lenča
16.02.05,09:55
Ahojte, nasa firma kupila v roku 1997 na leasing osobny automobil. V roku 2000 ho odkupila za zostatkovu hodnotu. DPH si uplatnila z financnej sluzby-leasingu (nie z hodnoty automobilu) a zo zostatkovej hodnoty automobilu, co je 1130,9 SK. Teraz chceme automobil predat neplatcovi DPH. Musime mu vyfakturovat cenu i s DPH, lebo sme si uplatnili DPH zo zostatkovej ceny? Lebo automobil ma vyssiu hodnotu. To, ze sa neda odratat DPH z kupeneho os.automobilu plati az od 1.1.2004. Dakujem
Lucy
16.02.05,09:34
Lenča, trošku chaotické ale skúsim ti poradiť. Ak predávať osobný automobil a pri jeho nákupe si si DPH neuplatnila, tak DPH štátu neodvádzaš.Bez ohľadu či si os.auto kúpila na leasing alebo na hotovosť. A finančná prirážka s tým nemá nič spoločné. Uplatniť DPH pri nákupe si môže len ten, kto má v predmete podnikania nákup a predaj osobných automobilov. Ak však použije os. auto na dosahovanie vlastných príjmov,teda zaradí ho do majetku, túto možnosť stráca. A čo znamená tá posledná otázka? Upresni.
lenča
16.02.05,09:41
Asi myslis tu zostatkovu hodnotu. To znamena, ze nam lesingova spolocnost vyfakturovala zostatkovu hodnotu automobilu i s DPH, ktoru sme si uplatnili. Bolo mi povedane, ze ak sme si uplatnili DPH pri kupe, musime i pri predaji vyfakturovat s DPH. Ale mi sme si DPH uplatnili iba zo zostatkovej ceny (ktora tvori 4031,8 a z toho DPH je 1130,9). Neviem, ci mam pri predaji fakturovat i s DPH (kupujuci je neplatca DPH).
Lucy
16.02.05,09:42
Lenča, to či je kupujúci plátca alebo neplatca nehrá úlohu.
lenča
16.02.05,09:53
Aha dakujem. A vies mi poradit ako mam postupovat s tou prekliatou fakturo? Ci mam kupujucemu fakturovat s DPH alebo bez? Co je rozhodujuce, ze sme si neuplatnili DPH pri leasingu (z hodnoty auta) alebo to, ze sme si uplatnili DPH pri kupe zostatkovej ceny. Diky moc
Lucy
16.02.05,10:05
Myslím si, že DPH zo zostatkovej ceny by na to nemalo mať vplyv. Ja by som to faktúrovala bez DPH. Je to os. automobil, u ktorého nebol nárok na odpočet.
lenča
16.02.05,10:23
Lucy moc dakujem. Ja som si to tiez myslela, ale na telefonickom poradenstve DUPP mi hovorili opak. Nevies, ci sa to da este niekde overit?
Lucy
16.02.05,10:47
Skús zavolať na DU oddelenie pre styk s verejnosťou. Inak som už počula dosť negatívnych ohlasov na nemenované vydavateľstvo. A môj názor tiež nie je na 100%. Ale nikde v zákone nie je napísané, že ak si uplatníš DPH zo zostatkovej hodnoty, tak to pri predaji fakturuješ s DPH. A inak, mala si si to DPH uplatniť zo zostatkovej hodnoty pri odkupe auta? Hmm?
Sefcikova
16.02.05,13:36
v prvom rade si zo zostatkovej "predajnej" ceny automobilu nemala uplatňovať DPH

pokiaľ chcete auto predať, tak ho rovnako predávate bez DPH

Maja
Manual
16.02.05,14:35
Pri predaji osobného automobilu fa neobsahuje DPH.
Pekný deň želám...