martinapo77
22.08.07,15:23
aky je vas nazor na zuctovanie obratoveho bonusu za rok 2006 (vystaveny dobropis) - v priebehu roka 2007 a mame to zuctovane ze su minusovane trzby za rok 2007 hoci ide o obratovy bonus za rok 2006 a ide o vysoku sumu :confused:
Zoltán Kovács
22.08.07,13:45
aky je vas nazor na zuctovanie obratoveho bonusu za rok 2006 (vystaveny dobropis) - v priebehu roka 2007 a mame to zuctovane ze su minusovane trzby za rok 2007 hoci ide o obratovy bonus za rok 2006 a ide o vysoku sumu :confused:

Myslím si, že sa to malo zúčtovať do r. 2006 cez časové rozlíšenie. K 31.12. ste mali vedieť koľko to bude. Zrejme máte stanovené pravidlá ako sa vyrátavajú tie obratové bonusy, teda %. A ak je to významná položka, tak by som podával DDP.
martinapo77
23.08.07,06:31
to je pravda ze pri 2mld obratu 100tis. je tazko povedat ci je to vyznamne alebo nevyznamne ale ja by som to aj tak dala do roka 2006 hoci az zaciatkom roka sa vie kolko je uhradenych faktur za predch. rok
Paula
23.08.07,17:34
Zrejme máte stanovené pravidlá ako sa vyrátavajú tie obratové bonusy, teda %.

V "slušných rodinách" je to naozaj tak a pri dlhodobejšom pozitívnom dodávateľsko-odberateľskom vzťahu sa bonus zvykne oznamovať aj na 2,3...roky dopredu a potom za každý jeden práve ukončený rok sa bonus za neho dodá v presnej sume zavčasu - aby si odberateľ mohol "upratať" starý rok.

P.S.: "miliarda". identifikuj sa! ;) , ani ja by som ju nevedela napísať .
Zoltán Kovács
23.08.07,18:07
to je pravda ze pri 2mld obratu 100tis. je tazko povedat ci je to vyznamne alebo nevyznamne ale ja by som to aj tak dala do roka 2006 hoci az zaciatkom roka sa vie kolko je uhradenych faktur za predch. rok

Myslím si, že to čí 100 tisíc pri 2.000.000.000 (čítaj 2mld) je významná alebo nie, by som posudzoval z hľadiska zisku. Aj pri takomto obrate sa dá vyprodukovať nízky zisk, ba aj strata, ale aj pri obrate napr. 5 milionov môže byť zisk 4,5 mil.
betka
23.08.07,18:25
Posudzovala by som to takto:
Tento bonus sa vzťahuje k zásobám. Zásoby vstupujú v určitých kvantitatívnych vzťahoch k rôznym ekonomickým veličiná podniku-napr. k tržbám. A v tomto vzťahu sa mi charakterizuje miera využívania zásob. A teda by som to posudzovala k obratu, čo predstavuje 0.005 promile, a považovala by som to za nevýznamnú položku.

Ešte dodám, že by som to vžiadnom prípade neprisudzovala k zisku. Ak firma v priebehu UO nakúpila len 1 mld zásob, čim sa mi stav sádob zníži len o 100 tis. Sk dobropisom tak s tým nemá zisk nič spoločné.
alex1
24.08.07,07:02
Môžete mi prosím posúdiť účtovanie?

obstaranie tovaru 131,343/321
príjem na sklad 132/131
predaný tovar 504/132

a teraz
finančný bonus(dobropis) -504,-343/-321

môže to takto byť? Dík
Tweety
24.08.07,07:03
Je to správne.
Zoltán Kovács
28.08.07,15:34
Posudzovala by som to takto:
Tento bonus sa vzťahuje k zásobám. Zásoby vstupujú v určitých kvantitatívnych vzťahoch k rôznym ekonomickým veličiná podniku-napr. k tržbám. A v tomto vzťahu sa mi charakterizuje miera využívania zásob. A teda by som to posudzovala k obratu, čo predstavuje 0.005 promile, a považovala by som to za nevýznamnú položku.

Ešte dodám, že by som to vžiadnom prípade neprisudzovala k zisku. Ak firma v priebehu UO nakúpila len 1 mld zásob, čim sa mi stav sádob zníži len o 100 tis. Sk dobropisom tak s tým nemá zisk nič spoločné.

