sluzby
22.08.07,14:18
dobry den. mohli by ste mi prosim poradit ci pri prenajme bytu mozem zaradit do preukazatelne vynalozenych vydavkoch aj zariadenie, myslim tym napr. nabytok, elektricke spotrebice, a ine. Pripadne ktore vydavky mozem uplatnit. dakujem vopred.
sluzby
22.08.07,18:05
nikto mi nevie poradit? poradte mi. dakujem
betka
22.08.07,18:39
dobry den. mohli by ste mi prosim poradit ci pri prenajme bytu mozem zaradit do preukazatelne vynalozenych vydavkoch aj zariadenie, myslim tym napr. nabytok, elektricke spotrebice, a ine. Pripadne ktore vydavky mozem uplatnit. dakujem vopred.

Prenajímate byt podľa 6/3, a môžete si uplatniť paušálne výdavky (adek 10) alebo výdavky skutočné (11), tu vediete evidenciu.
Ak máte v evidencii majetku tento byt, tak si uplatňujete odpisy, energie, opravy.....
Môžete si nakúpiť i vybavenie do bytu, kt potom prenajímate v rámci NZ. Ak si sem kúpite napr. gauč do 30 tis., možete si ho dať do danových výdavkov priamo, ak by bol nad 30 tis. Sk, je potrebné ho odpisovať a zaradiť do OS.

Vačšinou sa pri nájme dávajú ako súčasť NZ kuchynské linky, ak sa jedná o kuchynskú linku, a máte v nej zabudované tieto el. spotrebiče, ako je chladnička, el.rúra, mikrovlnka, ide o zabudovaný interiér spolu aj s kuchynskou linkou a v tomto prípade ide o TZ nehnuteľnosti bytu, kt. je potrebné odpisovať v 4.OS.
Samostatné hnuteľné veci, kt. nakúpite do bytu do ceny 30 tis. Sk, môžete daďt priamo do daňových výdavkov, ak sú nad odpisujete.
jane26
23.08.07,08:13
a co v pripade, ak majitel nadobudol tento byt aj zariadenie v r. 2005 a byval tam a rozhodol sa prenajimat ho aj so zariadenim az od r. 2007? Aj tak si moze uplatnit odpisy z majetku nad 30 tis. resp. priamo do výdavkov do 30 tis.? A ako je to potom s odpisovanim aj bytu (aj zariadenia)....v r. 2007 si uplatni odpis ako 1.rok aj ked ho nadobudol v 2005 a bude odpisovat 20 rokov? Ak by zrusil prenajom a znova zacal prenajimat pokracuje v odpisovani ako keby nebolo prerusene?

dakujem
betka
23.08.07,08:36
Veci do 3O tis. Sk z roku 2005 už do daňových výdavkov nedáte.
Ak by to bol majetok, kt. OC bola viac ako 30 tis. Sk. Môžete zaradiť do majetku, pričom odpisy za rok 2007 si uplatníte ako v ďalších rokoch, teda za rok 2005,2006 Vám akokeby prepadli. Postupujete v odpisovaní 3,rokom.
sluzby
23.08.07,10:24
dakujem betka, ale este sa chcem opytat ako postupovat ked byt nie je zaradeny v majetku podnikania. Myslim tym ze byt prenajima fyzicka osoba /obcan/ co v tomto pripade sa moze zaradit medzi vydavky preukazatelne vynalozene.
betka
23.08.07,17:15
dakujem betka, ale este sa chcem opytat ako postupovat ked byt nie je zaradeny v majetku podnikania. Myslim tym ze byt prenajima fyzicka osoba /obcan/ co v tomto pripade sa moze zaradit medzi vydavky preukazatelne vynalozene.

Ak nie zaradený v OM, môžete si uplatniť paušálne výdavky podľa 6/10. v paušálnych výdavkoch máte zahrnuté všetky výdavky ako sú: odpisy, energie, opravy, TZ...... a tieto si už nemôžete potom uplatniť.
Zákon mi dáva na výber buď paušálne (6/10) alebo skutočné (6/11)