bursiny
22.08.07,16:32
Neviete mi prosim vas niekto poradit, ake povinnosti vyplyvaju pre novozalozenu s.r.o., ktora este nezacala vykonavat svoju obchodnu cinnost (este sa na nu len pripravuje a nema ani zamestnancov ak neratam spolocnikov), resp. pre jej spolocnikov? Platby a podobne... Vdaka moc za pomoc.
Zoltán Kovács
22.08.07,14:46
Neviete mi prosim vas niekto poradit, ake povinnosti vyplyvaju pre novozalozenu s.r.o., ktora este nezacala vykonavat svoju obchodnu cinnost (este sa na nu len pripravuje a nema ani zamestnancov ak neratam spolocnikov), resp. pre jej spolocnikov? Platby a podobne... Vdaka moc za pomoc.
Ak už je zapísaná do OR tak, pridelené IČO nahlásiť živnostenskému úradu do 15 dni, a registrovať sa na DÚ ako platiteľ dane z príjmov právnických osôb. Toto sú najzákladnejšie veci.

Ostatné,ako nahlásenie prevádzky, vybavenie inšpekčnej knihy...... a mnohé iné záležia od charakteru podnikania, či to vôbec potrebuješ.
bursiny
22.08.07,19:02
Ak už je zapísaná do OR tak, pridelené IČO nahlásiť živnostenskému úradu do 15 dni, a registrovať sa na DÚ ako platiteľ dane z príjmov právnických osôb. Toto sú najzákladnejšie veci.

Ostatné,ako nahlásenie prevádzky, vybavenie inšpekčnej knihy...... a mnohé iné záležia od charakteru podnikania, či to vôbec potrebuješ.
Nahlásiť sa na daňový úrad a podobné poprihlasovanie mi je viac menej jasné. Išlo by o spoločnosť zaoberajúcu sa obchodnou činnosťou a chcem vedieť, aké povinnosti by pre ňu vznikli počas obdobia, kedy by bola proste len založená a ešte by reálne nevykonávala tú svoju činnosť zapísanú v obchodnom registri. Mohla by byť proste len tak založená a "čakať" kým bude všetko pripravené na to aby mohla začať podnikať? Vyplývali by pre ňu, resp. pre spoločníkov nejaké povinnosti voči štátu?
sta
23.08.07,04:48
Nahlásiť sa na daňový úrad a podobné poprihlasovanie mi je viac menej jasné. Išlo by o spoločnosť zaoberajúcu sa obchodnou činnosťou a chcem vedieť, aké povinnosti by pre ňu vznikli počas obdobia, kedy by bola proste len založená a ešte by reálne nevykonávala tú svoju činnosť zapísanú v obchodnom registri. Mohla by byť proste len tak založená a "čakať" kým bude všetko pripravené na to aby mohla začať podnikať? Vyplývali by pre ňu, resp. pre spoločníkov nejaké povinnosti voči štátu?


Ja som ešte pri každej novozaloženej s.r.o. posielala na DÚ také oznámenie, že sme vznikli v priebehu roka (konkrétny dátum) a že pre daný rok nepredpokladáme dosiahnutie zisku na úrovni, z ktorej by nám vyšla povinnosť platiť preddavky na daň už v priebehu tohto roka.

Myslím, že sa na to vzťahuje §31 Z.č. 511/1992 a §42 Z.č. 595/2003.

§ 42 Zákona o DzP
Platenie preddavkov na daň
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.
Aljok
23.08.07,10:09
Pozri ZoDP (toto platí od 1.1.2007)
§ 42
Platenie preddavkov na daň

(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol.