Boaz
16.02.05,09:25
Pomozte prosím, dnes sme sa dozvedeli zvlastnu novinu, a to: zamestnanec ma uzatvorene 2 pracovne pomery v dvoch rozlicnych spolocnostiach. Vsade dostava 80.000,-Sk btto. Je pravda, ze zamestnanec si do soc.poistovne odvedie z maxima v jednej spolocnosti, v druhej samozrejme nemusi, avsak na zamestnavatela to neplati - obaja zamestnavatelia musi odvadzat v obidvoch spolocnostiach z maxima? Dufam, ze to tak nie je. Prosim poradte!!!n Ide mi o krk.
vladan
16.02.05,08:57
Boaz, sklamem ťa, je to presne tak ako píšeš
Lucy
16.02.05,09:19
A čo v prípade, ak FO má HPP u jedného zamestnávateľa a u nás pracuje na skrátený pracovný úvazok? To akože namiesto DoVP. Ja mu odvediem odvody z VZ aký mu vyjde u nás a o ostatné sa nestarám?
Boaz
16.02.05,11:09
Stale sa mi tomu nechce verit. Je to postavene na hlavu. Ved zamestnavatel predsa odvadza z vymeriavacieho zakladu zamestnanca a ten je vtedy 0,- kedze zamestnanec neodvadza nic. Prosim vyjadrite sa niekto!!!!
Jozef Mihál
16.02.05,14:13
Boaz, je to tak, bohužiaľ. Nemá to logiku a ja k tomu nemám čo dodať.
Lucy
16.02.05,14:31
A čo v mojom prípade?
Jozef Mihál
16.02.05,14:35
Pokiaľ ide o mňa, nechápem Lucy, Vašu otázku.
Lucy
16.02.05,14:43
Asi som to napísala nejasne. Takže máme zamestnanca na kratší pracovný úväzok, ktorý má u iného zamestnávateľa HPP. Ja by som len chcela vedieť, či v takom prípade, ak má HPP a skrátený prac. úvazok u dvoch rôznych zamestnávateľov, či sa u neho nejakým spôsobom sledujú max. VZ na odvody, alebo sa o to vôbec nemám zaujímať a odvody mu vypočítať z VZ za prácu u nás. Prepáčte, ale dnes mi to vyjadrovanie vôbec nejde.
Jozef Mihál
16.02.05,14:51
Dobre Lucy.
Je jedno, či ide o hlavné alebo vedľajšie pracovné pomery. Dôležité je, že zamestnanec má platiť odvody do SP tak, že jeho VZ v súčte zo všetkých zamestnaní nesmie prekročiť zákonom dané maximá.
Napríklad na nemocenské poistenie môže byť jeho VZ v súčte z oboch zamestnaní maximálne 21548 Sk.

V praxi to znamená, že zamestnávateľ, u ktorého dosahuje vyšší VZ, vypočítava odvody tohto zamestnanca do SP tak, akoby druhé zamestnanie neexistovalo,

a druhý zamestnávateľ, u ktorého má nižší VZ (príjem), by mal sledovať výšku jeho VZ dosahovaného v prvom zamestnaní a jeho VZ upraviť tak, aby v súčte za obe zamestnania neprevýšil maximum.

Napr. v 1.zamestnaní bude mať hrubých 20000 Sk, na nemocenské zaplatí z VZ 20000 Sk,

v 2.zam. bude mať hrubých 6000 Sk, na nemocenské zaplatí z VZ len 1548 Sk.

Toto sa netýka zamestnávateľa, 2.zamestnávateľ platí nemocenské zo základu 6000 Sk.
Lucy
16.02.05,15:16
A ako to zrealizoavať v praxi a hlavne zdokladovať?
Jozef Mihál
16.02.05,15:40
Ľahšiu otázku nemáte?
Lucy
16.02.05,15:47
Pán Mihál mám ešte aj ťažšie, takže táto je jedná z tých ľahších. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jozef Mihál
16.02.05,15:51
Lucy, tak radšej sa pýtajte na tie ťažšie.
Lucy
16.02.05,16:02
Tak tie sa netýkajú témy Maximálny vym.základ pre zamestnávatela :-))

A potom mi Richard napíše poznámku, že nedodržiavam zaradenia tém atď...

