foreva
21.08.07,11:25
Na lazoch mame chalupu s krasnym vyhladom do doliny. Je to oaza oddychu, nerusia ju znamky civilizacie.
Pasienku susediacu s nasou ovocnou zahradou odkupili. Ked sme tam neboli, zacali susedia asi 5 metrou od nasej zahrady vyrovnavat teren pod nejaku stavbu.
Nestretli sme sa este s nimi a vobec nevieme co sa tam ide robit.
Zaskocilo nas to, neviem si predstavit ze by tam bola nejkaka stavba.
Ako to mozeme ovplyvnit ak by sme s tam nesuhlasili?
osko
21.08.07,10:22
Na lazoch mame chalupu s krasnym vyhladom do doliny. Je to oaza oddychu, nerusia ju znamky civilizacie.
Pasienku susediacu s nasou ovocnou zahradou odkupili. Ked sme tam neboli, zacali susedia asi 5 metrou od nasej zahrady vyrovnavat teren pod nejaku stavbu.
Nestretli sme sa este s nimi a vobec nevieme co sa tam ide robit.
Zaskocilo nas to, neviem si predstavit ze by tam bola nejkaka stavba.
Ako to mozeme ovplyvnit ak by sme s tam nesuhlasili?
Podľa stvebného zákona ak niekto ide stavať, musí podať na miestne príslušnom stavebnom úrade žiadosť o umiestnenie stavby a žiadosť o stavebné povolenie. Ty ako priamy sused musíš byť účastníkom stavebného konania a tam môžeš uplatňovať svoje námietky. Poradím Ti jednu šupu, ako v podstate znemožniť susedovi stavať. Daj námietku, že podložie stavebného pozemku je nestabilné a preto žiadaš o podrobný hydrogeologický prieskum stavebnej parcely a máš to za sebou. Je to časová a finančná smrť pre stavebníka. Ak stavebníka neodradíš, daj námietku zatienenia Tvojej parcely a najlepšie okna obytnej miestnosti. Upozorňujem Ťa, že ak použiješ tieto ťahy, budú účinné, ale už v živote si so susedom nedáš ani kávu, ani slivku, to Ti garantujem. Ja takéto námietky od susedov riešim už tri roky a teraz im vraciam požičané, bohužiaľ vracia z toho aj moja duša, ale keď misíš tak misíš.
Hoja osko.
wagner
21.08.07,14:48
Aj na vyrovnávanie terénu musí mať sused povolenie zo stavebného úradu, lebo sa tým menia odtokové pomery. Požiadaj o vykonanie štátneho stavebného dohľadu na príslušnom stavebnom úrade - v obci. Napíš do žiadosti že Ti nie je známe, že by bolo vydané povolenie na úpravu terénu a preto žiadaš o zvolanie štátneho stavebného dohľadu.Musia zvolať konanie a predvolať tam aj Teba. Potom tam rieš svoje pripomienky.
foreva
21.08.07,17:40
no, asi by som nebola spokojna, nepaci sa mi ich pristup, vlastne som ich este ani nevidela a uz sa roztahuju bez akehokolvek upozornenia.
p.mac
21.08.07,18:00
Podľa zákona od plotu na 2 metre sa môže stavať bez povolenia suseda, ak je stavba bližšuie je potrebný podpis suseda. A ak dostali stavebné povolenie od tam prislúchajúceho úradu, tak sa nedá nič robiť.
Ospaly
25.08.07,17:20
sused je ucasnikom stavebného konania, ci je to 2m, alebo 20m. Na druhej strane ak to bude urcita vzdialenost (neviem, treba pozriet) tak ak by ste aj protestovali tak neuspejete. To co napisal Osko je fakt zaujimave (a asi aj dost ucinne)
bulnova
26.08.07,09:25
Asi po oáze ticha túžia aj iní. Neviem prečo by im mal niekto brániť staviať na ich
pozemku, prípadne im robiť prieky a nútiť ich robiť všelijaké drahé geologické prieskumy. Skús sa vžiť do ich pozície. Možno by bolo lepšie sa s novým suse-
dom seriózne porozprávať. Taký otvorený boj Vám určite nezabezpečí kľud, ale
zase len primeranú odozvu.
foreva
27.08.07,12:57
Urcite nechcem aby sa "Nasa oaza kludu" zmenila na "nekludu" aj nasim pricineni. Budeme sa snazit riesit to miernym sposobom aby sme tam chodili aj nadalej s potesenim. Len ma zaskocilo ze sa tam nieco deje bez akehokolvek upozornenia a chceli sme vediet ci mame vobec nejake prava trosku to "usmernit", aby boli obidve strany spokojne..
Aj tak dakujem za nazory.
srnka2405
27.08.07,18:09
Čo tak nechať suseda,aby si vytvoril tiež svoju oázu pokoja. Ty si svoju oázu tvorila bezhlučne a mávnutím čarovného prútika?
Tie rady,ktoré dostávaš sú úžasné,ale týmto spôsobom sa Ti už kľud nepodarí dosiahnuť.Hoci susedia nebudú môcť robiť,čo chcú, určite Ti dokážu znepríjemniť oddych napr. v krásnu slnečnú nedeľu začnú kosiť trávu (keď nie kosiť,tak tých pár korún obetujú na to, aby nechali vo Vašej blízkosti pustenú kosačku, vždy keď tam budete chcieť relaxovať.
Ak môžem, navrhujem, pred akoukoľvek komplikáciou, sa s nimi stretnúť alebo ich nechať vykonať čo robia a potom to riešiť, ak Ťa to bude akýmkoľvek spôsobom obmedzovať. Zatiaľ neobmedzuj Ty.

