,34 474/321
-159,66 343/321
-1000 321/221
int doklad platba podla splát.kalendára:
702,75 474/221 istiny
136,84 562/ 221 fin.činnosť
159,52 343/221 DPH z ist.a fin.činnosti
0,89 548/221 .
Bude takto správne ?
dobsony
26.02.09,09:15
Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.
A teraz moja prosba, ako mám to opravovať aby to bolo správne zaúčtované,
čiastky zaúčtovať takto ?
-840,34 474/321
-159,66 343/321
-1000 321/221
int doklad platba podla splát.kalendára:
702,75 474/221 istiny
136,84 562/ 221 fin.činnosť
159,52 343/221 DPH z ist.a fin.činnosti
0,89 548/221 .
Bude takto správne ?
Prosím....
Aljok
26.02.09,09:54
Pozri tento príspevok:http://www.porada.sk/516282-post2.html
Je tam všetko vrátane odvolávok na paragrafy.
azla
26.02.09,10:10
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?


Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).


Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.

Problém je v tom, že ak bol (do r.2009) leasing v Eur, v splátkovom kalendári bol rozpis splatok, ale bolo napísané:

Tento platobný kalendár nie je daňovým dokladom !

Na každú leasingovú splátku posielala leasingova spoločnosť faktúru.

Takúto situáciu sme mali vo firme aj my a riešili sme to takto:
Keďže všetky došlé faktúry evidujeme cez podsystém Financovanie, tak sme zahrnuli do evidencie aj túto došlú faktúru a likvidovali sme ju
474/321 istina
343/321 Dph
562/321 úroky
321/221 úhrada
(aj auditor to videl :rolleyes:)

Viem, že to nebolo podľa postupov:D,
ale zaujímalo by ma ako Ste učtovali leasing ak bol v CM a nepostupovalo sa podľa splátkového kalendára, ale prichádzali faktúry.
dobsony
26.02.09,10:57
Problém je v tom, že ak bol (do r.2009) leasing v Eur, v splátkovom kalendári bol rozpis splatok, ale bolo napísané:

Tento platobný kalendár nie je daňovým dokladom !

Na každú leasingovú splátku posielala leasingova spoločnosť faktúru.

Takúto situáciu sme mali vo firme aj my a riešili sme to takto:
Keďže všetky došlé faktúry evidujeme cez podsystém Financovanie, tak sme zahrnuli do evidencie aj túto došlú faktúru a likvidovali sme ju
474/321 istina
343/321 Dph
562/321 úroky
321/221 úhrada
(aj auditor to videl :rolleyes:)

Viem, že to nebolo podľa postupov:D,
ale zaujímalo by ma ako Ste učtovali leasing ak bol v CM a nepostupovalo sa podľa splátkového kalendára, ale prichádzali faktúry.
Aj ja som velmi zvedavá na vaše riešenia. Lebo neviem ako ďalej v oprave.
Aljok
26.02.09,11:43
Aj ja som velmi zvedavá na vaše riešenia. Lebo neviem ako ďalej v oprave.

Tvoje doklady nevidím, takže Ty si musíš v prvom rade určiť či sa jedná skutočne o finančný prenájom podľa ZoDP §2/s.

Ak áno, tak musíš vedieť či je Tvoj splátkový kalendár daňový doklad.
Ak áno, tak účtuješ podľa príspevku č. 2 v tejto téme a faktúry si iba priložíš k splátkovému kalendáru.
Ak splátkový kalendár nie je daňový doklad, tak účtuješ na základe faktúr.
Pozri príspevok, ktorý pridala azla.
Majka
26.02.09,22:27
Automobil na leasing sa hned pri obstarani zaraduje do majetku?
azla
27.02.09,05:38
Automobil na leasing sa hned pri obstarani zaraduje do majetku?

Áno.
Je to od 1.1.2004, odkedy platia nové postupy účtovania majetku formou finančného prenájmu.
dobsony
27.02.09,07:38
Tvoje doklady nevidím, takže Ty si musíš v prvom rade určiť či sa jedná skutočne o finančný prenájom podľa ZoDP §2/s.

Ak áno, tak musíš vedieť či je Tvoj splátkový kalendár daňový doklad.
Ak áno, tak účtuješ podľa príspevku č. 2 v tejto téme a faktúry si iba priložíš k splátkovému kalendáru.
Ak splátkový kalendár nie je daňový doklad, tak účtuješ na základe faktúr.
Pozri príspevok, ktorý pridala azla.
ďakujem a príjemný a pekný deň každým.
ynna
01.03.09,16:55
AHojte. Chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu. Pozerala som do Cenigovej ale bohuzial odpoved som nenasla. Vo feb nasa spolocnost uhradila poslednu splatku lizingu a 474 mala zostat nulova + majetok odpisany. Bolo by tomu tak keby neprisla vyzva od lizingovky a nasledne aj faktura na kupnu cenu auta - ide o 1000 sk = 33,14 Eur bez dph. Tychto 1000 sk nebolo zaradenych na zaciatku lizingu cez 042 do majetku a neboli ani odpisovane. Poradite mi prosim ako to teraz zauctovat aby to bolo spravne? Predpokladam ze pojde o nedanove naklady. AKo by ste to riesili vy? Pozerala som do Cenigovej ale v prikladoch uvadza len pripad kedy na zaciatku rata s hodnotou kupnej ceny na 042. Cize ich krasne pocas troch rokov lizingu odpise do nakladov.
Velmi pekne dakujem.
azla
01.03.09,18:05
AHojte. Chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu. Pozerala som do Cenigovej ale bohuzial odpoved som nenasla. Vo feb nasa spolocnost uhradila poslednu splatku lizingu a 474 mala zostat nulova + majetok odpisany. Bolo by tomu tak keby neprisla vyzva od lizingovky a nasledne aj faktura na kupnu cenu auta - ide o 1000 sk = 33,14 Eur bez dph. Tychto 1000 sk nebolo zaradenych na zaciatku lizingu cez 042 do majetku a neboli ani odpisovane. Poradite mi prosim ako to teraz zauctovat aby to bolo spravne? Predpokladam ze pojde o nedanove naklady. AKo by ste to riesili vy? Pozerala som do Cenigovej ale v prikladoch uvadza len pripad kedy na zaciatku rata s hodnotou kupnej ceny na 042. Cize ich krasne pocas troch rokov lizingu odpise do nakladov.
Velmi pekne dakujem.

V postupoch nájdem účtovanie "ako sa má".
Kúpna cena vozidla mala vstupovať do obstaravacej ceny. Keďže nevstupila, účtovala by som to ako opravu chyby.
Či je to chyba významná, alebo nie stanovuje si účtovná jednotka sama,(vychádzajúc z obratu).
Podľa môjho názoru čiastka 1000,- Sk je chyba nevýznamná aj pri firme s malým obratom.
Ak by sa bolo správne účtovalo, bola by sa táto hodnota (33,14 Eur) dostala
do účtovníctva týmto zápisom:
042/474
022/042
následne by boli odpisy (o hodnotu 33,14/36) v každom mesiaci vyššie
551/082

Došlú fa by som zaúčtovala ......042,343/474
úhrada fa.....................................474/221

ďalej............................................ 022/042
odpis............................................5 51/082
Pri účte 551 použijem nedaňovú analytiku.

(....takto by som to riešila ja )
ynna
01.03.09,19:50
Azla. Dakujem velmi pekne. Naozaj si mi velmi pomohla, lebo tiez som mala podobny umysel a teraz si ma len este viac utvrdila.
Este raz dakujem. Mimochodom podla internych smernic je to naozaj nevyznamna chyba. Este raz vdaka.
TatianaM
02.03.09,07:42
V postupoch nájdem účtovanie "ako sa má".
Kúpna cena vozidla mala vstupovať do obstaravacej ceny. Keďže nevstupila, účtovala by som to ako opravu chyby.
Či je to chyba významná, alebo nie stanovuje si účtovná jednotka sama,(vychádzajúc z obratu).
Podľa môjho názoru čiastka 1000,- Sk je chyba nevýznamná aj pri firme s malým obratom.
Ak by sa bolo správne účtovalo, bola by sa táto hodnota (33,14 Eur) dostala
do účtovníctva týmto zápisom:
042/474
022/042
následne by boli odpisy (o hodnotu 33,14/36) v každom mesiaci vyššie
551/082

Došlú fa by som zaúčtovala ......042,343/474
úhrada fa.....................................474/221

ďalej............................................ 022/042
odpis............................................5 51/082
Pri účte 551 použijem nedaňovú analytiku.

(....takto by som to riešila ja )


A ak by išlo o osobné MV čo s DPH pri kúpnej cene?
azla
02.03.09,07:50
Pre Tatiana:
Dph, na ktorú nie je nárok na odpočet sa naúčtuje na účet 548 (daňovo uznaný náklad)
TatianaM
02.03.09,08:11
Ďakujem.
anina
03.03.09,12:23
Pozri tento príspevok:http://www.porada.sk/516282-post2.html
Je tam všetko vrátane odvolávok na paragrafy.
Ako v Omege mám nastaviť, aby po anal. preúčtovaní 474.001/474.002 sa mi zostatok na účte 474.001 dostal do krátkodobých a zostatok na 474.002 do dlhodobých záväzkov v súvahe?
Aljok
03.03.09,13:17
Ako v Omege mám nastaviť, aby po anal. preúčtovaní 474.001/474.002 sa mi zostatok na účte 474.001 dostal do krátkodobých a zostatok na 474.002 do dlhodobých záväzkov v súvahe?
Nastav si to v účtovnom rozvrhu takto :
Firma - Nastavenia - Účt. rozvrh- prejdi na konkrétny účet a daj opraviť- klikni na záložku Výkazy- klikni na Súvaha a tu si nastav číslo riadku, ktoré potrebuješ (111 - krátkodobé, 100 - dlhodobé).
anina
09.03.09,16:29
Dakujem Aljok, idem to skusit
Ežor
10.03.09,12:20
Prosím pomôžte, naša spoločnosť /PO platca DPH/ sa rozhodla zakúpiť osobný automobil. Zaplatila už dve zálohové faktúry - ostré, v ktorých dodávateľom je predajca auta a odberateľom my.
Konateľ sa len rozhoduje, či zvyšnú sumu za auto /asi 50%/ prefinancuje formou úveru, alebo formou leasingu. Pravdepodobne vyhrá ten leasing. Ja však teraz neviem, ako mám zaúčtovať tie dve zálohové faktúry, či klasicky cez 042/321 a DPH 548/321 alebo cez účet 474. Auto nám dodajú až v máji.
Jelena
11.03.09,06:39
Účet 474AE - drobný rozdiel :(

mám ??? - 474-ka mi nesedí o 2,40 Sk, zostatok by mal byť 1 splátka neuhradená + kúpna cena. Leasing máme od r. 2005, takže v r. 2008 v júni mal končiť, ale ešte sme neuhradili poslednú splátku a kúpnu cenu, takže "prenášam", avšak aby som upresnila ako mi vznikol rozdiel:

Leasingovka poslala prvý splátkový kalendár kde bolo uvedené pri jednotlivých splátkach:
Napr.
istina (8737,80)+úrok (391,20)+poistné (1066,70) = k úhrade 10195,70 ... toto sa aj platilo táto čiastka, ale potom poslala nový splátkový kalendár, kde už bolo uvedené pri jednotlivých splátkach:
Napr.
istina (6926,00)+úrok (2203,00)+poistné (1066,70) = k úhrade 10195,50 ...
aj takéto
istina (8555,50)+úrok (573,50) = k úhrade 9128,80 ..., tu už poistné nie je, lebo sa v rámci splátok už neplatilo ... no a keďže sme uhrádzali tie sumy podľa spl.kalendára tj 10195,50 a potom 9128,80 tak mi vznikol rozdiel 2,40 Sk, ktorý ak by bol leasing riadne ukončený by som cez hal.vyr. vysporiadala ..., ale ukončený nebol tak neviem či to nechám tak, alebo to mám vyrovnať aby mi k 31.12 sedel zostatok .... Snáď som nedomotala príliš, ... pomôžete?
evina
11.03.09,07:19
Účet 474AE - drobný rozdiel :(

mám ??? - 474-ka mi nesedí o 2,40 Sk, zostatok by mal byť 1 splátka neuhradená + kúpna cena. Leasing máme od r. 2005, takže v r. 2008 v júni mal končiť, ale ešte sme neuhradili poslednú splátku a kúpnu cenu, takže "prenášam", avšak aby som upresnila ako mi vznikol rozdiel:

Leasingovka poslala prvý splátkový kalendár kde bolo uvedené pri jednotlivých splátkach:
Napr.
istina (8737,80)+úrok (391,20)+poistné (1066,70) = k úhrade 10195,70 ... toto sa aj platilo táto čiastka, ale potom poslala nový splátkový kalendár, kde už bolo uvedené pri jednotlivých splátkach:
Napr.
istina (6926,00)+úrok (2203,00)+poistné (1066,70) = k úhrade 10195,50 ...
aj takéto
istina (8555,50)+úrok (573,50) = k úhrade 9128,80 ..., tu už poistné nie je, lebo sa v rámci splátok už neplatilo ... no a keďže sme uhrádzali tie sumy podľa spl.kalendára tj 10195,50 a potom 9128,80 tak mi vznikol rozdiel 2,40 Sk, ktorý ak by bol leasing riadne ukončený by som cez hal.vyr. vysporiadala ..., ale ukončený nebol tak neviem či to nechám tak, alebo to mám vyrovnať aby mi k 31.12 sedel zostatok .... Snáď som nedomotala príliš, ... pomôžete?

ú4tovala by som k 31.12. na 548 ako zaokrúhlenie
Jelena
11.03.09,07:57
na 548 asi nie, lebo by sa mi ešte zvýšila 474-ka, my keď sme platili tých 10195,70 tak všetko sedelo ... ale keď sme začali platiť tých 10195,50 tak vznikol rozdiel lebo istina+úrok+poistné bolo spolu tých 10195,70 ... teda neviem či sa riadim podľa toho koľko je to spolu ... no a keď sme platili tých 9128,80 tak opäť vznikal rozdiel lebo istina+úrok boli spolu 9129,- Sk ... ??? Čiže sme uhradili 9128,80 a nevyrovnávali na 648, že sme uhradili menej o 0,20 hal. ??? HMMM ...
evina
11.03.09,10:11
na 548 asi nie, lebo by sa mi ešte zvýšila 474-ka, my keď sme platili tých 10195,70 tak všetko sedelo ... ale keď sme začali platiť tých 10195,50 tak vznikol rozdiel lebo istina+úrok+poistné bolo spolu tých 10195,70 ... teda neviem či sa riadim podľa toho koľko je to spolu ... no a keď sme platili tých 9128,80 tak opäť vznikal rozdiel lebo istina+úrok boli spolu 9129,- Sk ... ??? Čiže sme uhradili 9128,80 a nevyrovnávali na 648, že sme uhradili menej o 0,20 hal. ??? HMMM ...

no tak na 648 :)
Jelena
11.03.09,11:00
Pýtam sa preto, lebo mi bolo povedané, že to mám nechať tak, že keď sa bude ukončovať leasing sa to dorovná ... Mne ide o toto:

Takto vyzerá splátk. kalendár
istina-úrok-poistné-k úhrade
6926,00-2203,00-1066,70-10195,50 .... či pri úhrade hal.vyr. na 648AE, lebo keď spočítam istinu,úrok,poist. mám sumu 10195,70??? Som nevyrovnávala a vznikol mi rozdiel, lebo leasingovka upravila splátk.kalendár-pôvodne sme platili tých 10195,70 .... a ako je vyššie uvedené :( Pekne prosím ...
evina
11.03.09,11:17
Pýtam sa preto, lebo mi bolo povedané, že to mám nechať tak, že keď sa bude ukončovať leasing sa to dorovná ... Mne ide o toto:

Takto vyzerá splátk. kalendár
istina-úrok-poistné-k úhrade
6926,00-2203,00-1066,70-10195,50 .... či pri úhrade hal.vyr. na 648AE, lebo keď spočítam istinu,úrok,poist. mám sumu 10195,70??? Som nevyrovnávala a vznikol mi rozdiel, lebo leasingovka upravila splátk.kalendár-pôvodne sme platili tých 10195,70 .... a ako je vyššie uvedené :( Pekne prosím ...

Jelena, neviem, čo Ti máme ešte povedať. Platila si podľa splátkového kalendára. Na konci roka Ti vyšiel /ja nevidím na tvoj účet/ celkovo plus alebo mínus tie 2 SK aj niečo. Podľa toho to účtuj na 548 alebo 648 buď k 31.12.2008 čo by som urobila ja kvôli prechodu na EUR/, alebo pri skončení lizingu ...nemusela si pri každej splátke, veď sa to vidí so splátkového kalendára.
Jelena
11.03.09,13:05
... no veď ja som to ani hal.nevyrovnávala, keď som mala zaplatiť 9128,80 tak mali 9128,80 .... pritom splátka+úrok bola celá suma 9129,00, ale takto dali splátkový kalendár ... Takže KS na 474 by mal zodpovedať čomu ...? Ďakujem za trpezlivosť ...
evina
11.03.09,13:08
... no veď ja som to ani hal.nevyrovnávala, keď som mala zaplatiť 9128,80 tak mali 9128,80 .... pritom splátka+úrok bola celá suma 9129,00, ale takto dali splátkový kalendár ... Takže KS na 474 by mal zodpovedať čomu ...? Ďakujem za trpezlivosť ...

Nakoľko v roku 2009 Ti lizing končí , ak sa dobre pamätám, čiže nedelíš ho na dlhodobý a krátkodobý záväzok, tak zostatku splátok...
Jelena
11.03.09,13:37
... no on už mal končiť v r. 2008, len bolo treba uhradiť kúpnu cenu a jednu splátku ešte a neuhradilo sa ... :( Takže zostatok by mala byť posledná splátka+kúpna cena ...ok?
Jelena
11.03.09,14:49
Ďakujem za pomoc i trpezlivosť ...., pekný deň evina :)
janaGT
20.03.09,06:33
je možné, aby sa N1 na leasing účtovne odpisovala dlhšie ako daňovo?
V roku 2006 som mala prvý leasing a urobila som to tak, že účtovné odpisy sú od 8/2006 - 4/2010 t.j. 48 mesiacov a daňové od 08/2006 - 04/2009 - 36 mesiacov.
Môže to tak byť?
janaGT
20.03.09,15:16
je možné, aby sa N1 na leasing účtovne odpisovala dlhšie ako daňovo?
V roku 2006 som mala prvý leasing a urobila som to tak, že účtovné odpisy sú od 8/2006 - 4/2010 t.j. 48 mesiacov a daňové od 08/2006 - 04/2009 - 36 mesiacov.
Môže to tak byť?

pripomínam ...
denisocka
24.03.09,06:37
Pekný deň Vám všetkým prajem!

chcem Vás poprosiť o radu ohľadom leasingu auta
1 zvýšená spl. bola 30.10.2008 aj auto sme v ten deň prevzali. ďaľšie splátky nám dali k 15 dnu mesiaca . Mám urobiť časové rozlíšenie za rok 2008 z dátumu 30.12.08 alebo z 15.12.2008 :confused:

Prosím Vás o radu. Ďakujem
liba2
24.03.09,07:27
Pekný deň Vám všetkým prajem!

chcem Vás poprosiť o radu ohľadom leasingu auta
1 zvýšená spl. bola 30.10.2008 aj auto sme v ten deň prevzali. ďaľšie splátky nám dali k 15 dnu mesiaca . Mám urobiť časové rozlíšenie za rok 2008 z dátumu 30.12.08 alebo z 15.12.2008 :confused:

Prosím Vás o radu. Ďakujem15.12., tak ako je uvedené v splátkovom kal.
azla
24.03.09,07:39
je možné, aby sa N1 na leasing účtovne odpisovala dlhšie ako daňovo?
V roku 2006 som mala prvý leasing a urobila som to tak, že účtovné odpisy sú od 8/2006 - 4/2010 t.j. 48 mesiacov a daňové od 08/2006 - 04/2009 - 36 mesiacov.
Môže to tak byť?