Ale vážne, zákon alebo ja neviem čo, nestanovuje, ako sa to má sledovať? A čo sa stane, ak mi to zamestnanec nejakým spôsobom nedoloží a ja mu odvediem poistné z VZ z dosiahnutej mzdy a súčet VZ bude vyšší ako max. VZ? :-((
Jozef Mihál
16.02.05,16:07
Zákon nijako nestanovuje, ako sa to má sledovať. Hm, tu totiž nejde o peniaze Sociálnej poisťovne, ale o peniaze poistencov, ktoré takto "idú do luftu".

No a stane sa to, že:

1. Zamestnanec vlastne zaplatí viac, ako mu zákon stanovuje, takže Vás môže pokojne dať k súdu za to, že ste mu strhli odvody, ktoré ste nemali.

2. Daňový úrad pri kontrole možno nebude spokojný s tým, že základ dane zamestnanca bol určený nesprávne - lebo ste ho ponížili o odvody, na ktoré nebol žiaden právny nárok. Takže Vám pokojne vyrobí príslušné sankcie za zlý výpočet preddavkov atď.
Lucy
16.02.05,16:09
No super :-(( A neviete mi a mne podobným pomôcť, ako to v praxi spraviť tak, aby to bolo v poriadku? Neviem si pomôcť a nič mi nenapadá. Ďakujem za každú Vašu radu.
Jozef Mihál
16.02.05,16:43
Nič ROZUMNÉ Vám neporadím. Navrhujem napríklad:
- aby Vám zamestnanec nosil ukázať výplatnú pásku od 1.zamestnávateľa a Vy na základe toho upravíte jeho VZ, jeho výpl.pásku si nakopírujte a odložte
- alebo sa skúste dohodnúť s prvým zamestnávateľom, aby Vás informoval o výške VZ zamestnanca v nejakej písomnej podobe
- alebo to nechajte na neho, nech si žiada SP o vrátenie zaplateného poistného...

...že sú to fajn rady?
Lucy
16.02.05,17:31
Fajn, už si len nájsť ten správny systém. Takže si zamestnance môže pýtať preplatok aj na Soc. poisťovni? A potom nebudeme mať problém, ako zamestnávateľ č.2, keďže zamestnanec má nižší prijem u nás, že sme mu zrazili viac?
Jozef Mihál
16.02.05,17:34
Iste, zostane ten daňový problém - poistné, o ktoré ste mu znížili základ dane, totiž dostane od SP naspäť, takže treba nejako dodatočne zvýšiť základ dane...napríklad v ročnom zúčtovaní mu uviesť nie sumu poistného, ktorú ste mu zrazili, ale túto sumu treba upraviť - znížiť, o poistné, ktoré mu SP vrátila.
Lucy
16.02.05,17:39
Tak to je taký začarovaný kruh.... A to akože ozaj nevyšlo nejaké usmernenie, alebo niečo podobné, aby sa to robilo jednotne, alebo aby v tom bolo jasno?Aj Sociálna poisťovňa odo mňa bude v podstate potrebovať nejaký doklad, aby som mala podložené, prečo som odviedla zamestnancovi poistné z nižšieho VZ ako je napr. hrubá mzda.
Jozef Mihál
16.02.05,17:42
Sociálna poisťovňa pokiaľ viem (ale ja neviem všetko) k tomu nevyžaduje žiaden doklad, keď na to príde, v ich informačnom systéme predsa majú komplexný prehľad o tom, že XY má viac zamestnaní a že za mesiac M zaplatil dokopy toľko a toľko korún...

