sesil
21.08.07,12:29
Veľmi sa mi zapáčilo Vaše riešenie problémov. Potrosím Vás o radu. Po prvý krát som začala účtovať reštauráciu a majiteľka mi doniesla doklady o nákupoch, ktoré sú časti uhradená stravovacími poukazmi, ktoré prijala pri platbe za stravu od zákazníkov a časť v hotovosti. Prosím Vás o radu, ako účtovať poukazy. Podľa mňa by sa mali viesť ako cenina.

Pomôžte mi, vopred Ďakujem
Zita5
21.08.07,10:34
Chobot
22.08.07,07:44
Veľmi sa mi zapáčilo Vaše riešenie problémov. Potrosím Vás o radu. Po prvý krát som začala účtovať reštauráciu a majiteľka mi doniesla doklady o nákupoch, ktoré sú časti uhradená stravovacími poukazmi, ktoré prijala pri platbe za stravu od zákazníkov a časť v hotovosti. Prosím Vás o radu, ako účtovať poukazy. Podľa mňa by sa mali viesť ako cenina.

Pomôžte mi, vopred Ďakujem

Neviem, či ti v predošlom príspevku dali dobrý odkaz. Teda odkaz ti Zita5 dala dobrý, ale asi nepochopila tvoj problém, lebo v tých odkazovaných témach sa to nerieši.

Ak som dobre pochopil v tvojom probléme ide o to, že tá podnikateľka v rámci tržieb mala stravné poukážky, ktoré zinkasovala od zákazníkov. Ona tieto poukážky použila na nákup surovín napr. v nejakom supermarkete.

Už dávnejšie som sa chystal nadhodiť tento problém na Poradu, teraz mi tvoj príspevok prišiel do rany.

Minule som bol na rodinnom nákupe v tescu. Predo mnou bol (asi nanželský) pár, ktorí nakupovali suroviny evidentne do nejakého bufetu alebo gastronomického zariadenia - teda jasný podnikateľ. Platil obrovským balíkom stravovacích poukážok rôznych spoločností (asi všetkých, čo sú na trhu - Gastro, Cheque Dej., Vaša stravovacia,...). Možno to bola práve tá tvoja podnikateľka.

No neviem, ale toto asi nebude podľa kostolného poriadku, lebo príjemca takejto poukážky, si myslím, by si ju mal vyúčtovať u príslušnej spoločnosti a nie znovu ju použiť na nákup v maloobchode ako hotovosť. Veď oficiálne on nemá ako prísť k tým poukážkam ako platidlu, ktorým by mohol ďalej platiť. On to musí zahrnúť do tržby a vyúčtovať u vydávateľa poukážky.

To by sme potom popri hotovostných peniazoch mohli mať v obehu aj gastrolístky. :eek: Z tisícky by vám potom v potravinách za 500 SKK nákup vydali 5 gastrolístkov za 90 SK plus 50 SK. :confused: :confused:

Takže to, čo ti urobila podnikateľka, asi nebude možné legálne zaúčtovať. Myslím, že tí, čo to robia, vedú tieto gastro lístky ako prijatú hotovosť a potom nimi aj platia ako hotovosťou. Ale, ako som napísal, to asi nebude v poriadku.

Čo vy na to?
sesil
22.08.07,08:38
Chobot ďakujem za tvoju odpoveď. Môj názor sa stotožnuje s tvojím ale
mám hlavu plnú smútku lebo mám na stole plno Tesco dokladov za nákupy
do prevádzky s odpoveďou od pani majiteľky, že to tak robia aj iní.
irma1
22.08.07,08:46
Cohot ďakujem za tvoju odpoveď. Môj názor sa stotožnuje s tvojím ale
mám hlavu plnú smútku lebo mám na stole plno Tesco dokladov za nákupy
do prevádzky s odpoveďou od pani majeteľky, že to tak robia aj iní.

