Netka
22.08.07,08:33
Dobrý deň všetkým,

chcela by som sa spýtať aká je minimálna hodnota stravovacej poukážky od 1.9.2007 a kde by som to našla v zákone.
Ďakujem.
Tweety
22.08.07,06:36
75% z 89.-§ 152 ZP odst.4.
karpis
22.08.07,06:38
je to 75% z 89 sk t.j. 67,-
Ježko
22.08.07,06:52
je to 75% z 89 sk t.j. 67,-
Minimálna hodnota SL je teda 67,-Sk. Teda nebudú sa používať už 60-korunové SL. Uhrada za SL ostáva nezmenená : Teda 55% zamestnávateľ a 45% zamestnanec ???:confused:
janaGT
22.08.07,06:53
Minimálna hodnota SL je teda 67,-Sk. Teda nebudú sa používať už 60-korunové SL. Uhrada za SL ostáva nezmenená : Teda 55% zamestnávateľ a 45% zamestnanec ???:confused:

na tom sa nemení nič
Paula
22.08.07,06:58
Minimálna hodnota SL je teda 67,-Sk. Teda nebudú sa používať už 60-korunové SL. Uhrada za SL ostáva nezmenená : Teda 55% zamestnávateľ a 45% zamestnanec ???:confused:

Ešte tu chýba príspevok zo soc. fondu (nejaké to %)
tonca
22.08.07,07:01
Keď zamestnávateľ dá SL v hodnote 67,- Sk z akej hodnoty sa vypočítava 55% a45% - z hodnoty stravného lístku t.j. 67 SK , alebo zákonom stanovej hodnoty 89,- Sk ?
Tweety
22.08.07,07:06
Min. hodnota z nákladov je 55% z ceny stravenky, max. 55% z 89.-
liba2
22.08.07,07:10
Keď zamestnávateľ dá SL v hodnote 67,- Sk z akej hodnoty sa vypočítava 55% a45% - z hodnoty stravného lístku t.j. 67 SK , alebo zákonom stanovej hodnoty 89,- Sk ?
55% zo 67 Sk = 36,85 Sk je minimálny príspevok z nákladov,
ale môže prispieť 48,95 Sk = maximálny príspevok.
Môže sa rozhodnúť koľko dá do nákladov.
Chobot
22.08.07,08:28
Keď zamestnávateľ dá SL v hodnote 67,- Sk z akej hodnoty sa vypočítava 55% a45% - z hodnoty stravného lístku t.j. 67 SK , alebo zákonom stanovej hodnoty 89,- Sk ?

Vôbec sa nečudujem, že tu padajú otázky takého typu. Tweety liba2 ti odpovedali správne.

Vvčera som bol na jednom školení o novele ZP, kde prednášajúcim bola jedna právnička z IP. Tá (okrem iných nepresností a názorov, s ktorými som nebol stotožnený) účastníkom tvrdila, že novelou zákona sa zavádza, že zamestnávatelia v prípade, že poskytujú stravovacie poukazy, musia na stravu prispievať sumou vo výške 75% z cest. náhrady pre časové pásmo 5-12 hod., t.j. 89,- SK. Vyslovene povedala, že príspevok zamestnávateľa musí byť najmenej 67 SK. Nepomohla ani argumentácia znalejších personalistov, že to je len minimálna výška stravnej hodnoty lístka. Bola o svojej pravde skalopevne presvedčená.

Zbohom rodina, ak náhodu príde niekam na kontrolu, kde dávajú gastrolístky.:eek:

Takže takýchto zneistených ľudí tu môžme očakávať ešte viac.:confused:
tonca
22.08.07,09:02
Ak zamestnávateľ do dnešného dňa dával zamestnancom gastolístky v hotnote 50Sk, od 1.9.07 musí dávať v minim. hodnote 67,- Sk, Lenže ako to vyriešiť, keď máme nakúpených v zásobe na pár mesiacov vopred lístky v hodnote 50,- Sk , chceli sme to vyriešiť tým spôsobom že objednáme ešte lístky v nižšej nominálnej hodnote a zo zákona vyplýva - aspoň je to ta chápem, že by sme nemali dávať dva SL. Vie niekto poradiť aby to bolo správne a pritom neporušiť zákon?
Aljok
22.08.07,09:10
Obráť sa na predajcu gastrolístkov. Určite bude ochotný Ti ich stornovať a dodať nové.
ZuzanaP
22.08.07,09:12
Vôbec sa nečudujem, že tu padajú otázky takého typu. Tweety liba2 ti odpovedali správne.

