Katka184
21.08.07,20:48
Prosim, potrebujem poradit.
Ide o toto - s manzelom sme zivnostnici, mame 3 prevadzky. 4 roky odoberame urcity tovar od najvecsieho dodavatela v meste, ktory o.i. zasobuje hypermarkety a pod. Cize si v podstate robia co chcu. Dnes som bola na jednani v jednej malej firme, z ktorou by som mala zaujem spolupracovat. Ide vsak o to, ze s tym golemom mam podpisanu zmluvu a v nej sa v zaverecnych ustanoveniach o odstupeni pise toto>

Odstupenie od kupnej zmluvy sa riadi ustanovenim paragrafu 344 a nesledujucimi Obch. zakonnika. Za podstatne porusenie tejto zmuvy zmluvne strany povazuju>
- dodanie tovaru v mnozstve mesnom ako 90 percent z objednaneho mnozstva a opakovany vyskyt vady dodaneho tovaru {tato podmienka bola z ich strany splnena dokonca niekolko krat http://forum.mamaaja.sk/images/smiles/icon_rolleyes.gif }
- omeskanie so zaplatenim kupnej ceny o viac ako 15 dni po lehote splatnosti {z mojej strany sa stalo, uznavam, ale nie je to pravidlo}
-neprevzatie dodacieho listu alebo faktury vyhotovenej predavajucim.

V obc. zakonniku, par. 344 sa pise>
§ 344

Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.

§ 345

(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.

(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.

(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

Mozu ma pri odstupeni od zmluvy nejako sankciovat?
V totmo sa ja velmi nevyznam a preto budem vdacna za radu od cloveka, ktory v tom ma prehlad.
Dakujem.