ivetkavrb
22.08.07,00:14
V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
cloe
21.08.07,22:22
V každom prípade by ti mal vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe, kde bude uvedený dátum daňovej povinnosť - skutočný dátum, kedy prijal platbu. Ak mu platba nabehla v 6/07, tak tam treba dať tento dátum. To, že si si ju neuplatnila v 6. mesiaci nevadí, môžeš uplatniť aj v 7. mes. On ak neodviedol daň z prijatej zálohy, mal by dať dodatočné DP DPH.
evina
21.08.07,22:25
V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif


Váš dodávateľ má pravdu, že súhrnnú /konečnú, ostrú/ faktúru má povinnosť vystaviť až po dokončení prác.
Na základe prijatej platby mal povinnosť vystaviť doklad - faktúru do 15 dní od prijatia platby, kde daňová povinnosť = dátumu prijatej platby a tento doklad je pre Vás dokladom, na základe ktorého si môžete uplatniť odpočet DPH /z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru/. Ak takúto faktúru v júni vystavil a máte ju, môžete si podľa § 51 zákona o DPH uplatniť odpočet DPH i v júli. Po skončení prác bude vystavená súhrnná faktúra s odpočtom zálohovej platby a na základe tejto faktúry s uplatníte odpočet na rozdiel DPH:)
Vladimír Ozimý
22.08.07,05:19
V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif


no keďže Vám faktúru nevystavil porušil zákon o DPH par. 19 ods 4 a mal vám vystaviť faktúru na túto prijatú zálohu keďže nedošlo k ukončeniu prác v danom termíne. Takže treba ho vyzvať na vystavenie dokladu pričom on bude musieť podať dodatočné a vy sti uplatníte dph v mesiaci kedy doklad obdržíte...
b.breza
22.08.07,07:33
Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. A faktúru mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk)
-----------------
spolu: 57 983,20 Sk
+ 19 % DPH 11 016,80 Sk
---------------------
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk
b.breza
22.08.07,07:38
Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. § 19 ods. 4 - "ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby". A faktúru (zálohovú Fa na prijatý preddavok) mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
- prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk) =
spolu: 57 983,20 Sk + 19 % DPH 11 016,80 Sk
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk
Vladimír Ozimý
22.08.07,07:48
Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. A faktúru mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
- prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk) =
spolu: 57 983,20 Sk + 19 % DPH 11 016,80 Sk
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk

možno jasnovidec nie je ale uvádza sa že zálohová fa bola uhradená v júni takže mal tú úhradu podľa všetkého obdržať ak vychádzame z toho textu
KvetkaK
31.08.07,07:30
Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.
KvetkaK
31.08.07,10:48
Posúvam....
emgeton
31.08.07,10:57
Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.


Dátum vystavenia fa: 4.9.2007
Vznik daňovej povinnosti 21.8.2007
Dátum dodania : 4.9.2007
macula
31.08.07,11:00
Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.
Ak bola záloha uhradená v plnej sume, tak dátum dodania je 21.8.2007/dátum prijatia platby/.Ak bola uhradená len časť, tak na tú platbu vystaviť fa s dátumom dodania 21.8.2007 a zvyšok fakturovať dňom dodávky 4.9.2007.
KvetkaK
03.09.07,07:21
Dátum vystavenia fa: 4.9.2007
Vznik daňovej povinnosti 21.8.2007
Dátum dodania : 4.9.2007

Nieje dátum dodania a vznik daňovej povinnosti to isté?? Prosím mohol by sa ešte niekto vyjadriť, alebo potvrdiť to čo mi tu bolo napísané.
Ďakujem veľmi pekne.
evina
03.09.07,08:03
Nieje dátum dodania a vznik daňovej povinnosti to isté?? Prosím mohol by sa ešte niekto vyjadriť, alebo potvrdiť to čo mi tu bolo napísané.
Ďakujem veľmi pekne.

Podľa § 19 odst. 1a 2 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo služby /týka sa však tuzemska/
ale podľa odseku 4 tohto paragrafu :" Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby".

V priloženom linku to nájdeš pekne rozpísané - aj keď ide o rozpätie 15 dní medzi prijatou platbou a dodaním tovaru ja sa prikláňam k tomu, že máš povinnosť v zmysle par. 71 vystaviť dva doklady, nakoľko ide o prelom mesiacov:
1. na základe prijatej platby
2. Súhrnná /vyúčtovacia/faktúra na základe dodania
tovaru.