Podľa mňa práve že má spoločné so ziskom. Pri spomínanom 100 tisíc, je to v daniach rozdiel 19 tisíc, pri hocijakom obrate.
bui
05.09.07,22:04
Môžete mi prosím posúdiť účtovanie?

obstaranie tovaru 131,343/321
príjem na sklad 132/131
predaný tovar 504/132

a teraz
finančný bonus(dobropis) -504,-343/-321

môže to takto byť? Dík

aj mne prisla faktura na danovy bonus, nie je tam vsak vycislena ziadna dph.....
a tiez neviem.od firmy ktora nam vystavila tuto fakturu nakupujeme tovar ale aj majetok do 30 tis, ktory uctujem na 501...takze teraz neviem ci mam ponizovat 504 lebo 501....alebo mam zistovat kolko z nakupu za dany mesiac za ktory sa poskytol obratovy bonus tvoril tovar a kolko majetok a potom tento bonus rozuctovat?
-501, -504/-321
martinapo77
07.09.07,05:37
nieco som ohladom toho zistila takze to tu prilepim


Zľavy, skontá a bonusy z pohľadu základu dane z príjmov v roku 2005




Zľavy, skontá, finančné bonusy patria medzi základné nástroje obchodnej politiky, poskytujú sa na základe vopred dohodnutých zmluvných podmienok a nárok na ich poskytnutie vyplýva zo splnenia týchto podmienok. Zmluvy, na základe ktorých sa zľavy poskytujú, majú mať vždy písomnú formu a výška zľavy má byť presne dohodnutá.

Účtovné predpisy definujú spôsob účtovania zliav, skont, bonusov, rabatov a dobropisov ako položky znižujúce tržby u ich poskytovateľa, ktoré nie sú nikdy nákladovými položkami, ale sú položkami znižujúcimi výnosy účtovnej jednotky zaúčtovanými napr. na účet 604 – Tržby za tovar.


V podnikateľskej praxi sa môžeme stretnúť s celou škálou poskytovaných zliav z predajnej ceny a v rôznych formách napríklad:

- zákaznícka zľava,
- množstevná zľava,
- zľava na splatnosť,
- akciová zľava,
- zľava za zníženú kvalitu,
- finančný bonus,
- a iné.


Zľavy sú poskytované tak v peňažnej ako aj v nepeňažnej, tzv. naturálnej forme (grátis tovar).

Zákaznícka zľava je neúčtovná zľava, poskytuje sa pred dodávkou tovaru vo forme percentuálnej zľavy zo základnej ceny tovaru. Vo faktúre je uvedená aj základná cena za tovar a aj poskytnutá zľava, ale fakturovaná je výsledná cena po uplatnení zľavy. U predajcu sa do nákladov účtuje tovar v skladovej cene a do výnosov tržba vo výške fakturovanej ceny po zľave.


Množstevná zľava je považovaná taktiež za neúčtovnú zľavu, väčšinou je dohodnutá pred dodávkou tovaru a rovnako ako pri zákazníckej zľave je fakturovaná výsledná cena po zľave. Predajca účtuje do nákladov tovar v skladovej cene a do výnosov tržbu vo výške fakturovanej ceny.

V prípade, ak je množstevná zľava poskytnutá dodatočne, po odobratí určitého množstva tovaru, mal by byť na túto zľavu vystavený dobropis, ktorý dodávateľ zaúčtuje:
- MD – 311 / D – 604
- MD – 311 / D – 343

Ak bola faktúra už uhradená tak sa účtuje na účte 325.


Množstevné zľavy sa poskytujú najčastejšie za odobratie určitého množstva tovaru.


Akciová zľava a uvádzacia zľava, sú vo väčšine prípadov stanovené vopred na určité obdobie.


Finančné bonusy sa poskytujú za odobratie určitého vopred stanoveného množstva tovarov za vymedzené časové obdobie. Je to typ zľavy, ktorú nie je možné priradiť ku konkrétnej dodávke tovaru, lebo súvisí s rôznymi dodávkami tovaru. Poskytuje sa percentom z tržieb, vo forme finančného príspevku tzv. finančného vyrovnania.

Pri zľavách, ktoré sú priamo uvedené vo faktúrach a odberateľ platí už cenu za tovar po zľave napr. pri množstevných zľavách, nedochádza z hľadiska zákona o dani z príjmov k problémom. Tieto zľavy sú z pohľadu zákona o dani z príjmov akceptované z toho dôvodu, že aj keď poskytnutá zľava má za následok zníženie tržieb u dodávateľa, toto zníženie je kompenzované zvýšením predaného množstva tovaru.

Problémy z daňového hľadiska vznikajú pri zľavách, ktoré sa poskytujú až následne na základe vystavených dobropisov, ktoré dodatočne znižujú výnosy, a tým aj základ dane z príjmov.


Zľava na splatnosť – skonto

Túto zľavu poskytne dodávateľ tovaru alebo služby v prípade, ak odberateľ zaplatí:
a) faktúru ešte pred termínom splatnosti určenom na faktúre, alebo
b) všetky odberateľské faktúry za určité obdobie.

Táto zľava sa neuvádza priamo na faktúre, pretože ju dodávateľ poskytuje až po dodávke tovaru a po dodržaní vopred určenej skrátenej lehoty splatnosti faktúr. Poskytuje sa formou vystaveného dobropisu.

Napríklad faktúry sú splatné do 25 dní odo dňa vystavenia faktúry. Dohoda medzi dodávateľom tovaru a odberateľom je, že v prípade, ak odberateľ uhradí všetky faktúry v lehote splatnosti bude mu poskytnutá zľava za odpredaný tovar vo výške 2 % z objemu fakturácie, alebo odberateľ uhradí všetky faktúry v lehote kratšej o 7 dní oproti pôvodnej lehote splatnosti vyznačenej na faktúre, bude mu poskytnutá zľava z objemu fakturácie. Tieto zľavy sa poskytujú až následným vystavením dobropisu, ktorý má za následok zníženie tržieb dodávateľa.

