bui
17.08.07,01:00
Ja som čítal názor daňového poradcu, podľa ktorého doklad za ubytovanie zamestnanca (aj keď bol vystavený na meno firmy) nedáva nárok na odpočet DPH, keďže je to zdaniteľné plnenie prijaté zamestnancom a celá suma vrátane DPH sa má účtovať na účet 512. Výnimkou bol len podnikateľ - fyzická osoba, kde pri dodržaní formálnych náležitostí daňového dokladu vzniká nárok na uplatnenie DPH. Je síce pravda, že ten príspevok bol niekedy zo začiatku roka 2004 (platil ešte starý zákon o DPH), ale autor na podporu svojho tvrdenia citoval aj Metodický pokyn MF SR, uverejnený vo finančnom spravodajcovi č. 11/1996.
Pokiaľ znie faktúra alebo daňový doklad na meno firmy, podľa mňa by sa mala suma za ubytovanie účtovať na účet 518, pretože účet 512 slúži len na účtovanie náhrad výdavov osobám uvedeným v zákone o cestovných náhradách. (A akonáhle je to účtované ako náhrada, vyplýva z toho, že zdaniteľné plnenie prijal zamestnanec a podľa mňa teda nie je splnená podmienka v zmysle § 49 ods. 2 zákona o DPH).
Možno niekto má aj priamu skúsenosť z daňovej kontroly z tejto oblasti.
Prave so rozmyslala ze zadam otazku na poradu ohladom ubytovania na sluzobnej ceste a dph. Viem ze je to mimo povodnej temy, no namiesto miestnej dane za ubytovanie sa tu prebarala aj DPH...
Ako som sa uz vo viacerych prispevkoch docitala tak na 512 sa uctuju iba nahrady vydavkov...teda zamestnanec na sluzobnej ceste zaplati a vo vyuctovani cestaku si to narokuje...
Na 518 sa uctuje v pripade ak to zabezpecila a zaplatila firma. podla vsetkeho to plati aj v pripade ubytovania ..teda firma rezervuje hotel, pride jej faktura a zaplati ju...aj cestovneho..napr. zamestnavatel kupi letenku a da ju zamestnancovi ....Musim povedat ze ked sa pytam kamosiek ktore ani netusia ze nejaka porada je, tak sa velmi divia a vsetky do jednej tvdia ze sa to ma uctovat vzdy na 512...
No ale to som nechcela. zaujimalo by ma ci v pripade ze na fakture za ubytovanie napr. v Tatrach je aj DPH, tak si mozem zauctovat odpocet DPH na 343...
teda by som fakturu za ubytovanie uctovala 518,343/321...
Ak by to bolo tak, tak by bolo pre zamestnavatela lacnejsie obstaravat hotel dopredu a zaplatit ho ako ho nechat uhradit zamestnancovi a potom davat do nakladov na 512 celu sumu vratane DPH...
Mylim sa?
bui
20.08.07,21:32
prosim,:o aky je Vas nazor na moj prispevok?..na temu ubytovanie na sluzobnej ceste zaplatene firmo a DPH....zaplatene firemnou kreditkou a dph...zaplatene zamestnancom a dph(to je cestovna nahrada, tam nie je narok na odpocet..to viem)
bui
22.08.07,13:02
mam tuto moju otazku riesit v novej teme? Alebo radsej v okruhu DPH? lebo povodne sa tu riesila ina dan z ubytovania, nie DPH, no vyskytla sa tu aj DPH, tak som sa pridala, no urobila som asi chybu, kedze doteraz nikto nereagoval...:(
emgeton
22.08.07,15:18
Prave so rozmyslala ze zadam otazku na poradu ohladom ubytovania na sluzobnej ceste a dph. Viem ze je to mimo povodnej temy, no namiesto miestnej dane za ubytovanie sa tu prebarala aj DPH...
Ako som sa uz vo viacerych prispevkoch docitala tak na 512 sa uctuju iba nahrady vydavkov...teda zamestnanec na sluzobnej ceste zaplati a vo vyuctovani cestaku si to narokuje...
Na 518 sa uctuje v pripade ak to zabezpecila a zaplatila firma. podla vsetkeho to plati aj v pripade ubytovania ..teda firma rezervuje hotel, pride jej faktura a zaplati ju...aj cestovneho..napr. zamestnavatel kupi letenku a da ju zamestnancovi ....Musim povedat ze ked sa pytam kamosiek ktore ani netusia ze nejaka porada je, tak sa velmi divia a vsetky do jednej tvdia ze sa to ma uctovat vzdy na 512...
No ale to som nechcela. zaujimalo by ma ci v pripade ze na fakture za ubytovanie napr. v Tatrach je aj DPH, tak si mozem zauctovat odpocet DPH na 343...
teda by som fakturu za ubytovanie uctovala 518,343/321...
Ak by to bolo tak, tak by bolo pre zamestnavatela lacnejsie obstaravat hotel dopredu a zaplatit ho ako ho nechat uhradit zamestnancovi a potom davat do nakladov na 512 celu sumu vratane DPH...
Mylim sa?