P.s. V tom priloženom linku si otvor aj tam uvedený link...
KvetkaK
03.09.07,08:12
Podľa § 19 odst. 1a 2 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo služby /týka sa však tuzemska/
ale podľa odseku 4 tohto paragrafu :" Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby".

V priloženom linku to nájdeš pekne rozpísané - aj keď ide o rozpätie 15 dní medzi prijatou platbou a dodaním tovaru ja sa prikláňam k tomu, že máš povinnosť v zmysle par. 71 vystaviť dva doklady, nakoľko ide o prelom mesiacov:
1. na základe prijatej platby
2. Súhrnná /vyúčtovacia/faktúra na základe dodania
tovaru.

P.s. V tom priloženom linku si otvor aj tam uvedený link...

Evina ďakujem za vysvetlenie. Teda podľa Teba by som mala vyhotoviť 2 faktúrky? Myslíš, že by som neobhájila keby som urobila len jednu??
A asi si mi zabudla priložiť ten link. Skúsiš to prosím ešte raz? Ďakujem.
evina
03.09.07,08:29
Evina ďakujem za vysvetlenie. Teda podľa Teba by som mala vyhotoviť 2 faktúrky? Myslíš, že by som neobhájila keby som urobila len jednu??
A asi si mi zabudla priložiť ten link. Skúsiš to prosím ešte raz? Ďakujem.

Zabudla som:) tu je :
http://www.porada.sk/t51570-prijaty-preddavok.html
ZuzanaP
17.09.07,08:59
Mám podobný problém: zaplatili sme preddavok, vyúčtovacia faktúra nám neprišla, tak som to urgovala. Dnes nám prišla vyúčtovacia faktúra aj s odpočtom preddavku, ale nesedia dátumy. Preddavok bol uhradený 15.08.2007 na čo má byť 1 doklad a druhá faktúra by mala byť súhrnná, ale už s odpočtom základu dane, DPH na základe prijatej platby. Súhrnná fa má dátum dodania až 05.09.2007. Mám žiadať o opravu faktúry, alebo to mám nechať tak a daň si uplatniť?
evina
17.09.07,09:03
Mám podobný problém: zaplatili sme preddavok, vyúčtovacia faktúra nám neprišla, tak som to urgovala. Dnes nám prišla vyúčtovacia faktúra aj s odpočtom preddavku, ale nesedia dátumy. Preddavok bol uhradený 15.08.2007 na čo má byť 1 doklad a druhá faktúra by mala byť súhrnná, ale už s odpočtom základu dane, DPH na základe prijatej platby. Súhrnná fa má dátum dodania až 05.09.2007. Mám žiadať o opravu faktúry, alebo to mám nechať tak a daň si uplatniť?

Ke´dže Ty si na strane odpočtu a uplatňuješ si toto právo, podľa §51 /nebudem ho tu už opisovať, lebo je tu x-krát/ si môžeš odpočet uplatniť aj v 9/2007. Problém je kedy odviedol DPH odberateľ /mal v 8/, ale...
ZuzanaP
17.09.07,09:22
Ke´dže Ty si na strane odpočtu a uplatňuješ si toto právo, podľa §51 /nebudem ho tu už opisovať, lebo je tu x-krát/ si môžeš odpočet uplatniť aj v 9/2007. Problém je kedy odviedol DPH odberateľ /mal v 8/, ale...


Ale to mňa nemusí trápiť, ....;)
**Gabika**
10.10.07,12:13
Čaute Poraďáci.
Mám problém so zaplateným preddavkom na tovar v PÚ. Poskytla som 180.000 korún na tovar. DPH z toho je 28.739,50. Prišla mi fa, uplatním si DPH.
Ako mám zaúčtovať túto fa na poskytnutú zálohu. V ten istý mesiac mi prišiel tovar, ale len na sumu 30.000 bez DPH, DPH 5.700,-- Sk. Ako mám následne zaúčtovať takéto čiastkové faktúry, kde mi zúčtujú zálohu a faktúra je na výslednú sumu 0,-- Sk.
Potrebujem radu. Ďakujem.
fizzy
15.10.07,10:52
Prosim Vas, uz som to tu dost prestudoval co sa tyka zaloh ale nenasiel jednoznacnu odpoved na takyto problem:

Mam prijatu Zalohovu fakturu (nedanovy doklad) z CZ, kt. treba uhradit. Moj soft nedovoli nahodit akody "fiktivnu" fakturu koli zaloham.