Takže starý dobrý slovenský národ prišiel na ďalší spôsob ako niekoho obtiahnuť. Dobré! A robia to tak preto, aby ušetrili na provízii stravovacej spoločnosti, ktorá gastrolístky vydala. Použila by som radu od Chobota a účtovala by som o nich ako o hotovosti, ale v poriadku to nie je.
Marína
22.08.07,08:55
časť citátu:

............
Už dávnejšie som sa chystal nadhodiť tento problém na Poradu, teraz mi tvoj príspevok prišiel do rany.
..................
Čo vy na to?
V týchto témach sa pred časom rozbehla diskuzia:
od prísp.20 http://www.porada.sk/t15207-stravne-poukazky-cez-rp-a-dph.html
http://www.porada.sk/t37217-stravne-poukazky-cez-rp.html#post338596
ekopo
22.08.07,09:22
Aj keď sa to viac ráz rozoberalo, tak napíšem môj pohľad na problematiku.
Pozrime sa na zákon o účtovníctve, čo hovorí o ceninách, čiže o stravných lístkoch, kde sa vykazujú a evidujú.
§ 8
Zásady pre členenie krátkodobého finančného majetku
(1) Krátkodobý finančný majetok sa člení na
a) peňažnú hotovosť, ceniny, šeky,
b) účty v bankách,
c) krátkodobé cenné papiere,
d) ostatný krátkodobý finančný majetok.

(2) Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky, zakúpené stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania a telefónne karty a obdobné karty, ak majú hodnotu, z ktorej bude môcť byť po vydaní do užívania čerpané.

Ďalej je v postupoch účtovania pre JU uvedené:

OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH

§ 15
Peňažný denník
(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,

Ceniny, čiže aj stravné lístky sa vo výkaze o M a Z vykazujú spolu s peniazmi.
Tak isto v peňažnom denníku sa vykazujú v stĺpci hotovosť, príjem a aj samozrejme výdaj. Nikde v postupoch nie je výslovne uvedené, že sa lístky nemôžu použiť ako platidlo. Že sa výhradne musia odovzdať spoločnostiam, ktoré si účtujú potom nemalú províziu. Preto je výhodnejšie stravenky použiť ako platidlo. O stravných lístkoch má byť vedený záznam v pomocnej knihe cenín. Evidované prírastky aj úbytky a to v členení aj na nominálnu hodnotu lístkov. Dopredu hovorím, že je to veľmi pracné z dôvodu rôznych nominálnych hodnôt lístkov. Ale nie nemožné.

V krátkosti účtovanie v JU môže byť takéto:

Príjem lístkov cez ERP: príjem hotovosť , POZD zároveň zápis do knihy cenín +
Výdaj lístkov na nákup tovaru: výdaj hotovosť , VOZD zároveň kniha cenín –
Výdaj lístkov pre spoločnosť – výdaj hotovosť do prieb. pol. a v knihe cenín –
Príjem na BU od spoločnosti – príjem BU z priebežných položiek.
Rozdiel v priebežných položkách z dôvodu manipulačného poplatku od spoločnosti cez ID zúčtovať ako náklad – na to je vždy od spoločnosti FA.
Na konci roka musí sedieť inventúra hotovosti , t.j. peňazí + lístky v nadväznosti na pomocnú knihu cenín.
Ja by som to robil takto.
sesil
22.08.07,09:44
Ekopo ďakujem za perfektné vysvetlenie, moc si mi pomohol.
Chobot
22.08.07,09:47
Ekopo, díky za vysvetlenie.

Dovolím si ukončiť to trochu "odľahčene".