Pokiaľ ubytovanie zabezpečuje firma, fa je vystavená na firmu, je nárok na odpočet DPH a účtuje sa takýto doklad ako poskytnutá služba. Mám za to, že tento postup je správny aj v prípade fa - bloku z ERP. Nedá sa uplatniť v prípade, že dokladom o ubytovaní je fa znejúca na meno zamestnanca.
Mikolajova
22.08.07,15:38
Ešte ohľadne tohto čo ak je opačný prípad, zamesnanec na doklade uvedie názor firmy (neúplný!) môže si firma z tohto dokladu neuplatniť DPH ale zamestnanec uvedie celu sumu aj s DPH do cestovného a tým pádom celé by bola daňová 512?
bui
07.09.07,22:36
ak to teda je tak ako pisete, preco potom zamestnavatelia nechavaju zamestnancov aby si sami zaplatili ubytovanie a vyuctovali ho....ved vyhodnejsie,je ked ho zabezpeci firma...ma nizsie naklady dph si moze odpocitat....
a tiez stale neviem ako je to v pripade, ze hotelovy ucte je vystaveny na firmu a zamestnanec ho zaplati firmnou kreditkou...
Na aky ucet ide taketo ubytovanie...na 518?
A co vpripade ze je ucet vystaveny na zamestnanca a ten ho zaplati firemno kreditkou...ide o cestovnu nahradu?alebo sa to berie ako ubytovanie zabzpecene firmou a teda ucet 518?...
Alebo letenka zaplatena firemnou kreditkou..na aky ucet ju zauctovat?

Ja som uz z toho uplne dopletena..
emgeton
08.09.07,08:32
ak to teda je tak ako pisete, preco potom zamestnavatelia nechavaju zamestnancov aby si sami zaplatili ubytovanie a vyuctovali ho....ved vyhodnejsie,je ked ho zabezpeci firma...ma nizsie naklady dph si moze odpocitat....
a tiez stale neviem ako je to v pripade, ze hotelovy ucte je vystaveny na firmu a zamestnanec ho zaplati firmnou kreditkou...
Na aky ucet ide taketo ubytovanie...na 518?
A co vpripade ze je ucet vystaveny na zamestnanca

je to súčasť cestovných náhrad

a ten ho zaplati firemno kreditkou

považujte to za zálohu poskytnutú na služobnú cestu

...ide o cestovnu nahradu?alebo sa to berie ako ubytovanie zabzpecene firmou a teda ucet 518?...
Alebo letenka zaplatena firemnou kreditkou..na aky ucet ju zauctovat?
analogicky
Ja som uz z toho uplne dopletena..


zvýraznené
Jana Acsová
08.09.07,08:41
Ak by to bolo tak, tak by bolo pre zamestnavatela lacnejsie obstaravat hotel dopredu a zaplatit ho ako ho nechat uhradit zamestnancovi a potom davat do nakladov na 512 celu sumu vratane DPH...
Mylim sa?Nemýlite sa v tom, že v prípade, že sa jedná o službu poskytnutú zamestnávateľovi, vznikne právo na odpočítanie dane. Z výdavkov, ktoré sú cestovnou náhradou zamestnanca právo na odpočítanie dane nevzniká.
Jana Acsová
08.09.07,08:47
ak to teda je tak ako pisete, preco potom zamestnavatelia nechavaju zamestnancov aby si sami zaplatili ubytovanie a vyuctovali ho....ved vyhodnejsie,je ked ho zabezpeci firma...ma nizsie naklady dph si moze odpocitat...Náklady má vyššie. Neodpočítaná daň je v daňových výdavkoch a znižuje základ dane, znižuje prípadnú daňovú povinnosť.