Tak mam nahodenu fakturu prijatu s datumom na zalohovej (nedanovej) ako 314/321
Pri prijati suhrnej faktury mam uz len
518/321 a
314/321 s minusom
moze to tak byt?

Ako by ste riesili zuctovanie zalohy od dodavatela z CZ?
Od priatia zalohovej faktury az k dodaniu sluzby. ide o servisny poplatok.
Velmi vam dakujem.
evina
15.10.07,12:16
Prosim Vas, uz som to tu dost prestudoval co sa tyka zaloh ale nenasiel jednoznacnu odpoved na takyto problem:

Mam prijatu Zalohovu fakturu (nedanovy doklad) z CZ, kt. treba uhradit. Moj soft nedovoli nahodit akody "fiktivnu" fakturu koli zaloham.

Tak mam nahodenu fakturu prijatu s datumom na zalohovej (nedanovej) ako 314/321
Pri prijati suhrnej faktury mam uz len
518/321 a
314/321 s minusom
moze to tak byt?

Ako by ste riesili zuctovanie zalohy od dodavatela z CZ?
Od priatia zalohovej faktury az k dodaniu sluzby. ide o servisny poplatok.
Velmi vam dakujem.

314/221 - úhrada zálohovej faktúry, o faktúre sa neúčtuje
konečná faktúra
518/321
321/314 /odpočet zálohy/
fizzy
19.10.07,12:58
314/221 Jasne, uhrada zalohovej FA, na zaklade BU
321/314 Doklad o prijati platby - Dosla FA
518/321 konecne ostra faktura kde je odpocitana uhrada zalohy

zalohovu fakturu na zaklade kt. sme urobili uhradu len evidujem v prijatych fakturach, neuctujem ju.

Dobre?
betka
19.10.07,13:03
Prijatá FA=závazok.

Ak chcete evidovať, osobne by som ju dala do ostatných pohľadávok.

Poskytnutá záloha=pohľadávka
fizzy
19.10.07,13:14
Ano chapem ze prijata faktura = zavazok a poskytnuta zaloha = pohladavka :)
Do ostatnych pohladavok myslite zalohovu fakturu na zaklade ktorej mame urobit uhradu?
evina
19.10.07,13:19
314/221 Jasne, uhrada zalohovej FA, na zaklade BU
321/314 Doklad o prijati platby - Dosla FA
518/321 konecne ostra faktura kde je odpocitana uhrada zalohy

zalohovu fakturu na zaklade kt. sme urobili uhradu len evidujem v prijatych fakturach, neuctujem ju.

Dobre?

Osobne zálohovú faktúru pripínam len k bankovému výpisu, neevidujem ju v prijatých faktúrach.
Pozri napr. aj sem:
http://www.porada.sk/t51838-p3-uctovanie-preddavkov.html
fizzy
19.10.07,13:29
Ano ale tak by mal sanon s bankovymi vypismi niekolko sanonov za rok :(
Evidujem ju koli tomu aby ju konatel uhradil, videl v evidencii faktur.
evina
19.10.07,13:31
Ano ale tak by mal sanon s bankovymi vypismi niekolko sanonov za rok :(
Evidujem ju koli tomu aby ju konatel uhradil, videl v evidencii faktur.
Potom by som si spravila osobitnú evidenciu na zálohové faktúry.
fizzy
19.10.07,13:38
Len koli softveru to neide
evina
19.10.07,13:42
Len koli softveru to neide