Zľavy sú poskytované percentom z objemu fakturácie vo výške napr. 2 %, 5 % z objemu predaného tovaru alebo poskytnutej služby.


Zľavy poskytnuté až v nasledujúcom roku

Pri týchto zľavách vzniká problém vtedy, ak zľavy za december alebo posledný štvrťrok sú poskytnuté až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom je možné reálne vyhodnotiť splnenie podmienok pre poskytnutú zľavu a vystaviť zo strany dodávateľa dobropis.

V tejto súvislosti je namieste otázka, do ktorého zdaňovacieho obdobia účtovná jednotka (dodávateľ) zaúčtuje dobropis, ktorý má za následok zníženie výnosov za bežné zdaňovacie obdobie, v ktorom sa dobropis skutočne zaúčtuje a výnosy z predaja výrobkov sú účtované v hospodárskom výsledku v predchádzajúcom zdaňovacom období. Z daňového hľadiska vzniká problém ako vysporiadať v základe dane z príjmov tento účtovný prípad, a v ktorom zdaňovacom období.


Z pohľadu zákona o dani z príjmov je potrebné vychádzať z účtovníctva a v súlade s § 17 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vyčísliť základ dane z príjmov.

Zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov v § 3 ods. 1 stanovuje, že účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorými časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

Keď vychádzame z toho, že dodávateľ môže reálne vyhodnotiť splnenie podmienok pre poskytnutie zľavy za december predchádzajúceho roka a za štvrtý štvrťrok predchádzajúceho roka až v januári nasledujúceho roka, je možné vysloviť záver, že aj z pohľadu zákona o dani z príjmov sa jedná o prípad nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Z účtovného hľadiska sa táto zľava z ceny realizuje prostredníctvom dobropisov.


Kedy vzniká nárok na zľavu

Nárok na zľavu teda reálne vznikne až v deň, kedy dôjde k úhrade poslednej faktúry za zdaňovacie obdobie. Doklad o tomto priznanom nároku, dobropis, sa vyhotoví s uvedeným dátumom vystavenia v tento deň. Účtovná jednotka zaúčtuje zľavu do obdobia kedy nárok na túto zľavu vznikne. Z toho vyplýva, že sa teda nejedná o prípad, ktorý časovo a vecne súvisí s rokom predchádzajúcim, ale až s nasledujúcim rokom a účtovná jednotka zaúčtovaný dobropis aj z daňového hľadiska zahrnie do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, teda do obdobia, kedy sa tento dobropis zaúčtuje v účtovníctve.


Príklad:

Zmluva stanovuje ako podmienku pre vznik nároku na zľavu za predaj tovaru úhradu všetkých faktúr za odobratý tovar v štvrtom štvrťroku 2004 v lehote kratšej oproti pôvodnej splatnosti o 5 dní.

V skutočnosti bol od 1. 10. 2004 do 31. 12. 2004 odobratý tovar za 450 000 Sk, pričom faktúry boli vystavené so splatnosťou do 31. 1. 2005 a zaúčtované zápisom 311/604, 343 v roku 2004. Úhrada poslednej faktúry za tovar odobratý v štvrtom štvrťroku bola vykonaná až 25. 1. 2005. Nárok na zľavu reálne vznikne až po vyhodnotení úhrady poslednej faktúry za rok 2004, čo je možné až v termíne po zaplatení poslednej faktúry, teda po 25. 1. 2005. Dobropis na zľavu bude zaúčtovaný až po tomto termíne.

To znamená, že vystavený dobropis bude v tomto prípade účtovným a daňovým prípadom roku 2005 aj napriek tomu, že poskytnutie tejto zľavy sa týka odberateľských faktúr zaúčtovaných v roku 2004.

Uvedenú problematiku rieši aj Usmernenie MF SR č. 16 č.j. 2752/2002-72 uverejnené vo FS č. 5/2002 k niektorým prípadom úpravy základu dane, pri ktorých z pohľadu daňového vysporiadania vzniká daňovým subjektom povinnosť podať dodatočné daňové priznanie. V tomto Usmernení sa uvádza, že rôzne zľavy poskytnuté z predajnej ceny, za plnenia uskutočnené v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach a pod. nie sú dôvodom na podanie dodatočného daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa účtovali odberateľské faktúry.
bui
07.09.07,21:28
pekny prispevok. No mna by zaujimalo ako je to na druhej strane. Teda u toho kto zlavu dostal..teda v mojom pripade financny bonus...mam kratit naklady? 501? alebo 504? alebo to mam dt do nejakych vynosov? 648? alebo mimoriadnych? Ja sa priklanam k 501...no vobec si nie som ista
Anja111
08.09.07,05:02
pekny prispevok. No mna by zaujimalo ako je to na druhej strane. Teda u toho kto zlavu dostal..teda v mojom pripade financny bonus...mam kratit naklady? 501? alebo 504? alebo to mam dt do nejakych vynosov? 648? alebo mimoriadnych? Ja sa priklanam k 501...no vobec si nie som ista