Účtovné odpisy sa riadia účtovným odpisovým plánom účtovnej jednotky.
Ak ste sa rozhodli, že auto sa účtovne odpíše za 48 mesiacov, tak v poriadku - účtovne odpisujete 48 mesiacov.

Daňové odpisy pri leasingu sa riadia § 26, odst 8. Aj je dohodnutá doba trvania leasingu u Vás 36 mesiacov, tak daňovo odpíšete za 36 mesiacov. Toto je tu záväzné. (preto pri leasingu sa daňové odpisy nemôžu prerušiť, lebo by prepadli).

Už som to niekde písala, len to neviem teraz nájsť.

Napríklad :

V jeden deň obstarám dve rovnaké autá - jedno na leasing, druhé kúpou z vlastných zdrojov.
Chcem ich použivať rovnako dlho, v rovnakých podmienkach, rovnako intenzívne atď ....
V tomto prípade nevidím dôvod, stanovovania rozdielných účtovných odpisov, len z dôvodu inej formy financovania.
Účtovné odpisy majú vyjadrovať opotrebenie majetku (nie, daňovú uznateľnosť nákladu).

Tvoja situácia : Áno, môžu byť účtovné odpisy dlhšie ako daňové (aj pri leasingu).
denisocka
24.03.09,07:46
Ďakujeeeem!
timejka200
24.03.09,16:06
ak som mesačne neodpisovala auto osobné firemné na leasing môžem to sraviť na konci roka jedným zápisom 551/082 tak? a ako si vypočíam odpis na jeden mesiac?

2. je to povinnosť odpisovať auto na leasing?
azla
24.03.09,16:17
ak som mesačne neodpisovala auto osobné firemné na leasing môžem to sraviť na konci roka jedným zápisom 551/082 tak? a ako si vypočíam odpis na jeden mesiac?

2. je to povinnosť odpisovať auto na leasing?

Mesačný odpis (účtovný) - vstupná cena/počet mesiacov použivania (podľa odpisového plánu.
Napr. VC= 432 000,-, používaš 36 mesiacov; 432.000/36= 12.000 na mesiac.
Ale učtovne si môžeš odpisy rozložiť aj na 48 mesiacov, alebo aj ináč. (uvedieš v odpisovom pláne.)
Ak si neúčtovala mesačne, zaúčtuj na konci roku jedným zápisom alikvotnú sumu.

Ako myslíš, či je povinnosť odpisovať auto na leasing ?

Účtovne je povinnosť učtovať odpisy (aby si mala neskreslený HV).

Daňovo si odpisy uplatňuješ v DP. Ak máš auto na leasing, odpisy uplatňuješ podľa §26, odst.8 - alikvotnú časť počas doby leasingu.
Ak je leasing 36 mesiacov, tak rovnomerne za každý mesiac leasingu uplatniš
1/36 ceny.
Daňové odpisy neprerušuješ, lebo by Ti prepadli.
timejka200
25.03.09,04:15
ďakujem veľmi pekne takže môžem teraz odpísať na konci roka takže ak firma mala auto od 07/2008 ta si odvtedy spočítam mesiace a tým vydelím cenu /opačne myslím/ vstupná cena /mesiace?
sway
30.03.09,18:33
Účtovanie finančného prenájmu (leasingu) (platiteľ DPH):
definícia FP podľa ZoDP §2/s

V deň prijatia majetku obstarávaného formou finančného prenájmu(leasingu) účtuješ celú výšku istiny 042/474.
Poplatok za uzavretie zmluvy 042/321,379 (podľa toho či máš faktúru...)
DPH z poplatku 343/321,379.
Zaradenie do používania 022/042.
Zaplatenie prvej zvýšenej splátky 474/211,221.
DPH z 1. zvýš. splátky 343/211,221.

V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
splatný finančný náklad (finančná prirážka, úrok podľa ZoDP §19/3/o) 562/474,
DPH z istiny + DPH z fin. činnosti 343/474,
príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568/474.
Úhrada dohodnutých splátok podľa spl. kalendára 474/221.

Pozor pri účtovaní decembrovej splátky je treba časovo rozlíšiť splatný finančný náklad (rozpočítať podľa dní, viď Zákon o účt. §3/1).

Toto je účtovanie pri strojoch a nákl. autách s možnosťou odpočtu DPH.
Ak účtuješ os. autom. M1, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH (ZDPH §49/7/a), vtedy sa príslušná DPH účtuje do nákladov, na účet 548 (DPH je daň. nákladom - ZoDP §19/3/k. DPH nie je súčasťou OC- ZoDP §25/6).

Dôležité je vytvoriť si analytiku ku každému leasingu zvlášť kvôli kontrole. Na konci roka mi zostáva na účte 474 nesplatená istina podľa spl. kalendára. Vtedy viem, že som účtovala správne.

Ďalej je dôležité vedieť, že výška odpisu (ZoDP §19/3/a,§26/8)sa vypočíta rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na kal. mesiac doby prenájmu a účtujú sa mesačne 551/082. Takže do skončenia prenájmu majetok odpíšeš.

......už som ho ocenila, ale tento príspevok je neoceniteľný !!!!
Jednoducho krásne jednoduché prehľadné ;);):D:D
janaGT
16.04.09,07:43
prišla mi fa - kúpna cena na automobil, kde bola zaplatená posledná splátka.
Fa som zaúčtovala 474,341/321, čím sa mi vynulovala 474.
Akým spôsobom mám teraz dostať auto do majetku?
V Cenigovej sa píše 022AÚ / 022 AÚ
Tweety
16.04.09,07:46
prišla mi fa - kúpna cena na automobil, kde bola zaplatená posledná splátka.
Fa som zaúčtovala 474,341/321, čím sa mi vynulovala 474.
Akým spôsobom mám teraz dostať auto do majetku?
V Cenigovej sa píše 022AÚ / 022 AÚ
Veď ho už v majektu máš: pri jeho prevzatí od spoločnosti si mala účtovať o zaradení zápisom 022/042.
janaGT
16.04.09,07:53
Veď ho už v majektu máš: pri jeho prevzatí od spoločnosti si mala účtovať o zaradení zápisom 022/042.

no jasné, mám ho na 022, takže to mám ok.
ďakujem krásne!
mikumi
04.05.09,07:15
Pekný deň. Už som dnes toľko prečítala o leasingu aut, ale nikde som nenašla jeho predaj.
Auto sme kúpili cez leasing v r.2001, zaplatili, odpísali, zaradili do majetku....
Teraz mi ide o to, že auto sa už dva roky nepoužíva-jeho náklady na opravu by boli pomerne vysoké a neplatí sa to. Auto je odhlásené z daňového úradu, našli sme autobazar , ktorý nieje platcom DPH - odkúpia ho a predajú asi na súčiastky.
Stačí keď im vystavíme faktúru a spravíme preberaci protokol?
Nie som si istá či bude s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem za každú radu, prípadne mi poraďte kde mám ešte hľadať.
M*
azla
04.05.09,07:26
Režim pri predaji auta (s Dph, bez Dph), záleži od toho či ide o automobil M1, alebo iný.

Ak je to automobil M1-osobný - na výstupe uplatníte oslobodenie od Dph (§42)

Ak je to iný automobil (napr. úžitkový) - na výstupe uplatníte Dph.
(nie je dôležité, či kupujúci je alebo nie je platiteľ Dph).
mikumi
04.05.09,07:43
Ďakuje Azla za rýchlu odpoveď, bol to osobný automobil Škoda Oktavia a motorka Honda.
Takže predávam bez DPH, nakoľko sme si ju pri kúpe neuplatnili - majetok bol na lesing.
Bude k predaju stačiť len preberaci protokol, kde sa uvedú zavady a počet km?
Cena bude stanovená dohodou a zaúčtujem to ako:
1/ 311/641 (bez DPH) - faktúra odberateľovi za kúpu automobilu

2/ 082/022 - vyradenie predaného automobilu a motorky v obstarávacej cene.
Zaúčtujem cez interný doklad a priložím k tomu vyraďovací protokol - ak by ste mali niekto muster vyraď. protokolu a mohli ho prilepiť veľmi by som vám ďakovala.

3/ Kedže HM je plne odpídaný, má zostatkovú cenu 0,- Už nič viac neúčtujem.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
azla
04.05.09,07:54
Ďakuje Azla za rýchlu odpoveď, bol to osobný automobil Škoda Oktavia a motorka Honda.
Takže predávam bez DPH, nakoľko sme si ju pri kúpe neuplatnili - majetok bol na lesing.


Osobný automobil predávaš bez dane (uplatniš § 42)
Motorka Honda - tam nevidím dôvod na predaj bez Dph, tu predaj zdaňuješ.
mikumi
04.05.09,07:58
Ešte raz ďakujem.
A všetko ostatné čo som napísala je podľa teba dobre a môže to tak byť?
M*
lucika1
30.06.09,11:53
Na začiatku leasingovej zmluvy neúčtuješ poistné.
Pozri môj príspevok č. 2.
Vybrala som Ti z neho :

V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
splatný finančný náklad (finančná prirážka, úrok podľa ZoDP §19/3/o) 562 (http://www.porada.sk/t59574-562-uroky.html)/474,
DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z istiny + DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z fin. činnosti 343 (http://www.porada.sk/t59480-343-dan-z-pridanej-hodnoty.html)/474,
príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)/474.
Úhrada dohodnutých splátok podľa spl. kalendára 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221.