No mne to ide, preto som poradila. Osobne napr. pri skončení roka robím rôzne krížové kontroly, napr. súčet FAO z knihy odberateľských faktúr so šestkovými účtami a pod., takže tam potom tie zálohové faktúry robia problém.
bea
19.10.07,13:46
Hľadám, hľadám a nenachádzam, tak prosím o "nakopnutie". Mám zálohovú faktúru tuzemskú v EUR. Záloha zaplatená. Prišla vyúčtovacia faktúra v tom istom období - štvrťrok. Daňový doklad k platbe prijatej vopred je pravdaže v inom kurze, ako vyúčtovacia faktúra. A keď sčítam DPH na DD k zálohe a vo vyúčtovacej fa, tak mám rozdiel. Neviem si s tým dať rady, asi sa už zvíkendnieva ... Čo s s takýmto prípadom?
Jana Acsová
19.10.07,14:33
bea
19.10.07,14:59
Janka, momentálne Vám nemôžem pridať bod, ale ste moja záchrana. Vedela som že sa o tom diskutovalo, hľadala som aj vo Vašich príspevkoch, ale tým,že v nich sa dá nájsť už len niekoľko posledných, nepodarilo sa mi to za zopár hodín.
Jana Acsová
19.10.07,15:02
Všimla som si, že hľadáte a tak som začala aj ja. A podarilo sa to. Som rada. :)
Zuzana Boháčová
20.10.07,10:52
Dobrý deň,
prosím Vás, môžem si viesť samostatné číslovanie na odberateľské faktúry-vyúčtovacie (napr. 2007001) a samostatné číslovanie na odberateľské faktúry k prijatým zálohám (napr.0012007)?
Zoltán Kovács
20.10.07,12:11
Áno môžeš.
Zuzana Boháčová
20.10.07,12:34
Áno môžeš.
dik
michelle84
06.11.07,13:33
Mám špecifický prípad. Vystavili sme zálohovú faktúru. Bola vystavená 25. 9. 2007 a splatná 25. 10.2007. Zaplatili ju 30. 10. 2007. Ale riadnu faktúru som dostala pokyn vystavit 9. 10. 2007, lebo tovar sme vyskladnili a teda aj dodali 9. 10. 2007. Z pohľadu DPH, ako mám správne vystaviť už riadnu faktúru, od ktorej odpočítam zálohovú faktúru?
cloe
06.11.07,13:45
Mám špecifický prípad. Vystavili sme zálohovú faktúru. Bola vystavená 25. 9. 2007 a splatná 25. 10.2007. Zaplatili ju 30. 10. 2007. Ale riadnu faktúru som dostala pokyn vystavit 9. 10. 2007, lebo tovar sme vyskladnili a teda aj dodali 9. 10. 2007. Z pohľadu DPH, ako mám správne vystaviť už riadnu faktúru, od ktorej odpočítam zálohovú faktúru?

Tak teraz neviem. Pokyn vystaviť riadnu faktúru ste dostali 9.10.2007 alebo vám ten pokyn dali dnes? Dátum daňovej povinnosti bude 9.10.2007, teda dátum dodania, pretože dodanie nastalo skôr ako zaplatenie. Lenže ste mali faktúru vystaviť do 24.10. teda do 15 dní od dodania. Keby ste tak urobili, tak odberateľ by už mal faktúru a tým pádom by neplatil zálohovú faktúru ale už túto riadnu. Zálohovú faktúru, ktorú ste vystavili 25.9.07 by sme nemuseli vôbec brať do úvahy.
michelle84
06.11.07,13:49
Tak teraz neviem. Pokyn vystaviť riadnu faktúru ste dostali 9.10.2007 alebo vám ten pokyn dali dnes? Dátum daňovej povinnosti bude 9.10.2007, teda dátum dodania, pretože dodanie nastalo skôr ako zaplatenie. Lenže ste mali faktúru vystaviť do 24.10. teda do 15 dní od dodania. Keby ste tak urobili, tak odberateľ by už mal faktúru a tým pádom by neplatil zálohovú faktúru ale už túto riadnu. Zálohovú faktúru, ktorú ste vystavili 25.9.07 by sme nemuseli vôbec brať do úvahy.