aj mne prisla faktura na danovy bonus, nie je tam vsak vycislena ziadna dph.....
a tiez neviem.od firmy ktora nam vystavila tuto fakturu nakupujeme tovar ale aj majetok do 30 tis, ktory uctujem na 501...takze teraz neviem ci mam ponizovat 504 lebo 501....alebo mam zistovat kolko z nakupu za dany mesiac za ktory sa poskytol obratovy bonus tvoril tovar a kolko majetok a potom tento bonus rozuctovat?
-501, -504/-321
Riešila by som to tak, že by som bonus rozpočítala a potom rozúčtovala na - 501, -504/-321...
Paula
08.09.07,06:14
Na faktúre, či inom "oznamovacom" doklade od dodávateľa je spravidla uvedené, čoho sa bonus týka . Ak sa uvádza , že ide o bonus za odber tovaru, potom by som účtovala iba -504/ - 321 , bez ohľadu na to, že dodávateľ dodal aj majetok (i keď pre dodávateľa to bol predaj tovaru pre nás je to majetok). Myslím ten konkrétny prípad od bui.
betka
08.09.07,08:11
1. aj mne prisla faktura na danovy bonus, nie je tam vsak vycislena ziadna dph.....
2. a tiez neviem.od firmy ktora nam vystavila tuto fakturu nakupujeme tovar ale aj majetok do 30 tis, ktory uctujem na 501...takze teraz neviem ci mam ponizovat 504 lebo 501....alebo mam zistovat kolko z nakupu za dany mesiac za ktory sa poskytol obratovy bonus tvoril tovar a kolko majetok a potom tento bonus rozuctovat?
-501, -504/-321

1.
Z o DPH - 25/(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.
To nevadí, že nie je na Fa uvedená DPH, pokiaľ ste sa písomne dohodli s dodavateľom.

2. O poskytnutí tejto zľavy sa bude účtovať ako znížení ceny dodávky u odberateľa (v prípade dodavateľa-zníženie tržieb)

Nárok a povinnosť z poskytnutej zľavy účtujeme u odberateľa ako pohľadávku na účte 315. Pri uplatnení bonusu Vám vzniká nová cena obvyklá, kt. sa akceptuje aj pre účely ocenenia zdaniteľného plnenia, aj pre účely ocenenia dodávky re dań z príjmov.

Treba vo Vašom prípade zistiť, koľko sa bonus viaže k majetku a koľko ku tovaru. (príspevok od dievčat Anja, Paula)

Učtovanie:
Fa: 132,343/321 (501,343/321)
uhrada: 321/221
Dodavateľ priznal bunus a vystavil doklad bez DPH (25/6): 315/132 (315/501)

Poznámka:
Ak by ste nemali zmluvne dohodnuté podmienky podľa 25/6, opravu DPH je potrebné účtovať ako storno so znamienkom mínus na MD 343. Ak by sa účtovalo na opačných stranách účtov, skresľoval by sa koeficient pre výpočet odpočítavania DPH.
bui
08.09.07,16:56
Financny bonus prisiel vycisleny na fakture s minusovou sumou. Nie je tam uvedene ze ide o dobropis. Ja som to zaevidovala do faktur a zauctovala na 321 minusovou sumou. Mozem uctovat dodavatelsku fakturu s minusovou sumou uctovat ako 315 pohladavku?
DPH tam nie je ako som uz uviedla a nemame ani nikde dohodnute ze budeme takyto bonus dostavat....boli sme sami prekvapeni. A ked som im volala ze ci je spravna faktura ked tam nie je DPH, tak povedali ze vsetky faktury na bonusy sa vystavuju bez dph...Je to firma ktora ma milionove obraty..predava pocitace a komponenty...a ze sa este nikto nestazoval..
Paula
08.09.07,17:21
DPH tam nie je ako som uz uviedla a nemame ani nikde dohodnute ze budeme takyto bonus dostavat....boli sme sami prekvapeni. A ked som im volala ze ci je spravna faktura ked tam nie je DPH, tak povedali ze vsetky faktury na bonusy sa vystavuju bez dph...Je to firma ktora ma milionove obraty..predava pocitace a komponenty...a ze sa este nikto nestazoval..

Tu je viac neprávd (zo strany dodávateľa), na poukázanie finančného bonusu, resp. bonusu za odber tovaru musí byť vzájomná písomná dohoda o tom, že "to prebehne" bez DPH. A takýto bonus sa zvykne oznamovať vopred (napr. v r. 2007) , aby si najmä firmy, účtujúce v PÚ mohli upraviť daňový základ ešte k 31.12. v prípade, že ide o bonus za kal. rok - aj keď doklad o bonuse je vystavený v roku novom (v r. 2008).



.
betka
08.09.07,17:22
Čo je bonus-ja ho chápem ako poskytnutú zľavu z KC vo forme určitej náhrady, premie, odmeny.
Bonus ako zľava z ceny predtsvuje "dobropis". (Z o DPH par. 25).
Bonus nie je môj závazok ale predtsvuje pohľadávku voči môjmu dodavateľovi, účtujem cez 315.
- buď si ho započítam so závazkom 321/315
- alebo mi príjdu PP na účet. 221/315-zánik pohľadávky.

Postupy účtovania:

§ 49
Účtovanie pohľadávok
(1) Na účte 311 – Odberatelia sa účtuje pohľadávka voči odberateľovi pri splnení dodávky voči odberateľovi. Na tomto účte sa neúčtujú zmenkové pohľadávky.
(5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.

ˇUcet 321 by som použila v prípade, ak by mi dodavateľ priznal bonus dodaním tovaru bezodplatne. Bonus vo forme tovaru – je to tiež jedna forma bonusov,kt. sa poskytujú.
Tu účtujem:132/648
betka
08.09.07,17:24
nie je DPH, tak povedali ze vsetky faktury na bonusy sa vystavuju bez dph...Je to firma ktora ma milionove obraty..predava pocitace a komponenty...a ze sa este nikto nestazoval..

Toto nie je pravda, už som to spomínala, nech si dodavateľ prečíta par.25/6 Z o DPH
Paula
08.09.07,17:42
bui
09.09.07,15:02
hm..tak neviem..ako ich donutim aby opravili fakturu?..peniaze uz mame na ucte...je to bonus za mesiac jul..vraj...ziadnu zmluvu nemame...
SERVIS
10.07.09,07:39
Ako by som správne zaúčtovala bonus za nákup materiálu.

nákup 112/321
predaj 602/211
kvartálny bonus od dodávateľa: ?

ďakujem
lydinka
31.08.09,11:30
Dobrý deň,
takisto - skonto
máme prijatú fa od dodavatela, ktorý ak uhradíme túto fa do určitého termínu, dá nám zľavu 3% z celkovej sumy fa.
Čiže ak je fa vystavena na 100€, tak zaplatíme len 97€.
Nemala by ale dotyčná firma na tie 3€ poslat dobropis??? - ako to správne účtujete???
Ďakujem
ekonom1
08.09.09,11:56
Zmluvne máme dohontuté skonto 3% (skonto bez DPH)z hodnoty faktúry (s DPH) pri skoršej úhrade, na faktúre sú uvedené 2 dátumy splatnosti. Faktúra mi dojde v plnej výške, ja ju naúčtujem -3% a uhradím ju v prvom termíne.
DPH si nárokujem v plnej výške z faktúry, 3% dám do 0% mínusom (skonto).
Máme to odsúhlasené takže by to malo byť dobre.
Lianka
19.02.10,07:56
Prosim o pomoc.

Dodavatel v priebehu rokov 2007 az 2009 dodal firme pristroje vo vyssej hodnote. Pristroje sme zaradili na karty, odpisujeme ich. Teraz chce dodavatel vystavit dobropis - obratovy bonus. Ako to zauctujem u odberatela? Bude mat tento dobropis vplyv na obstaravacie ceny pristrojov?

Doplnenie:
Na dobropise nie je specifikovane, ze obratovy bonus sa vztahuje v pristrojom, v texte je "fakturujeme Vam obratovy bonus za rok 2009".
Lianka
19.02.10,12:36
posuvam
Stefan2005
19.02.10,15:48
posuvam

Podľa ustanovení zákona o účtovníctve sa hmotný majetok oceňuje obstarávacou cenou, resp. sa definuje, čo sa považuje za obstarávaciu cenu - že je to cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním; ďalej sa uvádza, čo vstupuje do obstarávacej ceny.
Obratový bonus medzi nimi nie je.
O obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku môžeme hovoriť do doby jeho zaradenia do užívania. Potom už iba o jeho technickom zhodnotení. Tým obratový bonus nie je.

Podľa môjho názoru dodatočne priznaný - poskytnutý bonus nemá vplyv na obstarávaciu cenu odpisovaného majetku.
Lianka
19.02.10,16:31
Dakujem velmi pekne. Velmi mi to pomohlo. Este som sa s tym nestretla, tak to bolo pre mna nove.
a_je_to
19.02.10,22:44
Podľa ustanovení zákona o účtovníctve sa hmotný majetok oceňuje obstarávacou cenou, resp. sa definuje, čo sa považuje za obstarávaciu cenu - že je to cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním; ďalej sa uvádza, čo vstupuje do obstarávacej ceny.
Obratový bonus medzi nimi nie je.
O obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku môžeme hovoriť do doby jeho zaradenia do užívania. Potom už iba o jeho technickom zhodnotení. Tým obratový bonus nie je.