Heslo: nechaj aj iných vytvoriť si svoju oázu pokoja - pokoj po celom týždni je najdôležitejší.
Gard
28.08.07,10:07
Mam iny napad, ktory by mohol ten sused co chce stavat vedla teba pouzit na teba.
Zo svojej parcely by odpredal napr. bratovi alebo svagrovi suvisly pas po celej dlzke (prip. sirke) pozemku. Nemusi byt siroky, staci 0,5 metra. Tym padom uz nie je tvojim susedom.
V stavebnom konani teda vystupuje ako sused tvoj brat (prip. svagor) a ten bude suhlasit so stavbou.
Neviem o tom, ze by sa v stavebnom konani oslovovali aj druhi susedia - t.j. susedia na dalsom pozemku.
Je taketo nieco mozne ? Raz som o tom pocul v suvislosti ako nejaki developer v BA postavil cinziak vedla rodinnych domov a teraz som si na tuto situaciu spomenul.
Je to legalne ? Da sa takto konat ?
V takomto pripade by sused ani nemusel vediet ze ides stavat.
Len by po vydani stavebneho povolenia jedneho dna prisiel bager.....
Zita5
28.08.07,10:47
Podľa stvebného zákona ak niekto ide stavať, musí podať na miestne príslušnom stavebnom úrade žiadosť o umiestnenie stavby a žiadosť o stavebné povolenie. Ty ako priamy sused musíš byť účastníkom stavebného konania a tam môžeš uplatňovať svoje námietky. Poradím Ti jednu šupu, ako v podstate znemožniť susedovi stavať. Daj námietku, že podložie stavebného pozemku je nestabilné a preto žiadaš o podrobný hydrogeologický prieskum stavebnej parcely a máš to za sebou. Je to časová a finančná smrť pre stavebníka. Ak stavebníka neodradíš, daj námietku zatienenia Tvojej parcely a najlepšie okna obytnej miestnosti. Upozorňujem Ťa, že ak použiješ tieto ťahy, budú účinné, ale už v živote si so susedom nedáš ani kávu, ani slivku, to Ti garantujem. Ja takéto námietky od susedov riešim už tri roky a teraz im vraciam požičané, bohužiaľ vracia z toho aj moja duša, ale keď misíš tak misíš.
Hoja osko.

No tento prístup sa mi nepáči , je najlepšie ak susedia spolu vychádzajú v dobrom .
Gard
28.08.07,10:59
Zita, to vie kazdy.
Ale ked sa neda tak sa neda.
A niekedy sa neda.
Da sa to potom obist z druhej strany ako som napisal ja.

Je ten moj postup pravne obhajitelny ? (nevravim o susedskych vztahoch).
Zita5
28.08.07,11:06
Zita, to vie kazdy.
Ale ked sa neda tak sa neda.
A niekedy sa neda.
Da sa to potom obist z druhej strany ako som napisal ja.

Je ten moj postup pravne obhajitelny ? (nevravim o susedskych vztahoch).


Neviem či je to obhájiteľné , hoci dnes je možné všetko .........keď vidím poschodovú budovu a vedľa nej RD , tak som prekvapená , čo sa všetko môže ....... v našom meste neďaleko mňa ,mám hneď dva také prípady

Ja som reagovala , len na príspevok č. 2 , lebo ma to trošku zarmútilo .;)