SP sa rada hrá na mŕtveho chrobáka, takže usmernenie od nich pokiaľ viem neexistuje.
Jozef Mihál
16.02.05,17:46
Trošku som pobehal po www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk).

Napríklad v sekcii Zákony a predpisy, v podsekcii Usmernenia je posledná vec z decembra 2002. Podobne v podsekcii Metodické pokyny.

Tak, a to platíme MY z našich odvodov. V mojom prípade ešte šťastie, že pod to "MY" nepatrím.
Lucy
16.02.05,17:53
Ste veľmi zlatý, že ste sa venovali môjmu problému.

Skúsim ešte zajtra cinknúť na Sociálku, ale veľmi nemám chuť. Väčšinou mám šťastie na takých ľudí, ktorí sa tvária do telefónu, akože "čo ma tu otravujete, vy to máte vedieť a ja vám nič nepoviem" A "práve ste ma vyrušili pri kávičke" . Teda česť výnimkám.
Jozef Mihál
16.02.05,18:07
OK, dajte tu vedieť ako ste dopadli...
Lucy
16.02.05,18:19
Jasné, len čo to zistím, dám vedieť. A ak by Vám medzi tým niečo napadlo, alebo bola zverejnená nejaká info, tiež Vás poprosím. Myslím, že keď sme si to tu takto rozobrali, pomôže to viacerým. Ďakujem,prajem pekný večer a všetko dobré.
ingi
16.02.05,20:13
Jožko, Lucy, sledujem, že riešite problém, ktorý ma pálil od januára 2004, keď bol zákon o SP celkom čerstvučký a nevedela som ako ďalej. Možno pomôže moja skúsenosť:

Jednalo sa o zamestnanca, ktorý u nás pracoval v PP na kratší pracovný čas s príjmom 12 tis. Sk, hlavný pracovný pomer mal v inom meste a príjem z neho od 30 do 40 tis. Sk.
Problém bol v tom, že výplatný termín u hlavného zamestnávateľa mal až dva dni po našom VT.
Vychádzajúc z § 145 zákona o SP o povinnosti SP vrátiť poistné odvedené navyše do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie sme sa dohodli, že nám neostáva nič iné, len ako využiť túto možnosť.
Hneď v januári mi dal čestné prehlásenie o tom, že jeho vymeriavací základ na NP v HPP je vo výške maximálneho VZ, takže aspoň NP sme mu z príjmu nezrážali.
Nakoľko sa mu vôbec nepáčila myšlienka mesačne si podávať žiadosť na SP o vrátenie poistného, dal mi po 1.polroku (a tiež po 2. polroku) potvrdenie o jeho príjmoch za šesť mesiacov a ja som na jeho základe povýšila jeho základ dane a odviedla preddavky na daň v správnej výške. Sankcia z DÚ by nám nemala hroziť, nakoľko k nesprávnemu odvodu nedošlo našim zavinením.
Čo sa týka jeho dvoch žiadostí o vrátenie predmetného poistného, dodnes mu tie peniažky zo SP neprišli!!!
A ešte poznamenávam, že si nebol schopný sám vypočítať poistné o ktorého vrátenie žiadal (pre bežného človeka to nie je až také jednoduché), takže aj to zostalo na mne...:confused: :)
Boaz
16.02.05,20:47
Stale sa mi tomu nechce verit. Je to postavene na hlavu. Ved zamestnavatel predsa odvadza z vymeriavacieho zakladu zamestnanca a ten je vtedy 0,- kedze zamestnanec neodvadza nic. Prosim vyjadrite sa niekto!!!!
Nic v zlom, ale ako zakladatel tejto témy, bez urazky nasich zakonodarcov konstatujem, ze napriek dennemu vrtaniu sa v zakonoch a chodenia po skoleniach, su nase zakony tak ci tak nepochopitelne. Vidiet (http://www.adsrve.com/linkredirect.php?h=27,10000000,porada.sk,0), ze zakonodarci sedia o par sfer vyssie a nemaju pojem o aplikacii v praxi. Asi tolko som chcel. A to vobec nie som typ negativistu a pesimistu.
Lucy
17.02.05,15:01
Dnes som dopadla nasledovne. Na Sociálke mi povedali, že určite musím mať nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, u ktorého ma zamestnanec HPP, z akého VZ odvádzal za zamestnanca odvody do Sociálnej poisťovne. Takže som si po telefonickom rozhovore napísala žiadosť na mzdovú účtareň druhého zamestnávateľa a mali by mi poslať nejaké potvrdenie. Dúfam, že mi vyjdú v ústrety. Sociálka na to žiadne tlačivo nemá a ani pokyn k tomu nie je, ale jednoznačne to treba písomne dokladovať. Aj keď SP má svoj register, pri kontrole ho určite nemajú so sebou, takže písomne.