Podľa môjho názoru dodatočne priznaný - poskytnutý bonus nemá vplyv na obstarávaciu cenu odpisovaného majetku.
Zastavil som sa pri tejto odpovedi, aby som teda zistil, na čo sa potom tento obratový bonus /defacto dodatočná obchodná zľava k obstarávacej cene/ má vlastne zaúčtovať ..... keď nie do obstarávacej ceny nakúpených prístrojov....lebo v odpovedi to nie je. Ako 315/648 ? Alebo iné ?
Nedá mi .... podotknúť, že Cenigová 2007 na str. 85 má v svojom výklade k § 35 PÚP iný názor. Píše : Pri posudzovaní nákladov súvisiacich s obstaraním DHM treba mať na zreteli, že náklady, uvedené v opatrení pri účte 042 nie sú vyčerpávajúce. Ich rozsah môže byť širší, napr. provízie.....
Podľa mňa ide o zníženie obstarávacej ceny investície, teda -042/-321 a náväzne -022/-042, teda zníženie ceny DHM a úpravu odpisového plánu. Veď aj keď sa neplatiteľ DPH zaregistruje, znižuje zostatkovú cenu o DPH a upravuje odpisový plán....aj rok pred plným odpísaním DHM. Nejde mi do hlavy akurát ten dlhý časový odstup od nákupu.....čo dodavateľa.... hrýzlo svedomie ? Alebo zabudol....či čo ?
Ak je to významná suma, znížil by som o ňu cenu DHM a upravil odpisové plány. Ale ak je prístrojov mnoho, podiel na jeden prístroj nevýznamne malý....tak by som to nechal na 315/648. Asi takto to myslel aj autor predchádzajúcej odpovede....
Stefan2005
20.02.10,04:07
Dodavatel v priebehu rokov 2007 az 2009 dodal firme pristroje vo vyssej hodnote. Pristroje sme zaradili na karty, odpisujeme ich. ....Na dobropise nie je specifikovane, ze obratovy bonus sa vztahuje v pristrojom, v texte je "fakturujeme Vam obratovy bonus za rok 2009".


...Ale ak je prístrojov mnoho, podiel na jeden prístroj nevýznamne malý....tak by som to nechal na 315/648. Asi takto to myslel aj autor predchádzajúcej odpovede....

Zmena alebo doplnenie údajov v zadaní otázky samozrejme môže vniesť iný pohľad na zadanú problematiku. Vychádzal som zo zadania, a pri takto formulovanom zadaní by som nepremietal bonus do obstarávacej ceny... Prečo?

1. prístroje boli dodané v rokoch 2007-2009 a obratový bonus je vyčíslený iba za rok 2009

2. nárok na obratový bonus mohol vzniknúť napr. odobraním jedného prístroja v roku 2009 povedzme za 2.000 €, čím sa naplnil potrebný obrat na jeho priznanie. Pritom celkový bonus mohol byť (vzhľadom na vysoké obraty rokov 2007 a 2008) väčší ako 2.000 €. Pritom je kľudne možné, že "nárok" na obratový bonus mohol vzniknúť aj v roku 2010 (alebo neskoršie - nepoznáme zmluvu).

3. Kľudne sa mohlo stať, že prístroje zakúpené v roku 2007 už mohli byť v roku 2009 doopisované (napr. účtovný odpis stanovený na 30 mesiacov)...

4. obratový bonus je priznaný všeobecne - nebolo uvedené, že týka sa iba prístrojov, mohol sa odobrať i iný tovar...

5. obratový bonus mohol byť dohodnutý iba ako finančné vysporiadanie (teda bez DPH a nutnosti opravovať základ dane)...

Na základe vyššie uvedených úvah si neviem technicky predstaviť jeho premietanie do obstarávacích cien majetku zaradených v predchádzajúcich účtovných obdobiach.

Iná by mohla byť moja odpoveď, ak vyčíslenie bonusu by bolo vyhotovením dokladu o oprave základu dane dodávateľom tovaru podľa zákona o DPH, pretože došlo k zníženiu ceny tovaru po vzniku daňovej povinnosti (s odkazmi na pôvodné faktúry vyhotovené za dodanie tovaru).

Postupy účtovania konkrétne spomínajú, že súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny - zľava z ceny poskytnutá k už predaným alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje ako zníženie nákladov. Pritom v prípadoch, že zľava je poskytnutá až neskôr, a materiál je ešte na sklade, účtovná jednotka možno ju účtovať i ako náklady súvisiace s obstaraním a pri vyskladnení ich rozpúšťať spôsobom uvedeným vo vnútornom predpise účtovnej jednotky.

Žiaľ, v prípade dlhodobého majetku postupy účtovania takéto konkrétne odkazy nemajú (alebo som ich nenašiel :rolleyes:)...

Aj tak som rád, že som svojim príspevkom posunul Lianke diskusiu.
Lianka
21.02.10,10:46
Ta obchodna operacia nebola od zaciatku zvladnuta - ja som sa k nej dostala az "za behu". Islo o dodavku pristrojov v uhrne vo velkej sume. V r. 2007 sa zaplatila zaloha, dalsia zaloha v r. 2008, dokopy 100% ceny pristojov, ktore mali byt dodane. Pristroje boli dodavane postupne v priebehu rokov 2007 - 2009. K tomuto kontraktu existuje len objednavka, resp. kalkulacia cien pristrojov - ziadna zmluva :-((, aj ked som na to upozornila (obchod medzi rodinnymi pribuznymi :-(( ). Vysledkom bolo viacero problemov, ktore nebudem ani spominat.

