Tinusha
22.08.07,14:22
Dobry den, obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc. Majitel firmy uzatvoril s riaditelom pobocky pracovnu zmluvu tak, ze cena prace zamestnanca je stanovene % zo zisku pobocky. Zamestnanec bude dostavat zalohy vo vyske povedzme 23000 Sk, ktore budu pravidelne prehodnocovne (na zaklade hosp. vysledku pobocku). Na konci roka bude spravene zuctovanie. Ak zamestnancovi bude na zalohach vyplatne viac ako mu prinalezi podla hosp. vysledku, bude musiet peniaze vratit do firmy.
Mam tri otazky:
1. je to vobec vramci zakonnika prace priechodne znenie zmluvy?
2. ak v oktobri zisti, ze uz dostal viac ako mu prinalezi, moze nedostat za november a december vyplatu?
3. ak nie je mozne takto uzatvorit pracovnu zmluvu, existuje ina zmluva, namiesto praovnej zmluvy, ktora by sa mohla takto uzatvorit?
Velmi pekne dakujem, ak mi niekto v tomto pomoze. Tina
Chobot
22.08.07,12:36
Dobry den, obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc. Majitel firmy uzatvoril s riaditelom pobocky pracovnu zmluvu tak, ze cena prace zamestnanca je stanovene % zo zisku pobocky. Zamestnanec bude dostavat zalohy vo vyske povedzme 23000 Sk, ktore budu pravidelne prehodnocovne (na zaklade hosp. vysledku pobocku). Na konci roka bude spravene zuctovanie. Ak zamestnancovi bude na zalohach vyplatne viac ako mu prinalezi podla hosp. vysledku, bude musiet peniaze vratit do firmy.
Mam dve otazky:
1. je to vobec vramci zakonnika prace priechodne znenie zmluvy?
2. ak v oktobri zisti, ze uz dostal viac ako mu prinalezi, moze nedostat za november a december vyplatu?
3. ak nie je mozne takto uzatvorit pracovnu zmluvu, existuje ina zmluva, namiesto praovnej zmluvy, ktora by sa mohla takto uzatvorit?
Velmi pekne dakujem, ak mi niekto v tomto pomoze. Tina

V jednej veci to odporuje ZP a to paragrafu 119:

"(1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom."

Ak ho chcete motivovať obratom, treba mu dať aspoň tú minimálnu mzdu ako pevnú zložku mzdy a mesačné (kvartálne, polrošné, ročné) osobné ohodnotenie (odmenu, prémie, či už ako nazvete pohyblivú zložku mzdy)podľa dosiahnutého obratu.

Zálohu na mzdu nemôžete ponímať v tom zmysle, ako si napísala. Záloha sa poskytuje ako preddavok na mzdu v príslušnom mesiaci, viď § 130 ods. 3:

"(3) Medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú."

Preddavok (záloha) neznamená, že teraz mu dáš peniaze a ak nedosiahne obrat, tak ich vráti. To je na hlavu postavené.

Treba tak ako som napísal - stanoviť pevnú zložku vo výške aspoň minimálnej a potom dohodnúť pravidlá pre pohyblivú zložku.

A pozor - cena práce (uvidla si tento pojem) je niečo úplne iné, než sa zdá že si myslíš. Pozri si § 130 ods. 5:

"(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."
Tinusha
23.08.07,06:40
Správa:
Dakujem velmi pekne za nazor. Snazim sa zozbierat, co najviac pouzitelnych argumentov, aby som majitela firmy presvedcila. Ide o to, ze skutocne nastala situacia, kedy dohodnute percento zo zisku pobocky vyslo nizsie ako vyplatene zalohy a majitel od zamestnanca pozaduje vratenie rozdielu. Pojem ceny prace som si nepomylila, takto je uvedeny v zmluve (majitel tym nemyslel hrubu mzdu, ale nieco ako celkove naklady na zamestnanca). S tym suvisi, ze majitel pozaduje, aby mu zamestnanec vratil aj peniaze, ktore za neho zaplatil na odvodoch. (Pri zachovani min. mzdy, ktora prinalezi pozicii riaditela pobocky, samozrejme). Na to ale myslim, nema pravo, aj ked to zamestnanec tak v zmluve v podstate podpisal. Je tak? Dakujem za radu, ohladne stanovenia min. mzdy + percentna zo zisku ako odmeny. Je to samozrejme ovela logickejsie a v minulosti to tak aj bolo, lenze teraz chce majitel preniest zodpovednost na riaditela pobocky aj v pripade, ze odmena vyjde minusova, ak chapete, co pisem. Vdaka.
Chobot
23.08.07,07:56
Správa:
Dakujem velmi pekne za nazor. Snazim sa zozbierat, co najviac pouzitelnych argumentov, aby som majitela firmy presvedcila. Ide o to, ze skutocne nastala situacia, kedy dohodnute percento zo zisku pobocky vyslo nizsie ako vyplatene zalohy a majitel od zamestnanca pozaduje vratenie rozdielu. Pojem ceny prace som si nepomylila, takto je uvedeny v zmluve (majitel tym nemyslel hrubu mzdu, ale nieco ako celkove naklady na zamestnanca). S tym suvisi, ze majitel pozaduje, aby mu zamestnanec vratil aj peniaze, ktore za neho zaplatil na odvodoch. (Pri zachovani min. mzdy, ktora prinalezi pozicii riaditela pobocky, samozrejme). Na to ale myslim, nema pravo, aj ked to zamestnanec tak v zmluve v podstate podpisal. Je tak? Dakujem za radu, ohladne stanovenia min. mzdy + percentna zo zisku ako odmeny. Je to samozrejme ovela logickejsie a v minulosti to tak aj bolo, lenze teraz chce majitel preniest zodpovednost na riaditela pobocky aj v pripade, ze odmena vyjde minusova, ak chapete, co pisem. Vdaka.

To, čo žiada majiteľ firmy, je protizákonné. Nemôže žiadať o zamestnanca vrátiť mzdu a už vôbec nie, aby mu vrátil odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ.
irma1
23.08.07,08:01
To, čo žiada majiteľ firmy, je protizákonné. Nemôže žiadať o zamestnanca vrátiť mzdu a už vôbec nie, aby mu vrátil odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ.

A mňa by ešte celkom zaujímalo, ako to chce zaúčtovať. Alebo bude výplatná páska mínusom?