Čiže Ty máš na účte 474 od začiatku leasingu naúčtovanú istinu.
Potom podľa splátkového kalendára účtuješ v deň splatnosti interným dokladom predpis splátky : finančný náklad + DPH + poistné. Istinu už neúčtuješ, tú máš na 474 od začiatku.
Keď Ti prebehne úhrada z BÚ a zaúčtuješ 474/221, tak sa Ti vlastne vynuluje ten predpis splátky zo 474 a zostane Ti tam zasa iba istina znížená o alikvótnu čiastku.


predpis splatky musi byt ID, nemozem ho zauctovat ako DF (s tym, ze si okopirujem splat. kalendar na kazdy mesiac) ale len vo vyske FC+DPH?

a tiez ked uctujem istinu na 042/474 to musi byt DF? alebo to mozem zauctovat aj na zaklade spl. kalendara?
andreaS
30.06.09,11:57
osobne uctujem vsetko tykajuce sa leasingu cez ID a mam vytvoreny typ ID len pre leasing, aby som hned videla, ci mi nieco nechyba...

jedine co som uctovala cez fakturu bola zaloha na leasing...

v helpe programu je krasny priklad ako uctovat leasing... ja som si najskor vytvorila sama svoj typ dokladu, ale ich priklad je lepsi :) tak som vsetko prerobila...

a ku kazdemu zauctovanemu pohybu cez ID prilozim kopiu splatkoveho kalendara a zvyraznovacom oznacim konkretnu splatku, kt. som zauctovala...
lucika1
30.06.09,11:59
ibaze ja uctujem v inom programe.. WinPU (SunSoft) takze tam to nemam :(

a ak som spravne pochopila, tak sa pri leasingoch uctuje DPH na 548?
teda poplatok za uzatvorenie 042/474 a 548/474
uhrada 1. zv. splatky 474/221 a 548/221
fin. cast 562/474 a 548/474

je to tak spravne? ide o nakladne automobily a privesy.

ale to len vtedy ak nie je narok na odpocet DPH, teda os. automobily?
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)
andreaS
30.06.09,12:02
tak potom sa treba obratit s otazkou do spravnej temy... tu sa rozobera omega :)

a kazdy soft riesi inak zauctovanie leasingu... nejde ani tak o zauctovanie samotne ale sposob nahodenia do programu aby vsetko bolo spravne...

no pokial sa pytas len nato, ci mozes dat ako interny doklad, tak podla mna ano, ako som pisala vsetko okolo leasingu mam cez interne doklady... pokial nemam vyslovene doklad s nazvom "faktura"
azla
30.06.09,13:14
ibaze ja uctujem v inom programe.. WinPU (SunSoft) takze tam to nemam :(

a ak som spravne pochopila, tak sa pri leasingoch uctuje DPH na 548?
teda poplatok za uzatvorenie 042/474 a 548/474
uhrada 1. zv. splatky 474/221 a 548/221
fin. cast 562/474 a 548/474

je to tak spravne? ide o nakladne automobily a privesy.

ale to len vtedy ak nie je narok na odpocet DPH, teda os. automobily?
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)


Ohľadom Dph :
- pri osobnom automobile kat. M1 nie je nárok na odpočet. (učtuješ na 548)

- pri nákladných automobiloch, prívesoch je nárok na odpočet Dph (učtuješ na 343)
Kavi
01.07.09,15:28
prišla mi fa - kúpna cena na automobil, kde bola zaplatená posledná splátka.
Fa som zaúčtovala 474,341/321, čím sa mi vynulovala 474.
Akým spôsobom mám teraz dostať auto do majetku?
V Cenigovej sa píše 022AÚ / 022 AÚ
Dobry den, presne toto som hladala, ako zauctujem fakturu za predajnu cenu auta po skonceni leasingu. Velmi pekne dakujem za tento prispevok.
Mam k tomu este ale jednu otazku, na ktoru som tu nenasla odpoved. Okrem tejto FA mi po ukonceni leasingu leasingovka poslala aj FA "administrativny poplatok za spracovanie Kupnej zmluvy".
Kedze moja spolocnost nie je platitelom DPH, mozem cely tento admin. poplatok uctovat na ucet 568?

Vopred dakujem pekne za odpoved.
lucika1
03.07.09,06:05
Na spl. kalendari mam poplatok za prevod vlast. prav k PL. Po ukonceni leasingu, nam na tento poplatok poslu fa.
Mozem to zauctovat 042/474 a 343/474 alebo 042/379 a 343/379?
andreaS
03.07.09,06:10
a kam to chces potom zauctovat z tej 042?

Odpoved mas v prispevkoch vyssie :) (na predchadzajucej strane)

mimochodom uctujes fa... t.j. pouzijes 321 ;)
lucika1
03.07.09,06:13
Ale fa este nemam, az po ukonceni leasingu mi pride fa. Teraz to mam len na leas. zmluve a spl. kalendari.
andreaS
03.07.09,06:20
1. na spl.kalendari je poplatok
2. potom poslu fakturu znova?

pozeram priklad od cenigovej...

tam vstupuje do obstaravacej ceny (prvy zapis) na 042/474 aj hodnota kupnej ceny... ked budes uhradzat tuto poslednu kupnu cenu, tak jedine 474/221 (resp. 211)..

a potom uz len preuctujes 022 AE / 022 AE
lucika1
03.07.09,06:38
na spl. kalendari je: bez DPH:

nadobudacia cena 10 000 EUR
poplatok za prevod vlast.práv k PL 33 EUR
dohodnuta kupna cena 0 EUR
financna cinnost 3 000 EUR
poplatok za uzatvorenie LZ 0 EUR
Leasingova cena 13 000 EUR


takze nejde o kupnu cenu :(
andreaS
03.07.09,06:52
no ak je to poplatok, kt. uvadzaju len informativne na leasingovej zmluve, tak by som ho neuctovala do obstaravacej ceny... ak ti maju dat fakturu po skonceni leasingu na tu sumu, tak az na zaklade tej faktury by som to dala ako sluzbu 518/321...
azla
03.07.09,06:54
Áno , učtuješ o poplatku pri ukončení leasingovej zmluvy.
Skús pozrieť tento príspevok od eviny, je tam pripnutý aj článok na túto tému:

http://www.porada.sk/536769-post2.html
lucika1
03.07.09,07:12
Super, to je to, co som chcela vediet. Dakujem.
lucika1
06.07.09,12:40
Druha leasingovka mi uvielda v zmluve o finan. leasingu poplatok za ukoncenie zmluvy a v dohode o postupeni leasingu to nazvala zostatkovou cenou. V splatkovom kalendari je to zase uvedene ako FC. Na aky ucet to mam zauctovat? Fa k tomu asi neposielaju. Alebo to zauctujem az pri uhrade na 518/221?
andreaS
06.07.09,12:45
na zaklade BU nikdy neuctujes priamo o nakladoch (okrem bankovych poplatkov)... musis si to zauctovat cez interny doklad (ak nemas a nebudes ani mat fakturu)...

a v splatkovom kalendari to mas ako sucast prvej zvysenej splatky ci ako?
lucika1
06.07.09,12:50
V splatkovom kalendari je to ako posledna polozka.. napr: mam splatky vzdy k 2. v mesiaci.. teda 2.1, 2.2... posledna normalna splatka je 2.8 a 3.8 je ako v stlpci FC uvedeny ten poplatok.
Fa nemam a ani nebudem mat k tomu.
andreaS
06.07.09,13:03
hm...

1. asi by som to dala ako sucast istiny 042/474

2. uhradu 474/221
lucika1
06.07.09,13:06
Aha, nasla som jedno ukoncenie leasingu od tejto spolocnosti. Kde v liste o ukonceni bolo uvedene: vlastnicke pravo prechadza z prenajimatela na najomcu pripisanim kupnej (zostatkovej) ceny na ucet prenajimatela. Takze tu ide o kupnu cenu. Dik za pomoc :)
andreaS
06.07.09,13:09
no neviem, kukam do cenigovej a ked to mas vlastne kupnu cenu, tak ona to pocita do istiny...
lucika1
06.07.09,13:14
Ja som opravila moj prispevok. Takze to zahrniem do istiny na 042. Vdaka
holubička1
09.07.09,05:04
Prosím o radu ak SZČO skončila živnosť 25.5.mala stroj na leasing, ktorý postúpila svojeje s.r.o. táto zmluva začala platiť až v 6/09, otázka čo so zostatkovou cenou vedenou v majetku čo sa týka DPH SZČO ju musí uviesť na výstupe, ale on by si ju chcel uplatniť v s.r.o. na vstupe, ako to mám riešiť,keď skončil v 5/06 a postopenie na s.r.o. bolo v 6/09. Môžem tú zost. cenu prefakturovať sro?:rolleyes: prosím poraďte
holubička1
09.07.09,05:27
Prosím o radu ak SZČO skončila živnosť 25.5.mala stroj na leasing, ktorý postúpila svojeje s.r.o. táto zmluva začala platiť až v 6/09, otázka čo so zostatkovou cenou vedenou v majetku čo sa týka DPH SZČO ju musí uviesť na výstupe, ale on by si ju chcel uplatniť v s.r.o. na vstupe, ako to mám riešiť,keď skončil v 5/06 a postopenie na s.r.o. bolo v 6/09. Môžem tú zost. cenu prefakturovať sro?:rolleyes: prosím poraďte
prosím poradte
lucika1
09.07.09,11:45
A opat ja. :(

mam spl. kalendar, kde:
KC= 856,47 + 162,73
FC = 286,24 + 54,39
mesacna splatka spolu: 1142,72+217,10 = 1359,82

ale ja ked scitam KC a FC, tak mi to vyjde = 1359,83 (ani suma bez DPH ani DPH ani suma spolu nesedia)

ako to zauctujem, aby som to potom vyparovala?

Mam si Istinu upravit? ked scitam tieto istiny, tak nesedia so sumou na zmluve.
lucika1
10.07.09,16:30
A opat ja. :(

mam spl. kalendar, kde:
KC= 856,47 + 162,73
FC = 286,24 + 54,39
mesacna splatka spolu: 1142,72+217,10 = 1359,82

ale ja ked scitam KC a FC, tak mi to vyjde = 1359,83 (ani suma bez DPH ani DPH ani suma spolu nesedia)

ako to zauctujem, aby som to potom vyparovala?

Mam si Istinu upravit? ked scitam tieto istiny, tak nesedia so sumou na zmluve.

prosim, nevie nikto poradit? prosim.. :(
ajka100
06.10.09,19:27
Aj ja som velmi zvedavá na vaše riešenia. Lebo neviem ako ďalej v oprave.
Ja mam taký istý leasing. Vyriešila som ho takto:
- DFA - 474/321
a keďže nemám žiaden iný podklad na účtovanie, tak k účtovaniu DFA pripájam rovno ešte: 562/474
568/474
343/474 sumy pre tieto zápisy mám vypísané na faktúre.
janaGT
19.10.09,06:57
Účtovné odpisy sa riadia účtovným odpisovým plánom účtovnej jednotky.
Ak ste sa rozhodli, že auto sa účtovne odpíše za 48 mesiacov, tak v poriadku - účtovne odpisujete 48 mesiacov.

