vanilka
22.08.07,07:43
ak firma ktora je platcom dph nakupi stravne listky od neplatcu dph musi dph z listkov odviest? ak ano odvadza sa dph zo sumy ktoru maju za listky odviest zamestnanci? ma zamestnatnavatel pravo rozratat dph ktoru musi odviest hoci nakupil listky bez dph zamestnancom?

dakujem
Aljok
22.08.07,05:50
Musíš si najskôr uvedomiť čo nakupuješ. Ak gastrolístky, tak to je cenina a tie nepodliehajú DPH. Ak nakupuješ obedy, tak základom dane je pre Teba hodnota obeda, ktorú Ti má zaplatiť zamestnanec a tomu pripočítaš 19%DPH, ktorú samozrejme odvedieš.
Tweety
22.08.07,05:50
Ak hovoríš o stravovacích poukážkach tzv. gastrolístkoch, tie sa považujú za ceniny a nepodliehajú dph.
Aljok
22.08.07,05:54
vanilka
22.08.07,06:10
cize ak jeden stravny listok stoji 65 Sk
65x55%=36Sk prispieva zamest.
65x45%=30Sk platia zamestna.

cize k sume 30sk priratam 19% 36Sk maju platit zamestnanci za jeden stravný lístok
je to tak správne?
Tweety
22.08.07,06:13
Najprv si musíš položiť otázku, ako je tu už vyššie písané, o aký lístok ide,pretože postup účtovania je rôzny. Skús si pozorne prečítať predch. príspevky. Alebo napíš o aké stravenky ide.
Paula
22.08.07,06:14
Nie je to správne, zamestnávateľ je povinný prispieť na SL (resp.obedy)aj zo soc. fondu.
vanilka
22.08.07,06:14
prepac ide o klasicke obedy nie gastrolistky
Tweety
22.08.07,06:20
prepac ide o klasicke obedy nie gastrolistky
Pozri si link v príspevku č.4 tam máš pekne uvedený postup.:)
berry
22.08.07,06:31
Nie je to správne, zamestnávateľ je povinný prispieť na SL (resp.obedy)aj zo soc. fondu.
Je povinný prispieť? A keď v sociálnom fonde nemá prostriedky tak odkiaľ ich má zobrať?
Tweety
22.08.07,06:34
Ak má , čo i len jedného zamestnana, je povinný tvoriť SF zo zákona, takže prispievať bude ma z čoho.
vanilka
22.08.07,06:34
ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad
berry
22.08.07,06:39
Ale sociálny fond nie je určený iba na to aby sa prispievalo na stravné lístky. Čo ak sa zamestnávateľ rozhodne tie peniaze použiť nejako inak (samozrejme po dohode so zamestnancami)? Napríklad rekreácia zamestnancov? Alebo niečo podobne.
Dosť má zmietla tá veta "povinný prispievať na stravné lístky" .
Anja111
22.08.07,06:45
ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad

Napr.
nákup obeda 65 Sk
min. 55 % - 35,75 Sk
prísp SF - 1,25 Sk
základ dane 28 Sk
19 % DPH 5,32 Sk
úhrada 33,32 Sk
Samozrejme, príspevok zo SF možno upraviť aj tak, aby Ti vyšla úhrada v celých Sk...
Tweety
22.08.07,06:45
Ale sociálny fond nie je určený iba na to aby sa prispievalo na stravné lístky. Čo ak sa zamestnávateľ rozhodne tie peniaze použiť nejako inak (samozrejme po dohode so zamestnancami)? Napríklad rekreácia zamestnancov? Alebo niečo podobne.
Dosť má zmietla tá veta "povinný prispievať na stravné lístky" .
Podľa §7 Zákona o SF, je povinnosť prispieť na stravovanie na prvom mieste, až potom sú ostatné možnosti použitia fondu. Takže, najprv stravenky a potom keď sa niečo zvýši môže byť to ostatné, ale naopak nie.
Anja111
22.08.07,06:52
ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad

... lebo podľa zákona možno prispieť na obed minimálne 55 % z ceny obeda, ale maximálne 55 % z 89,-- Sk...
berry
22.08.07,07:01
Podľa §7 Zákona o SF, je povinnosť prispieť na stravovanie na prvom mieste, až potom sú ostatné možnosti použitia fondu. Takže, najprv stravenky a potom keď sa niečo zvýši môže byť to ostatné, ale naopak nie.
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve :)
liba2
22.08.07,07:06
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve :)
nie, je to dané zo zákona o SF.
berry
22.08.07,07:11
nie, je to dané zo zákona o SF.
O.K. Tak dám na názor skúsenejších:D
Ale vždy som si myslela , že to nie je povinné. Aj v škole nám to tak hovorili. Aj ten zákon som tak pochopila. No nič. Človek sa musi ešte veľa učiť;)
vanilka
22.08.07,07:27
Napr.
nákup obeda 65 Sk
min. 55 % - 35,75 Sk
prísp SF - 1,25 Sk
základ dane 28 Sk
19 % DPH 5,32 Sk
úhrada 33,32 Sk
Samozrejme, príspevok zo SF možno upraviť aj tak, aby Ti vyšla úhrada v celých Sk...

dakujem ti za pomoc, takze cena jedneho listka pre zamestnanca je 33,32SK dufam ze tomu rozumiem spravne
Aljok
22.08.07,07:30
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve :)
Pozri Zákon o SF
§ 7
Použitie fondu


(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).
Anja111
22.08.07,07:46
dakujem ti za pomoc, takze cena jedneho listka pre zamestnanca je 33,32SK dufam ze tomu rozumiem spravne

V tomto prípade áno...
vanilka
22.08.07,08:24
dakujem ti velmi si mi pomohla mam teraz danovu kontrolu na dph takze sa musim obracat, myslim si ale ze nie je spravodlive ze gastrolistky su oslobodene a ostatne nie, my sme mala firma a nemozeme si dovolit prejst na gastro pretoze su tam vysoke manipulacne naklady a nas veduci by nam to urcite rozratal do ceny listka
vanilka
22.08.07,08:29
chcem sa este spytat ohladom toho SF uctujem ho tak ako moja predchodkyna jednoazovo ako tvorba SF na konci roka, v pripade ze by som ho chcela cerpat na stravne musim ho uctovat inak? ako to mam vlastne uctovat ak ho budem postupne cerpat pri stravnom?
Aljok
22.08.07,08:34
chcem sa este spytat ohladom toho SF uctujem ho tak ako moja predchodkyna jednoazovo ako tvorba SF na konci roka, v pripade ze by som ho chcela cerpat na stravne musim ho uctovat inak? ako to mam vlastne uctovat ak ho budem postupne cerpat pri stravnom?
Pozri Zákon o SF:
§ 6

(1) Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa.

(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1.
Anja111
22.08.07,08:37
chcem sa este spytat ohladom toho SF uctujem ho tak ako moja predchodkyna jednoazovo ako tvorba SF na konci roka, v pripade ze by som ho chcela cerpat na stravne musim ho uctovat inak? ako to mam vlastne uctovat ak ho budem postupne cerpat pri stravnom?

V JU možno účtovať tvorbu SF jednorázovo na konci roka. V priebehu roka budeš účtovať len čerpanie SF.
vanilka
20.09.07,07:23
ahojte opat otvaram tuto temu pretoze som prave prisla s danoveho uradu a tam ma kontrolor uplne ochromil tym, ze ohladom stravnych listkov je uplne jedno ci ich nakupujem od platcu DPH alebo nie, ale ked som ja platcom DPH musim ho odviest, a to tak ze suma 45% zo stravneho liska ktoru hradi zamestnanec je vzdy suma celkom a nie ZD
teraz uz som z toho uplne zmatena
Aljok
20.09.07,07:55
ahojte opat otvaram tuto temu pretoze som prave prisla s danoveho uradu a tam ma kontrolor uplne ochromil tym, ze ohladom stravnych listkov je uplne jedno ci ich nakupujem od platcu DPH alebo nie, ale ked som ja platcom DPH musim ho odviest, a to tak ze suma 45% zo stravneho liska ktoru hradi zamestnanec je vzdy suma celkom a nie ZD
teraz uz som z toho uplne zmatena
Stravné lístky (gastrolístky) nepodliehajú DPH, je to cenina. Čo sa týka obedov, mal kontrolór pravdu. Ak si platiteľ DPH je jedno či nakupuješ od platiteľa alebo neplatiteľa, DPH musíš odviesť zo sumy, ktorú Ti zaplatí zamestnanec.
A cenu obeda pre zamestnanca vypočítaš takto: cena obeda bez DPH (u neplatiteľa celková cena) mínus príspevok zamestnávateľa mínus príspevok zo SF = základ dane + 19% DPH (ktorú odvedieš) = konečná cena obeda, ktorú Ti zamestnanec uhradí.
Pozri túto tému : http://www.porada.sk/t60499-p2-dph-stravne.html
vanilka
20.09.07,08:09
cize ak mam nakup obeda za 65 SKK bez DPH /listky nakupujeme od neplatcu, ale my sme platcom/
45% =29,25 SK ma zaplatit Zamestnanec
cize konecna suma je 29,25 SK
DPH je 4,67 SK ktoru odvediem DU
ZD je 25,57 SK

rozumiem tomu spravne?
Aljok
20.09.07,08:15
Nie. 65 - 35,75 (príspevok zamestnávateľa) = 29,25
29,25 mínus príspevok zo SF (koľko?)= základ dane
základ dane + DPH = predajná cena obeda pre zamestnanca.
Ty nečítaš čo Ti odpovedám? Máš to v predchádzajúcom príspevku aj v priloženom linku.
Aljok
20.09.07,08:20
Až teraz som si všimla, že Anja111 Ti všetko krásne vypočítala v príspevku č.14!
Koľkokrát chceš ešte rozoberať to isté dokola? Čakáš, že Ti niekto dá iný postup? Ak aj áno, bude nesprávny.
vanilka
20.09.07,08:35
a ja som si az teraz vsimla ze ked citam nase posledne linky ze sme sa vobec nepochopili, cely proces vypoctu ceny listka mi je dobre znamy, je to moja chyba neopytala som sa spravne nato co potrebujem vediet
Aljok
20.09.07,09:17
Mrzí ma, že sme sa nepochopili. Čo vlastne potrebuješ vedieť?
Aljok
20.09.07,09:42
cize ak mam nakup obeda za 65 SKK bez DPH /listky nakupujeme od neplatcu, ale my sme platcom/
45% =29,25 SK ma zaplatit Zamestnanec
cize konecna suma je 29,25 SK
DPH je 4,67 SK ktoru odvediem DU
ZD je 25,57 SK

rozumiem tomu spravne?
Už asi viem o čo Ti ide. Riešiš spätne odvod DPH z prijatých úhrad od zamestnancov?
Ak si prijala od zamestnanca sumu 29,25Sk za obed, tak je to suma s DPH.
Odvedieš 4,67Sk DPH z každého obeda (ZD 24,58 Sk).
Potom príspevok zamestnávateľa a prísp. zo SF bude 40,42Sk (65 -24,58).
vanilka
20.09.07,12:08
dakujem ze mi chces pomoct, ide o to ze ten kontrolor ma zmiatol, on mi totiz tvrdil ze 19% sa na dany ZD nenapocitava, inac povedane, ze suma 45% z listka je suma uz aj s danou dokopy, treba ju len rozdelit na ZD a na dan ktoru odvadzame / ak ako platca DPH nakupujem od neplatcu/
vanilka
20.09.07,12:13
ano ide o spatny odvod DPH a uz som z toho poriadne zmatena
Aljok
20.09.07,12:27
Takže predsa je to o tom, že neveríš, že sme Ti v tejto téme dali správne odpovede.
Toto je informácia zo stránky DÚ, ktorá sa týka stravovania. Je to síce o poskytovaní stravy vo vlastnom zariadení, ale vysvetľuje ZD.

Základom dane pri poskytovaní stravovacích služieb zamestnancom je podľa § 22 ods.1 zákona o DPH všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.
V zmysle rozsudku Európskeho súdneho dvora (ESD) z 20. januára 2005 vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gäsabäck AB k stravovaniu vlastných zamestnancov, zdaniteľným základom pre dodávku tovaru a služby je protihodnota skutočne prijatá platiteľom od kupujúceho, od zákazníka alebo tretej osoby. Protihodnotu poskytuje vždy kupujúci, zákazník resp. tretia osoba a nie dodávateľ alebo poskytovateľ sám. Z toho dôvodu náklady, ktoré znáša samotná zdaniteľná osoba v súvislosti s dodávkou jedál svojich zamestnancov nemôže tvoriť súčasť zdaniteľného základu tohto plnenia. Z uvedeného vyplýva, že základom dani pri stravovacích službách poskytnutých zamestnávateľom pre svojích zamestnancov je protihodnota skutočne prijatá zamestnávateľom od zamestnancov. Príspevok zamestnávateľa - platiteľa DPH vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, nie je súčasťou základu dane.
Rozsudky ESD sú záväzné pre všetky štáty Európskeho spoločenstva a dopĺňajú výkladovo platnú legislatívu štátu.
Aljok
20.09.07,12:32
ano ide o spatny odvod DPH a uz som z toho poriadne zmatena
Z čoho si zmätená? Pozri môj príspevok č. 34. Ja Ti vôbec nerozumiem. Ešte raz si pozorne prečítaj odpovede na svoje otázky.
vanilka
20.09.07,12:53
mylis sa, vobec by som si nedovolilla spochybnovat poradu, pravda je taka ze moja predchodkyna uctovala stravne listky vselijako len nie spravne a ja sa to chcem naucit, prislo sa nato az po danovej kontrole, dany kontrolor ale namiesto toho aby mi to vysvetlil ma akurat doplietol este viac, preto som tu ziadala o pomoc
vanilka
20.09.07,13:00
po precitani vsetkych prispevkov mi to vychadza tak ze podla prispevku 14 bude cena listka pre ZC 33,32 a sumu 5,32 spatne odvediem DU
broki
11.10.07,05:47
priatelia,
dufam ze sa nenahnevate ,ak znovu otvorim tuto temu. Vopred chcem podakovat Aljokovi za trpezlivost, ktoru preukazal v tejto teme.
My taktiez nakupujeme listky /nie gastrolistky/od neplatcu DPH - my sme platcami DPH. Cely cas uplatnujem postup ako je uvedeny v prispevku 14. No vcera som nasla v jednom uctovnickom casopise rozobratu temu stravovanie zamestnancov a tam bol tento priklad uverejneny takto:
cena listka = 80,-
55%= 44,-
45%= 36,-
základ dane/vratane DPH/=36,-
dan 19% /36x19:119/=5,7
zamestnanec hradi /30,30+5,70/=36,-

Z toho mi vyplyva, ze mame dva postupy. Moja otazka je, ktory je spravny?
Aljok
11.10.07,08:02
priatelia,
dufam ze sa nenahnevate ,ak znovu otvorim tuto temu. Vopred chcem podakovat Aljokovi za trpezlivost, ktoru preukazal v tejto teme.
My taktiez nakupujeme listky /nie gastrolistky/od neplatcu DPH - my sme platcami DPH. Cely cas uplatnujem postup ako je uvedeny v prispevku 14. No vcera som nasla v jednom uctovnickom casopise rozobratu temu stravovanie zamestnancov a tam bol tento priklad uverejneny takto:
cena listka = 80,-
55%= 44,-
45%= 36,-
základ dane/vratane DPH/????
36,-
dan 19% /36x19:119/
5,7
zamestnanec hradi /30,30+5,70/=36,-

Z toho mi vyplyva, ze mame dva postupy. Moja otazka je, ktory je spravny?

Trochu citácie zo ZDPH
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby


(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Anja111
11.10.07,08:21
priatelia,
dufam ze sa nenahnevate ,ak znovu otvorim tuto temu. Vopred chcem podakovat Aljokovi za trpezlivost, ktoru preukazal v tejto teme.
My taktiez nakupujeme listky /nie gastrolistky/od neplatcu DPH - my sme platcami DPH. Cely cas uplatnujem postup ako je uvedeny v prispevku 14. No vcera som nasla v jednom uctovnickom casopise rozobratu temu stravovanie zamestnancov a tam bol tento priklad uverejneny takto:
cena listka = 80,-
55%= 44,-
45%= 36,-
základ dane/vratane DPH/=36,- - NESPRÁVNE!
dan 19% /36x19:119/=5,7
zamestnanec hradi /30,30+5,70/=36,-

Z toho mi vyplyva, ze mame dva postupy. Moja otazka je, ktory je spravny?
Správny je postup v príspevku č. 14...
broki
11.10.07,13:02
V uvedenom priklade sa neodvolavaju na ziadny § /ak ma oci neklamu/. No a kde inde ako na Porade sa da vyjasnit nevyjasnitelne. Mate moju poklonu.
Aljok
11.10.07,16:40
Ten "účtovnícky" časopis zahoď.:)
Heni
12.10.07,05:46
myslím, že preto je v tom zmätok, lebo sa pletú pojmy, či ide o stravný lístok alebo stravovaciu poukážku...
Aljok
12.10.07,06:16
myslím, že preto je v tom zmätok, lebo sa pletú pojmy, či ide o stravný lístok alebo stravovaciu poukážku...
Nie, v tomto prípade nevedia čo je základ dane.
Heni
12.10.07,06:33
to som myslela vo všeobecnosti ohľadom "lístkov", "poukážok" a pod. a DPH... lebo už sa v tom mrvím cez vyhľadávanie pár dní...
ja napríklad pátram, či časť, ktorú uhradí zamestnanec za gastráče zamestnávateľovi, je u zamestnávateľa príjmom POZD alebo PNZD...
ak je celá faktúra najprv zaúčtovaná do VNZD a po mesiacoch je preúčtovávané podľa počtu gastrolístkov do VOZD tak na ten príjem od zamestnanca som tiež našla protichodné názory... ale tu som s tým asi mimotemy
liba2
12.10.07,07:47
to som myslela vo všeobecnosti ohľadom "lístkov", "poukážok" a pod. a DPH... lebo už sa v tom mrvím cez vyhľadávanie pár dní...
ja napríklad pátram, či časť, ktorú uhradí zamestnanec za gastráče zamestnávateľovi, je u zamestnávateľa príjmom POZD alebo PNZD...
ak je celá faktúra najprv zaúčtovaná do VNZD a po mesiacoch je preúčtovávané podľa počtu gastrolístkov do VOZD tak na ten príjem od zamestnanca som tiež našla protichodné názory... ale tu som s tým asi mimotemy
Heni, si mimotemy - ale aj tak zareagujem. Asi robíš JU. Ak postupuješ podľa zvýrazneného , je príjem od zamestnanca PNZD. Logicky: ako VOZD môžeš mať len výdaj/náklad max. 48,95/SL x za odprac.dni.