katarina1806
22.08.07,12:14
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť na tému 12 hodinových pracovných smien, niečo som našla aj v histórii porady, ale tam sa jedná o 12 hodinové nepretržité smeny. My máme predavačky, ktoré pracujú v obchodných centrách, kde je otvorené od 9 hod. do 21 hod ., problém je v tom, že nevieme ako by sme im mohli rozpísať pracovné smeny, aby nemali nadčasové hodiny a ako im platiť štátne sviatky. Dievčatá sú platené mesačnou mzdou, doteraz mali 40 hodinový pracovný týždeň, vie mi niekto poradiť?
katarina1806
22.08.07,11:21
Je to tak, že do práce chodia 8:30 do 21:30, ešte upratujú a vykladajú tovar a potom majú 2 polhodinové prestávky. Takže v práci sú 13 hodín a odpracujú 12 hodín.
katarina1806
22.08.07,12:01
Áno, otvorené je 7 dní v týždni a aj v štátne sviatky.
Jana Motyčková
22.08.07,17:29
Dve skupiny pracovníkov určite stačiť nebudú, pri rozvrhu pracovných zmien nie je možné vopred počítať s nadčasmi.
Navyše treba brať do úvahy povinný nepretržitý odpočinok jednak medzi zmenami ZP_§92 aj nepretržitý odpočinokk v týždni ZP_§93.
Keďže nepretržitý odpočinok medzi zmenami musí byť aspoň 12 hod, nie je možný koniec zmeny o 21:30 a začiatok ďalšej o 8:30. T.j. druhý deň musí o 8:30 nastúpiť iná zmena. Tiež každý zamestnanec musí mať minimálne 2 dni v týždni nepretržitý odpočinok, s učitými výnimkami, ale aj v prípade výnimiek, ak zamestnanec má iba 1 deň voľna v týždni, musí mu byť poskytnuté náhradné volňo do 8 mesiacov, t.j. v inom týždni bude musieť mať aspoň 3dni voľna.
To všetko po 1.9.2007, ale momentálny stav asi už nie je zaujímavý.

Vychádza to teda najmenej na tri "skupiny" pracovníkov. Potom treba zvážiť aj potrebu pedavačiek v jednotlivých dňoch, resp. hodinách.
katarina1806
23.08.07,06:03
Vyzerá to dosť komplikovane, na jednotlivých predajniach máme zamestnaných 6 predavačiek, možno by sa dali rozdeliť. Andrej sa pýta na dôvod zmeny, dôvod je taký, že dievčatá sú platené mesačnou mzdou, robili tak, aby mali odpracovaný mesačný fond, ale prišli s návrhom, že by im bolo lepšie robiť 12 hodinové pracovné smeny, nemusia byť 5 dní v týždni v práci, ale mali by krátky a dlhý týždeň. Okrem iného sa teraz (júl, august) vyskytol j problém so zaplatením sviatku. Dievčatá, ktoré robili v štátny sviatok by mali odpracovať 184 hodín, aby mali fond na august, tie ktoré nerobili v štátny sviatok odpracovali 176 hodín a 8 hodín majú náhradu za sviatok. Nie som si istá, či je správne že odrobia o osem hodín viac a majú len príplatok, keďže všetky sú platené mesačnou mzdou.
Jana Motyčková
23.08.07,07:11
Ten sviatok je v poriadku - podľa zákona, ale ak chcete, v interných predpisoch môžete stanovit, že im poskytnete vyšší príplatok za prácu vo sviatok.
Ako som napísala, nemôžu robiť dve dvanástky po sebe, iba v prípade nadčasu (napr zastupovanie) je určitá výnimka, ale nemôžete im to dať do rozvrhu prac. zmien. Keď o 21:30 končia, môžu nastúpiť najskôr o 9:30.
Ťažko ale navrhnúť rozpis zmien, keď nevieme, koľko predavačiek musí byť naraz v obchode, kde by sa dalo znížiť počet, kde je potrebný vyšší počet.
katarina1806
23.08.07,11:30
Počet predavačiek, ktoré by mali byť na predajni je otázny, pretože ráno a večer by určite mali otvárať minimálne dve, pre kontrolu kasy a pod., v silenjšej prevádzke to znamená od 11:30 do 18:30 by mali byť minimálne tri, aj kvôli prestriedaniu na obed, ale niekedy sa stane že im príde veľa tovaru, tak musia operatívne prísť vypomôť. Rozmýšlam, že zaúkolujem vedúce predajní, nech si vypracujú ideálne obsadenie podľa predaja. Uvidím ako k tomu pristúpia.