Daňové odpisy pri leasingu sa riadia § 26, odst 8. Aj je dohodnutá doba trvania leasingu u Vás 36 mesiacov, tak daňovo odpíšete za 36 mesiacov. Toto je tu záväzné. (preto pri leasingu sa daňové odpisy nemôžu prerušiť, lebo by prepadli).

Už som to niekde písala, len to neviem teraz nájsť.

Napríklad :

V jeden deň obstarám dve rovnaké autá - jedno na leasing, druhé kúpou z vlastných zdrojov.
Chcem ich použivať rovnako dlho, v rovnakých podmienkach, rovnako intenzívne atď ....
V tomto prípade nevidím dôvod, stanovovania rozdielných účtovných odpisov, len z dôvodu inej formy financovania.
Účtovné odpisy majú vyjadrovať opotrebenie majetku (nie, daňovú uznateľnosť nákladu).

Tvoja situácia : Áno, môžu byť účtovné odpisy dlhšie ako daňové (aj pri leasingu).

ešte k tejto téme:
ak som doteraz resp. ešte doodpisovávam staré leasingy tak, že ÚO boli dlhšie ako DO pri leasingu, môžem pri novom leasingu urobiť, aby sa UO = DO?
azla
19.10.09,07:16
ešte k tejto téme:
ak som doteraz resp. ešte doodpisovávam staré leasingy tak, že ÚO boli dlhšie ako DO pri leasingu, môžem pri novom leasingu urobiť, aby sa UO = DO?

Teoreticky môžeš, že si v účtovnom odpisovom pláne stanovíš, že auto účtovne odpíšeš za rovnakú dobu ako bude trvať leasing. (napr. 36 mesiacov).
janaGT
19.10.09,07:56
Teoreticky môžeš, že si v účtovnom odpisovom pláne stanovíš, že auto účtovne odpíšeš za rovnakú dobu ako bude trvať leasing. (napr. 36 mesiacov).

mne ide o to, že či môžem odpisovať staré autá 48 mesiacov a nové 36 mesiacov ...
azla
19.10.09,08:03
Podľa môjho názoru každý novozaradený majetok posudzuješ samostatne.

Pri posúdzovaní sa má zvážiť predpokladané využívanie majetku. Povedzme,že nové auto bude intenzívnejšie využívané, predpokladaš , že bude viacej jazdiť atď......asi takto by som sa na to pozerala.
Mirenka
22.10.09,20:13
Priatelia, sice leasujem stroj, ale naco zbytocne otvarat temu, odpovede som nasla tu.

Mam problem: v leasingovej zmluve mam okrem predbeznej obstaravacej ceny (100) aj Kupnu cenu, t.j cenu Vopred dohodnutu ako kupnu (25) a je k nej aj vycislena DPH!
Zistila som, ze celkova suma predpisanych platieb istin je 75, teda akoby tam prave tato vopred dohodnuta kupna suma chybala.
Ako to mam zauctovat?

Dakujem Vam z vsetky rady.
Mirenka
24.10.09,19:28
Rozmyslam, blondina, ta cena mi bude, dufam, vyfakturovana na konci leasingu :)
agica2
30.11.09,17:24
dobrý večer,
obraciam sa na Vás s prosbou o poradu. Prečítala som si Váš rozpis leasingu,ale chcela som sa ešte opýtať :
- došlu faktúru mám normálne zaúčtovať???
- čo s poplatkom za prevod vlastníctva???
- ostatne robím cez ID? lebo zaradenie mi omega urobila sama IDx

Ďakujem pekne

PS: už som to robila aj podľa knihy Cenigovej aj podľa Omegy, ale neviem sa z toho vysomáriť
aliiica
02.12.09,07:13
Ahojte, fin. cast v 12/09 rozdelim na 562 a 381. Aj poistne 568 treba rozlisit na NBO?
andreaS
02.12.09,08:54
rozdelenie na 381 v 12/2009, resp. v poslednej splatke v danom roku treba rozlisit podla toho, ake obdobie ohranicuje dana splatka...

napr. splatka za 12/2009 moze byt splatna 10.12. ale predstavuje splatku len za 12ty mesiac a vtedy nemas co rozlisit...

ale ta ista splatka moze byt splatna 10.12. a v poznamkach v splatkovom kalendari je napisane ze kazda splatka je za obdobie ohranicujuce dve splatky... takze ta 12ta v roku 2009 by bola za obdobie 10.12.2009 - 09.01.2010 a vtedy uz mas co rozlisovat... a rozslis vsetky 5xx podla poctu dni...
andreaS
03.12.09,18:28
pre agica2 (mozno pomoze aj ostatnym) prikladam v prilohe tabulku, kt. si vyhotovim ako podklad k uctovaniu leasingu v omege...

robim ju pre kazdy leasing osobitne a hned na cele obdobie leasingu, zaroven na dany rok hned uctujem vsetky splatky, aby som na nic nezabudla

pre rychlu orientaciu kolko z istiny je uhradene plus ktore splatky konkretne uhradene niesu sa leasing musi nahodit tak, ako uvadzam v tabulke. Zaroven ked uctujete uhradu splatky, tak sa tak robi na dva krat... najskor sa da uhradit vyska istiny na doklade "prijatie majetku" a potom sa da uhradit doklad konkretnej splatky, napr.:

splatka vo vyske 2500,-, kt. je za mesiac 04/2009 a predstavuje vysku istiny 1000,- a zvysok 1500,- je splatka za dany mesiac (dph+poistne+úrok+cv... pozor tato vyska je bez istiny, napriek tomu ze v mesacnej splatke figuruje, ale neuctuje sa o nej v mes.splatke)

1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.

Potom nasledne cez saldokonto sa da pozriet konkretne pre 474 AE, neuhradene, kolko ostava uhradit z istiny a ktore splatky nie su uhradene.

Blizsi pokec je v samotnej tabulke, snazila som sa to napisat co najzrozumitelnejsie, ak by predsa vznikli dotazy, sem s nimi :)
agica2
03.12.09,18:45
Dakujem ti pekne, mas to urobene ukazkovo :), ale ja by som ta este chcela poprosit, ak by si mi mohla tak " polopatisticky napisat ty tam mas ERP a ja mam fakturu :( a prvu zvysenu platbu cez pokladnu a nikde nevidim DPH z tej prvej splatky?
agica2
03.12.09,18:49
a este by som sa chcela opytat:
1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.
splatky si zadavam cez ID a tam rozpisem všetko aj istinu aj urok aj DPH, a platbu ktoru urobime cez banku tak tam cez lupku davam uhradu, alebo nejak tomu nerozumiem?
agica2
03.12.09,18:54
a este tam nevidim poplatok spracovatelsky ?
agica2
03.12.09,18:59
joj, budem ta trocha otravovat :)
este sa chcem opytat ked nemam pri leasingu poistne, ale platime ho extra, tak ho mam tak zauctovat, alebo ho zauctujem naraz ked ho zaplatim?
andreaS
04.12.09,06:34
Dakujem ti pekne, mas to urobene ukazkovo :), ale ja by som ta este chcela poprosit, ak by si mi mohla tak " polopatisticky napisat ty tam mas ERP a ja mam fakturu :( a prvu zvysenu platbu cez pokladnu a nikde nevidim DPH z tej prvej splatky?

Moj klient platil zalohu (bola to zaloha na samotne objednanie auta, ale zaroven to pouzili na zapocitanie s prvou zvysenou splatkou) oproti dokladu z ERP, preto uz v prvych dvoch krokoch uctujem rovno o dph-cke.

V tvojom pripade:
1. ostra fa na prvu zvysenu platbu:
zaklad 1000,- 474/x
dph 190,- 343-019/x
spolu 1190 x/321

2. uhrada tejto prvej zvysenej splatky 1190,- 321/211

3. spracovatelsky poplatok
zaklad 500,- 042/x
dph 95,- 343-019/x
spolu x/321

4. úhrada spracovatelskeho poplatku
500,- 321/211 (resp.221)

5. prijatie majetku 10.500,- 042/474 (nezbudnut zadat externe cislo, t.j. VS), suma = istina + spracovatelsky poplatok

6. prevzatie a zaradenie do pouzivania 10.000,- 022/042

7. nahodenie jednotlivych splatok po mesiacoch podla tabulky, nezabudnut opat zadat aj externe cislo, t.j. VS



a este by som sa chcela opytat:
1. uhradit doklad "prijatie majetku" (podla VS, resp. vyhladat cez lupu) a zadat sumu 1000,-

2. uhradit doklad danej mesacnej splatky (podla VS, kde program kvoli viacerym VS bude pytat presny doklad, kt. treba vybrat, t.j. vyberie sa doklad za 04/2009) a uhradit ho v plnej sume, t.j. 1500,-.
splatky si zadavam cez ID a tam rozpisem všetko aj istinu aj urok aj DPH, a platbu ktoru urobime cez banku tak tam cez lupku davam uhradu, alebo nejak tomu nerozumiem?

Na BU budes mat splatku za leasing napr. 500,- eur... tak nebudes uhradzat na jeden krat ale na dva krat. Prvy krat uhradis vysku istiny z danej splatky a uhradzas doklad "prijatie majetku" a druhy krat uhradis ID, kt. si nahodila dph, urok, poistne... Napis mi presne daku tvoju jednu splatku (vysku splatky, vysku istiny z tej konkretnej splatky) a napisem ti postup.


a este tam nevidim poplatok spracovatelsky ?

vid vyssie


joj, budem ta trocha otravovat :)
este sa chcem opytat ked nemam pri leasingu poistne, ale platime ho extra, tak ho mam tak zauctovat, alebo ho zauctujem naraz ked ho zaplatim?

ak nemas poistne v leasingovych splatkach, tak o nom nemozes uctovat. Nesedeli by ti tieto splatky. O poistnom uctujes potom osobitne, na zaklade predpisu z poistovne nahodis zavazok (ak treba, tak rozlisit casovo, t.j. ak sa tyka dalsieho roka) a uhradu poistneho opat uhradzas osobitne mimo splatok.

pozn: v tabulke som si nasla chybu - v prvej splatke je pri poistnom ucet 326, ma byt 568
agica2
04.12.09,07:43
ahoj
no ja mam fa na celu sumu aj s DPH .. 22.171,55€, na ktorej mam hned odpocitane- akontacia, 1. splatka a spracovatelsky poplatok tz. - 6.287 €- toto sme uhradili z pokladne. Teraz neviem ci mam zauctovat ako DF a na celu sumu, alebo iba na tu cast ktoru sme uhradili?
a splatky:
istina 201,39
úrok 201,19
základ: 403,58
DPH 76,69
spolu 480,27 €
a úhradu kazdej mesacnej splatky z banky budem odpocitavat od ID - kde mam zaradeny majetok a z ID-. mesacnej splatky ?


