ivetkavrb
21.08.07,22:42
Dobrý večer,
prosím o radu pri vyriešení záhady - aspoň pre mňa.

Som SZČO a prenajal som užít.automobil s.r.o-čke. Havarijne poistenenie platím ja a prefaktúrovávam ho s.r.o. V mesiaci júl šofér v s.r.o. havaroval a poistné plnenie bolo vyplatené mne ako SZČO. Faktúra za opravu bola vystavená na sumu 56 962,- + 10 822,7 DPH = 67 784,-- Sk. Poistné plnenie od poisťovne, ktoré bolo vyplatené mne na účet je vo výške 54114,-. Spoluúčasť 2848,-. Prosím poraďte ako to mám zaučtovať v JU, som platca DPH????
Faktúru zaúčtujem ako daňový náklad 56 962,-- - réžia, DPH uplatním na vstupe
a poistné plnenie ako príjem ovplyvňujúci daňový základ. V DPH mi potom výjde nadmerný odpočet. Môžem to takto zaúčtovať aj keď toto auto nepoužívam na podnikanie ale ho iba prenajímam./prenájom faktúrujem 1xročne/, ale keď si to tak vezmem, tak prenájom je podnikanie ale ja ho v živnosti nemám, pretože tento prenájom je len z toho dôvodu, že toto auto už nevyužívam na jazdy tak som ho prenajal.
Vďaka za záchranu. Som z toho celá dopletená a blíži sa termín DPH. Ešte raz ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
emgeton
21.08.07,20:52
Aj prenájom je podnikaním. To, že na to nemáte oprávnenie - živnosť, nie je dôvodom pre pochybnosti. Popísané zaúčtovanie je podľa mňa v poriadku ( nešpecializujem sa však na JU)
Vladimír Ozimý
22.08.07,04:10
plne súhlasím...skôr by mohol nastať problém z pohľadu živnostenského zákona ako neoprávnené podnikanie...auto máte riadne evidované v obchodnom majetku samozrejme
ivetkavrb
22.08.07,08:22
Áno mám a ďakujem za príspevky. Starosti mi robí to uplatnenie DPH na vstupe za opravu auta, či mám nárok na jeho uplatnenie, keďže na ňom nejazním. Alebo mám spoluúčasť a DPH vyfaktúrovať s.r.o.-čke ako náklady spojené s užívaním. Ale asi nie.?????
emgeton
22.08.07,08:59
Áno mám a ďakujem za príspevky. Starosti mi robí to uplatnenie DPH na vstupe za opravu auta, či mám nárok na jeho uplatnenie, keďže na ňom nejazním. Alebo mám spoluúčasť a DPH vyfaktúrovať s.r.o.-čke ako náklady spojené s užívaním. Ale asi nie.?????

Nárok na odpočet máte.
Spoluúčasť je vaším oprávneným nákladom.
Od nájomcu si túto spoluúčasť požadujte ako náhradu škody. Tá nie je predmetom DPH.
DPH z fa za opravy vám nič neovplyvňuje ( iba ak cash flow).
Johanka
22.08.07,09:10
Môžem to takto zaúčtovať aj keď toto auto nepoužívam na podnikanie ale ho iba prenajímam./prenájom faktúrujem 1xročne/, ale keď si to tak vezmem, tak prenájom je podnikanie ale ja ho v živnosti nemám, pretože tento prenájom je len z toho dôvodu, že toto auto už nevyužívam na jazdy tak som ho prenajal.
Vďaka za záchranu. Som z toho celá dopletená a blíži sa termín DPH. Ešte raz ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Prenájom v živnosti mať nemusíš, ak prenajmeš obchodný majetok firmy ide o príjem podľa §6 ods.5 Zákona o dani z príjmov:


(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
marcik
05.10.07,07:05
Prosím k tejto téme, mali sme tiez havariu za ktoru sme zaplatili servisu aj s DPH ktoru sme si uplatnili na vstupe. Ale poistovňa nám preplatila škodu komplet celú aj s DPH, čo s tou DPH? podľa mňa ju musíme odviesť, účtujeme v JU.Ako na to?
Vladimír Ozimý
05.10.07,07:12
Prosím k tejto téme, mali sme tiez havariu za ktoru sme zaplatili servisu aj s DPH ktoru sme si uplatnili na vstupe. Ale poistovňa nám preplatila škodu komplet celú aj s DPH, čo s tou DPH? podľa mňa ju musíme odviesť, účtujeme v JU.Ako na to?

prečo poistená udalosť je bez dph zdaníte to...nevidím aby ste odvádzali dph na výstupe keďže ide o opravu...dph nemáte nárok uplatniť pri nájme a kúpe osobného auta a príslušenstva...to je celé o oprave sa tam nehovorí pre vás je to oprava z pohľadu poisťovne poistná udalosť to jest bez dph vy si to v plnej výške zahrniete do zdaniteľných príjmov 648
Kirk
05.10.07,07:15
Poistovna Vám mala zaplatit len sumu bez DPH, keďže ste platcom DPH.
marcik
05.10.07,07:21
Je to vozidlo N1/a nie je to nájom je na našu firmu, a naozaj nám preplatili celú fakt. aj s DPH hoci sme uviedli do ich formulára že sme platci DPH, no ja sa len bojím aby nám DÚ pri kontrole nevytkol že sme DPH neodviedli.Ďakujem za každú odpoveď.
Kirk
05.10.07,07:24
Je to vozidlo N1, a naozaj nám preplatili celú fakt. aj s DPH hoci sme uviedli do ich formulára že sme platci DPH, no ja sa len bojím aby nám DÚ pri kontrole nevytkol že sme DPH neodviedli.Ďakujem za každú odpoveď.

Zrejme sa poistovna zmylila a zle Vám vystavila kryci list.
Vladimír Ozimý
05.10.07,07:34
Zrejme sa poistovna zmylila a zle Vám vystavila kryci list.

ja si tiež myslím ale každopádne to na nárok čo sa týka odpočtu nemá vplyv to už si musia vysporiadať poisťovňa a klient...
marcik
05.10.07,07:39
Ďakujem za radu. Jednalo sa mi hlavne o DPH, takže to dám celé do POZD vrátane DPH a nebudem ju odvádzať. Ja viem je to také nezvyklé, ale vždy keď sme mali udalosť to bolo bez DPH, tak ma to teraz poplietlo. Ešte raz VĎAKA!
Milan Benka
06.10.07,10:42
V rámci dobrých vzťahov s poisťovňou ju na tú " DPH " upozornite. Neviete, kedy ju (poisťovňu) budete znova potrebovať.