9. 10. 2007 je dátum dodania. Oni si právaže želali vystaviť zálohovú faktúru a že ju aj uhradia, len ju uhradili neskoro. A potom si žiadali odrátať zálohu. Tých 15 dní mi tam nevojde. Preto neviem, čo teraz s tým, keď vyžadujú aj zálohovú faktúru aj dátum dodania 9. 10. 2007, ktorý skutočne bol.
evina
06.11.07,13:53
9. 10. 2007 je dátum dodania. Oni si právaže želali vystaviť zálohovú faktúru a že ju aj uhradia, len ju uhradili neskoro. A potom si žiadali odrátať zálohu. Tých 15 dní mi tam nevojde. Preto neviem, čo teraz s tým, keď vyžadujú aj zálohovú faktúru aj dátum dodania 9. 10. 2007, ktorý skutočne bol.


aký deň uhradili zálohovú faktúru?
cloe
06.11.07,13:55
Uhradili ju 30.10.
evina
06.11.07,13:59
Uhradili ju 30.10.

Dík, teraz som si všimla:).

Žiadať si môžu, ale k realizácii zálohy nedošlo, tak ju na riadnej faktúre neodpočítaš. Presne ako píše Cloe-deň dodania bol skôr ako deň zaplatenia. Pôjde o úhradu riadnej, konečnej faktúry, ak ste ju vystavili v riadnom termíne..
evina
06.11.07,14:12
Mám ešte jedni otázku. Vystavili ste zálohovú faktúru s rozpisom DPH?

V prípade, že áno /čo ste nemali/, možno si oni odpočítali DPH v 9. mesiaci , a preto na tom trvajú.
To čiste teoretizujem, lebo stále a stále sa vyskytujú prípady takto vystavených zálohových faktúr...bez ohľadu na dátum úhrady...
ivako
06.11.07,14:14
Bea skúste pozrieť:
http://www.porada.sk/t27147-stanovenie-zakladu-dane-v-cudzej-mene.html
Pripájam svoju skúsenosť. Začiatkom tohto roka som požiadala o stanovisko výrobcu programu /robím v Omege/ ohľadom účtovania záloh v CM a následne jeho vyúčtovanie pre účely DPH pri konečnej faktúre. Program mi umožňoval robiť iba variant B, ale keďže na môj dotaz na DRSR v Prešove mi bolo odpovedané, že správny je variant A, nevedela som ako to mám vlastne v programe urobiť. Výrobca programu dal dotaz na MFSR a odtiaľ prišlo stanovisko, že variant B je správny.
cloe
06.11.07,14:15
Dík, teraz som si všimla:).

Žiadať si môžu, ale k realizácii zálohy nedošlo, tak ju na riadnej faktúre neodpočítaš. Presne ako píše Cloe-deň dodania bol skôr ako deň zaplatenia. Pôjde o úhradu riadnej, konečnej faktúry, ak ste ju vystavili v riadnom termíne..

Tiež by som to dala ako úhradu riadnej faktúry avšak ide o to, že ju nijako nemôžu vystaviť v termíne. Ten už prešvihli;)
michelle84
06.11.07,14:19
Mám ešte jedni otázku. Vystavili ste zálohovú faktúru s rozpisom DPH?

V prípade, že áno /čo ste nemali/, možno si oni odpočítali DPH v 9. mesiaci , a preto na tom trvajú.
To čiste teoretizujem, lebo stále a stále sa vyskytujú prípady takto vystavených zálohových faktúr...bez ohľadu na dátum úhrady...


nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.
evina
06.11.07,14:21
Tiež by som to dala ako úhradu riadnej faktúry avšak ide o to, že ju nijako nemôžu vystaviť v termíne. Ten už prešvihli;)

Asi mi to menej chápe, ale "nezmestí sa mi to do tých 15 dní" som si nevedela preložiť /nevedela som do ktorých;)/, že ju neskoro vystavili...:D
cloe
06.11.07,14:28
nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.

Ostrá zálohová faktúra, tým asi myslíš daňový doklad z prijatej zálohy.
No, tak či tak, si myslím, že by to nemala byť až taká katastrofa. DPH sa v každom prípade odvedie v 10/2007. Tak by si mohla snáď dať dnešný dátum vystavenia, dátum daň. povinnosti 30.10., s tým, že v konečnej faktúre uvedieš aj odpočet zálohy. Ak bola zálohová faktúra na plnú výšku dodávky, k úhrade ti zostane nula.
Napr. dodaný tovar: 1000,- 190,- 1190,-
odpočet zálohy -1000,- -190,- -1190,-
_______________________
k úhrade: 0

Ale s tým dátumom daň. povinnosti to nie je celkom O.K.;)
evina
06.11.07,14:29
nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.

No skúsim to zhrnúť. Vystavila si teda ako ty nazývaš "ostrú zálohovú faktúru" s daňovou povinnosťou predpokladám 30.10., t.j. faktúru si vystavila nesprávne.
Tu je len šťastím, že ide o ten istý mesiac. Ostrú zálohovú by som stornovala, resp. teda zaslala dobropis /možno môžeš použiť jej číslo..../, a vystavila riadnu faktúru s dátumom dodania 9.10., ktorý je aj dátumom daňovej povinnosti. Keďže už budeš mať problém vsunúť faktúru dátumovo dozadu, volila by som číslo poslednej faktúry z 24.10. a dala tam napr. lomeno 1 a pekne popísala, že bola omylom vystavená faktúra k prijatej zálohe. DPH bude odvedená aj odpočítaná v 10. mesiaci, takže ostane tam problematická mierne tá oblasť vystavovania faktúr... s odberateľom sa dohodnite na priradení danej platby k súhrnnej faktúre... čo už ale...
evina
06.11.07,14:36
Vzhľadom na paragraf 71 je možno návod od cloe menej komplikovaný: aj keď samozrejme tú platbu by to chcelo pred dodaním:)


...Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Zuzka
06.11.07,15:22
Mám špecifický prípad. Vystavili sme zálohovú faktúru. Bola vystavená 25. 9. 2007 a splatná 25. 10.2007. Zaplatili ju 30. 10. 2007. Ale riadnu faktúru som dostala pokyn vystavit 9. 10. 2007, lebo tovar sme vyskladnili a teda aj dodali 9. 10. 2007. Z pohľadu DPH, ako mám správne vystaviť už riadnu faktúru, od ktorej odpočítam zálohovú faktúru?

Ak ste vystavili riadnu faktúru s dátumom dodania 9.10.2007, predpokladám, že mala splatnosť 14 dní, t.j. 23.10.2007, tak by som už žiadnu faktúru zálohovú s odpočtom DPH nevystavovala, ale platbu zo dňa 30.10.2007 by som priradila k riadnej faktúre. Priložila by som k nej iba zálohovú faktúru zo dňa 25.9.2007, nakoľko pod jej VS uhradili dodávku tovaru.
Maxinka
04.12.07,08:35
Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem
Tweety
04.12.07,08:36
Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem
Zvlášť za platbu v 11/07 a zvlášť za platbu v 12/07.
cloe
04.12.07,08:40
Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem

Ak ešte nenastalo dodanie, treba vystaviť 2 daňové doklady z prijatých platieb. Jeden s dátumom daň. povinnosti 11/07 a druhý 12/07.
L-M
05.06.09,07:36
Pekný deň prajem- mám takýto problém a neviem ako na to.
V hotovosti sme zaplatili zálohu za stropné debnenie- 999,60 EUR- k tomuto dokladu máme zál. FA- kde je napísané zálohovo Vám fakturujem 999,60 € s DPH.
Ak by som túto FA nahodila do záväzkov ako preddavok- automaticky je to bez DPH. Môžem si vôbec na základe tejto Fa uplatniť DPH?
Ďalšia FA-už ostrá- nie zálohová
- Fakturovaná suma bez DPH 40,3€
- 19% DPH 7,66€
Celková fakturoaná čiastka 47,96€
Prijatá záloha -999,60€
Zostáva k vráteniu -951,64€- tiež nám ich v hotovosti vrátili a hneď vystavili túto Fa
Vôbec neviem čo s tým....akými úkonmi to zaevidovať a vysporiadať.
Ak by som to mohla nahrať priamo do PD bez evidencie záväzkov.
Zál.fa- 999,6€ rozdelenú na základ a DPH a následne ostrú fa zo sumou -951,64€ s DPH. Tak by sa mi správne dostalo do základu dane tých 40,3€ a DPH 7,66 €. Len neviem, či je to tak správne?
Vopred ďakujem za rady
L-M
05.06.09,08:01
Pekný deň prajem- mám takýto problém a neviem ako na to.
V hotovosti sme zaplatili zálohu za stropné debnenie- 999,60 EUR- k tomuto dokladu máme zál. FA- kde je napísané zálohovo Vám fakturujem 999,60 € s DPH.
Ak by som túto FA nahodila do záväzkov ako preddavok- automaticky je to bez DPH. Môžem si vôbec na základe tejto Fa uplatniť DPH?
Ďalšia FA-už ostrá- nie zálohová
- Fakturovaná suma bez DPH 40,3€
- 19% DPH 7,66€
Celková fakturoaná čiastka 47,96€
Prijatá záloha -999,60€
Zostáva k vráteniu -951,64€- tiež nám ich v hotovosti vrátili a hneď vystavili túto Fa
Vôbec neviem čo s tým....akými úkonmi to zaevidovať a vysporiadať.
Ak by som to mohla nahrať priamo do PD bez evidencie záväzkov.
Zál.fa- 999,6€ rozdelenú na základ a DPH a následne ostrú fa zo sumou -951,64€ s DPH. Tak by sa mi správne dostalo do základu dane tých 40,3€ a DPH 7,66 €. Len neviem, či je to tak správne?
Vopred ďakujem za rady
Alebo takto by to bolo asi správne?:rolleyes:
Evidencia záväzkov zál.fa 999,60€ ako preddavok bez DPH
Ostrá Fa
19 % DPH 47,96€ v rozpise na základ 40,3€ a DPH 7,66€
0%DPH -999,60 základ -999,6€
súčet -951,64 -959,30 7,66

V PD uhradím výdavok z pokladne ,výber záväzku zal.fa -999,6€ bez uplatn.DPH.
ID výdavok ,výber záväzku, ostrá fa -951,64€,základ -959,30€ a DPH 7,66€.
Bude to O.K :confused:
L-M
05.06.09,12:11
prosím, pozriete sa mi niekto na to?:o
kacena26
05.06.09,12:31
neuvádzaš dátum, poskyt. predd. ani dátum vystavenie riadnej FA. keby to bolo všetko v jeden mesic tak ja by som to robila nasledovne.
poskytnutý preddavok uhradený na základe predd.fa 999,60 € 314/211 -
FA základ 40,30 501 A/321
dph 7,66 343 /321
zuct.predd. 47,96 321/314
vrat.predd. 951,64 211/314
L-M
08.06.09,07:10
neuvádzaš dátum, poskyt. predd. ani dátum vystavenie riadnej FA. keby to bolo všetko v jeden mesic tak ja by som to robila nasledovne.
poskytnutý preddavok uhradený na základe predd.fa 999,60 € 314/211 -
FA základ 40,30 501 A/321
dph 7,66 343 /321
zuct.predd. 47,96 321/314
vrat.predd. 951,64 211/314
Ďakujem pekne za ochotu, ale zabudla som napísať jednu dôležitú vec- že vedieme JÚ.:o
Tánička
10.06.09,06:53
Potrebujem poradiť so zahraničnou prijatou zálohovou faktúrou. SZČO si objednal v UK v 10/08 prístroj, ktorý ale má byť dodaný v r. 2009. Účtoval v JU, kde som uvedenú platbu 1000 libier dala ako osobnú spotrebu (vedela som že chce ukončiť živnosť).
Teraz v 05/09 mu prišla ďaľšia zálohová faktúra na sumu 5100, ale teraz už na sro-čku a uhradil na základe tejto zálohovky ďaších 4100 libier (bolo už odrátaných tých vyššie spomýnaných 1000).
Mne ide o to, ako dostať do PU sro-čky tú spomínanú úhradu z minulého roku 1000 libier. Mohla by som to dať cez ID ako zriaďovacie náklady, ale ja to potrebujem dostať na úhradu zálohovej faktúry,aby som potom, keď príde ostrá, mohla tieto platby spárovať. Môžem dať preddavok 1000 libier ako pôžičku konateľa?
Prosím poraďte.
Ďakujem
kuldo
29.01.10,12:52
Mozete prosim poradit? Uctujeme v PU (neplatca DPH) a v oktobri 2009 sme zakaznikovi vystavili Zalohovu Fa na mesacne opakovane reklamne sluzby na obdobie 10/2009 - 04/2010. Zakaznik uhradil Zalohu az teraz, v januari 2010, ked uz mame hotovu uzavierku za 2009. Ako spätne rozuctovat vyuctovaciu Fa medzi obdobia? Vdaka.