Este som sa ta chcela opytat ci si sa nestretla s takym leasingom co je iba 3 splatky, to znamena kazdy rok sa dava 1/3 hodnoty auta? este toto by som potrebovala, ci to bude ako pozicka, alebo co?

PS. este by som potrebovala pomoct aj pri tom DPH ak by si mohla a bola ochotna

Dakujem zatial
andreaS
04.12.09,10:10
to mas istinu na kazdej splatke v rovnakej vyske? rovnako aj urok je rovnaky v kazdej jednej splatke?

priznam sa, ze ak je to tak, tak s tym som sa este nestretla... vzdy je to tak, ze istina je v kazdej splatke vyssia a urok nizsi...
agica2
04.12.09,12:12
nie :)
to som ti napisala iba jednu splatku, samozzrejme ze je to tak ako pises?
ja som sa uz na to pozrela "zblizka" a zistila som, ze uz by som to mohla mat dobre,len si chcem este overit, ci to mam spravne
- ID zaradenie DM - z toho odpocitavam istinu
-ID prijatie majetku- z toho odpocitavam uroky
a kazdy mesiac robim ID na splatky, tak ako si mi to poslala a odpocitavam od platby z banky ( na dva krat )????
len som dala ako DF iba tu sumu, ktoru sme hned uhradili( navyšenu splatku, akontaciu a poplatok) tak mi to sedi.
idem si urobit ten leasing tak pekne ako ho mas ty :)

-ale este som sa ta pytala, ci nevies ako mam spravne zauctovat auto ,ktore je na tri splatky ???
Dakujem zatial si perfektna :) doteraz som sa z toho nevedela vymotat.( vies uz je to vela rokov co som ja chodila do skoly a nerobila som to doteraz, takze.....)

dakujem zatial veeeeeeeeelmi pekne
agica2
04.12.09,12:18
Adi, ja som taka stara otravam ale este by som potrebovala poradi t bankovym uverom ak mi mozes?
andreaS
04.12.09,12:19
z ID "prijatie majetku", kde mas uctovane 474/042 - tento doklad davas uhradzat vo vyske istiny

a jednotlive splatky (nahodene cez ID) davas uhradzat vo vyske toho ID... spolu ti to musi za dany mesiac sediet vo vyske celkovej splatky...

takze ked pojdes uhradzat tu tvoju splatku, dajme tomu, ze to bude za januar 2009 vo vyske 480,27 tak uhradu urobis na dva krat:
1. úhrada istiny vo vyske 201,39 (uhradzas doklad "prijatie majetku")
2. uhrada zvysku splatky vo vyske 278,88 (uhradzas doklad konkretnej tejto splatky, t.j. zauctovanie splatky 1/2009, ja si do textu splatok aj pisem za kt. obdobie to je)

----

auto na 3 splatky... zrejme aj na takyto typ mas leasingovu zmluvu, ktora ma ale 3 splatne splatky 1x za rok...

nahodila by som to do karty majetku ako leasing na 36 mesiacov, resp. ono to je skor asi na 24 mesiacov (pozri si presne obdobie od prvej splatky po poslednu, tentokrat prepocitaj na mesiace) a splatky by som nahodila rocne podla splatkoveho kalendara... je to jednoduchsie v tom, ze splatky mozes nahodit 1x namiesto 12x
andreaS
04.12.09,12:21
Adi, ja som taka stara otravam ale este by som potrebovala poradi t bankovym uverom ak mi mozes?

no pokusim sa, ale az neskor a otazku nasmeruj do temy, kt. sa tyka, aby sme v teme leasingu neriesili nieco ine ;)
agica2
04.12.09,15:36
no ja som to konecne urobila tak, ako si mi to povedala(alebo ako som to ja pochopila) ale teraz mi pri ID zostáva uhradiť rozdiel- ta istina a ako skusam tak skusam ale neviem ako to mam cez tie doklady vynulovat, kde sa mam postavit? Vsetko uroky a DPH mi pekne odpisalo ale istinu- neviem sa k tomu dopatrat.
andreaS
04.12.09,15:44
myslis istina pri konkretnej splatke?

Poriadne si prekontroluj tipy sum pri kazdom pohybe... typ sumy pri istine je najskor A, neuctuje sa o nej, potom je storno s minusovou sumou istny a typ sumy V, opat neuctuje sa... toto si poriadne pozri... inak to musi sediet...
agica2
04.12.09,16:26
typy sum mam dobre tak ako si mi napisala, ale stale mi ostava uhradiť istinu, neviem kde mozem robit chybu?
agica2
04.12.09,16:53
netreba aj na bankovom vypise rozpisat istinu zvlast ajuroky d DPH, lebo ja ked dam cez ID tam mam napisane lenuroky a DPH a ked dam uhradu z banky tak mi odpise iba toto a istinu tam mam 0 lebo davam + aj- ?
andreaS
04.12.09,19:02
prikladam obrazky ako to vyzera u mna...

vysku splatky mam 272,16

Ale ako vidis na tom zozname internych dokladov, tak ziadna z mesacnych splatok nie je v tejto vyske. Su zaevidovane len vo vyske splatky minus istiny.

Druhy obrazok je otvorena jedna splatka... Je tam uctovane vsetko ako ma byt a suma spolu predstavuje vysku dph+poistenie+urok napriek tomu, ze tam je nahodena aj istina... je to preto ze druhy krok za istinou je storno istiny a suma so zapornym znamienkom... takze pokial to tak nemas, tak ti to bude vyhadzovat somariny...

inak uz pomoct neviem...
agica2
05.12.09,12:19
no ID mampresne tak isto ako ty, len v tom prvom obrazku mi v 3 stlpci -zostáva uhradiť- vyskakuje suma-istina?? Este som sa chcela opytat ty davas cez tu lupku co ja vpravo-uhrada -tam davas nieco ,alebo nie. Mozno tam robim chybu?
andreaS
05.12.09,16:35
no jedine, ze by si tu uhradu robila na jeden krat a davala ju na tento interny doklad...

uhradu robis na dva krat...

proste najskor nahodis uhradu tohto interneho dokladu vo vyske v akej je (dph plus urok v tvojom pripade) a doklad dokoncis

a potom nahodis dalsi doklad do BU a uhradis doklad "prijatei majetku" vo vyske istiny konkretnej splatky...

spolu tieto dve platby ked spocitas tak musia davat vysku celkovej mesacnej splatky...
agica2
05.12.09,17:33
takže ty platbu v banke robis na dva krat? najprv uroky a DPH a potom istinu?
agica2
05.12.09,18:26
lebo tam v tych poznamkach si napisala ze na dva krat, ale neviem teraz ci rozpisujes uhradu cez banku 1. na istinu 2.a zbytok, alebo sa to da nejak inac.A akom potom cislujem BV ked to robis na dva krat?
agica2
06.12.09,12:02
Adi,poprosila by som ta, keby si mi napisala ako presne zauctovavas tie ID, myslim tym ci pri platbe z BU davas vpravo ako je uhrada cez lupku, alebo cez ID a ned vlavo je VS a ex.cis., alebo ako , lebo ja som to skusala uz aj tak aj tak, a akosi sa mi to nedari,stale tam v tom 3 stplceku mi ostava uhradi - nejaka suma, ta co ide na odpis prijatie majetku a ty to vo svojom 3 stlpceku nemas. Uz som z toho zufala ( alebo som sprosta) ale neide mi to. Prosim
andreaS
06.12.09,15:37
Tak si vymyslim priklad...

Leasingova splatka za 11/2009 je vo vyske 300,- eur. Konkretne splatka za tento mesiac pozostava z istiny (kt. uz mas zauctovanu dokladom "prijatie majetku") a zo zauctovania tejto konkretnej splatky (kvoli spravnemu priznaniu dph sa istina "zobrazi" aj v tejto splatke, ale neuctuje sa o nej, je tam LEN z dovodu dph-cky).

Takze:

1. istina za 11/09 je vo vyske 175,-
2. zvysok splatky za 11/09, cize dph, poistenie, uroky a pripadne centove vyrovnanie je vo vyske 125,-

Na bankovom vypise mas ale uhradu vo vyske 300,-. Ale kvoli tomu, ze mas uhradzat dva doklady, neurobis to na jeden zapis ale na dva samostatne.

Takze das pridat:
1. vzor 2, enter,
2. zadas datum, enter,
3. zadas VS ak vies a ak si ho zadala aj pre kazdu splatku... ak nevies, tak si prekliknes cez lupu, zadas tam partnera (lebo aj toho treba zadat pri nahodeni kazdeho pohybu tykajuceho sa leasingu, kedze aj ucet 474 treba mat nastaveny saldokontne), zakvacnes "nevyrovnane" a kliknes na OBNOV... zobrazia sa ti splatky, kt. este nemas uhradene... za predpokladu vyrovnania ostatnych splatok by si mala mat najblizsiu neuhradenu splatku za 11/2009... bud si to pises v texte za aky mesiac, alebo to zistis z datumu pri splatke, ze je z 11. mesiaca.... kliknes na tento riadok kde je dana splatka jeden krat a hore vpravo klines na OK... prenesie ti VS do riadku externe cislo a znovu stlacis ENTER...
4. (hradime najskor mesacnu splatku, tj. dph+urok+poistenie) teraz ti program vyhodil aku vysku chces uhradit, v nasom priklade je to suma 125,- = hradime cele, tak len ENTER...
5. uz len odkliknut OK a ukoncit tak uhradu dokladu

potom treba uhradit istinu:
1.-3. to iste, az nato, ze vyberies doklad "prijatie majetku"
4. hradis len vysku istiny za 11/09, tak ked sa bude program pytat kolko ma uhradit z daneho dokladu, tak tam MUSIS PREPISAT sumu na vysku istiny, co je v nasom pripade 175,- a az potom OK
5. odkliknut OK a hotovo...

