rage1
16.02.05,08:34
Chcela by som zacat podnikat. Zivnost budem vykonavat doma, v byte. Zaujimalo by ma, co vsetko si budem moct ako zivnostnik dat do nakladov. Mozem si tam zahrnut najomne, telefon, popripade, elektriku, kurenie, internet?Ak ano ako sa to riesi?Kancelariu budem mat v jednej izbe. akym sposobom sa to potom rozratava?su na to nejake percenta?ak mate nahodou niekto nejaky pisomny dokument, ktory sa takejto situacie dotyka, velmi by mi to pomohlo.
Majka
16.02.05,08:03
rage aj ja mam podob.problem, uz mam zivnost doma na trvale bydlisko a neviem najst usmernenie co mozem a co nie a akym podielom.
ak nieco objavis, prosim podel sa.dakujem.
Zuziana
16.02.05,18:01
prípustné je uplatnenie domácej telefónnej linky, ak vieš preukázať nárast od začiatku podnikania - určitú časť. Koľko percentuálne ťažko povedať, pretože závisí od kontrolórov, koľko uznajú. Elektrinu, kúrenie a nájom je nezmysel - pretože to platíš za každých okolností, tým že podnikáš, sa ti tieto náklady na bývanie nezvyšujú. Ďalšie náklady sú tiež problematické pretože by si mala mať priestor vyňatý z bytového fondu a platiť daň z nehnuteľností za izbu v ktorej podnikáš.
ajacik
16.02.05,18:48
ja takisto dávam do nákladov pevnú telef. linku. ja dávam celú čiastku, lebo bola zavedená kvôli internetu. všetko, čo je prevolané naviac, samozrejme nie je danový náklad.
je tam "problém s dph", lebo podnikateľ nie je majiteľom bytu, a teda ani zmluva so STK nie je na neho. na neho chodí iba faktúra.
no a kedže tam nie je uvedné jeho IČD tak si neuplatnuje dph. ale to nie je zasa také strašné.
Paula
17.02.05,05:39
Keď spracovávam účty pre firmy doma na svojom PC (firmám faktúrujem) a údržbu SW (zálohovanie, upgrade, atp.) mi robí syn (má TPP), môžem mu bez dohody alebo zmluvy na konci roka vyplatiť za jeho službu napr. 9.000 tis. len na základe výdajového dokladu?
luebchenko
18.02.05,08:34
Keď spracovávam účty pre firmy doma na svojom PC (firmám faktúrujem) a údržbu SW (zálohovanie, upgrade, atp.) mi robí syn (má TPP), môžem mu bez dohody alebo zmluvy na konci roka vyplatiť za jeho službu napr. 9.000 tis. len na základe výdajového dokladu?
Práve to sa chystám urobiť aj ja - dať synovi 2999,-x 12 na základe príkaznej zmluvy, aby neprekročil tú hranicu cca 40.tis (treba dobre premyslieť akú, vraj tieto zmluvy radi vyhadzujú pri kontrole)
Inak pozri http://www.porada.sk/showthread.php?t=5842&page=1&pp=10&highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva

a

http://www.porada.sk/showthread.php?t=5180&highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva
Paula
18.02.05,08:49
Ľubi, dík. Čítala som, že radi vyhadzujú... preto som skúšala, či sa nedá len tak :) na nižšiu sumu . Neviem totiž ako by to bolo s jeho DP - či by ho musel a kde podávať pri vyšej sume, keďže je celoročne zamestnaný v ČR.
Janca
18.02.05,09:08
Ja mam kancelariu tiez v jednej izbe v byte v OV. Od zaciatku zivnosti som si na MU priznala m2 na podnikanie a z nich mi vyrubili vyssiu dan, ako vychadza dan pre bezneho obcana. Za rok 2004 v DP z nehnutelnosti v pripade bytu a jeho m2 tato kolonka vypadla. Samozrejme mi tymto priznanim padlo 5 rocne oslobodenie od platenia dani pri kupe bytu do OV.
Co sa tyka nakladov mam telefon, internet a mobil prehlasene na SZCO, po dohode s mojim spravcom dane davam do nakladov 70% nakladov na telefon /v predch. roku som presne vycislovala hovory a urobila som si priemer, co zdokladujem/.
Co sa tyka inych nakladov, v pripade, ze som priznala m2 na podnikanie, tudiz pri predaji bytu by som z tychto m2 musela dat do prijmu z podnikania cast predajnej ceny bytu ma nikto nepresvedci, ze si nemozem dat do nakladov naklady na kurenie, popr. inu cast. Taktiez za tento priestor musim platit ako obcan aj ako SZCO odvoz smeti. Co sa tyka nazoru, ze aj tak sa tam musi kurit aj v dobe, ked nepracujem ako SZCO mam argument, ze aj inak prenajata kancelaria sa musi vykurovat aj v noci.
Je pravda, ze kontrolu som nemala, ale ako ine naklady si myslim, ze ked ich mam ako zdovodnit a dolozit, nemaju mi ich preco vyhodit. Ak budem mat iny poznatok, urcite dam vcas vediet.
To Luebchenko: dolezity je obsah zmluvy /podla zakona c. 511/ nie jeho nazov, podla toho sa posudzuju dane a potom odvody.
Murko
29.01.06,19:48
Ahojte,
uz sa tu na podobne temy diskutovalo, ale nenasiel som presnu odpoved na moj problem. Mam 2 otazky: 1. Som zacinajuci zivnostnik. Zaciatkom roka 2006 som dostal splatkovy kalendar (danovy doklad) na FO, co cini okolo 6500,- Sk rocne za internet. Mozem si tuto ciastku davat priebezne mesacne do nakladov na uz existujucu zivnost, ktoru mam od Januara 2006 resp. aku cast tychto nákladov si mozem uplatnovat? 2. Mam 2 mobilne cisla v Orangei. Zmenil som obidve cisla z FO na FO-P. Mozem si obidve cisla davat do nakladov? Obe cisla pouzivam ja, jedno na Orange, kedze mam akciu od 8.00 do 18.00 za 600,- Sk mesacne a druhe cislo pouzivam na volania do siete ST a T-Mobile. Dakujem za Vase cenne rady.
liba2
29.01.06,20:30
Ahojte,
uz sa tu na podobne temy diskutovalo, ale ........
2) Mam 2 mobilne cisla v Orangei. Zmenil som obidve cisla z FO na FO-P. Mozem si obidve cisla davat do nakladov? Obe cisla pouzivam ja, jedno na Orange, kedze mam akciu od 8.00 do 18.00 za 600,- Sk mesacne a druhe cislo pouzivam na volania do siete ST a T-Mobile. Dakujem za Vase cenne rady.Do daňových výdavkov si môžeš dať úhrady za obidva telefóny, ale treba (neskôr) vedieť obhájiť, že to bolo potrebné a treba zohľadniť aj súkromné hovory.
Melnick
30.01.06,01:19
Murko, Tiež by som do výdavkov dala obidva telefóny,ale pri obidvoch by som určitým percentom výdavok znížila,pretože sú tam určite aj súkromné hovory.
Správca dane,takýto postup určite ocení. Niektoré DÚ určia akým percentom
môžu výdavky vstupovať do účtovníctva,takže si nechaj na DÚ určiť % a máš to bez problémov. /Hlavne ak budeš platiteľ DPH/