Vvčera som bol na jednom školení o novele ZP, kde prednášajúcim bola jedna právnička z IP. Tá (okrem iných nepresností a názorov, s ktorými som nebol stotožnený) účastníkom tvrdila, že novelou zákona sa zavádza, že zamestnávatelia v prípade, že poskytujú stravovacie poukazy, musia na stravu prispievať sumou vo výške 75% z cest. náhrady pre časové pásmo 5-12 hod., t.j. 89,- SK. Vyslovene povedala, že príspevok zamestnávateľa musí byť najmenej 67 SK. Nepomohla ani argumentácia znalejších personalistov, že to je len minimálna výška stravnej hodnoty lístka. Bola o svojej pravde skalopevne presvedčená.

Zbohom rodina, ak náhodu príde niekam na kontrolu, kde dávajú gastrolístky.:eek:

Takže takýchto zneistených ľudí tu môžme očakávať ešte viac.:confused:

Mne tak raz jedna mzdárka tvrdila, že na SL nemôžem prispievať sumou Sk 48,95. Poviem Vám riadne ma vyplašila, vraj po tom daňováci tvrdo idú. Ale porada ma ubezpečila, že môj výklad bol správny a len som polutovala zamestnancov, ktorým robí mzdy.:mee:
gabco
22.08.07,09:15
Ak zamestnávateľ do dnešného dňa dával zamestnancom gastolístky v hotnote 50Sk, od 1.9.07 musí dávať v minim. hodnote 67,- Sk, Lenže ako to vyriešiť, keď máme nakúpených v zásobe na pár mesiacov vopred lístky v hodnote 50,- Sk , chceli sme to vyriešiť tým spôsobom že objednáme ešte lístky v nižšej nominálnej hodnote a zo zákona vyplýva - aspoň je to ta chápem, že by sme nemali dávať dva SL. Vie niekto poradiť aby to bolo správne a pritom neporušiť zákon?

Dnes som objednávala stravné lístky v ....... v hodnote 67,- Sk a zároveň som sa spýtala na zostatok lístkov v hodnote 60,-Sk - treba len zaslať dobropis s číslom účtu a zostatkom stravných lístkov- u nich to tak robia
janaGT
22.08.07,09:27
Ak zamestnávateľ do dnešného dňa dával zamestnancom gastolístky v hotnote 50Sk, od 1.9.07 musí dávať v minim. hodnote 67,- Sk, Lenže ako to vyriešiť, keď máme nakúpených v zásobe na pár mesiacov vopred lístky v hodnote 50,- Sk , chceli sme to vyriešiť tým spôsobom že objednáme ešte lístky v nižšej nominálnej hodnote a zo zákona vyplýva - aspoň je to ta chápem, že by sme nemali dávať dva SL. Vie niekto poradiť aby to bolo správne a pritom neporušiť zákon?
http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk-stravny-listok-co-s-tou-1-sk.html - čítaj od príspevku 12
Hanka
28.09.07,06:50
chceli sme to vyriešiť tým spôsobom že objednáme ešte lístky v nižšej nominálnej hodnote a zo zákona vyplýva - aspoň je to ta chápem, že by sme nemali dávať dva SL. Vie niekto poradiť aby to bolo správne a pritom neporušiť zákon?
mozes mi povedat preco by to nemohli byt dva stravne listky napr. v hodnote 50 a 20.- Sk?
Jozef Mihál
28.09.07,07:23
Zmyslom novelizácie nie je šikanovať zamestnávateľov ale donútiť ich, aby zamestnancom dávali gastrolístky tak, aby si za ne mohli za jeden deň kúpiť jedlo v hodnote najmenej 67 Sk.

Pokiaľ viem, ak v reštaurácií zaplatím účtenku znejúcu na 70 Sk dvoma gastrolístkami, jedným v hodnote 50 Sk a druhým v hodnote 20 Sk, tak vrchný (prchni) tie dva gastrolístky ako platidlo bez problémov zoberie.
Jana Motyčková
28.09.07,07:36
Zmyslom novelizácie nie je šikanovať zamestnávateľov ale donútiť ich, aby zamestnancom dávali gastrolístky tak, aby si za ne mohli za jeden deň kúpiť jedlo v hodnote najmenej 67 Sk.