A takto budes uhradzas 1 platbu na BU na dva krat... Je k tejto problematike popis v helpe programu, inak by som to nemala odkial vediet...
agica2
06.12.09,17:14
dakujem veeeeeelmi pekne, uz to mam :)
ale este jednu otazocku mam na teba : tu prvu splatku, ktoru sme zaplatili pri 1.zvysenej-akontacia, 1. splatka uveru a spracovatelsky poplatok, to sa odpisuje tiez takto, alebo to neodpisujeme ???? ale pri tom nemam rozpisane takze neviem.
andreaS
06.12.09,17:17
neplet si pojmy, odpisat a uhradit su dve rozne veci ;)

uhrada prvej zvysenej splatky je tiez 474/211 (resp. 221)... a uhradzat by sa mal doklad "prijatie majetku", lebo ponizujes istinu...
agica2
06.12.09,17:49
ano ale to neviem ci oductujem akontaciu,alebo 1. splatku, alebo celu sumu , ktoru sme uhradili?
andreaS
06.12.09,18:05
to zavisi od toho ako si uctovala tuto zvysenu splatku...

rozmyslam, ze tato zvysena splatka by mala byt zauctovana v prvej mesacnej splatke...

takze okrem tych zapisov, ktore mas v prvej splatke ti pribudnu este dva riadky:
- prva zvysena splatka bez dph, typ sumy A
- dph z prvej zvysenej splatke, typ sumy 19A
- a opravis sumu spolu na tomto doklade o vysku tychto dvoch pohybov.. takze ak predtym bola suma spolu (typ sumy "S") napr. 350,- a prva zvysena splatka s dph je 800,- tak sumu spolu opravis na 1.150,-

A teda ked budes mat na BU uhradu tejto prvej zvysenej splatky, tak uhradzas prvu mesacnu splatku v celej vyske.

TOTO plati za predpokladu, ze do sumy "prijatie majetku" nezapocitas tuto prvu zvysenu platbu ale douctujes ju vlastne cez tu prvu mesacnu splatku.

Ak by si ju mala zapocitanu v "prijatie majetku", tak potom o nej uctujes v prvej mesacnej splatke rovnako ako o istine
konkretne:
- zvysena splatka, typ sumy A, neuctujes ani MD ani D
- zvysena splatka storno, typ sumy V, ta ista suma ako vyssie len s minuskom, opat neuctujes
- dph navysis o sumu dph z tejto prvej splatky
- opravis sumu Spolu tak ako je to napisane vyssie...

Pri pouziti tohto druheho sposobu by si uhradu uctovala rovnako ako mesacne splatky... najskor uhradis "prijatei majetku" vo vyske istiny a potom zvysok das na uhradu mesacnej splatky...

Je to trochu zlozitejsie, len sa nad tym treba zamysliet...
agica2
06.12.09,18:12
no ale ja som uhradila prvu splatku ako DF takze teraz uz vobec neviem. to mam tam rozpisat kde mam zauctovanie - uhrada DF -? a potom na internom doklade tak ako pri tych ostatnych?
agica2
06.12.09,18:15
a este som zabudla podotnut, ze tu prvu zvysenu splatku som do majetku nezahrnula.
andreaS
06.12.09,18:27
tak ked to mas nahodene cez fakturu, tak to nechaj tak, aj tak je to dobre... dolezity je zapis 474, 343/321, uhrada 321..

ale hodnota majetku je cela istina a sucastou istiny je aj spracovatelsky poplatok a aj prva zvysena splatka... takze to si oprav... zaroven oprav sumu aj na ID "prijatie majetku", lebo tou fakturou sa ti ponizila 474 a ked si s nou nepocitala pri zapise 042/474, tak budes mat nespravny zostatok na 474.
agica2
06.12.09,18:33
ale ja mam pri uhrade DF rozpisane vsetko takze to mam dobre? iba teraz mam aj sumu celu sumu pripocitat k sume- prijatie majetku a aj zaradenie? a ako do odpisem ? lebo tie splatky som rozpisovala tak ako si mi kazala a vsetko mi sadlo,ale teraz uz vobec neviem ako to mam urobit?
andreaS
06.12.09,18:36
priznam sa, ze uz fakt neviem ako ti to vysvetlit... zober cenigovu a prestuduj si princip uctovania leasingu... pokial nebudes mat jasno v tom, tak sa dalej nepohneme a proste si nebudeme rozumiet aj ked to tu rozpisujem snad uz na tretej strane uplne do bodky...

mesacne splatky neries ked ich mas dobre, len sa obavam, ze nadalej budes mat problem pri uhradzani jednotlivych splatok... ale dufam, ze nie...
agica2
06.12.09,18:45
mesacne splatky uz budem vediet, len teraz neviem ako mam rozpisat tu prvu zvysenu splatku :(
agica2
06.12.09,19:06
uz som na to konecne prisla, dakujem za trpezlivost
nikula
28.01.10,09:46
A keď sa berie na leasing nákladné auto? Ako je to s DPH, tiež ide na 548.
AdaG
28.01.10,09:49
A keď sa berie na leasing nákladné auto? Ako je to s DPH, tiež ide na 548.
Nákladné auto zvykne byť v kategórii N1, teda máš nárok na odpočet DPH - 343.
evina
28.01.10,10:16
Nákladné auto zvykne byť v kategórii N1, teda máš nárok na odpočet DPH - 343.
Od 1.1.2010 už i na osobné - teda 343
azla
28.01.10,18:50
Od 1.1.2010 už i na osobné - teda 343

Ešte dodám, platí to na nové leasingové zmluvy, ked predmet leasingu bol odovzdaný od 1.1.2010. Tu už nie je zákaz odpočtu Dph .

Leasingové zmluvy uzavreté a predmet leasingu prevzatý pred 1.1.2010
idú starým režimom , nie je nárok na odpočet Dph a učtuje sa 548.
Simiimi
04.03.10,05:40
DPH pri ktorej nie je nárok na odpočet ( pri osobnom MV ) bude výdavok, ktorý zvyšuje základ dane v DP PO? Ak áno, na ktorý riadok sa zapisuje?
azla
04.03.10,06:49
DPH pri ktorej nie je nárok na odpočet ( pri osobnom MV ) bude výdavok, ktorý zvyšuje základ dane v DP PO? Ak áno, na ktorý riadok sa zapisuje?

V takom prípade sa táto Dph učtuje na účet 548 a je to daňový výdavok, na základe §19, odst.3, písm. k)
resola
04.03.10,11:23
Prosim o radu niekoho kto ma skusenosť s prefinancovanim auta cez leasing. V roku 2008 sme kupili osobne auto zo zahraničia v hotovosti , obstar.cena 20 tis.€ , nakoľko v predmete podnikania mame prenajom aut , odpočitali sme si DPH / samozdanenim/.
daňovy odpis bol v roku 2008 5 tis. € aj v roku 2009 5 tis. € , takže zostatkovu cena je 10 tis. € . V roku 2010 sa konateľ rozhodol auto prefinancovať cez leasing / zrejme potrebuje peniaze/ .Leasingovka odkupi auto v hodnote 18,5tis € a zaroveň nam ho preda v tej istej hodnote + všetky poplatky a uroky.
Pprosim kto vie poradiť ako to mam učtovať a čo s DPH a odpisy.
resola
04.03.10,11:43
Prosim , nevie nikto poradiť.
Ja som uvažovala nasledovne :
Vyradim auto z majetku/predaj leasingovke / - zaučtujem na 641 18,5 tis. € a odvediem DPH . Zostatkovu cenu daňovu 10 tis.€ učtujem na 541 .
Na zaklade leasingovej zmluvy auto zaradim v obstaravacej cene t.j. 18,5tis.€ a odpisujem 36 mes. a DPH odpočitam.
Prosim pozrite niekto , či uvažujem spravne.
resola
04.03.10,11:53
Prosim!!!!!!!! aspoň jeden nazor .
resola
04.03.10,12:18
Naozaj nikto nevie. Prosim!!!!!!!
andreaS
25.04.10,11:55
riesim ako v omege zauctovat leasing po novom...

Splatka leasingu predstavovala platbu za obdobie od splatnosti jednej po splatnost druhej = zasahovala dva mesiace...

Leasingovka na zaklade zmien zakona o dph vystavila novy splatkovy kalendar od 1.1.2010 tak, ze splatka 01/2010 je od 14.01.2010-13.02.2010, datum dodania 13.02.2010. Cize podla splatkoveho kalendara akoby firma prisla o jeden odpocet dph... lebo po starom bol dnom dodania den splatnosti.

Lenze firma splaca nadalej v rovnakych terminoch ako predtym. Tak leasingovka vystavila danovy doklad k zaplatenej splatke.

Konkretne:

1.
7.1.2010 uhrada pravidelnej mesacnej splatky za 01/2010, kt. ma dodanie 13.02.2010

2.
vystavený danovy doklad k zaplatenej splatke skor ako bolo jej dodanie

3.
vystaveny dobropis ku splatke podla leasing.kalendara 01/2010

Rozmyslam nad tym, ci si mozem ulahcit uctovanie a uctovat splatku len podla bodu 2. Bod 1 a 3 by som vylucila...

Kto robi v omege vie, ze leasing sa nahadzuje na 2x... Jeden doklad, kt. sa taha stale je vyska istiny a 12x mesacne splatky, v kt. sa douctuje vsetko ostatne okrem istiny... rovnako uhrada sa robi na 2x (istina sa uhradi vy vyske istiny z daneho mesiaca a druha platba je zvysok mesacnej splatky).

