Petra Ir
21.08.07,17:13
Chcela by som poprosit o radu odbornikov z oblasti obcianskeho alebo rodinneho prava.
Moj otec ma 55 rokov a uz niekolko rokov ma problem z alkoholom. I napriek tomu ze som sa ho snazila presvedcit zbavit sa jeho zlozvyku, alebo vyhladat obdornu pomoc, nikdy sa mi ho nepodarilo presvedcit.
Otcova nerest mu sposobuje nemale problemy, takmer prisiel o pracu, dostal sa do finnacnych problemov...
Mam tatina velmi rada a preto mi zalezi na tom aby sa jeho nezodpovedne spravanie skoncilo.
Otazka teda znie ci mozno poziadat sud o povinnu liecbu alebo nieco take?
Dakujem vopred za vsetky rady.
Aljok
21.08.07,15:15
Katka3003
22.08.07,07:44
Neexistuje podla mna ziadny zakon ani nic podobne, ktory by nariadil liecenie pre alkohoolika- teda ked sam nechce. Ak on sam nechce nedonutis ho. Mozes mu pomahat len potial pokial ti to on sam dovoli. Proti jeho /ne/vôli nespravis nic.
Chobot
22.08.07,08:36
Neexistuje podla mna ziadny zakon ani nic podobne, ktory by nariadil liecenie pre alkohoolika- teda ked sam nechce. Ak on sam nechce nedonutis ho. Mozes mu pomahat len potial pokial ti to on sam dovoli. Proti jeho /ne/vôli nespravis nic.

Hádam len v prípade spáchania trestného činu v opilosti, kde by súd mohol nariadiť povinné liečenie. Ale to dúfam u tvojho otca nehrozí...
ZDENIELA
22.08.07,09:49
Ani súdne nariadenie ho toho zlozvyku nezbaví, ak aj na to liečenie pôjde, či už z prinútenia rodiny alebo z prinútenia súdu, možno mu to neaký čas vydrži, ale podľa mňa si môžeš byť skoro na 100% istá, že sa k tomu vráti a dobehne aj tie zameškané mesiace. Poznám 3 prípady (možno je to málo) z môjho okolia.
1. Žena, matka má len 30 rokov, z nariadenia súdu šla na liečenie, zobrali jej preto i ročné dieťa, manžel od nej odišiel s dvoma staršími deťmi, po prekročení brány liečebne bola v tom znova a je dodnes a ešte v horšom stave...
2. Muž, otec a manžel mlátil rodinu, z nariadenia súdu bol na liečení a aj neaký čas vo väzbe. Po dvoch mesiacoch čo sa vrátil domov dobehol všetko zameškané ...
3. Muž, otec po dohováraní vlastnými synmi šiel "dobrovoľne" na liečenie. Po troch mesiacoch sa vrátil a po mesiaci sa to začalo znova ...

Možno traja ľudia nie sú dosť presvedčujúci príklad, ale títo ľudia riskujú stratu rodiny, odsúdenie okolia, stratu zamestnania,... matky a otcovia obetujú svoje deti a svoje manželstvá... len aby sa mohli napiť ...:mee:

Ak ten človek nemá v sebe vôľu prestať, nikdy neprestane!!!
dad111
22.08.07,10:28
Len ak je to Vas blizky, na ktorom Vam zalezi pokuste sa mu vsemozne pomahat, nelamte nad nim palicu. Vzdy sa pytajte ako mozem ja na veci nieco zmenit a nepozerajte len na toho druheho. Viem, je mnoho takych co sa im to nepdarilo. Ale su aj taki, ktori to dokazali. Nemal som v rodine tento problem, ale verim, ze rodina musi dokazat vela. Ak je to dokanca Vas rodic mate voci nemu dlzobu, on to nevzdal, on Vas niekam dotiahol, to mu musite uznat, pokuste sa aj Vy vratit mu to. Vyhladajte odbornikov, psychologov, psychiatrov. S ich pomocou sa to moze podarit.
victoria
22.08.07,10:35
Mali sme v rodine podobny pripad - 25 rocny mlady chalan. V stave opitosti bol agresivny na manzelku, male dieta a cele okolie a poradili nam ze jediny sposob ako sa da nariadit liecenie je, ked na neho v takomto stave zavolame policiu, ti ho odvedu a z dovodu ohrozovania mu moze byt nariadene liecenie. Tak sa aj stalo, prisiel tam v hodine dvanastej, mal strasne abstaky a vychudnutemu a zdevastovanemu aj ked maldemu telu vela sanci nedavali. Dostal sa z toho a teraz znovu objavuje o com je zivot, rodina .... mam ale aj opacny priklad - moj exmanzel bol gambler co je tiez urcity druh zavislosti podobny alkoholizmu. Viackrat som ho donutila na zaklade neskutocnych dlzob, jeho ohrozovania veritelmi vyhladat odbornu pomoc a vzdy to skoncilo tak, ze na sedenia som chodila viac ja ako on .... robil to iba na zaklade donutenia, nie preto ze to chcel on sam .... tak to aj skoncilo ..... ja som to uz dalej nevladala a on v tom pokracuje doteraz.
BXLmiami
22.08.07,10:46
Súd môže alkoholika prinutiť sa liečiť len v prípade,že dokazateľne ohrozuje okolie.Inak je to čisto na jeho rozhodnutí,bohužiaľ.
Sona82
22.08.07,14:30
Suhlasim s Victoriou, moj manzel - tiez gambler s tym neprestal. Iny pripad z okolia mam tiez, ze znamy- alkoholik siel z donutenia na liecenie a i tam si nasiel cesticku ako sa dostat k alkoholu. Pije doteraz. Zalezi asi velmi na osobnosti toho cloveka- musi aspon trosku chciet, inac sa moze rodina aj roztrhat od pomoci k nemu.
vierkar
20.09.07,19:19
možno to už ani nie je aktuálne, náhodne mi prišla k čítaniu táto téma. je pravdou, že človeka nikto neprinúti, ale môže ho trošku pritlačiť k múru. existujú kluby abstinujúcich a tam je množstvo príbehov. zhodujeme sa viacerí, že ak má alkoholik doma všetko pohodlie - navarené, upratané, čisté veci tak načo by vlastne prestával piť? inak je to choroba a z vlastnej skúsenosti poviem, že je niečo príšerné, keď človek musí piť. a musí preto, lebo je závislý, nedokáže to /až na výnimky/ sám. a liečba preto, lebo tam dostane odborné informácie. a samozrejme ak on chce, a robí všetko ako povedia odborníci, je veľká pravdepodobnosť že bude úspešný. je to veľmi ťažká cesta nielen pre závislého ale aj pre jeho rodinu. výsledok ale stojí za to. držím palce, aby sa to podarilo. je to na dlhšiu debatu, lebo rád je viac, ale cesta a pomoc vždy existuje.
viera