jan.zmrhala
22.08.07,10:03
Dobry den,
Mam otazku zo zakona, konkretne je to zakon o dani z prijmov paragraf 5, odsek 3, pismeno a), viete mi to dako vysvetlit, lebo ja som to pochopil tak ze ked mam v praci auto, ktorym chodim do prace (vstupna cena auta je 1 000 000 Sk) a mam mzdu 30 tis. tak potom vlastne moja hruba mzda bude 30 000 + 10 000 (1% z 1 000 000) mesacne, cize zo 40 tis. budem platit odvody, dane a to iste bude platit aj zamestnavatel co suma sumarum nie je az taka mala ciastka (co ak dobre pocitam je 3520 zamestnavatel a 1340 zamestnanec + dan). A este ze ako to je potom s dovolenkou a PN, aj tam sa tych 10 000 zapocitava?
007gituska
22.08.07,08:08
neplatí to vtedy, ak sa služobné auto používa aj na súkromné účely? je cesta do práce služobných autom súkromný účel? ako je uzavretá pracovná zmluva?, resp. kolektívna zmluva?
Vladimír Ozimý
22.08.07,08:12
pozor toto ma vplyv len na zdanenie ak používate vozidlo na súkromné účely to jest na daň z príjmov do vymeriavacieho základu na zdravotné (par. 13) ani sociálne poistenie( par 138) to nevstupuje a tým pádom to nemá vplyv ani na nemocenské ani na nič...
jan.zmrhala
22.08.07,09:31
takze z tych 10 000 zaplatim 1900 korun dan a som s autom vybaveny? ale ved ja vlastne tych 10 000 nikdy nedostanem tak preco by som mal platit z toho dan?
007gituska
22.08.07,09:36
takže potom zostáva dohodnúť sa, že služobné auto sa používa len na služobné účely. cestu z miesta bydliska do miesta výkonu práce, po vzájomnej dohode - napr. neprístupnosť iného verejného dopravného prostriedku, považovať za služobný účel. takto by sa to mohlo, čo vy na to?
jan.zmrhala
22.08.07,09:46
kazdy tu rozlisuje sukromne a sluzobne ucely ale v zakone je jasne napisa: par. 5 ods. 3 pismeno a)suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podla § 25 za každý aj zacatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla
zamestnávatela na používanie na služobné a súkromné úcely.A ake povinnosti mi z toho vyplyvaju, musim platit dan z toho 1%? alebo ako to uvediem do danoveho priznania?
007gituska
22.08.07,09:57
súhlasím - prečítala som si uvedený par. ešte raz.
potom by snáď bolo riešením, ak je pravdou, že auto sa používa len na presun z miesta bydliska do miesta pracoviska:
upraviť v kolektívnej zmluve a riešiť to formou výpožičky za úhradu - napr. spotreba phm, alebo phm + paušál
túto sumu by uhrádzal ten, kto auto používa na dopravu. otázne však je, či by tieto náklady neboli pre dotyčného privysoké. potom treba zvážiť čo je pre neho výhodnejšie
betka
22.08.07,10:13
Či je tento paragraf spravodlivý alebo nie...
Príjmom zamestnanca je peňažné i nepeňažné plnenie.
Firma nakúpi OA, uplatňuej si ako dańové výdavky: odpisy, PHM, opravy, údržbu....Toto auta sa využíva na podnikanie a v súvislosti s podnikaním.

Tiež by som brala situáciu, že mi poskytne zamestnávateľ na súkromné i na služobné účely OA, brala by som i toto mil. auto a s radosťou by som zaplatila daň mesačne 1900, Sk.
A prečo nie?
Nemusím si kupovať pre seba auto v domácnosti, veď používam firemné, nemusím vynaložiť zo svojho vrecka 1 mil. Sk, veď mi ho poskytne firma. Nemusím sa starať o údržbu a opravy, veď to niečo stojí a uhradí to firma...

Vidím v tomto kopec výhod.
Ak nehcete platiť z tohto nepeňažného príjmu daň, chodievajte do roboty na vlastnom OA, pre firemné účely teda pre podnikateľskú firmu sadnite do OA, kt. je v OM, z práce necháte firemné auto v areáli firmy a presadnete opať do svojho.. A je vec vyriešená.

Ak nie je takáto možnosť, nech Vám poskytne zamestnávateľ pre tieto účely vozidlo v hodnote 100 tis. Sk, a máte po starostiach, veď už tá dań sa dá zaplatiť....

Každý sa chce len voziť na fárach a ďalej....? (to je môj pohľad na vec, a nič v zlom:) )
jan.zmrhala
22.08.07,11:18
dakujem betke a plne rozumiem tomu co napisala. Ja nie som uctvonik a chcel som vediet ze ako to je vlastne s tym 1 % ked je to uvedene ako prijem zo zavislej cinnosti. Ale ak som spravne pochopil tak sa z toho 1 % neplatia ziadne odvody (ani zamestnavatel ani zamestnanec), jedine co sa plati je 19 % dan, ktorú plati zamestnanec zo spominaneho 1 %
jan.zmrhala
22.08.07,13:35
este by som mal predsa jednu doplnujucu otazku, kde a ako to auto uvediem v danovom priznani?
jan.zmrhala
22.08.07,14:03
este by som mal jednu otazku, ako a kde uvadzam to auto v danovom priznani, teda nie auto ale to ze som kazdy mesiac platil dan z toho 1 %, v našom pripade 1900 Sk (19 % z 10 000), uvediem tam prijem vacsi o 120 tis. rocne (12 * 10 000)?
veronikasad
22.08.07,15:38
este by som mal jednu otazku, ako a kde uvadzam to auto v danovom priznani, teda nie auto ale to ze som kazdy mesiac platil dan z toho 1 %, v našom pripade 1900 Sk (19 % z 10 000), uvediem tam prijem vacsi o 120 tis. rocne (12 * 10 000)?
1% obstarávacej ceny MV bude súčasťou základu dane na potvrdení o zdanitelnej mzde, ktore ti vydá mzdová účtovníčka. Celú čiastku uvedieš do § 5, ak si budeš daň.priznanie robiť sám. Keď požiadaš o roč.zúčt.dane, nemáš s tým žiadnu starosť.

----------
Veronika