Vraj tie gastrolístky možno použiť aj za služby, ktoré ponúkajú "ľahké" ženy postávajúce na prakovisku pri SLovnafte...:D :D
Bibika22
13.12.07,19:08
Takže starý dobrý slovenský národ prišiel na ďalší spôsob ako niekoho obtiahnuť. Dobré! A robia to tak preto, aby ušetrili na provízii stravovacej spoločnosti, ktorá gastrolístky vydala. Použila by som radu od Chobota a účtovala by som o nich ako o hotovosti, ale v poriadku to nie je.
Toto je teda dobré "starý dobrý.....obtiahnuť".
Chúdiatka stravovacie spoločnosti majú províziu aj keď ich predávajú aj keď ich berú späť. Ako príde k tomu ten slovenský národ, ktorý len vymýšľa ako obrať strav. spoločnosti? Najradšej by bol, keby žiadne gastráče neboli, pretože je s nimi len ostuda. Koľko krát ich musí prepočítavať keď chce aby mu sedeli sumy. Sú v tristo hodnotách, všetky vyzerajú rovnako a ide ho šľak trafiť, keď mu to nesedí, a musí prezerať všetky, kde sa mu to popletlo. Strávi pri tom mladosť, a keď ich zanesie odovzdať, tak mu z nich strhnú 6%. Tých spoločností je ako v Indii bohov, stále lietať od jednej k druhej. Keby sa aspoň dohodli na tom, že sa tie lístky budú nosiť na jedno miesto.
Niektorých lístkov (jednej spol.)je veľa. Ale keď príde zákazník s lístkom, ktorý sa objaví raz za týždeň, tak čo má ho poslať preč? Alebo letieť zasa do ďalšej spoločnosti podpísať zmluvu a potom tam chodiť raz za mesiac s piatimi lístkami?
Ani sa nedivím, že za ne nakupujú suroviny.
Prajem príjemný večer.:)
Danielle369
13.12.07,19:31
Irma 1 ,, rada by som ti dala výplatu v gastráčoch a potom by si ich musela zameniť za peniaze a keby ti z tej výplaty strhli okolo 600 a viac korún, tak by si asi ináč hovorila
Bibika22
16.12.07,15:08
Díky Dan za tvoj súhlas.
Ale fak ma to štve. Dokonca sa mám stalo, že sme za čosi platili stravenkami
a oni si k platenej sume prirátali 6%. Takže stravenky pre podnikateľov hotová pohroma.
Prajem všetkým pekný večer.
Chobot
16.12.07,19:43
Díky Dan za tvoj súhlas.
Ale fak ma to štve. Dokonca sa mám stalo, že sme za čosi platili stravenkami
a oni si k platenej sume prirátali 6%. Takže stravenky pre podnikateľov hotová pohroma.
Prajem všetkým pekný večer.

Nikto nenúti podnikateľov prijímať stravné poukážky, je to ich dobrovoľné rozhodnutie. Ak ich však nebudú prijímať, stratia tým klientelu, lebo čoraz viac firiem poskytuje stravu formou stravovacích poukážok.
Bibika22
18.12.07,17:01
Nikto nenúti podnikateľov prijímať stravné poukážky, je to ich dobrovoľné rozhodnutie. Ak ich však nebudú prijímať, stratia tým klientelu, lebo čoraz viac firiem poskytuje stravu formou stravovacích poukážok.

To mi je jasné.
Danielle369
18.12.07,17:17
A ja by som ešte dodala,že vela ludí chce za gastráče kúpiť cigarety a alkohol.
V zmluve to máme zakázané a ked nechceme predať, tak sú len zbytočné problémy a sprosté reči.
Chobot
19.12.07,08:05
A ja by som ešte dodala,že vela ludí chce za gastráče kúpiť cigarety a alkohol.
V zmluve to máme zakázané a ked nechceme predať, tak sú len zbytočné problémy a sprosté reči.


..... takže nakoniec ten alkohol a cigarety za stravné poukážky predáte či nie?:confused::rolleyes:
Danielle369
19.12.07,09:32
mimotemyNie chobot my nepredáme, ale musíme si vypočuť prednášku o tom, že v susednej Jednote mu kludne predajú.

Ale to sme už odbočili od pôvodnej otázky, ja sa ospravedlňujem.
batorek
02.10.08,19:51
Ja by som k tomu učtovaniu v JU chcel dodať. Ja som sa pýtal daňového poradcu ohľadne zaúčtovania faktúry od spoločnosti. A bolo mi poradené že došlú faktúru mám zaúčtovať ako dobropis čiže mínusom neovplyv.základ dane a províziu normálne ako výdaj z fa. Čítal som príspevok, kde radia aby sa to účtovalo cez priebežné položky. No teraz neviem čo je správne lebo aj cez dobropis sa peniaze dostanú do pokladne. Prosím poradiť, lebo keď to nerobím správne musím opravovať. Díky batorek
Chobot
02.10.08,22:04
Ja by som k tomu učtovaniu v JU chcel dodať. Ja som sa pýtal daňového poradcu ohľadne zaúčtovania faktúry od spoločnosti. A bolo mi poradené že došlú faktúru mám zaúčtovať ako dobropis čiže mínusom neovplyv.základ dane a províziu normálne ako výdaj z fa. Čítal som príspevok, kde radia aby sa to účtovalo cez priebežné položky. No teraz neviem čo je správne lebo aj cez dobropis sa peniaze dostanú do pokladne. Prosím poradiť, lebo keď to nerobím správne musím opravovať. Díky batorek


čo má tvoja otázka spoločné s témou "Platenie stravným poukazov"? Ak nič, tak si otázku zle zaradil a treba ju zadať znova do správnej sekcie, alebo nájsť staršiu, podobnú tému alebo vytvoriť novú tému.
chudaska
29.09.09,10:59
ahojte poradaci,tak sa mi dostala do ruk Fa od jednej takejto firmy, je na nej uctujeme Vam zmluvne dohodnutu odmenu za 100 ks prijatych listkov v nom. hodnote 330 EUR, potom je tam zaklad DPH /odmena 5%/ 16,50 a DPH 3,14 EUR, Spolu odmena s DPH v EUR 19,64 EUR- ako toto zauctovat, na ucet pripisali 310,36 EUR. Je to zivnostnik,ktory ma predajnu potravin, prijem tychto listkov mi nijak neevidoval,bral to ako hotovost cez ERP a teraz mi poradte postup ako postupovat,lebo som sa z tam este v JU nestretla, vdaka za radu.
Ančika
29.09.09,11:26
Možné to je dvoma spôsobmi. Jednoznačne výdavok 330 €, a potom ďalší doklad: 1. príjem 19,64 vč. DPH, odviesť DPH na
výstupe
2. výdavok -19,64 vč DPH, znížiť DPH na
vstupe
V pomocnej evidencii záväzkov bude uvedená fa. v hodnote 310,36 €.
chudaska
29.09.09,12:20
Možné to je dvoma spôsobmi. Jednoznačne výdavok 330 €, a potom ďalší doklad: 1. príjem 19,64 vč. DPH, odviesť DPH na
výstupe
2. výdavok -19,64 vč DPH, znížiť DPH na
vstupe
V pomocnej evidencii záväzkov bude uvedená fa. v hodnote 310,36 €.
Dobre dam výdaj 330 Sk cez ID ako VNZD,potom urobim FA-odberatelsku na sumu 310,36 bez DPH? a zaevidujem FA zo spolocnosti na sumu 19,64 ako prev. rezia s rozpisom 16,50 bez DPH a DPH 3,14 si uplatnim na vstupe? Ked mi nabehnu peniaze na ucet sparujem to s FA na sumu 310,36 EUR a to bude ako PNZD? Moze to takto byt? Lebo mam v tom nejaky chaos. Vdaka za rady.
Ančika
01.10.09,05:41
Prepáč prosím, ja som tvoju otázku zle pochopila. Brala som to ako kedby živnostník nakúpil stravenky a firma, od ktorej ich kúpil mu dala bonus. Keď som si tvoju otázku pozornejšie prečítala, zistila som, že to je úplne opačne a s tým ti, bohužiaľ, neviem poradiť. Ešte raz, prepáč.:cool:
chudaska
01.10.09,05:46
[QUOTE=chudaska;1164032]Dobre dam výdaj 330 Sk cez ID ako VNZD,potom urobim FA-odberatelsku na sumu 310,36 bez DPH? a zaevidujem FA zo spolocnosti na sumu 19,64 ako prev. rezia s rozpisom 16,50 bez DPH a DPH 3,14 si uplatnim na vstupe? Ked mi nabehnu peniaze na ucet sparujem to s FA na sumu 310,36 EUR a to bude ako PNZD? Moze to takto byt? Lebo mam v tom nejaky chaos. Vdaka za rady.