Pravda je, ze vystavenie dobropisu na obratovy bonus je vysledkom skutocnosti, ze bola vyfakturovana v uhrne vyssia suma, ako bolo zaplatene zalohovo (zaloha bola 100%). Toto sa prejavilo/zistilo az v roku 2009, kedy mali byt dodane posledne pristroje a vysledok medzi fakturaciou a platbou mal byt nula. Cely rok to dodavatel nevedel vyriesit, az napokon navrhol, ze to vyriesi vystavenim dobropisu na "obratovy bonus za rok 2009". "Obratovy bonus" preto, aby sa nam nemenila OC pristrojov, ktore sme uz odpisovali. "Za rok 2009" zrejme preto, aby sme nemuseli do minulosti casovo rozlisovat - a opravovat DP.

Dosly dobropis na ten bonus som zauctovala v r. 2009 ako -548/-321 - hadam je to ok. Teraz nam uz saldo sedi.
a_je_to
22.02.10,12:26
Ta obchodna operacia nebola od zaciatku zvladnuta - ja som sa k nej dostala az "za behu". Islo o dodavku pristrojov v uhrne vo velkej sume. V r. 2007 sa zaplatila zaloha, dalsia zaloha v r. 2008, dokopy 100% ceny pristojov, ktore mali byt dodane. Pristroje boli dodavane postupne v priebehu rokov 2007 - 2009. K tomuto kontraktu existuje len objednavka, resp. kalkulacia cien pristrojov - ziadna zmluva :-((, aj ked som na to upozornila (obchod medzi rodinnymi pribuznymi :-(( ). Vysledkom bolo viacero problemov, ktore nebudem ani spominat.

Pravda je, ze vystavenie dobropisu na obratovy bonus je vysledkom skutocnosti, ze bola vyfakturovana v uhrne vyssia suma, ako bolo zaplatene zalohovo (zaloha bola 100%). Toto sa prejavilo/zistilo az v roku 2009, kedy mali byt dodane posledne pristroje a vysledok medzi fakturaciou a platbou mal byt nula. Cely rok to dodavatel nevedel vyriesit, az napokon navrhol, ze to vyriesi vystavenim dobropisu na "obratovy bonus za rok 2009". "Obratovy bonus" preto, aby sa nam nemenila OC pristrojov, ktore sme uz odpisovali. "Za rok 2009" zrejme preto, aby sme nemuseli do minulosti casovo rozlisovat - a opravovat DP.

Dosly dobropis na ten bonus som zauctovala v r. 2009 ako -548/-321 - hadam je to ok. Teraz nam uz saldo sedi.
Odpovedám preto, lebo riešenie takýchto problémov ma viac unáša....ako problémy začínajúcej babuly.....s tými mám iba väčší súcit....
Na začiatku nebola žiadna zmluva, iba kalkulácia cien prístrojov. Pokračovali 100% zálohy. Tá kalkulácia ceny prístrojov bola vyššia, či rovná tým 100% zálohám....a napokon aj konečnej fakturácii ? Niečo mi tu nesedí a od vyjasnenia tejto neistoty by sa malo odvíjať aj správne účtovanie navýšenej časti, aj toho obratového bonusu.
Dúfam, že som porozumel dobre, že v rokoch 2007 a 2008 boli iba zaplatené 100% zálohy a postupné dodávky prístrojov, dokončenie dodávky a celá fakturácia v roku 2009.
Dňom dodávky vzniká u dodávateľa aj účtovný prípad, aj uskutočnenie zdaniteľného plnenia pre fakturáciu výnosov aj DPH. Odberateľ si chýbajúcu faktúru môže ošetriť cez 326, aby sa dostala do správneho účtovného obdobia, ale dodávateľ /PÚ?/ musí fakturovať v zákonných lehotách, inak zakladá buď povinnosť ddp, alebo hrozbu sankcie. O to viac, že šlo o väčšie sumy, hodné účtovania do zodpovedajúceho obdobia.
Ak na dodávku boli v rokoch 2007 a 2008 iba dodacie listy, zaplatené 100% zálohy....a vyfakturovanie až v roku 2009....ako prebehlo účtovanie a zaradenie bez faktúr ? A hlavne v akej cene ? Ak bola známa kalkulácia a k nej 100 % zálohy....až následne navýšená konečná fakturácia, tak navýšená zložka ceny z fakturácie sa nemohla dostať do zaraďovačky a odpisov pred fakturáciou. Prečo potom prvotná obava, či sa zmenia obstarávacie ceny ? A to účtovanie dodávok ? Na účtovanie 042/321 nebol doklad, 042/326 môžem účtovať až pri ročnej závierke. Iba ak dômyselný mostík cez ....príjem 112/111 a výdaj 042/112, k závierke 111/326. Faktúra po 1-2 rokoch 326+042/dodávka 2009/+???/rozdiel oproti zálohe/+343/-052-343/zo záloh/321 = navýšenie doplatku + DPH k 100 % zálohám ?
Riešenie Tvojho prípadu dosť závisí od toho, na aký účet bol dôvodne účtovaný ten rozdiel oproti pôvodným 100% zálohám, kalkuláciám a zaraďovačkám. Pri dobropise typu obratového bonusu v zmysle § 25, ods. 6 ZoDPH treba znížiť tento účet....nech už je akýkoľvek. Nateraz mi pripadá, že kvôli pokoju v účtovníctve celého tohto prípadu to musí byť práve 042.
Skús do týchto vzorcov podosádzať svoje sumy, či Ti to vyjde. Veľa zdaru....
Lianka
22.02.10,13:54
a_je_zo, faktury za dodavky pristrojov boli, prichadzali postupne spolu s dodavkou. Uctovala som:
-zaplatene zalohy 052/221,
-faktury za dodavku pristrojov 042/321,
-odpocet zalohy 321/052.