Max. VZ sa sleduje pre odvody za zamestnanca, u zamestnávateľa odvádza každý zamestnávateľ zo svojho VZ, teda tieto sa nesčítavajú za všetky PP v mesiaci.
Jozef Mihál
17.02.05,15:11
Lucy, raz darmo, je tu éra informatizácie, počítačov atď., takže napriek tomu, že SP statočne investuje do informačných systémov, papier je papier...
ricij
17.02.05,15:15
Boaz, je to tak, bohužiaľ. Nemá to logiku a ja k tomu nemám čo dodať.Nesúhlasím, Jožko, má to logiku. Ako by si stanovil, že ktorý zamestnávateľ má platiť? Jeden totiž ušetrí. Alebo potom nejako pomerne? Ale to by mohlo byť dosť komplikované.
Jozef Mihál
17.02.05,15:16
Riči, o tom by sa dalo hodiny diskutovať, ale mne už pre dnešok vypršal čas v Icafé, takže nabudúce.
ricij
17.02.05,15:18
Riči, o tom by sa dalo hodiny diskutovať, ale mne už pre dnešok vypršal čas v Icafé, takže nabudúce.Yo, tak pekný večer do Bratislavy.
Lucy
17.02.05,15:19
Mne jeden informatik povedal, že čím sú počítače modernejšie a dlhšie sa používajú, tak tým viac papierov sa v kanceláriách hromadí.

A ešte jednu vec len na uistenie. Pri zdravotnom poistení ma VZ u druhého zamestnávateľa nezaujíma, zamestnancovi sa počíta odvod preddavkov na zdravotné poistenie z VZ, ktorý dosiahnu u mňa. Je to tak? Ďakujem.
Nike
17.02.05,19:21
Dnes som dopadla nasledovne. Na Sociálke mi povedali, že určite musím mať nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, u ktorého ma zamestnanec HPP, z akého VZ odvádzal za zamestnanca odvody do Sociálnej poisťovne. Takže som si po telefonickom rozhovore napísala žiadosť na mzdovú účtareň druhého zamestnávateľa a mali by mi poslať nejaké potvrdenie. Dúfam, že mi vyjdú v ústrety. Sociálka na to žiadne tlačivo nemá a ani pokyn k tomu nie je, ale jednoznačne to treba písomne dokladovať. Aj keď SP má svoj register, pri kontrole ho určite nemajú so sebou, takže písomne.