Prosím poradte mi,ci to takto moze byt?
Daggmar
01.10.09,06:32
[QUOTE=chudaska;1164032]Dobre dam výdaj 330 Sk cez ID ako VNZD,potom urobim FA-odberatelsku na sumu 310,36 bez DPH? a zaevidujem FA zo spolocnosti na sumu 19,64 ako prev. rezia s rozpisom 16,50 bez DPH a DPH 3,14 si uplatnim na vstupe? Ked mi nabehnu peniaze na ucet sparujem to s FA na sumu 310,36 EUR a to bude ako PNZD? Moze to takto byt? Lebo mam v tom nejaky chaos. Vdaka za rady.

Prosím poradte mi,ci to takto moze byt?

Ja účtujem takto : na základe mesačnej pásky v celkovej sume urobím zdan.prijem do pokladne,
sumu v sekoch / mám to vyčíslené v mes.páske/ cez pokl.doklad vydám ako VNZD - šeky na preplatenie. Príde dodáv.fa - suma za preplatené šeky nám nabehne na účet - dám úhrada DF ako PNZD , odmena ide do réžie a máš nárok na odpočet DPH ak ste platcom.
chudaska
01.10.09,08:20
[QUOTE=chudaska;1165841]

Ja účtujem takto : na základe mesačnej pásky v celkovej sume urobím zdan.prijem do pokladne,
sumu v sekoch / mám to vyčíslené v mes.páske/ cez pokl.doklad vydám ako VNZD - šeky na preplatenie. Príde dodáv.fa - suma za preplatené šeky nám nabehne na účet - dám úhrada DF ako PNZD , odmena ide do réžie a máš nárok na odpočet DPH ak ste platcom.

No moja SZCO nema v pokldne osobitne vedene seky,ma to ako hotovost,myslim,ze to nie je az taky problem. Dobre urobis vydaj z poklade a urobis si k tomu aj odberatelsku fa? Vakej sume,lebo suma je napr. na 330 EUR ale vyplatia nam len cca 310 EUR a nerozumiem tomu pises ze DF,ale ved dodavatelske FA je len na vysku provizie,ako to parujes,nemozes mi dat konkretny priklad prosim,lebo mam z toho chaos.
chudaska
02.10.09,08:23
ahojte poradaci,kedze uctujem v Alfe,tak som moj problem napisala do Krosu a poslali mi priklad,kde uvadzaju ako postupovat v mojom pripade. Prikladam to sem,mozno to tiez niekomu ulahci pracu ako mne. Este poznamka,ak mate fakturu zo stravovacej spolocnosti,tak faktúru, ktorú obdržíte zaevidujte do evidencie záväzkov a následne ju uhraďte podľa bodu 3 na strane 3 -vid priloha.
Uľa
10.03.11,08:06
Prosím vás: SZČO priniesol bloky s PHM s čerpacej stanice Tesco. Na niektorých bločkoch je "platené hotovosťou", ale na niektorých "tesco poukážka". Lenže problém je v tom, že za celý rok 2010 som nenašla jediný doklad o tom, že by tie tesco poukážky kupoval. teraz neviem, či mu to dám do účta alebo nie... Ďakujem za radu
chudaska
10.03.11,08:18
a nie je to ta tesco poukazka,co dostane stvrtrocne za nakupy,ktore absolvoval v Tescu? Je to nejake % z celkovych nakupov za stvrtrok.