No,to by som netvrdila, viď stanovisko MPSVaR
http://www.stravnelistky.sk/sksk/Images/Stanovisko_MPSVaR_SR_tcm39-50477.pdf
Hanka
28.09.07,10:12
Myslim si, ze aj od tohto sa da pomoct. Kupim listok v hodnote 70 a 20.- SK. Moze niekto nieco namietat?
liba2
28.09.07,14:59
Myslim si, ze aj od tohto sa da pomoct. Kupim listok v hodnote 70 a 20.- SK. Moze niekto nieco namietat?Hanka, a prečo by si to robila ? kúpiť 2 SL ? Veď už prvým lístkom splníš úlohu (minim. 67 Sk) :) .
KEJKA
28.09.07,16:47
celý ten odst. iba nahráva sprostr.firmám, ktoré str.poukážky predávajú.
Akoby nebolo jedno, či cca 17-20 Sk zamestnanec doplatí v hotovsti v jedálni, alebo ich dá zamestnávateľovi.
duficek
28.09.07,17:28
priznajme si, o koho tu vobec ide? je aspon jedina restauracia alebo podobne zariadenie, kde si da clovek teple jedlo s napojom za 67 Sk ? pripominam, aby spnalo poziadavky podla zakonnika prace paragraf 152 - "stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy"
ak sa chce zamestnanec najest, k tym 67 Sk si aj tak priplati zo svojeho, alebo pouzije 2 listky, navyse castokrat maju v robote naozaj iba 30 min casu na obed, co zvacsa ani nestaci na presun do najblizsej jedalne a v klude sa najest (hltanie a rychlo rychlo tiez neprispieva k dobrem traveniu..)
takze o koho tu ide? - basnicka otazka :)
Jozef Mihál
28.09.07,18:14
No,to by som netvrdila, viď stanovisko MPSVaR
http://www.stravnelistky.sk/sksk/Images/Stanovisko_MPSVaR_SR_tcm39-50477.pdf

Uvedené stanovisko samozrejme poznám.

Stanovisko nemá silu zákona atď.

Vzhľadom na to, že jeho autorom je ministerstvo práce, ktorému sa v ostatnom čase príliš v legislatívnych iniciatívach nedarí, môj rešpekt pred týmto stanoviskom je nulový.
Aldan
02.10.07,07:04
Ja mám iný problém, vie niekto povedať prečo je to tak?
Naša firma zabezpečuje stravovanie pre pracovníkov len na rannej smene. Tam je hodnota jedla 55,- Sk teda firma platí 48,90 a SF zvyšok. Zamestnanci nedoplácajú nič.
Inak je to s poobedňajšou smenou, kde začali dávať lístky v hodnote 89,- ./doteraz bolo 55, ale od 1.9. je min. 67,- korunová strav. poukážka/. Zamestnanci doteraz nič nedoplácali, lebo to bolo v tej istej hodnote ako zabezpečované stravovanie.Ak sa zaemstnanci bránia veľkému doplácaniu, stačí im dať lístky v hodnote 67,- Sk. Je to tak správne?
Firma si dá do nákladov 48,90, SF do sumy 55,- a zbyšok zamestnanci. Nemusí to byť poukážka v sume 89, stačí tých schválených 67. Nie???

Dík Aldan
Tweety
02.10.07,07:11
Nemusí byť v hodnote 89.- stačí, aby mal minimálnu hodnou 75% z 89.- po zaokruhlení spomínaných 67.-.
Aljok
02.10.07,07:14
Zákonník práce
§152
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Aldan
02.10.07,09:41
Ak správne rozumiem ak je pracovním zabezpečené stravovanie a to je v hodnote 55,- za jedlo to už od 1.9. nem§že byť?: Musí to byť hlavné jedno v hodnote 67,- Sk? Lebo podľa vysvetlenia to je suma 75% z 89 Sk. Ale čo v prípade ak stravovacie zariadenie dodáva stravu v hodnote 55,- /za jedlo?
Dík Aldan
Tweety
02.10.07,09:49
Tá minimálna hodnota 67.- sa týka iba stravovacích poukážok.
Nika
02.10.07,19:36
priznajme si, o koho tu vobec ide? je aspon jedina restauracia alebo podobne zariadenie, kde si da clovek teple jedlo s napojom za 67 Sk ? :)

Napr. tu:
Miesto: Praha- Troja
Menu: hovädzia polievka s masovnými knedličkami + sviečková za púhych 58 CZK. ........:rolleyes:

Bonus: veľmi chutné + milá obsluha