Je to uhol pohľadu. Firma má na výber. A rieši aj zodpovednosť zamestnanca, vybaviť si všetko súvisiace s jeho pracovnou cestou. Máme túto možnosť a využívame ju v závislosti od iných skutočností ... časové možnosti, organizácia práce ... Nie vždy je všetko možné vybaviť vopred. Čo sa dá, dá sa ... čo sa nedá, nedá sa .-)
Jana Acsová
08.09.07,08:50
...a tiez stale neviem ako je to v pripade, ze hotelovy ucte je vystaveny na firmu a zamestnanec ho zaplati firmnou kreditkou...
Skúste zaúčtovať ... 335, záloha na pracovnú cestu, ako uvádza emgeton. Zamestnanec na pracovnej ceste zaplatí ... prináležia cestovné náhrady.
Jana Acsová
08.09.07,08:54
Mám za to, že tento postup je správny aj v prípade fa - bloku z ERP.Už som na Porade uvádzala ... forma vystavenia bloku by nemala mať vplyv na to, či sa jedná o cestovnú náhradu. Cestovné náhrady rieši zákon a podľa toho k nim pristupujeme. Reálne podľa môjho názoru nemôže nastať situácia (alebo len výnimočne), že v prípade úhrady výdavkov v hotovosti cez ERP sa nejedná o cestovnú náhradu. Takže blok z ERP je síce faktúra ... ale podľa môjho názoru takmer vždy spadá do cestovných náhrad.
bui
08.09.07,17:48
co teda je tym co rozhoduje ci sa jedna o cestovnu nahradu alebo nie?

Ak zamestnavatel zaplati poistenie zamestnancovi tak to cestovna nahrada nie je. 548....Ak ho zaplati zamestnanec tak je. 512....
Ak zaplati otelovy ucet z poskytnutej zalohy alebo z vlastnych tak to cetovna nahrada je aj v pripade ze je hotelovy ucet vystaveny na firmu, 512...ak to zaplati firma ci uz z uctu alebo v hotovosti tak to je sluzba 518...
Ale ved aj preddavok su firemne peniaze a teda to zaplati firma...
alebo je nieco ine to co urcuje ci ide alebo nie o cest. nahradu?

A k tym kreditkam...su dva druhy. Jedny ze sa ked zamestnanec zaplati automaticky strhne z uctu firmy.
My mame taku, ze sa nic nestrhne, no po urcitom case pride vypis z banky ze treba uhradit banke taku a taku sumu..je to akysi druh uveru....
Cize zamestnanec je na sluzobke, zaplati ubytovanie. Donesie doklad z hotela zaplateny kreditkou.
Cize podla rad...ak som spravne pochopila..
mal by toto ubytovanie zahrnut zamestnanec do vyuctovania sluz. cesty, ja ho zauctujem na 512/333:rolleyes: ..potom zauctujem 335/241 vypis o tom ze treba nieco uhradit a potom zauctujem na zaklade vypisu z normalneho bank. uctu uhradu uveru 261/221 a nasledne ked mi pride novy vypis z kreditnej karty tak zauctujem 241/261... a nakoniec zuctujem 333/335????
BOND
09.09.07,05:52
Mńa by zaujímalo že ak zaplatím na sluźobnej ceste v zahraničí za ubytovanie a doklad je vystavený na firmu, či má firma nárok na odpočet DPH.
liba2
09.09.07,06:55
co teda je tym co rozhoduje ci sa jedna o cestovnu nahradu alebo nie?
Ak zamestnavatel zaplati poistenie zamestnancovi tak to cestovna nahrada nie je. 548....Ak ho zaplati zamestnanec tak je. 512....
Ak zamestnávateľ objedná a zaplatí poistenie liečebných nákladov ZCa, je to služba poskytnutá firme, (ú.548).
Ak zamestnanec sám vybaví toto poistenie a aj uhradí, následne požaduje od ZĽa náhradu svojich výdavkov, doklad priloží s vyúčtovaniu PC, ide pre firmu o náhradu cestovných výdavkov (ú.512).


Ak zaplati hotelovy ucet z poskytnutej zalohy alebo z vlastnych, tak to cetovna nahrada je, aj v pripade ze je hotelovy ucet vystaveny na firmu, 512 (http://www.porada.sk/t58862-512-cestovne.html)...ak to zaplati firma ci uz z uctu alebo v hotovosti tak to je sluzba 518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html)...
Ak zamestnávateľ objedná a uhradí faktúru za ubytovanie a súčasne tento doklad má všetky náležitosti podľa ZoDPH, je to služby poskytnutá firme (ú.518).
Ak zamestnanec sám rezervuje ubytovanie a pri odchode z hotela zaplatí, hotelový účet je vystavený na jeho meno (niekedy sa stáva že je na účte uvedená aj firma, ale chýbajú ďalšie náležitosti podľa ZoDPH), následne požaduje od ZĽa náhradu svojich výdavkov, doklad priloží s vyúčtovaniu PC, ide pre firmu o náhradu cestovných výdavkov (ú.512) bez nároku na odpočítanie DPH, lebo doklad neobsahuje všetky náležitosti podľa ZoDPH.