A kvoli tomu neviem ako uctovat v omege leasing keby som mala zachytit vsetky tri kroky...
denabal
24.09.10,06:45
Áno treba :)
Dobry den,
vie mi niekto povedat konkretny § podla ktoreho sa splatnost leasing. splatok do roka preuctuje na kratkodobe zavazky? Cize ak mam leasing splacat este napr. 3 roky, na konci roka to analyticky preuctujem tak, aby som kratkodobe Z mala 1 rok a ostatne 2 roky zostanu na dlhodobych Z.
dakujem
Cecilia
15.12.10,09:44
Dobrý deň,
prosím o radu:
Mám zahrnúť do výšky istina na účet 474 aj predajnú cenu automobilu 100 Eur bez DPH, na ktorú zrejme dostanem faktúru na konci leasingu? Informácia o predajnej cene 100 Eur bez DPH je uvedená na doklade Faktúra vo forme splátkového kalendára.
Ďakujem.
andreaS
16.12.10,06:51
Ano tuto odkupnu cenu pocitam do obstravacej. Potom ked pride faktura na odkupenie uctujem 474,343/321 a jej uhradu 321/221.
Cecilia
16.12.10,07:58
Ďakujem Ti AndreaS, si odborníčka v tejto oblasti. Podľa predchádzajúcich príspevkov som si zaúčtovala leasing. Robila som ho prvý krát v PÚ, trvalo mi to síce asi týždeň, čo som po večeroch nad tým uvažovala a kreslila šibeničky. Určite som lepšie pochopila aj program Omega. Tvoja pomoc v tejto téme je veľmi užitočná a poučná. Ďakujem.
denisie
11.01.11,08:05
Dobrý deň milí poraďáci, vedeli by ste mi poradiť s nasled. leasing.zmluvou a účtovaním?
Jedná sa o os.automobil.
Mám tieto doklady a neviem si poradiť so zaúčtovaním.

- Zálohová faktúra (Dodávateľ: Motor - Car ), (Odberateľ: naša firma) v sume 43.917,04 €
- Daňový dokad k zálohovej faktúre - prijatie platby v sume 43.917,04 € (DPH 7.011,96 € )
-Daňový doklad k zálohovej faktúre - oprava dane v sume - 43.917,04 € (DPH - 7.011,96 €)
- Faktúra (Dodávateľ Motor - Car), (Odberateľ: Mercedes Benz) v sume 83.829,55 € (DPH 13.384,55 ) a zároveň odpočet zálohovej platby - 43.917,04 €. t.j. zostatok na úhradu 39.912,51 €

1.navýšená splátka s DPH 41.914,78
1.splátka s DPH 1.164,30
poplatok s DPH 837,96

predbežná kúpna cena leasingu 83.829,55
záloha za konečnú kúpnu cenu 43.917,04
odkupná cena s DPH po ukončení doby nájmu 35,70
predbežná leasingová cena 83.865,28


prosím Vás aké doklady budem účtovať a aké účty mám použiť? a ešte ako budem odpisovať? Doba leasingu je 36 m.
nela07
26.02.11,11:40
Ahojte, chcela by som sa poradiť: Ak je firma neplatca DPH účtuje pri leasingu neuplatnenú DPH z istiny na 548. Ale ako zaúčtovať DPH z finančnej činnosti a z poistného (je súčasťou mesačnej splátky):
1. 562/474 a 568/474
alebo
2. celú DPH z mesačnej splátky na 548/474?
Ďakujem za názory.
nela07
01.03.11,14:37
Ahojte, chcela by som sa poradiť: Ak je firma neplatca DPH účtuje pri leasingu neuplatnenú DPH z istiny na 548. Ale ako zaúčtovať DPH z finančnej činnosti a z poistného (je súčasťou mesačnej splátky):
1. 562/474 a 568/474
alebo
2. celú DPH z mesačnej splátky na 548/474?
Ďakujem za názory.

neviete prosím poradiť?
nela07
02.03.11,16:17
Ahojte, chcela by som sa poradiť: Ak je firma neplatca DPH účtuje pri leasingu neuplatnenú DPH z istiny na 548. Ale ako zaúčtovať DPH z finančnej činnosti a z poistného (je súčasťou mesačnej splátky):
1. 562/474 a 568/474
alebo
2. celú DPH z mesačnej splátky na 548/474?
Ďakujem za názory.

prosím, neviete mi poradiť? Ide totiž o to, že chcem náklady z poslednej decembrovej a prvej januárovej splátky rozrátať na dve obdobia. Ak by som neuplatnenú DPH zaúčtovala z poistného na 568/474, tak časovo rozlíšim čiastku poistného aj s neuplatnenou DPH. To isté by som uplatnila pri úroku. Ak by som však celú čiastku DPH dala na 548, tak by som o nej účtovala v deň splatnosti a časovo by som to nerozlišovala. Ďakujem.
Olgica
28.03.11,11:06
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní leasingu.
Ide o úžitkové auto VW Caddy:
Zaplatili sme zálohu 1500+300DPH = 1800 predajcovi +
zvyšok (asi akontácia) 3993,97.
Na zálohu mám doklad (052/321, 343/321) a na tých 3993,97 mám fa od predajcu v takomto znení:
celk.cena bez DPH: 16094,37
DPH: 3218,87
Spolu s DPH: 19313,24
odpočet zálohy: -1800
K úhrade: 17513,24

Klientom vopred zaplatená časť kúpnej ceny: 5793,97
Neviem ako zaúčtovať zaplatenie časti kúpnej ceny 5793,97?
--------------------------------------------------------------
splátkový kalendár:

výška úveru je 13519,27

1.splátka: istina 270,90
úrok: 0
poistenie: 72,02
Celkom: 342,92

2.splátka: istina 185,09
úrok: 85,81
poistenie: 72,02
Celkom: 342,92
atď.
kde je DPH pri mesačných splátkach?
Olgica
29.03.11,04:46
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní leasingu.
Ide o úžitkové auto VW Caddy:
Zaplatili sme zálohu 1500+300DPH = 1800 predajcovi +
zvyšok (asi akontácia) 3993,97.
Na zálohu mám doklad (052/321, 343/321) a na tých 3993,97 mám fa od predajcu v takomto znení:
celk.cena bez DPH: 16094,37
DPH: 3218,87
Spolu s DPH: 19313,24
odpočet zálohy: -1800
K úhrade: 17513,24

Klientom vopred zaplatená časť kúpnej ceny: 5793,97
Neviem ako zaúčtovať zaplatenie časti kúpnej ceny 5793,97?
--------------------------------------------------------------
splátkový kalendár:

výška úveru je 13519,27

1.splátka: istina 270,90
úrok: 0
poistenie: 72,02
Celkom: 342,92

2.splátka: istina 185,09
úrok: 85,81
poistenie: 72,02
Celkom: 342,92
atď.
kde je DPH pri mesačných splátkach?

Nikto nevie??? prosím
andreaS
29.03.11,08:23
mne to pride akoby neslo o leasing ale o uver na auto...
Olgica
29.03.11,15:50
ano ide o autokredit čiže o úver a DPH sa uplatňuje jednorázovo zo vstupnej ceny. Ešte som takýto prípad nemala, tak mi prosím potvrdte: DPH si uplatním z celej ceny auta-z tej vstupnej ceny?
andreaS
29.03.11,16:36
http://www.porada.sk/search.php?searchid=13318471 treba pohladat... a hlavne ujasnit si pojmy uver vs leasing - od toho sa odvija uctovanie...
lubka0907
30.05.11,11:32
len taká malá otázočka..DPH sa účtuje aj keď na splátkovom kalendári nie je uvedená?
Tweety
30.05.11,11:33
len taká malá otázočka..DPH sa účtuje aj keď na splátkovom kalendári nie je uvedená?
Ak ju tam nemáš, neúčtuješ.
andreaS
30.05.11,11:33
a na zaklade coho to chces potom uctovat ked danovy doklad neobsahuje dph????
romy16
03.04.13,05:54
Dobrý deň, som začínajúca účtovníčka bez akýchkoľvek praktických skúseností v oblasti podvoj.účtovníctva a bolo mi zverené ukončenie účtovníctva v jednej s.r.o.-čke za rok 2012. Pri účtovaní leasingových splátok na auto som však nevedela, či mám v roku 2012 zaučtovať aj predpis leasingových splátok za november a december, ktoré neboli v roku 2012 uhradené, hoci podľa splátkového kalendára mali byť. Preto som ich neúčtovala, s tým, že sa zaučtujú do roku 2013 pri ich úhrade. Je to chyba alebo ako som mala postupovať?
nela07
03.04.13,06:21
V podvojnom účtovníctve sa účtujú náklady do obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia. Splátky za november, december mali ísť do účtovného roku 2012.
Tweety
03.04.13,06:21
Dobrý deň, som začínajúca účtovníčka bez akýchkoľvek praktických skúseností v oblasti podvoj.účtovníctva a bolo mi zverené ukončenie účtovníctva v jednej s.r.o.-čke za rok 2012. Pri účtovaní leasingových splátok na auto som však nevedela, či mám v roku 2012 zaučtovať aj predpis leasingových splátok za november a december, ktoré neboli v roku 2012 uhradené, hoci podľa splátkového kalendára mali byť. Preto som ich neúčtovala, s tým, že sa zaučtujú do roku 2013 pri ich úhrade. Je to chyba alebo ako som mala postupovať?Predpis bolo potrebné zaúčtovať.
romy16
03.04.13,11:24
V podvojnom účtovníctve sa účtujú náklady do obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia. Splátky za november, december mali ísť do účtovného roku 2012.

A bude to veľmi zle, ked ich zaučtujem v roku 2013? Musím si kvôli tomu opraviť účtovníctvo aj všetky výkazy za rok 2012? Ved kedže neboli uhradené, tak nám náklady vznikli až v roku 2013...
Tweety
03.04.13,11:26
A bude to veľmi zle, ked ich zaučtujem v roku 2013? Musím si kvôli tomu opraviť účtovníctvo aj všetky výkazy za rok 2012?
Z daňového hľadiska to môžete zaúčtovať do nasledujúceho roka ale porušili ste zákon o účtovníctve. Ak ste platiteľmi dph, nárok z týchto splátok si už nemôžete uplatniť.
romy16
03.04.13,11:50
Ďakujem za rady.