Max. VZ sa sleduje pre odvody za zamestnanca, u zamestnávateľa odvádza každý zamestnávateľ zo svojho VZ, teda tieto sa nesčítavajú za všetky PP v mesiaci.Ty to máš ešte dobre, potrebuješ potvrdenie len od hl. zam., ale čo ak mám zamestnanca na skrátený úväzok a my sme asi piaty v poradí zamestnávateľov.
matafe
18.02.05,07:13
Nesúhlasím, Jožko, má to logiku. Ako by si stanovil, že ktorý zamestnávateľ má platiť? Jeden totiž ušetrí. Alebo potom nejako pomerne? Ale to by mohlo byť dosť komplikované.
Ja by som pridala ešte iný pohľad na túto problematiku. Ak má poistenec XY 2 zamestnania, súčet jeho príjmov je vyšší než max. VZ na starobné poist. Nech je to v 1/2005 práve 43095 v oboch zamestnaniach. Zamestnanec v danom mesiaci zaplatí odvody na starobné poist. zo sumy 43095, ale zamestnávatelia za toho istého poistenca zaplatia odvody zo sumy 86190.

A teraz prichádza filozofická otázka. Aký vymeriavací základ za tento mesiac bude započítaný pre výpočet osobného vymeriavacieho základu(§61) pre následný výpočet dôchodku? Predpokladam, že to bude suma 43095.

§61 hovorí, že OVZ je úhrn VZ za kal.rok, z ktorého sa platilo poistné na doch.poist. Ale zamestnanec platil z VZ 43095 a zamestnávatelia spolu zaplatili za tohto poistena z VZ 86190.

Podľa môjho názoru by bolo spravodlivejšie ak by sa maximálny VZ vzťahoval na každé zamestnanie zvlášť, XY by odviedol odvody z VZ 2 x 43095 a pre výpočet dôchodku by sa mu taktiež započítaval VZ 2 x 43095. Ale to je len môj názor, zákon hovorí niečo iné.
ricij
18.02.05,08:01
Aj to je možnosť, že platia obidvaja, teda všetci traja z plného. Bolo by to najspravodlivejšie, zákonodarca chcel však obmedziť, aby chudák poistenec neplatil viac ako z max. VZ- No a výsledok je taký, že SP zarobila lebo dostáva príspevky od dvoch zamestnávateľov od jedného zamestnanca a platí jeden dôchodok.
ingi
18.02.05,08:03
Matafe, podľa mňa dobrý pohľad, veď zamestnanec s takými vysokými príjmami možno rád zaplatí vyšší odvod a bude mať vyšší dôchodok a peniaze odvedené zamestnávateľom z max. VZ z druhého alebo x-tého (ako píše Nike) pracovného pomeru "neuletia komínom".
Jozef Mihál
18.02.05,08:55
Dobre ste to tu popísali, a ja sa vrátim k tomu, že prečo nemá SP záujem na tom, aby sa toto "upratalo" a zmenilo - práve preto, lebo získa od 2.zamestnávateľa odvody, za ktoré ale zamestnancovi nebude dávať nič, zamestnancovi z toho nevyplýva ani vyššie nemocenské ani vyšší dôchodok. Bomba kšeft pre SP.
matafe
18.02.05,08:56
..., veď zamestnanec s takými vysokými príjmami možno rád zaplatí vyšší odvod a bude mať vyšší dôchodok a peniaze odvedené zamestnávateľom z max. VZ z druhého alebo x-tého (ako píše Nike) pracovného pomeru "neuletia komínom".
Ale ešte aj táto časť má 1 háčik - obmedzenie priemerného osobného mzdového bodu(POMB) hodnotou 3. Ak poistenec XY by mal stale 2 zamestnania a platil by z oboch maximálne odvody, tak jeho POMB by vychádzal skoro 6. Ale čiastočne by to mohol zachrániť 2.pilier. ... tu končí časť, čo by bolo keby...

V tejto súvislosti (2.pilier) mi napadá otázka. Ako je to za súčasného stavu s "mojim" poistencom XY (2 zamestnania a v oboch mu vychádzajú max. VZ) a platením príspevkov do DSS. Predpokladám, že SP vypočitáva príspevky z VZ 43095.

Vie mi niekto poskytnúť informáciu o max. VZ na doch. poist. za roky 1993 -2003? Ďakujem.