MILKA58
21.08.07,16:47
Dobrý deň, naskytá sa mi od septembra práca účtovníčky, vrátane miezd na základnej škole. Keďže nemám žiadne skúsenosti s rozpočtovou organizáciou a počula som, že majú inú osnovu, prosím o informáciu o základných rozdieloch medzi klasickým podvoj.účtov.(s.r.o.) a rozpočtovkami. Majú tam program IBEU a keď som tu čítala o tomto programe príspevky, trochu sa aj toho obávam. Za každý príspevok ďakujem.
AntekaK
21.08.07,17:24
Ahoj, naozaj je rozdiel v účtovej osnove, som účtovníčka v základnej škole a tento rok som si trochu oprášila vedomosti aj z podnikateľského účtovníctva, takže sa pokúsim trošičku to porovnať.
Trieda 0,1,2,3 sú v podstate rovnaké, niektoré účty s.r.o. nepoužívajú, napr.211 (účtujú sa prijaté dotácie).
Hlavný rozdiel je asi v triede 4, pre nás sú to nákladové účty.
Triedu 5 (náklady) a 6(výnosy) používame pri účtovaní školskej jedálne. Triedu 7,8 ja nepoužívam, a v triede 9 máme účty fondov (dlhodobého majetku, sociálneho fondu) a podstúvahové účty. Mne sa inak toto naše účtovníctvo zdá jednoduchšie ako podnikateľské.
Sledujeme podrobnú analytiku na bankovom výdavkovom účte, kde používame na členenie výdavkov položky podľa rozpočtovej skladby a tiež na príjmovom účte.
Ale od 1.1.2008 sa mení aj naše účtovníctvo, bude sa viac podobať tomu tvojmu terajšiemu. Prebiehajú školenia zamerané na tieto zmeny, naše účtovníctvo má tiež uplatňovať akruálny princíp. Ponuka školení a termíny školení nájdeš v tejto téme v aktualitách, hneď prvá téma.
Určite sa ozvú aj ďalší účtovníci rozpočtových organizácií, ktorí doplnia moju stručnú odpoveď.
Ahoj.
:)
MILKA58
21.08.07,17:39
Zatiaľ ďakujem, možno tá práca ani nevyjde, ale je dobré, keď aspoň trochu vieme, čo by nás v novej práci čakalo.
malalulu
22.08.07,05:21
Ahoj, naozaj je rozdiel v účtovej osnove, som účtovníčka v základnej škole a tento rok som si trochu oprášila vedomosti aj z podnikateľského účtovníctva, takže sa pokúsim trošičku to porovnať.
Trieda 0,1,2,3 sú v podstate rovnaké, niektoré účty s.r.o. nepoužívajú, napr.211 (účtujú sa prijaté dotácie).
Hlavný rozdiel je asi v triede 4, pre nás sú to nákladové účty.
Triedu 5 (náklady) a 6(výnosy) používame pri účtovaní školskej jedálne. Triedu 7,8 ja nepoužívam, a v triede 9 máme účty fondov (dlhodobého majetku, sociálneho fondu) a podstúvahové účty. Mne sa inak toto naše účtovníctvo zdá jednoduchšie ako podnikateľské.
Sledujeme podrobnú analytiku na bankovom výdavkovom účte, kde používame na členenie výdavkov položky podľa rozpočtovej skladby a tiež na príjmovom účte.
Ale od 1.1.2008 sa mení aj naše účtovníctvo, bude sa viac podobať tomu tvojmu terajšiemu. Prebiehajú školenia zamerané na tieto zmeny, naše účtovníctvo má tiež uplatňovať akruálny princíp. Ponuka školení a termíny školení nájdeš v tejto téme v aktualitách, hneď prvá téma.
Určite sa ozvú aj ďalší účtovníci rozpočtových organizácií, ktorí doplnia moju stručnú odpoveď.
Ahoj.
:)


Ty si to tak stručne pekne napísala, že už sa to lepšie ani nedá.
uctovnicka
04.09.07,12:13
Len by som k tomu ešte dodala, že k účtovníctvu patrí aj práca mzdovej účtovníčky, ktorá je tiež trochu odlišná od účtovníčky u súkr.podnikateľa, nakoľko v školstve sú zamestnanci platení v zmysle zákona č. 553/2003 -Zákona o odmeňovaní niektorých zam. pri výkone práce vo verejnom záujme, čo si vyžaduje znalosť ešte ďalších špecifických predpisov a všetko čo s nimi súvisí.
rum
26.02.08,10:24
tiež by som sa potešila stránkam účtovania v základnej škole, kde by sme konkrétne prípady rozobrali, pretože naozaj je to od 1.1.2008 pre nás všetko nové čo sa týka podvojného účtovníctva v školstve. Mám problém so zaúčtovaním: napr. prevod z účtu SF na výdavkový bežný účet , ďalej príjem na výdavkový účet a použitie - zamestnanci napr. doprava do zamestnania.Ďakujem.