evnka
22.08.07,09:10
Chcela by som poradit v nasledovnom - prisla mi faktura na buranie steny v sklade kvoli zlej statike steny a naslednemunebezpecenstvu spadnutiu tejto steny...podla vas ide o technicke zhodnotenie budovy, alebo len o opravu /viete ma prosim aj nasmerovat na nejake postupy uctovania v tomto smere?/
dakujem pekne..
betka
22.08.07,10:09
Nasmerujem Vás k problematike.

Ak pôjde o TZ-teda je to zmena dokončenej stavby.

Rekonštrukcia má za následok zmenu účelu použitia, kvalitatívnu zmenu alebo technických parametrov.
Za zmenu technických paramerov nepovažujeme zámenu použitého materiálu pri dodržaní porovnateľných vlastností.
Za rekonštrukciu je možné považovať montáž deliacej priečky.

Stavebnou úpravou sa zachovávajú vonkajšie pôdorysné a výškové ohraničenie stavby.

Ak ste zbúrali priečku, domnievam sa, že ide o TZ, pretože ste zrejmä zväčšili priestor.
Ak ste priečku urobili novú, nie na pôvodné miesto, ide o TZ
Ak ste zbúrali priečku a na tom istom mieste vymurovali novú, ide o opravu, pretože ste touto opravou uviedli budovu do predchádzajúceho alebo do prevádzkyschopného stavu.
irma1
22.08.07,10:27
Chcela by som poradit v nasledovnom - prisla mi faktura na buranie steny v sklade kvoli zlej statike steny a naslednemunebezpecenstvu spadnutiu tejto steny...podla vas ide o technicke zhodnotenie budovy, alebo len o opravu /viete ma prosim aj nasmerovat na nejake postupy uctovania v tomto smere?/
dakujem pekne..

Myslím si, že aj oprava by sa dala obhájiť. Firma predsa nechcela nič technicky zhodnocovať, odstraňovala havarijný stav a tým podľa mňa opravovala sklad. Predpokladám, že existuje nejaký hodnoverný posudok o nutnosti búrania tejto steny. Tým by som svoj názor podporila. Alebo sa mýlim?
evnka
24.08.07,20:11
dakujem vam velmi pekne..mam to jasnejsie..neviete mi poradit nejaku literaturu, ktora by ma usmernila v podobnych pripadoch???nie len TZ budov, ale aj strojov atd
karcoolka1
27.08.07,11:44
ja čítam teraz VZORY A PRíPADY 10/2006 od Poradcu, pozri.