A k tym kreditkam... su dva druhy. Jedny ze sa ked zamestnanec zaplati automaticky strhne z uctu firmy.
My mame taku, ze sa nic nestrhne, no po urcitom case pride vypis z banky ze treba uhradit banke taku a taku sumu..je to akysi druh uveru....
Cize zamestnanec je na sluzobke, zaplati ubytovanie. Donesie doklad z hotela zaplateny kreditkou.
Cize podla rad...ak som spravne pochopila..
mal by toto ubytovanie zahrnut zamestnanec do vyuctovania sluz. cesty, ja ho zauctujem na 512 (http://www.porada.sk/t58862-512-cestovne.html)/333 ..potom zauctujem 335 (http://www.porada.sk/t58967-335-pohladavky-voci-zamestnancom.html)/241 vypis o tom ze treba nieco uhradit a potom zauctujem na zaklade vypisu z normalneho bank. uctu uhradu uveru 261 (http://www.porada.sk/t59551-261-peniaze-na-ceste.html)/221 a nasledne ked mi pride novy vypis z kreditnej karty tak zauctujem 241 (http://www.porada.sk/t59543-241-vydane-kratkodobe-dlhopisy.html)/261... a nakoniec zuctujem 333 (http://www.porada.sk/t58966-333-ostatne-zavazky-voci-zamestnancom.html)/335??
Ak zamestnanec zaplatí za ubytovanie platobnou kartou (vášho druhu), postupovala by som takto:
-ak hotelový účet, ktorý ZC prinesie, má všetky náležitosti podľa ZoDPH (teda pravdepodobne to bude faktúra), zaevidovala by som ho ako DF a odpočítala by som DPH. Úhradu tejto DF by som spracovala obvyklým spôsobom ako postupujete pri úhradách iných DF touto PK. Pre firmu by to bola prijatá služba (ú.518).
-ak hotelový účet, ktorý ZC prinesie, bude vystavený na meno ZCa, teda neobsahuje náležitosti podľa ZoDPH, úhradu platobnou kartou zaúčtujem ako pohľadávku voči ZCovi, t.j. záloha na PC (ú.335). ZC tento doklad priloží k vyúčtovaniu PC a zúčtuje sa poskytnutá záloha.

Neviem prečo používaš účet 241... asi je to preklep (249), ale to nesúvisí s touto témou.
Jana Acsová
09.09.07,09:24
co teda je tym co rozhoduje ci sa jedna o cestovnu nahradu alebo nie?Zákon o cestovných náhradách.
Jana Acsová
09.09.07,09:27
Ak zamestnanec sám rezervuje ubytovanie a pri odchode z hotela zaplatí, hotelový účet je vystavený na jeho meno (niekedy sa stáva že je na účte uvedená aj firma, ale chýbajú ďalšie náležitosti podľa ZoDPH), následne požaduje od ZĽa náhradu svojich výdavkov, doklad priloží s vyúčtovaniu PC, ide pre firmu o náhradu cestovných výdavkov (ú.512) bez nároku na odpočítanie DPH, lebo doklad neobsahuje všetky náležitosti podľa ZoDPH.K tomuto mám pripomienku, že ak sa jedná o cestovnú náhradu, neskúmame náležitosti dokladu z pohľadu DPH. Podľa môjho názoru je podstatné to, akým spôsobom sú na pracovnej ceste hradené výdavky a nie na koho je doklad vystavený. Preto v prípade cestovných náhrad vlastne neskúmam náležitosti z pohľadu DPH. Cestovná náhrada je vždy cestovnou náhradou. A preukazuje ju zamestnanec.
bui
09.09.07,16:06
preco je cestovnou nahradou aj to ze zamestnanec zaplati napr. letenku alebo hotel firmenou kreditkou? Na co si narokuje..aku nahradu? nic mu predsa nedlzime....zaplatili sme to my...on len musi doniest doklad...

K tomu uctu 241 je to preklep...malo to yt 231..ako kratkodoby uver poskytnuty banku...
Jana Acsová
31.10.07,11:18
preco je cestovnou nahradou aj to ze zamestnanec zaplati napr. letenku alebo hotel firmenou kreditkou? Na co si narokuje..aku nahradu? nic mu predsa nedlzime....zaplatili sme to my...on len musi doniest doklad... Preddavok na zahraničnú pracovnú cestu môže zamestnávateľ poskytnúť rôznymi formami. Jedným z nich je aj poskytnutie zahraničnej platobnej karty. Ak ju zamestnávateľ na tento účely poskytol a zamestnanec ju použil po nástupe na pracovnú cestu (počas PC) - jedná sa o cestovnú náhradu.