Odberatel, ktoreho uctujem, nastastie nie je platitelom DPH.
Stefan2005
22.02.10,15:01
...Niečo mi tu nesedí a od vyjasnenia tejto neistoty by sa malo odvíjať aj správne účtovanie navýšenej časti, aj toho obratového bonusu.....

No na základe doplnených údajov to na obratový bonus nevypadá (vystaviteľ obratového bonusu vôbec vystavuje obratové bonusy aj pre iných, alebo toto je akože jeho "obratový bonus" na vyriešenie prípadu). A pretože to bol odchod medzi osobami blízkymi, je aj predpoklad, že prípadná kontrola mu bude venovať zvýšenú pozornosť. Určite by som vzniklú situáciu riešil inou formou.
Lianka
22.02.10,15:17
Ten dodavatel je zo zahranicia. Neviem, ci bezne poskytuju "bonusy". Potrebovali sme nejako uctovne vyrovnat ten schodok - viac bolo vyfakturovane ako zaplatene, pricom obe strany sa zhodli, ze vyska uhrad je spravna a chyba vznikla vo fakturacii na strane dodavatela.

Ako uctovnicka som spravnost vysky faktur nekontrolovala, nakolko som ich nemala ani s cim porovnat (ziadna zmluva alebo zavazna objednavka). Upozornila som ich na nezrovnalost hned, ako som na to prisla. Riesenie odkladali, teraz som uz na nich tlacila, nakolko potrebujem urobit uctovnu zavierku a nechcem tieto problemy tahat este do dalsich rokov.

Neviem si predstavit iny sposob, ako je vystavenie dobropisu. Mozno je len otazkou, co vlastne dobropisovat, aky text uviest na fakturu. Nechceli to uviest tak, aby sa znizila cena pristrojov. Stefan, co by si poradil, ako to vyriesit? Z nudze som to zauctovala ako -321-548, bude to teda vynosom roku 2009. Skor sa viem stotoznit s tym, co pisal a_je_to, ze to ma vztah k 042. Neviem vsak, ci mozem a v akom pomere rozdelit dobropisovanu sumu medzi 2 pristroje, ktore boli v roku 2009 dodane (text dobropisu iba: obratovy bonus za rok 2009).

Klientke som od zaciatku hovorila, ze cely ten obchodny pripad je problematicky obhajitelny (boli aj ine nedostatky, ako toto).
dadika22
17.02.12,09:47
Teraz sme dostali bonusový dobropis k službám, ktoré nám boli poskytnuté v roku 2011 (je to za splnenie určitých dohodnutých podmienok počas roka 2011). Keďže viem sumu a týka sa roku 2011, je potrebné ju tam zaúčtovať. Môžem účtovať k 31.12.2011 zápisom 385/518 a potom v roku 2012 účtovanie 315/385,343?
dadika22
17.02.12,09:47
Teraz sme dostali bonusový dobropis k službám, ktoré nám boli dodané roku 2011 (je to za splnenie určitých dohodnutých podmienok počas roka 2011). Keďže viem sumu a týka sa roku 2011, je potrebné ju tam zaúčtovať. Môžem účtovať k 31.12.2011 zápisom 385/518 a potom v roku 2012 účtovanie 315/385,343?
Ali36
16.06.12,10:10
Ahojte poraďáci prosím o váš názor, s.r.o. v SK účtuje obratový bónus pre firmu v zahraničí, zaujíma ma to ohľadne dane z príjmov, totižto sa jedná o to je obe s.r.o. majú rovnakého konateľa, ovplyvňuje táto skutočnosť výpočet DP na SK? Ďakujem.
promont maja
21.06.12,13:09
Ahojte poraďáci prosím o váš názor, s.r.o. v SK účtuje obratový bónus pre firmu v zahraničí, zaujíma ma to ohľadne dane z príjmov, totižto sa jedná o to je obe s.r.o. majú rovnakého konateľa, ovplyvňuje táto skutočnosť výpočet DP na SK? Ďakujem.

... podľa môjho osobného názoru je potrebné pozrieť Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenú medzi týmito oboma štátmi ( ... ak existuje ..) ... riešiť daňový domicil ( otázka zdaňovania celosvetových príjmov ...) ...